ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
14 вересня 2021 року
м. Київ
Справа №911/3242/20
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного господарського суду:
Бакуліна С.В. - головуючий, Баранець О.М., Вронська Г.О.,
за участю секретаря судового засідання - Федорченка В.М.,
представників учасників справи:
позивача - Большаков Д.В.,
відповідача - Чабан О.А.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні касаційну скаргу Корпорації "Інтернешнл евіейшн технолоджіс, ІНК" (INTERNATIONAL AVIATION TECHNOLOGIES, INC)
на постанову Північного апеляційного господарського суду від 01.06.2021 (головуючий суддя - Зубець Л.П., судді: Андрієнко В.В., Мартюк А.І.) та ухвалу Господарського суду міста Києва від 05.04.2021 (суддя Літвінова М.Є.)
у справі №911/3242/20
за позовом Корпорації "Інтернешнл евіейшн технолоджіс, ІНК" (INTERNATIONAL AVIATION TECHNOLOGIES, INC)
до Товариства з обмеженою відповідальністю "Науково-виробниче підприємство "Техвестсервіс"
про зобов`язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
Короткий зміст обставин справи
1. Корпорація "Інтернешнл евіейшн технолоджіс ІНК" (INTERNATIONAL AVIATION TECHNOLOGIES, INC) (далі - Позивач, Корпорація) звернулась до Господарського суду Київської області з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю "Науково-виробниче підприємство "Техвестсервіс" (далі - Відповідач, ТОВ "НВП "Техвестсервіс") про зобов`язання вчинити дії, а саме зобов`язати ТОВ "НВП "Техвестсервіс" надати Корпорації та її представнику Большакову Дмитру Володимировичу належним чином засвідчені копії документів.
2. Господарський суд Київської області ухвалою від 13.11.2020 матеріали позовної заяви у цій справі передав за підсудністю до Господарського суду міста Києва.
3. Ухвалою від 05.04.2021 Господарський суд міста Києва у справі №911/3242/20 позовну заяву залишив без розгляду.
4. Ухвала місцевого господарського суду мотивована тим, що договір про надання правової допомоги від 20.08.2020 №1 був укладений між адвокатським об`єднанням "ГРАВІТАС" в особі керуючого партнера Большакова Д.В. та Корпорацією в особі громадянина ОСОБА_1, який діє на підставі довіреності б/н від 01.06.2020, з якої не вбачається надання повноважень останньому щодо представництва інтересів Позивача у судових органах, у тому числі щодо укладання договорів про надання правової допомоги. Водночас, суд першої інстанції зауважив, що у довіреності від 01.06.2020 зазначено про її видачу без права передоручення повноважень третім особам.
5. Також, місцевий господарський суд виходив із того, що обставини делегування ОСОБА_1 повноважень для представництва інтересів Корпорації не можуть встановлюватись на підставі показань свідків, з огляду на що судом відхилено надану Позивачем засвідчену копію документа під назвою "афідевіт" з роз`ясненнями повноважень ОСОБА_1
6. Північний апеляційний господарський суд постановою від 01.06.2021 ухвалу Господарського суду міста Києва від 05.04.2021 у справі №911/3242/20 залишив без змін з тих же підстав.
Короткий зміст вимог касаційної скарги. Узагальнені доводи особи, яка подала касаційну скаргу та виклад позиції інших учасників справи
7. Не погоджуючись з постановою Північного апеляційного господарського суду від 01.06.2021 та ухвалою Господарського суду міста Києва від 05.04.2021 у справі №911/3242/20, Корпорація звернулась до Верховного Суду з касаційною скаргою, в якій просить зазначені судові рішення скасувати, а справу направити для продовження розгляду до суду першої інстанції.
8. Підставою касаційного оскарження Корпорація вказує порушення судами попередніх інстанцій норм процесуального права, а саме статей 4, 58, 87, 118, 162, 165, 236 Господарського процесуального кодексу України (далі - ГПК України).
9. Скаржник зазначає, що суди попередніх інстанцій дійшли помилкового висновку про те що ОСОБА_1 не має права на звернення за захистом інтересів Корпорації до судових органів та права на укладення договору про надання правої допомоги, а адвокат Большаков Д.В., відповідно, права на підписання позовної заяви від імені Позивача.
10. На переконання скаржника, суди попередніх інстанцій безпідставно відхилили засвідчену копію "афідевіту", застосувавши до нього статтю 87 ГПК України, оскільки цей документ не відноситься до показань свідка. Зазначеним "афідевітом" Позивач підтвердив повноваження ОСОБА_1 на право звернення до суду та підписання договору про надання правової допомоги, а відтак суд першої інстанції не мав підстав для залишення позовної заяви Корпорації без розгляду з посиланням на пункт 2 частини першої статті 226 ГПК України.
11. ТОВ "НВП "Техвестсервіс" подало відзив на касаційну скаргу, в якому просить залишити її без задоволення, а оскаржувані судові рішення залишити без змін, як такі, що прийняті з дотриманням норм матеріального і процесуального права.
Стислий виклад обставин справи, встановлених судами першої та апеляційної інстанцій
12. Договір про надання правової (професійної правничої) допомоги від 20.08.2020, укладений між Адвокатським об`єднанням "ГРАВІТАС" в особі керуючого партнера Большакова Дмитра Володимировича, з однієї сторони та Корпорацією "Інтернешнл евіейшн технолоджіс ІНК" в особі ОСОБА_1, який діє на підставі довіреності від 01.06.2020, з другої сторони.
13. Відповідно до змісту довіреності б/н від 01.06.2020 якою Корпорація "Інтернешнл евіейшн технолоджіс ІНК" в особі засновника Царькової Євгенії уповноважила громадянина України ОСОБА_1 представляти інтереси компанії на території України, а саме:
- перед будь-якими фізичними та юридичними особами, в органах нотаріату (у тому числі перед приватними нотаріусами), в органах державної та виконавчої влади, в державних, громадських та приватних установах, в Міністерстві юстиції, виконавчих комітетах відповідних міських (районних) рад або в будь-яких інших органах державної реєстрації юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, у Державного реєстратора юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, Центрі надання адміністративних послуг, органах Державної податкової інспекції, в органах Державної фіскальної служби, органах Державної податкової служби, органах Пенсійного фонду, державної статистики, в органах соціального страхування та інших органах державної влади, у державних установах та інших підприємствах, установах, організаціях, незалежно від їх підпорядкування, форм власності та галузевої належності; у тому числі банківських установах тощо, з усіх питань щодо купівлі на ім`я компанії будь-якої частки у статутному капіталі будь-якого товариства з обмеженою відповідальністю, зареєстрованого за законодавством України, на умовах, які представнику попередньо відомі, що не потребує доказування третім особам (з правом визначення суми договору, порядку розрахунків, інших істотних умов правочину), а також вчиненням усіх передбачених законом дій, що пов`язані із входженням компанії до складу учасників зазначеного товариства та проведенням державної реєстрації відповідних змін у Єдиному державного реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, з питань щодо створення на території України товариства з обмеженою відповідальністю з будь-якої назвою, визначення найменування, розміру статутного капіталу, видів діяльності, адреси місцезнаходження, звільнення та призначення керівника, зміни найменування, замовити та одержати печатку та штампи, а також з усіх без винятку питань, що стосуватимуться компанії, як учасника (засновника) будь - яких товариств з обмеженою відповідальністю, зареєстрованих за законодавством України з усіма правами, обов`язками та повноваженнями, наданими компанії, як учаснику Товариства установчими документами товариства та чинним законодавством України.
14. Для чого представник має право: розписуватись від імені компанії, в тому числі: підписувати вати будь-які заяви, акти, інформаційні повідомлення, реєстраційні картки, протоколи, рішення, договір купівлі-продажу частки у статутному капіталі (корпоративних прав), з правом самостійно визначати будь-які суттєві умови такого договору (договорів), акти прийому-передачі частки в статутному капіталі, установчі документи, статут Товариства у новій редакції на умовах, відомих представникові, договори про відкриття рахунків, тощо та усі інші необхідні документи; вирішувати усі питання, пов`язані з введенням компанії до складу учасників; представляти інтереси компанії на загальних зборах Товариства та голосувати від імені компанії з будь-яких питань, що внесені до порядку денного, на відомих представнику умовах, (зокрема приймати рішення з порядку денного, з кадрових питань тощо), бути представником: у Державного реєстратора юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань - з усіх питань державної реєстрації, внесення відповідних відомостей до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, в інших органах державної реєстрації - з питань постановки на облік як платника податків та обов`язкових платежів, у будь-яких кредитно-фінансових установах, банках - з питань відкриття тимчасового рахунку та поточних рахунків, з правом підпису усіх необхідних для цього документів; з питань, пов`язаних з формуванням Статутного капіталу Товариства, з правом внесення Статутного капіталу Товариства; отримувати довідки та будь-які інші документи, що є чи будуть необхідними для виконання наданих цією довіреністю повноважень, у тому числі виписку та/або витяг з державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, отримати Витяг з реєстру платників єдиного податку, Витяг з реєстру платників Єдиного податку та (або) ПДВ, Довідку з органів статистики про включення товариства до ЄДРПОУ, інші свідоцтва, довідки та повідомлення взяття на облік платника податків та страхових внесків; бути представником на загальних зборах учасників Товариства, висувати питання на голосування та голосувати від імені компанії з будь-яких питань, що внесені до порядку денного, на відомих представнику умовах, (зокрема - приймати рішення з порядку денного з питань: прийняття до складу учасників Товариства нових учасників; продажу часток у статутному капіталі Товариства, в числі частки компанії; перерозподілу часток у статутному капіталі Товариства; зміни найменування Товариства; зміни місцезнаходження Товариства; зміни видів економічної діяльності Товариства; зміни розміру статутного капіталу Товариства; реєстрації статуту у новій редакції; приведення статуту у відповідність до норм чинного законодавства; з кадрових питань; звільнення/призначення посадових осіб Товариства; затвердження/погодження укладання правочинів від імені Товариства тощо); надавати згоду на розгляд питань, не включених до порядку денного загальних зборів учасників, голосувати від імені компанії з будь-яких питань не включених до порядку денного; вести від імені компанії переговори щодо умов продажу належної компанії частки у статутному капіталі Товариства, продати вказану частку (за ціну та на умовах на свій власний розсуд) в порядку передбаченому чинним законодавством та установчими документами; давати усні та письмові пояснення компетентним установам (органам) в разі виникнення такої необхідності, наводити свої доводи і міркування з усіх питань, що можуть виникнути в ході реалізації повноважень за договором доручення та виданою згідно з ним довіреністю, здійснювати розрахунки за договорами, отримувати належні компанії грошові кошти, сплачувати усі необхідні платежі, мито та податки, адміністративний збір, а також виконувати усі інші дії, пов`язані з цією довіреністю.
15. Крім того, з тексту довіреності б/н від 01.06.2020 вбачається, що вказана довіреність видана без права передоручення повноважень третім особам, строком на три роки і дійсна до першого червня дві тисячі двадцять третього року, якщо не буде припинена раніше відповідно до вимог цивільного законодавства, про що представник буде повідомлений у письмовій формі.
ДЖЕРЕЛА ПРАВА Й АКТИ ЇХ ЗАСТОСУВАННЯ
Стаття 55. Права і свободи людини і громадянина захищаються судом. …
Стаття 131-2. Для надання професійної правничої допомоги в Україні діє адвокатура.
… Засади організації і діяльності адвокатури та здійснення адвокатської діяльності в Україні визначаються законом.
17. Закон України "Про адвокатуру та адвокатську діяльність"
Стаття 26. Підстави для здійснення адвокатської діяльності
1. Адвокатська діяльність здійснюється на підставі договору про надання правової допомоги.
Документами, що посвідчують повноваження адвоката на надання правової допомоги, можуть бути:
1) договір про надання правової допомоги; 2) довіреність; 3) ордер; 4) доручення органу (установи), уповноваженого законом на надання безоплатної правової допомоги.
2. Ордер - письмовий документ, що у випадках, встановлених цим Законом та іншими законами України, посвідчує повноваження адвоката на надання правової допомоги. Ордер видається адвокатом, адвокатським бюро або адвокатським об`єднанням та повинен містити підпис адвоката. Рада адвокатів України затверджує типову форму ордера.
3. Повноваження адвоката як захисника або представника в господарському, цивільному, адміністративному судочинстві, кримінальному провадженні, розгляді справ про адміністративні правопорушення, а також як уповноваженого за дорученням у конституційному судочинстві підтверджуються в порядку, встановленому законом.
18. Цивільний кодекс України (далі - ЦК України)
Стаття 237. Поняття та підстави представництва
1. Представництвом є правовідношення, в якому одна сторона (представник) зобов`язана або має право вчинити правочин від імені другої сторони, яку вона представляє. …
3. Представництво виникає на підставі договору, закону, акта органу юридичної особи та з інших підстав, встановлених актами цивільного законодавства. …
Стаття 240. Передоручення
1. Представник зобов`язаний вчиняти правочин за наданими йому повноваженнями особисто. Він може передати своє повноваження частково або в повному обсязі іншій особі, якщо це встановлено договором або законом між особою, яку представляють, і представником, або якщо представник був вимушений до цього з метою охорони інтересів особи, яку він представляє.
Стаття 244. Представництво за довіреністю
1. Представництво, яке грунтується на договорі, може здійснюватися за довіреністю.
2. Представництво за довіреністю може грунтуватися на акті органу юридичної особи.
3. Довіреністю є письмовий документ, що видається однією особою іншій особі для представництва перед третіми особами. Довіреність на вчинення правочину представником може бути надана особою, яку представляють (довірителем), безпосередньо третій особі.
Стаття 246. Довіреність юридичної особи
1. Довіреність від імені юридичної особи видається її органом або іншою особою, уповноваженою на це її установчими документами.
19. Господарський процесуальний кодекс України (далі - ГПК України)
Стаття 4. Право на звернення до господарського суду
1. Право на звернення до господарського суду в установленому цим Кодексом порядку гарантується. Ніхто не може бути позбавлений права на розгляд його справи у господарському суді, до юрисдикції якого вона віднесена законом.
2. Юридичні особи та фізичні особи - підприємці, фізичні особи, які не є підприємцями, державні органи, органи місцевого самоврядування мають право на звернення до господарського суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав та законних інтересів у справах, віднесених законом до юрисдикції господарського суду, а також для вжиття передбачених законом заходів, спрямованих на запобігання правопорушенням.
3. До господарського суду у справах, віднесених законом до його юрисдикції, мають право звертатися також особи, яким законом надано право звертатися до суду в інтересах інших осіб. …
Стаття 56. Участь у справі представника
… 3. Юридична особа незалежно від порядку її створення бере участь у справі через свого керівника, члена виконавчого органу, іншу особу, уповноважену діяти від її імені відповідно до закону, статуту, положення, трудового договору (контракту) (самопредставництво юридичної особи), або через представника. …
Стаття 58. Особи, які можуть бути представниками
1. Представником у суді може бути адвокат або законний представник.
Стаття 60. Документи, що підтверджують повноваження представників
… 4. Повноваження адвоката як представника підтверджуються довіреністю або ордером, виданим відповідно до Закону України "Про адвокатуру та адвокатську діяльність".
Стаття 77. Допустимість доказів
1. Обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування. …
Стаття 118. Наслідки пропуску процесуальних строків
1. Право на вчинення процесуальних дій втрачається із закінченням встановленого законом або призначеного судом строку.
2. Заяви, скарги і документи, подані після закінчення процесуальних строків, залишаються без розгляду, крім випадків, передбачених цим Кодексом.
Стаття 162. Позовна заява
… 2. Позовна заява подається до суду в письмовій формі і підписується позивачем або його представником або іншою особою, якій законом надано право звертатися до суду в інтересах іншої особи. …
Стаття 165. Відзив
… 2. Відзив підписується відповідачем або його представником.
… 7. До відзиву, підписаного представником відповідача, додається довіреність чи інший документ, що підтверджує повноваження представника відповідача. …
Стаття 174. Залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви
5. Суддя повертає позовну заяву і додані до неї документи також у разі, якщо:
1) заяву подано особою, яка не має процесуальної дієздатності, не підписано або підписано особою, яка не має права її підписувати, або особою, посадове становище якої не вказано;
Стаття 226. Залишення позову без розгляду
1. Суд залишає позов без розгляду, якщо:
… 2) позовну заяву не підписано або підписано особою, яка не має права підписувати її, або особою, посадове становище якої не вказано; …
Стаття 260. Залишення апеляційної скарги без руху, повернення апеляційної скарги
5. Апеляційна скарга не приймається до розгляду і повертається судом апеляційної інстанції також, якщо:
1) апеляційна скарга подана особою, яка не має процесуальної дієздатності, не підписана, або підписана особою, яка не має права її підписувати, або особою, посадове становище якої не зазначено; …
Стаття 264. Закриття апеляційного провадження
1. Суд апеляційної інстанції закриває апеляційне провадження, якщо:
2) після відкриття апеляційного провадження виявилося, що апеляційну скаргу не підписано, подано особою, яка не має процесуальної дієздатності, або підписано особою, яка не має права її підписувати; …
Стаття 292. Залишення касаційної скарги без руху, повернення касаційної скарги
4. Касаційна скарга не приймається до розгляду і повертається судом також, якщо:
1) касаційна скарга подана особою, яка не має процесуальної дієздатності, не підписана, підписана особою, яка не має права її підписувати, або особою, посадове становище якої не зазначено; …
20. Положення про ордер на надання правничої (правової) допомоги, затверджений рішенням Ради адвокатів України від 12.04.2019 №41 (далі - Положення №41)
12. Ордер містить наступні реквізити:
… 12.3. Посилання на договір про надання правової допомоги/доручення органу (установи), уповноважених законом на надання безоплатної правової допомоги, номер (у випадку наявності) та дату цього документа; …