ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
14 вересня 2021 року
м. Київ
справа № 820/6449/17
адміністративне провадження № К/9901/51143/18
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
головуючого судді Кравчука В.М., суддів Берназюка Я.О., Коваленко Н.В.
розглянув у порядку письмового провадження
касаційну скаргу Прокуратури Харківської області
на постанову Харківського апеляційного адміністративного суду від 18.04.2018 (колегія у складі суддів Лях О.П., Старосуда М.І., Яковенка М.М.)
у справі № 820/6449/17
за позовом ОСОБА_1
до Прокуратури Харківської області
про зобов`язання вчинити певні дії.
І. РУХ СПРАВИ
1. 20.12.2017 ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Прокуратури Харківської області, в якому просив:
- визнати неправомірною відмову відповідача у наданні позивачу належної довідки про розмір заробітної плати за посадою, з якої позивач звільнився на пенсію, станом на даний час;
- зобов`язати відповідача надати позивачу довідку про заробітну плату за посадою, з якої звільнився на пенсію, з урахуванням фактично отримуваних виплат і умов оплати праці, що існували на день звільнення з роботи, а саме: окладу, класного чину, вислуги років, щомісячної премії, надбавки за виконання особливо важливої роботи, матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових потреб та інших виплат, тобто доходу отриманого мною (як застрахованою особою), з якого були фактично обчислені та сплачені страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування - станом на момент звернення позивача за довідкою відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України № 657 від 30.08.2017 "Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України щодо оплати праці працівників прокуратури" з деталізацією відповідних сум.
2. Рішенням Харківського окружного адміністративного суду від 14.02.2018 у задоволенні позову відмовлено.
3. Постановою Харківського апеляційного адміністративного суду від 18.04.2018, рішення Харківського окружного адміністративного суду від 14.02.2018 скасовано та прийнято нову постанову про задоволення позовних вимог.
4. 21.05.2018 до Верховного Суду надійшла касаційна скарга відповідача на рішення суду апеляційної інстанції. У касаційній скарзі відповідач просить скасувати оскаржуване рішення та залишити в силі рішення суду першої інстанції.
5. Ухвалою Верховного Суду від 25.06.2018 відкрито касаційне провадження у справі.
II. ОБСТАВИНИ СПРАВИ
6. Судами попередніх інстанцій встановлено, що позивачу з травня 2005 року призначено пенсію за вислугу років на підставі статті 50-1 Закону України "Про прокуратуру" від 05.11.1991 №1789-XII (у редакції, чинній на момент призначення пенсії) та він перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в Ленінському районі міста Харкова (після реформування - Київському об`єднаному управлінні Пенсійного фонду України міста Харкова).
7. 18.10.2017 позивач звернувся із заявою до Прокуратури Харківської області про надання довідки про середньомісячну заробітну плату з урахуванням фактично отриманих виплат і умов праці, що існували на день його звільнення, оскільки постановою Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 657 збільшені посадові оклади працівників органів прокуратури.
8. Листом від 01.11.2017 № 18-46-17 відповідач повідомив позивача про те, що відповідно до пункту 13 розділу XV Прикінцевих положень Закону України від 09.07.2003 № 1058-ІV "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" (зі змінами, внесеними Законом України від 03.10.2017 № 2148-VIII "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій") у разі, якщо особі призначено пенсію відповідно до Закону України "Про прокуратуру" її виплата продовжується до переведення за бажанням особи на пенсію на інших підставах або за бажанням особи поновлюється у розмірі, який було встановлено до переведення. До такого переведення розмір пенсії, встановлений до дня набрання чинності Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій", не переглядається та пенсія не індексується.
9. З урахуванням положень пунктів 4-3 та 4-7 розділу XV Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" з 01.10.2017 всім пенсіонерам буде здійснено перерахунок пенсії за нормами цього Закону.
10. Водночас, якщо при обчисленні органами пенсійного фонду розміру пенсії прокурорам-пенсіонерам відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", розмір такої пенсії буде більший, аніж за Законом України "Про прокуратуру", то в такому випадку автоматично, без звернення, за матеріалами пенсійних справ буде переведено пенсію на умовах Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування".
11. У зв`язку зі зміною нарахування складових заробітної плати та зміною структури прокуратури області станом на 15.12.2015, надання довідок по зарплаті для перерахунку пенсії унеможливлюється.
12. Не погоджуючись із зазначеною відмовою, позивач звернувся до суду з позовом.
13. Після відкриття спрощеного провадження у справі, 28.12.2017 поштовим зв`язком на адресу позивача відповідач надіслав довідку від 22.12.2017 №18-500.
ІІІ. АРГУМЕНТИ СТОРІН
14. В обґрунтування позовних вимог позивач покликався на те, що надіслана відповідачем, після відкриття спрощеного провадження у справі, довідка не відповідає вимогам ст. 50-1 Закону України "Про прокуратуру" в редакції, чинній на момент набуття ним права на пенсію, згідно якої перерахунок пенсій провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за перерахунком.
15. Відповідач заперечував проти задоволення позовних вимог, посилаючись на те, що спір між сторонами врегульовано, оскільки на адресу позивача направлена довідка про розмір заробітної плати відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 657 "Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України щодо оплати праці працівників прокуратури".
ІV. ОЦІНКИ СУДІВ ПЕРШОЇ ТА АПЕЛЯЦІЙНОЇ ІНСТАНЦІЙ
16. Відмовляючи у задоволенні позовних вимог, суд першої інстанції виходив з того, що на час формування відповідачем довідки №18-500 від 22.12.2017 Кабінетом Міністрів України не визначено умов та порядку перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури, а також не прийнято і не розроблено форми та змісту довідки про заробітну плату, що подається до органів Пенсійного фонду для проведення перерахунку пенсії працівникам прокуратури.
Враховуючи зміст довідки Прокуратури Харківської області №18-500 від 22.12.2017 із зазначенням складових заробітної плати працюючих працівників прокуратури за посадою начальника відділу захисту прав і свобод громадян та інтересів держави управління нагляду за додержанням і застосуванням законів на транспорті прокуратури Харківської області, суд дійшов висновку про відсутність в діях відповідача неправомірної відмови Прокуратури Харківської області в наданні належної довідки про розмір заробітної плати за посадою.
17. Скасовуючи рішення суду першої інстанції та задовольняючи позовні вимоги, суд апеляційної інстанції виходив з того, що отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов`язкове державне пенсійне страхування, враховуються у заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
Обов`язок щодо видачі довідки про заробітну плату державного службовця за посадою, яку він займав до виникнення права на пенсію, покладено на державний орган (установу, організацію, підприємство), в якому працювала особа до виходу на пенсію.
Повноваження Прокуратури Харківської області щодо видачі довідок про складові заробітної плати є дискреційними повноваженнями та виключною компетенцією відповідача, тому суд не може вказувати на форму та склад довідки про заробітну плату, а може лише зобов`язати видати її у встановленій законодавством формі з урахуванням усіх складових заробітної плати, на які нараховані страхові внески.
Отже, право позивача підлягає захисту шляхом зобов`язання відповідача видати довідку про заробітну плату за посадою, з якої останній вийшов на пенсію, з урахуванням всіх складових заробітної плати, на яку нараховуються страхові внески.