УХВАЛА
01 вересня 2021 року
м. Київ
провадження № 13-148зк21
Велика Палата Верховного Суду у складі:
судді-доповідача Єленіної Ж. М., суддів: Анцупової Т. О., Британчука В. В., Власова Ю. Л., Гудими Д. А., Катеринчук Л. Й., Князєва В. С., Крет Г. Р., Лобойка Л. М., Пількова К. М., Прокопенка О. Б., Пророка В. В., Рогач Л. І., Ситнік О. М., Сімоненко В. М., Ткача І. В., Штелик С. П.
розглянула позовну заяву ОСОБА_1 і
встановила:
Як убачається з поданої заяви, ОСОБА_1 просить Велику Палату Верховного Суду (далі - Велика Палата) застосувати до начальника відділу розгляду звернень та надання публічної інформації Верховного Суду Шкуратовської Г. В. статті 111, 364, 369-2, 367 Кримінального кодексу України.
Від дня надходження заяви до 25 серпня 2021 року її автоматизований розподіл не було здійснено з підстав, передбачених підпунктом 2.3.3. Положення про автоматизовану систему документообігу суду.
Перевіряючи підстави для розгляду заяви, Велика Палата виходить з такого.
Згідно з ч. 1 ст. 36 Закону України від 02 червня 2016 року № 1402-VIII "Про судоустрій і статус суддів" Верховний Суд забезпечує сталість та єдність судової практики у порядку та спосіб, визначені процесуальним законом. Пунктом 1 ч. 2 ст. 45 цього Закону встановлено, що Велика Палата лише у визначених законом випадках здійснює перегляд судових рішень у касаційному порядку з метою забезпечення однакового застосування судами норм права.
Повноваження Великої Палати, підстави та порядок передачі кримінального провадження на її розгляд визначені статтями 4341, 4342, главою 34 КПК, та параграфом 3 розділу 4 "Перехідні положення" Закону України від 03 жовтня 2017 року № 2147-VIII "Про внесення змін до Господарського процесуального кодексу України, Цивільного процесуального кодексу України, Кодексу адміністративного судочинства України та інших законодавчих актів" .
Також відповідно до статей 459, 463 КПК України до Верховного Суду для розгляду у складі Великої Палати може бути подана заява про перегляд судового рішення за виключними обставинами, зокрема, у разі встановлення міжнародною судовою установою, юрисдикція якої визнана Україною, порушення Україною міжнародних зобов`язань при вирішенні цієї справи судом.
Разом із тим, як видно зі змісту заяви, заявник звертається до Великої Палати з питанням, яке згідно з нормами КПК стосується повноважень органу досудового розслідування.
Відповідно до вищенаведеного, Велика Палата згідно з положеннями КПК не наділена повноваженнями розпочинати кримінальні провадження та їх розслідувати.
Відповідно до ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
З огляду на викладене Велика Палата вважає, що заява ОСОБА_1 не підлягає розгляду в порядку глави 34 КПК, а тому її слід повернути.
Керуючись Главою 34 КПК, Велика Палата Верховного Суду