ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
13 вересня 2021 року
м. Київ
справа № 359/7113/16-а
адміністративне провадження № К/9901/30706/18
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
головуючий - Стародуб О.П.,
судді - Коваленко Н.В., Кравчук В.М.,
розглянувши в порядку письмового провадження касаційну скаргу ОСОБА_1 на постанову Бориспільського міськрайонного суду Київської області від 23.01.2017 (суддя - Борець Є.О.) та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 14.03.2017 (судді - Федотов І.В., Губська Л.В., Ісаєнко Ю.А.) у справі за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в м. Борисполі та Бориспільському районі Київської області про визнання протиправним та скасування рішення про утримання частини пенсії за віком
встановив:
У вересні 2016 року ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом, в якому, з врахуванням заяви про збільшення позовних вимог, просив:
- визнати протиправним та скасувати рішення відповідача про утримання частини пенсії за віком;
- зобов`язання виплачувати позивачу пенсію за віком в повному розмірі за період часу з січня 2016 року;
- стягнути з відповідача недоотриману пенсію за віком за період часу з січня 2016 року по січень 2017 року в розмірі 7403 гривень 74 копійок.
Судами попередніх інстанцій встановлено, що з січня 2016 року позивач перебуває на обліку у відповідача та отримує пенсію за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", що підтверджується копією протоколу Бориспільського об`єднаного УПФУ Київської області №112 від 12.01.2016.
Відповідно до довідки Бориспільського об`єднання УПФУ Київської області від 17.01.2017, в січні 2016 року позивачу була нарахована пенсія за віком в розмірі 2518,26 грн. Відповідач відрахував з неї грошові кошти в розмірі 377,74 грн. та виплатив позивачу пенсію за віком в розмірі 2140,52 грн.
В період часу з лютого 2016 року по січень 2017 року щомісячно відповідач нараховував позивачу пенсію за віком в розмірі 3903,30 грн. з якої відраховував грошові кошти в розмірі 585,50 грн. та виплачував позивачу пенсію за віком в розмірі 3317,80 грн.
19.05.2016 ОСОБА_1 звернувся до відповідача із заявою в якій просив роз`яснити підстави утримання з пенсії сум, належних для виплати із посиланням на рішення, прийняті органами ПФУ.
Листом від 26.05.2016 № 5316/04 відповідач повідомив позивача про те, що з 01.01.2016 набув чинності Закон України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України" №911-VIII від 24.12.2015, яким продовжено особливий порядок виплати пенсії працюючим пенсіонерам, а тому тимчасово, з 1 січня 2016 року по 31 грудня 2016 року, у період роботи розмір пенсії яких перевищує 150 відсотків прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, виплачується в розмірі 85 відсотків призначеного розміру але не менше 150 відсотків прожиткового мінімуму встановленого для осіб, які втратили працездатність.
Не погоджуючись з діями відповідача, вважаючи свої права порушеними, позивач звернувся до суду з цим позовом.
В обгрунтування позовних вимог посилався на те, що при нарахуванні та виплаті пенсії відповідачем протиправно утримано з належної йому до виплати суми зазначені вище суми. Вважає, що такі дії відповідача обмежують його право на отримання пенсії у розмірі, в якому вона була призначена, і є неправомірними.
Постановою Бориспільського міськрайонного суду Київської області від 23.01.2017, залишеною без змін ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 14.03.2017, у задоволенні позову відмовлено.
Ухвалюючи рішення про відмову у задоволенні позовних вимог, суд першої інстанції, з висновками якого погодився суд апеляційної інстанції, виходив з того, що після призначення пенсії за віком позивач продовжує займатися адвокатською діяльністю, тобто є самозайнятою особою. Оскільки позивач отримує пенсію за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", є самозайнятою особою (період роботи на інших посадах/роботах), на нього поширюються, встановлені ст. 47 зазначеного Закону в редакції, яка діє з 01.01.2016, тимчасові обмеження у виплаті призначеної пенсії в розмірі 85%.
Враховуючи викладене, суди дійшли висновку, що здійснюючи відрахування пенсії позивача в розмірі 15% відповідач діяв на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені чинним законодавством України.
З ухваленими судовими рішеннями не погодився позивач, звернувся з касаційною скаргою, в якій посилаючись на порушення судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального та процесуального права просив скасувати оскаржувані судові рішення та прийняти нове рішення про задоволення позову.
В обгрунтування касаційної скарги посилається на те, що відповідачем грубо порушено його конституційні права, оскільки відповідно до ст. 41 Конституції України власність громадян є непорушною. Водночас, судами до спірних правовідносин застосовано норми Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, а не норми Конституції України, які мають вищу юридичну силу.
Заперечуючи проти касаційної скарги відповідач просив у її задоволенні відмовити.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши на підставі встановлених фактичних обставин справи правильність застосування судами норм матеріального та процесуального права суд приходить до висновку, що касаційна скарга не підлягає задоволенню з наступних мотивів та передбачених законом підстав.
Частиною другою статті 19 Конституції Україні передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до статті 47 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" (в редакції Закону №911-VІІІ) "Тимчасово, у період з 01 січня 2016 року по 31 грудня 2016 року: особам (крім інвалідів I та II груп, інвалідів війни III групи та учасників бойових дій, осіб, на яких поширюється дія пункту 1 статті 10 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту"), які працюють на посадах та на умовах, передбачених законами України "Про державну службу", "Про прокуратуру", "Про судоустрій і статус суддів", призначені пенсії/щомісячне довічне грошове утримання не виплачуються.
<