Постанова
Іменем України
20 вересня 2021 року
м. Київ
справа №533/879/20
провадження №61-9674св21
Верховний Суд у складі колегії суддів Третьої судової палати Касаційного цивільного суду:
Висоцької В. С. (суддя-доповідач), Грушицького А. І., Литвиненко І. В.,
розглянув у попередньому судовому засіданні в порядку письмового провадження справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 про усунення перешкод у користуванні земельною ділянкою за касаційною скаргою ОСОБА_2 на рішення Козельщинського районного суду Полтавської області
від 04 березня 2021 року у складі судді Козир В. П. та постанову Полтавського апеляційного суду від 19 травня 2021 року у складі колегії суддів: Пилипчук Л. І., Абрамова П. С., Бондаревської С. М.,
учасники справи:
позивач - ОСОБА_1,
представник позивача - ОСОБА_3,
відповідач - ОСОБА_2,
представник відповідача - ОСОБА_4,
ОПИСОВА ЧАСТИНА
Короткий зміст позовних вимог
У вересні 2020 року ОСОБА_1 звернувся до ОСОБА_2 з позовом, у якому просив зобов`язати останню усунути перешкоди в користуванні належною йому земельною ділянкою кадастровий номер 5322085500:00:001:0157, площею 0,7102 га, яка розташована на території Мальцівської сільської ради Козельщинського району Полтавської області, шляхом видалення із земельної ділянки багаторічних плодових дерев у кількості 20 штук.
Позовна заява мотивована тим, що ОСОБА_2, суміжний землекористувач, на належній йому на праві приватної власності земельній ділянці, шляхом самозахвату, здійснила насадження плодових дерев.
На усні вимоги їх прибрати ОСОБА_2 не реагувала.
06 липня 2020 року він звернувся до Мальцівського сільського голови із заявою про створення тимчасової комісії з обстеження цієї земельної ділянки, якою встановлено, що на ній знаходяться насадження плодових дерев у кількості 20 штук, орієнтовною площею 0,04 га, а також накатана польова дорога орієнтовною шириною 4 метри та довжиною 40 метрів, площа складає 0,0160 га.
Листами від 15 липня 2020 року позивач звертався до Управління з контролю за використанням та охороною земель Головного управління Держгеокадастру у Полтавській області щодо перевірки фактичного використання (з проведенням обмірів) указаної земельної ділянки та до Козельщинського відділення поліції Кобеляцького відділу поліції Головного управління Національної поліції в Полтавській області - щодо перевірки факту незаконного використання земельної ділянки, встановлення винних осіб та притягнення їх до відповідальності.
У відповідь на звернення отримав роз`яснення про судовий порядок вирішення земельного спору, в той час, як невідомі особи намагалися знищити його межові знаки, а правоохоронні органи не вбачали в цій події ознак кримінального правопорушення.
Посилаючись на те, що відповідач у добровільному порядку не бажає усувати перешкоди, на пропозиції досудового врегулювання спору не реагує, позивач просив позов задовольнити.
Короткий зміст судових рішень суду першої інстанції
Рішенням Козельщинського районного суду Полтавської області
від 04 березня 2021 року позов ОСОБА_1 задоволено. Зобов`язано ОСОБА_2 усунути перешкоди в користуванні земельною ділянкою, що належить ОСОБА_1, шляхом видалення із земельної ділянки багаторічних плодових дерев в кількості 20 штук. Вирішено питання щодо розподілу судових витрат.
Рішення суду першої інстанції мотивоване тим, що позивач довів фактичне використання відповідачем частини належної йому на праві приватної власності земельної ділянки площею 0,0400 га та вчинення перешкод у її використанні власником, права якого підлягають захисту шляхом зобов`язання відповідача усунути перешкоди та видалити багаторічні плодові дерева у кількості 20 штук із земельної ділянки позивача.
Місцевий суд відхилив клопотання сторони відповідача про застосування строку позовної давності з посиланням на те, що негаторний позов може бути пред`явлений позивачем доти, поки існує відповідне правопорушення. Суд першої інстанції послався на висновок Верховного Суду, викладений у постанові від 08 липня 2020 року у справі №686/16196/15-ц.
Короткий зміст судового рішення суду апеляційної інстанції
Постановою Полтавського апеляційного суду від 19 травня 2021 року апеляційну скаргу ОСОБА_2 залишено без задоволення. РішенняКозельщинського районного суду Полтавської області від 04 березня 2021 року залишено без змін.
Постанова апеляційного суду мотивована тим, що суд першої інстанції правильно визначився з характером спірних правовідносин та нормами права, які підлягають застосуванню, повно та всебічно дослідив наявні у справі докази і дав їм належну оцінку, правильно встановив обставини справи, внаслідок чого ухвалив законне й обґрунтоване судове рішення, яке відповідає вимогам матеріального та процесуального права.
Короткий зміст вимог касаційної скарги
У касаційній скарзі, поданій у червні 2021 року, ОСОБА_2 просить скасувати ухвалені у справі судові рішення, провадження у справі закрити, посилаючись на порушення судом норм матеріального та процесуального права.
Аргументи учасників справи
Доводи особи, яка подала касаційну скаргу
Касаційна скарга мотивована тим, що судом застосовано положення частини першої статті 107 ЗК України без урахування висновку щодо її застосування у подібних правовідносинах, викладеного Великою Палатою Верховного Суду у постанові від 20 березня 2019 року у справі
№ 350/67/15ц, провадження №14-652цс18, відповідно до якого встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) не є компетенцією суду. Суд розглядає справи про відновлення меж земельної ділянки, тобто спір про відновлення меж земельної ділянки, спір про відновлення права, яке існувало в разі його можливого порушення.
Суди не дослідили зібрані у справі докази, оскільки не прийняли, як доказ графічні матеріали, надані ОСОБА_2 . Не враховано відсутність доказів на підтвердження того, що дерева ростуть на земельній ділянці позивача ОСОБА_1 .
Суди неповно встановили фактичні обставини справи, не вказали точні розміри частини земельної ділянки, на яку претендує ОСОБА_1, не вирішено, що робити з частиною паркану, який знаходиться по периметру між земельними ділянками сторін. Судовими рішеннями протиправно зменшено розмір присадибної ділянки відповідача на користь паю позивача ОСОБА_1 .
Крім того не було прийнято до уваги постанову Пленуму Верховного Суду України № 7 від 16 квітня 2004 року "Про практику застосування судами земельного законодавства при розгляді цивільних справ", відповідно до якої відповідачами по даній категорії справ повинні бути не тільки власники суміжних земельних ділянок, але й органи місцевого самоврядування, на території яких знаходяться ці ділянки.
Для вирішення питання по суті необхідно було звернутись до землевпорядної організації та замовити виготовлення документації
Доводи інших учасників справи
У відзиві ОСОБА_1 заперечив проти доводів касаційної скарги, просив залишити її без задоволення, а оскаржуване судове рішення - без змін. Посилається на те, що судові рішення мотивовані, об`єктивні, відповідають нормам права та обставинам справи. У свою чергу, доводи касаційної скарги є надуманими та такими, що не заслуговують на увагу.
Фактичні обставини справи, встановлені судами
Згідно державного акту на право приватної власності на землю
від 04 липня 2003 року ОСОБА_1 є власником земельної ділянки площею 3,47 га, для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, яка розташована на території Чапаєвської (Мальцівської) сільської ради. Згідно плану зовнішніх меж земельної ділянки передана ОСОБА_1 у власність земельна ділянка складається фактично із двох земельних ділянок площею 2,76 га та 0,71 га.
Право приватної власності на земельну ділянку кадастровий номер 5322085500:00:001:0157 зареєстровано за ОСОБА_1 23 березня
2015 року, що підтверджується копією витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності.
Згідно витягу з Державного земельного кадастру про земельну ділянку від 08 січня 2021 року державна реєстрація земельної ділянки з кадастровим номером 5322085500:00:001:0157 здійснена на підставі технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості), виготовленої 01 січня 2013 року ДП "Полтавський науково-дослідний та проектний інститут землеустрою", дата державної реєстрації земельної ділянки -
13 березня 2015 року.
Відповідно до пояснювальної записки технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельних ділянок в натурі (на місцевості) для ведення товарного сільськогосподарського виробництва ОСОБА_1 на території Чапаєвської сільської ради Козельщинського району Полтавської області, так як державні акти на право власності на земельні ділянки громадянам на території Чапаєвської сільської ради Козельщинського району видані з точністю до 0,01 га, в тому числі земельні ділянки (паї) ОСОБА_1 на загальну площу 3,47 га, з них на земельну ділянку № НОМЕР_1 площею 2,76 га та земельну ділянку № НОМЕР_2 площею 0,71 га по координатах з точністю до 0,001 га, складає 3,4733 га, з них на земельну ділянку № НОМЕР_1 площею 2,7631 га та земельна ділянка № НОМЕР_2 площею 0,7102 га, що по правилу округлення до 0,01 га відповідає площі акту.
Межі приватизованих земельних ділянок погоджено із суміжними землевласниками (землекористувачами), про що складено акти звірки та погодження меж земельної ділянки. На підставі одержаних геодезичних даних складено кадастровий план земельних ділянок, на якому показані межові знаки в кількості 11 штук, розмір і місце розташування земельних ділянок.
Згідно акту встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) від 22 березня 2013 року, який є складовою частиною технічної документації із землеустрою, на підставі рішення 14 сесії 23 скликання Чапаєвської сільської ради Козельщанського району Полтавської області від 16 вересня 2001 року землевпорядником ДП "Полтавський науково-дослідний та проектний інститут землеустрою" Вовченко М. С. за участю: начальника відділу Держземагенства у Козельщинському районі Полтавської області Дробаха Т. М., власника ОСОБА_1, суміжних землевласників (землекористувачів) ОСОБА_5, ОСОБА_6, встановлено в натурі та погоджено межі земельної ділянки, переданої у власність ОСОБА_1 для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, що розміщена на території Чапаєвської сільської ради Козельщинського району, площа земельної ділянки у визначених межах становить 0,7102 га. Межі земельної ділянки погоджені з суміжними землевласниками, землекористувачами, зауваження відсутні.
Відповідно до актів приймання-передачі межових знаків на зберігання від 22 березня 2013 року, ОСОБА_1 прийняв під нагляд на збереження 6 та 5 межових знаків із закріпленням меж земельної ділянки в натурі.
Рішенням п`ятої сесії Чапаєвської сільської ради сьомого скликання від 16 травня 2016 року № 14 ОСОБА_2 надано дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею
1,11 га із цільовим призначенням для ведення особистого селянського господарства, яка знаходиться на території Чапаєвської сільської ради Козельщинського району Полтавської області в межах села Улинівка; зобов`язано ОСОБА_2 подати погоджений проект землеустрою до сесії сільської ради для затвердження; здійснити в установленому законодавством порядку реєстрацію земельної ділянки у Державному земельному кадастрі.
Згідно довідки виконавчого комітету Мальцівської сільської ради Козельщинського району Полтавської області від 04 червня 2019 року №256, за даними погосподарської книги №4, номер погосподарського обліку 02-0002-1 за ОСОБА_2 рахуються земельні ділянки: для будівництва і обслуговування житлового будинку та господарських будівель і споруд площею - 0,25 га; для ведення особистого селянського господарства площею - 1,11 га.
Відповідно до листа Мальцівської сільської ради від 20 жовтня
2020 року № 10, наданого на письмове звернення ОСОБА_2, згідно статті 46 Закону України "Про землеустрій", для встановлення меж розробляється проект землеустрою щодо встановлення (зміни) меж відповідних адміністративно-територіальних утворень. На даний час проект землеустрою в сільській раді відсутній, тому встановити межі
села Улинівка не має можливості.
Згідно викопіровки земельної ділянки, яка виділяється ОСОБА_2 для ведення особистого селянського господарства, № кварталу 43,
№ земельної ділянки "а", орієнтовна площа 1,11 га, яка знаходиться у межах села Улинівка, межовиком такої земельної ділянки від точки "В" до "Г" є ОСОБА_1 .
06 липня 2020 року ОСОБА_1 та ОСОБА_5 зверталися із заявою до Мальцівського сільського голови про створення тимчасової комісії з обстеження належних їм земельних ділянок кадастровий номер 5322085500:00:001:0201 та 5322085500:00:001:0157, площею 3,4729 га та 0,7102 га, які знаходяться на території сільської ради та призначені для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, з метою встановлення факту неправомірного посіву та користування частиною належних їм земельних ділянок.
Листом Мальцівської сільської ради від 08 липня 2020 року № 8
ОСОБА_1 повідомлено про створення тимчасової комісії та проведення обстеження земельних ділянок, про що складено акт
від 07 липня 2020 року.
Згідно вказаного акту комісія виявила, що на земельній ділянці, яка належить ОСОБА_1 та має кадастровий номер 5322085500:00:001:0157, площею 0,7102 га, суміжним користувачем якої являється
ОСОБА_2, знаходяться насадження плодових дерев у кількості
20 штук. Орієнтовно площа засадженої земельної ділянки 0,04 га, а також на даній земельній ділянці накатана польова дорога орієнтовною шириною 4 метри та довжиною 40 метрів, площа якої згідно підрахунків складає 0,0160 га.
15 липня 2020 року ОСОБА_1 та ОСОБА_5 звернулися до Головного управління Держгеокадастру у Полтавській області та управління з контролю за використанням та охороною земель Головного управління Держгеокадастру у Полтавській із заявою про проведення перевірки фактичного використання (з проведенням обмірів) належних їм земельних ділянок.
Листом від 03 серпня 2020 року №1168/6-20 Головного управління Держгеокадастру у Полтавській області надано відповідь на звернення ОСОБА_1 та ОСОБА_5, згідно якої за відомостями Державного земельного кадастру земельна ділянка площею 0,7102 га кадастровий номер 5322085500:00:001:0157, перебуває у приватній власності
ОСОБА_1, наявність підписаних актів приймання-передачі межових знаків зберігання свідчить про відсутність претензій та зауважень до існуючих меж; роз`яснено порядок відновлення меж земельних ділянок в натурі (на місцевості) та рекомендовано звернутися до суду.
15 липня 2020 року ОСОБА_1 та ОСОБА_5 звернулися до Козельщинського відділення поліції Кобеляцького відділу поліції Головного управління Національної поліції в Полтавській області зі зверненням щодо проведення перевірки по факту незаконного використання земельних ділянок, встановлення осіб, які неправомірно їх використовують та притягнення порушників до юридичної відповідальності.
Листом Козельщинського відділення поліції Кобеляцького відділу поліції Головного управління Національної поліції в Полтавській області
від 07 серпня 2020 року №5345/115/124/01-2020 ОСОБА_1 повідомлено про проведення перевірки, за результатами якої встановлено, що у даній події відсутні ознаки кримінального правопорушення, тому підстав для внесення повідомлення до Єдиного реєстру досудових розслідувань та відкриття кримінального провадження не має; роз`яснено можливість вирішення даного питання в судовому порядку.