У Х В А Л А
01 вересня 2021 року
м. Київ
Справа № 9901/109/21
Провадження № 11-257заі21
Велика Палата Верховного Суду у складі:
судді-доповідача Анцупової Т. О.,
суддів Британчука В. В., Власова Ю. Л., Гудими Д. А., Єленіної Ж. М., Катеринчук Л. Й., Князєва В. С., Крет Г. Р., Лобойка Л. М., Пількова К. М., Прокопенка О. Б., Пророка В. В., Рогач Л. І., Ситнік О. М., Сімоненко В. М., Ткача І. В., Штелик С. П.
перевірила матеріали апеляційної скарги ОСОБА_1 на ухвалу Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду від 07 червня 2021 року у справі № 9901/109/21 за позовом ОСОБА_1 до Президента України Зеленського Володимира Олександровича про визнання протиправним та скасування Указу Президента України від 14 вересня 2010 року № 900/2010 "Про ліквідацію військових апеляційних та військових місцевих судів" та
УСТАНОВИЛА:
12 квітня 2021 року ОСОБА_1 звернувся до Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду як суду першої інстанції з позовом до Президента України, у якому просив визнати протиправним та скасувати Указ Президента України від 14 вересня 2010 року № 900/2010 "Про ліквідацію військових апеляційних та військових місцевих судів".
Ухвалою Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду від 16 квітня 2021 року позовну заяву ОСОБА_1 залишено без руху.
Ухвалою Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду від 07 червня 2021 року відмовлено у задоволенні клопотання позивача про поновлення строку звернення до Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду з позовом та повернуто ОСОБА_1 позовну заяву на підставі пункту 9 частини четвертої статті 169 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України).
Не погодившись з ухвалою суду першої інстанції, позивач звернувся через Касаційний адміністративний суд у складі Верховного Суду до Великої Палати Верховного Суду з апеляційною скаргою (заявою про оскарження Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду у справі № 9901/109/21).
Ухвалою Великої Палати Верховного Суду від 05 липня 2021 року зазначену заяву залишено без руху та надано десятиденний строк з дня отримання копії ухвали для усунення недоліків, а саме конкретизації, яку ухвалу Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду оскаржує позивач; наведення обґрунтування, у чому саме полягали порушення норм процесуального права та яким чином вони вплинули на законність та обґрунтованість оскарженої ухвали суду, і чому ці порушення можуть бути підставою для скасування апеляційним судом ухвали суду першої інстанції.
У строк встановлений судом до Великої Палати Верховного Суду надійшла заява ОСОБА_1 про усунення недоліків, із обґрунтуванням його вимог про скасування ухвали суду першої інстанції від 07 червня 2021 року, із зазначенням того, у чому полягає незаконність ухвали,а також неправильне застосування судом норм права при вирішенні питання про відповідність позовної заяви вимогам процесуального закону.
Отже, скаржником усунуто недоліки, зазначені в ухвалі Великої Палати Верховного Суд від 05 липня 2021 року.
Апеляційну скаргу подано у строк, установлений частиною першою статті 295 КАС України, за формою та змістом апеляційна скарга відповідає статті 296 КАС України.
Підстав для повернення апеляційної скарги чи відмови у відкритті апеляційного провадження не встановлено.
Відповідно до статті 306 КАС України здійснено підготовку справи до апеляційного розгляду.
Згідно із частиною третьою статті 311 КАС України Велика Палата Верховного Суду як суд апеляційної інстанції може розглянути справу без повідомлення її учасників (у порядку письмового провадження), якщо характер спірних правовідносин та предмет доказування у цій справі не вимагають участі сторін.
З огляду на те, що предметом апеляційного перегляду у цій справі є процесуальна ухвала Верховного Суду як суду першої інстанції, ураховуючи характер спірних правовідносин, який не вимагає участі сторін, та відсутність клопотань про розгляд справи у судовому засіданні з повідомленням учасників справи, Велика Палата Верховного Суду призначає розгляд справи в порядку письмового провадження за наявними у ній матеріалами без виклику її учасників.
Водночас Велика Палата Верховного Суду вважає за необхідне поінформувати учасників справи про її розгляд шляхом надіслання копій цієї ухвали.
Водночас Велика Палата Верховного Суду звертає увагу на те, що 17 липня 2020 року набрав чинності Закон України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо перебігу процесуальних строків під час дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19)" № 731-IX від 18 червня 2020 року, яким внесено зміни до Господарського процесуального кодексу, Цивільного процесуального кодексу та КАС України.
Пунктом 3 розділу VI "Прикінцеві положення" КАС України, в редакції Закону № 731-IX, передбачено, що під час дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), суд за заявою учасників справи та осіб, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, інтереси та (або) обов`язки (у разі наявності у них права на вчинення відповідних процесуальних дій, передбачених цим Кодексом), поновлює процесуальні строки, встановлені нормами цього Кодексу, якщо визнає причини їх пропуску поважними і такими, що зумовлені обмеженнями, впровадженими у зв`язку з карантином. Суд може поновити відповідний строк як до, так і після його закінчення.
Ураховуючи викладене та керуючись статтями 266, 292, 295, 296, 300, 301, 304, 311, пунктом 3 розділу VI "Прикінцеві положення" КАС України, Велика Палата Верховного Суду