Постанова
Іменем України
30 серпня 2021 року
м. Київ
справа № 454/2965/15-ц
провадження № 61-7722св21
Верховний Суд у складі колегії суддів Другої судової палати Касаційного цивільного суду: Зайцева А. Ю. (суддя-доповідач), Коротенка Є. В., Коротуна В. М.,
учасники справи:
позивач - Фермерське господарство "Бурка В. В.",
відповідач - держава Україна в особі Державної казначейської служби України,
розглянув у порядку письмового провадження без повідомлення учасників цивільну справу за позовом Фермерського господарства "Бурка В. В." до держави Україна в особі Державної казначейської служби України про відшкодування моральної шкоди
за касаційною скаргою Фермерського господарства "Бурка В. В." на ухвалу Львівського апеляційного суду від 20 квітня 2021 року у складі судді Шеремети Н. О.,
ВСТАНОВИВ:
1. Описова частина
Короткий зміст вимог позовної заяви
У січні 2017 року Фермерське господарство "Бурка В. В." (далі - ФГ "Бурка В. В.") звернулося до суду з позовом, у якому просило стягнути з держави Україна в особі Державної казначейської служби України (далі - ДКСУ) на свою користь кошти в сумі 1 000 000,00 грн на відшкодування моральної шкоди, завданої в результаті незаконних дій судді Сокальського районного суду Львівської області.
Обґрунтовуючи позовні вимоги, ФГ "Бурка В. В." посилалося на те, що 18 грудня 2015 року у справі № 454/2965/15-ц суддя Сокальського районного суду Львівської області прийняв ухвалу, якою відмовив у відкритті провадження у цивільній справі за його позовною заявою до Львівського окружного адміністративного суду та держави України в особі ДКСУ про стягнення моральної шкоди. На його думку, ця ухвала є незаконною, оскільки не ґрунтується на вимогах законності, верховенства права, винесена з порушенням Конституції України та законів України. Зазначена ухвала в частині відмови у відкритті провадження у справі за його позовом до держави України в особі ДКСУ про стягнення моральної шкоди була скасована ухвалою Апеляційного суду Львівської області від 04 березня 2016 року, а питання про відкриття провадження у справі в цій частині передано на новий розгляд до суду першої інстанції, в іншій частині ухвалу районного суду залишено баз змін. Унаслідок порушення норм Конституції України та норм ЦПК України йому спричинено моральні страждання, які полягали у приниженні честі, гідності, ділової репутації, порушено нормальні життєві зв`язки через неможливість продовження активної підприємницької діяльності, та порушено нормальні життєві зв`язки через неможливість продовження активного громадського життя, порушено стосунки з оточуючими людьми, оскільки всі родичі та знайомі глузують, кажучи, що усі його вимоги незаконні, якщо він не може доказати свою правоту в судах.
Короткий зміст рішення суду першої інстанції
Червоноградський міський суд Львівської області заочним рішенням від 15 лютого 2018 року в задоволенні позову відмовив. Вирішив питання щодо розподілу судових витрат.
Суд першої інстанції мотивував рішення недоведеністю заявлених позовних вимог.
Короткий зміст ухвали суду апеляційної інстанції
Львівський апеляційний суд ухвалою від 20 квітня 2021 року відмовив у відкритті апеляційного провадження за апеляційною скаргою ФГ "Бурка В. В." на заочне рішення Червоноградського міського суду Львівської області від 15 лютого 2018 року.
Апеляційний суд мотивував ухвалу тим, що ФГ "Бурка В. В." пропустило визначений процесуальним законом строк на апеляційне оскарження, а зазначені в апеляційній скарзі доводи про поновлення строку на апеляційне оскарження не можуть бути визнані судом як поважні причини пропуску строку на апеляційне оскарження рішення суду.
Короткий зміст касаційної скарги та її узагальнені аргументи, позиції інших учасників справи
У травні 2021 року ФГ "Бурка В. В." подало до Верховного Суду касаційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення апеляційним судом норм процесуального права, просило скасувати ухвалу Львівського апеляційного суду від 20 квітня 2021 року і направити справу для продовження розгляду до суду апеляційної інстанції.
Касаційна скарга мотивована тим, що суддя Львівського апеляційного суду безпідставно відмовив у відкритті апеляційного провадження, чим порушив пункт 8 статті 129 Конституції України. ФГ "Бурка В. В." подало докази, які, на його думку, підтверджують, що строк на апеляційне оскарження пропущений з поважних причин, однак усупереч вимогам процесуального закону суддя Львівського апеляційного суду не навів мотивів, які спростовують такі докази.
Рух справи в суді касаційної інстанції
Ухвалою Верховного Суду від 28 травня 2021 року відкрито касаційне провадження у цій справі та витребувано її матеріали із суду першої інстанції.
10 серпня 2021 року справа № 454/2965/15-ц надійшла до Верховного Суду.
2. Мотивувальна частина
Позиція Верховного Суду
Згідно з частиною другою статті 389 ЦПК України підставами касаційного оскарження судових рішень, зазначених у пункті 1 частини першої цієї статті, є неправильне застосування судом норм матеріального права чи порушення норм процесуального права виключно у таких випадках: 1) якщо суд апеляційної інстанції в оскаржуваному судовому рішенні застосував норму права без урахування висновку щодо застосування норми права у подібних правовідносинах, викладеного у постанові Верховного Суду, крім випадку наявності постанови Верховного Суду про відступлення від такого висновку; 2) якщо скаржник вмотивовано обґрунтував необхідність відступлення від висновку щодо застосування норми права у подібних правовідносинах, викладеного у постанові Верховного Суду та застосованого судом апеляційної інстанції в оскаржуваному судовому рішенні; 3) якщо відсутній висновок Верховного Суду щодо питання застосування норми права у подібних правовідносинах; 4) якщо судове рішення оскаржується з підстав, передбачених частинами першою, третьою статті 411 цього Кодексу. Підставами касаційного оскарження судових рішень, зазначених у пунктах 2, 3 частини першої цієї статті, є неправильне застосування судом норм матеріального права чи порушення норм процесуального права.
Відповідно до частини першої статті 400 ЦПК України, переглядаючи у касаційному порядку судові рішення, суд касаційної інстанції в межах доводів та вимог касаційної скарги, які стали підставою для відкриття касаційного провадження, перевіряє правильність застосування судом першої або апеляційної інстанції норм матеріального чи процесуального права і не може встановлювати або (та) вважати доведеними обставини, що не були встановлені в рішенні чи відкинуті ним, вирішувати питання про достовірність або недостовірність того чи іншого доказу, про перевагу одних доказів над іншими.
Верховний Суд у складі колегії суддів Другої судової палати Касаційного цивільного суду, перевіривши правильність застосування судом норм права в межах касаційної скарги, дійшов висновку, що касаційна скарга підлягає задоволенню з огляду на таке.