Постанова
Іменем України
01 вересня 2021 року
м. Київ
справа № 2-102/2011
провадження № 61-27392св18
Верховний Суд у складі колегії суддів Першої судової палати Касаційного цивільного суду:
головуючого - Луспеника Д. Д.
суддів: Воробйової І. А., Гулька Б. І., Лідовця Р. А. (суддя-доповідач), Черняк Ю. В.,
учасники справи:
заявник - ОСОБА_1,
заінтересовані особи: Центральний відділ державної виконавчої служби міста Миколаїв Головного територіального управління юстиції у Миколаївській області, Публічне акціонерне товариство "Райффайзен Банк Аваль", ОСОБА_2, ОСОБА_3,
розглянув у порядку спрощеного позовного провадження касаційну скаргу ОСОБА_1 на ухвалу Центрального районного суду м. Миколаєва від 19 лютого 2018 року у складі судді Черенкової Н. П. та на постанову Апеляційного суду Миколаївської області від 10 квітня 2018 року у складі колегії суддів: Лисенка П. П., Галущенка О. І., Серебрякової Т. В.,
ВСТАНОВИВ:
1. Описова частина
Короткий зміст заяви
У грудні 2017 року ОСОБА_1 звернувся до суду із заявою про заміну сторони у виконавчому провадженні зі стягувача - Публічного акціонерного товариства (далі - ПАТ) "Райффайзен Банк Аваль" на його правонаступника - заявника ОСОБА_1 .
Заява ОСОБА_1 мотивована тим, що рішенням Центрального районного суду м. Миколаєва від 19 березня 2013 року, залишеним без змін ухвалою Апеляційного суду Миколаївської області від 10 липня 2013 року, було стягнуто з ОСОБА_2 на користь ПАТ "Райффайзен Банк Аваль" суму кредитної заборгованості за договором № 014/0028/73/127779 від 18 серпня 2008 року в розмірі 1 083 118,38 грн.
На підставі вказаного рішення представнику первісного стягувача було видано виконавчий лист у справі № 2-102/11 та відкрито виконавче провадження державним виконавцем Центрального відділу державної виконавчої служби м. Миколаєва ГТУЮ в Миколаївській області № 46316160.
24 травня 2017 року між ПАТ "Райффайзен Банк Аваль" та Публічним акціонерним товариством (далі - ПАТ) "КристалБанк" було укладено договір факторингу.
25 травня 2017 року між ПАТ "КристалБанк" та Товариством з обмеженою відповідальністю "Фінансова компанія (далі -ТОВ ФК) "Форінт" було укладено договір факторингу.
Зазначав, що 11 жовтня 2017 року між ним та ТОВ "ФК "Форінт" було укладено договір відступлення права вимоги № 30, згідно з яким сторони домовились про перехід від продавця покупцю прав вимоги за заборгованістю за кредитним договором № 014/0028/73/127779 від 18 серпня 2008 року, укладеним між ОСОБА_2 та ПАТ "Райффайзен Банк Аваль", а також за забезпечувальним договором - договором застави транспортного засобу від 18 серпня 2008 року.
Відповідно до актів приймання-передачі права вимоги до договору відступлення права вимоги № 30 від 11 жовтня 2017 року первісний кредитор ТОВ ФК "Форінт" передало йому, як новому кредиторові, права грошової вимоги на отримання всіх грошових коштів від боржника ОСОБА_2 за кредитним договором № 014/0028/73/127779 від 18 серпня 2008 року, а також право вимоги за договором застави транспортного засобу № 014/0028/73/127779/3 від 18 серпня 2008 року.
Ураховуючи наведене, ОСОБА_1 просив судзамінити стягувача ПАТ "Райффайзен Банк Аваль" на його правонаступника - ОСОБА_1 .
Короткий зміст судового рішення суду першої інстанції
Ухвалою Центрального районного суду м. Миколаєва від 19 лютого 2018 року у задоволенні заяви ОСОБА_1 про заміну сторони у виконавчому провадженні у цивільній справі за позовом ПАТ "Райффайзен Банк Аваль" до ОСОБА_2, ОСОБА_3 про стягнення суми заборгованості по кредиту відмовлено.
Ухвала суду першої інстанції мотивована тим, що підстав для задоволення заяви про заміну сторони у виконавчому провадженні немає, оскільки матеріали справи не містять доказів того, що стягувач за рішенням суду ПАТ "Райффайзен Банк Аваль" передало право вимоги іншому стягувачу -ПАТ "КристалБанк", а ПАТ "КристалБанк" передало ТОВ ФК "Форінт", від якого, як від первісного кредитора, отримав право вимоги заявник.
Короткий зміст судового рішення суду апеляційної інстанції
Постановою Апеляційного суду Миколаївської області від 10 квітня 2018 року апеляційну скаргу ОСОБА_1, подану його представником ОСОБА_4, залишено без задоволення, а ухвалу Центрального районного суду м. Миколаєва від 19 лютого 2018 року без змін.
Судове рішення суду апеляційної інстанції мотивовано тим, що суд першої інстанції, повно і всебічно з`ясувавши обставини, дійшов правильних висновків про відсутність підстав для задоволення заяви.
Зокрема, апеляційний суд зазначив, що уступка права вимоги, відповідно до умов якої цедент передає, а цесіонарій приймає на себе право вимоги боргу першого та стає кредитором за зобов`язанням, може ґрунтуватися лише на реальних правовідносинах і лише між учасниками цивільно-правової угоди і не можуть торкатися правопопередників цедента, від яких той набув прав за дійсним правочином.
Отже, ОСОБА_1 не може витребувати від ПАТ "Райффайзен Банк Аваль" право вимоги за кредитним договором № 014/0028/73/127779 від 18 серпня 2008 року, оскільки останнім, кому це право належало, було ТОВ "Фінансова компанія "Форінт", яке і повинно було бути учасником цієї справи.
При цьому вказав, що у матеріалах справи міститься ухвала від 17 листопада 2017 року, якою відмовлено у заяві про заміну сторони у виконавчому провадженні з ТОВ "Фінансова компанія "Форінт" на ОСОБА_1 (том З, а. с. 31-33).
Короткий зміст вимог касаційної скарги
У касаційній скарзі, поданій у травні 2018 року до Верховного Суду, ОСОБА_1, посилаючись на неправильне застосування норм матеріального права та порушення норм процесуального права, просить оскаржувані судові рішення скасувати та ухвалити нове судове рішення про задоволення його заяви про заміну сторони у виконавчому провадженні.
Аргументи учасників справи
Доводи особи, яка подала касаційну скаргу
Касаційна скарга ОСОБА_1 мотивована тим, що висновки судів попередніх інстанцій порушують його права, оскільки він не має можливості впливати на рішення та дії попередніх кредиторів щодо здійснення ними процесуальних дій в частині звернення до суду із заявою про заміну сторони виконавчого провадження, що є правом, а не обов`язком кредитора.
Вважає, що суди повинні були ухвалити рішення щодо процесуального правонаступництва на підставі документів, які підтверджують набуття ним права вимоги на підставі договору.
Посилається на постанову Верховного Суду від 06 лютого 2018 року у справі № 2-1072/11 та вважає, що укладення договорів, на підставі яких відбувається заміна кредиторів, є обставинами, що мають юридичне значення і в результаті яких виникають цивільні права та обов`язки нових кредиторів-правонаступників.
Доводи осіб, які подали відзив на касаційну скаргу
У серпні 2018 року ОСОБА_2 подала відзив на касаційну скаргу, у якому зазначила, що висновки судів попередніх інстанцій про відсутність підстав для задоволення заяви ОСОБА_1 є правильними, оскільки відсутні підстави для витребування у ПАТ "Райффайзен Банк Аваль" права вимоги за кредитним договором від 18 серпня 2008 року № 014/0028/73/127779 з огляду на те, що реальних правовідносин і цивільно-правової угоди між вказаними особами немає.
Зазначає, що матеріали справи не містять доказів відступлення прав вимоги від ПАТ "Райффайзен Банк Аваль" до ПАТ "КристалБанк", оскільки копія меморіального ордеру, долучена до матеріалів справи, не містить підпису уповноважених осіб ПАТ "КристалБанк" на перерахування коштів, вказує про здійснення платежу лише 23 червня 2017 року, а не 25 травня 2017 року, суперечить вимогам Інструкції Національного банку України № 22 та є неналежним доказом у справі.
Також вважає, що матеріалами справи не підтверджено відступлення прав вимоги від ПАТ "КристалБанк" до ТОВ "ФК "Форінт", а отже, відсутні підстави для заміни кредитора у виконавчому провадженні.
У серпні 2018 року ОСОБА_3 подав відзив на касаційну скаргу, у якому зазначив, що касаційна скарга задоволенню не підлягає, відтак, оскаржувані судові рішення слід залишити в силі.
Надходження касаційної скарги до суду касаційної інстанції
У травні 2018 року касаційна скарга надійшла до Верховного Суду.
Ухвалою судді Верховного Суду Антоненко Н. О. від 27 червня 2018 року відкрито касаційне провадження та витребувано матеріали цивільної справи із суду першої інстанції.
Протоколом автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 15 квітня 2020 року справу призначено судді-доповідачеві Лідовцю Р. А.
Ухвалою Верховного Суду у складі колегії суддів Першої судової палати Касаційного цивільного суду від 02 липня 2020 року справу призначено до розгляду.
Ухвалою Верховного Суду у складі колегії суддів Першої судової палати Касаційного цивільного суду від 15 липня 2020 року касаційне провадження у справі зупинено до закінчення перегляду у касаційному порядку Великою Палатою Верховного Суду справи № 638/22396/14-ц (провадження № 14-16цс20) за позовом Акціонерного товариства закритого типу "Гея" до ОСОБА_5, Товариства з обмеженою відповідальністю "Арма Факторинг", Публічного акціонерного товариства "Раййфайзен банк Аваль", третя особа - приватний нотаріус Харківського міського нотаріального округу Макушева Наталія Віталіївна, про визнання договору про відступлення прав недійсним.
Ухвалою Верховного Суду у складі колегії суддів Першої судової палати Касаційного цивільного суду від 27 січня 2021 року касаційне провадження у справі поновлено.
Ухвалою Верховного Суду у складі колегії суддів Першої судової палати Касаційного цивільного суду від 27 січня 2021 року касаційне провадження у справі за заявою ОСОБА_1 про заміну сторони у виконавчому провадженні у справі за позовом Публічного акціонерного товариства "Райффайзен Банк Аваль" до ОСОБА_2 та ОСОБА_3 про стягнення заборгованості по кредиту зупинено до закінчення перегляду у касаційному порядку Великою Палатою Верховного Суду справи за позовом ОСОБА_6 до ОСОБА_7, Публічного акціонерного товариства "Укрсоцбанк", третя особа - приватний виконавець виконавчого округу Івано-Франківської області Безрукий Олег Васильович, про звільнення майна з-під арешту, за касаційною скаргою ОСОБА_6 на рішення Коломийського міськрайонного суду Івано-Франківської області від 28 серпня 2019 року та постанову Івано-Франківського апеляційного суду від 03 грудня 2019 року.
Ухвалою Верховного Суду у складі колегії суддів Першої судової палати Касаційного цивільного суду від 01 вересня 2021 року касаційне провадження у справі поновлено.
Фактичні обставини справи, встановлені судами
18 серпня 2008 року ПАТ "Райффайзен Банк Аваль" уклало з ОСОБА_2 кредитний договір № 014/0028/73/127779, відповідно до якого надало останній до 18 серпня 2015 року кредит у розмірі 125 100 доларів США зі сплатою 13,8 % річних за користування ним.
Рішенням Центрального районного суду м. Миколаєва від 19 березня 2013 року, залишеним без змін ухвалою Апеляційного суду Миколаївської області від 10 липня 2013 року, було частково задоволено позов ПАТ "Райффайзен Банк Аваль" до ОСОБА_2 та ОСОБА_3 про стягнення на користь Банку заборгованості за кредитним договором у розмірі 1 083 118,38 грн та 1 820 грн судових витрат.
20 серпня 2013 року Центральним районним судом м. Миколаєва було видано виконавчий лист № 2-102/11, про стягнення з ОСОБА_2 на користь ПАТ "Райффайзен Банк Аваль" вказаних вище грошових сум.
Постановою державного виконавця Центрального відділу державної виконавчої служби Миколаївського міського управління юстиції за виконавчим листом № 2-102/11 відкрито виконавче провадження № 46316160, яке до часу звернення із заявою залишалося невиконаним та 04 грудня 2017 року виконавчий лист повернуто стягувачу.
24 травня 2017 року ПАТ "Райффайзен Банк Аваль" та ПАТ "КристалБанк" уклали між собою договір факторингу, а 25 травня 2017 року - договір відступлення прав за договорами застави, відповідно до якого ПАТ "Райффайзен Банк Аваль" передав, а ПАТ "КристалБанк" набув прав кредитора, як за кредитним договором так і за договорами забезпечення, належне ПАТ "Райффайзен Банк Аваль" за указаними вище договорами (том З, а. с. 39-58).
У свою чергу, 25 травня 2017 року ПАТ "КристалБанк" уклало з ТОВ "Фінансова компанією "Форінт" договір факторингу № 1 (портфельне відступлення прав вимоги) та, того ж дня, договір відступлення прав за договорами застави, відповідно до яких до останнього перейшли права, набуті за договорами укладеними раніше з ПАТ "Райффайзен Банк Аваль" (том З, а. с. 59-83).
11 жовтня 2017 року ТОВ "Фінансова компанією "Форінт" за договором відступлення права вимоги № 30 та договором відступлення прав за договорами застави передало отримані за попереднім договором право вимоги до ОСОБА_2, як за кредитним договором так і за договорами про кредитне забезпечення, ОСОБА_1 (том З, а. с. 84-85).