ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
19 серпня 2021 року
м. Київ
справа № 509/396/17
провадження № К/9901/13110/19
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду: судді-доповідача Коваленко Н.В., суддів: Берназюка Я.О., Шарапи В.М., розглянувши у порядку письмового провадження в касаційному порядку справу за позовом ОСОБА_1 до Авангардівської селищної ради Овідіопольського району Одеської області про визнання протиправним та скасування рішення, за касаційною скаргою Авангардівської селищної ради Овідіопольського району Одеської області на рішення Овідіопольського районного суду Одеської області у складі судді Кочко В.К. від 03 жовтня 2018 року та постанову П`ятого апеляційного адміністративного суду у складі колегії суддів: Стас Л.В., Турецької І.О. Шеметенко Л.П. від 11 квітня 2019 року,
УСТАНОВИВ:
ІСТОРІЯ СПРАВИ
Короткий зміст позовних вимог
1. ОСОБА_1 звернулась до суду з позовом до Авангардівської селищної ради Овідіопольського району Одеської області про визнання протиправним та скасування рішення, у якому просила:
- визнати незаконним та скасувати рішення Авангардівської селищної ради Овідіопольського району Одеської області від 14.07.2016 року № 385-VI "Про відмову гр. ОСОБА_1 в наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою".
Короткий зміст рішень судів першої та апеляційної інстанцій
2. Рішенням Овідіопольського районного суду Одеської області від 03 жовтня 2018 року, зміненим постановою П`ятого апеляційного адміністративного суду від 11 квітня 2019 року в частині мотивів ухвалення рішення, позовні вимоги ОСОБА_1 було задоволено.
Визнано незаконним та скасовано рішення Авангардівської селищної ради Овідіопольського району Одеської області від 14 липня 2016 року № 385-VІ "Про відмову гр. ОСОБА_1 в наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою".
3. Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції виходив із того, що суб`єкт владних повноважень неправильно вирішив питання, які мають юридичне значення для прийняття рішення про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або мотивованої відмови у його наданні.
4. Змінюючи рішення суду першої інстанції, суд апеляційної інстанції виходив із того, що рішення суду першої інстанції не містить обґрунтування висновків суду стосовно незаконності оскаржуваного рішення. Суд обмежився лише констатацією наведених фактів та послався на недоведеність відповідачем правомірності свого рішення.
5. Мотивуючи рішення про задоволення позовних вимог, суд апеляційної інстанції виходив із того, що в оскарженому рішенні не розкриті мотиви відмови у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою, оскільки невідповідність місця розташування земельної ділянки має бути пояснена вказівкою на конкретні невідповідності законам або прийнятим відповідно до них нормативно-правовим актам, генеральним планам населених пунктів та іншої містобудівної документації, схемам землеустрою і техніко-економічним обґрунтуванням використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, тощо.
Короткий зміст вимог касаційної скарги
6. Не погоджуючись із рішеннями судів першої та апеляційної інстанцій, посилаючись на неправильне застосування судами норм матеріального права та порушення норм процесуального права, Авангардівська селищна рада Овідіопольського району Одеської області звернулась із касаційною скаргою, у якій просить скасувати рішення Овідіопольського районного суду Одеської області від 03 жовтня 2018 року та постанову П`ятого апеляційного адміністративного суду від 11 квітня 2019 року та ухвалити нове рішення, яким відмовити ОСОБА_1 у задоволенні позовних вимог.
СТИСЛИЙ ВИКЛАД ОБСТАВИН СПРАВИ, УСТАНОВЛЕНИХ СУДАМИ ПЕРШОЇ ТА АПЕЛЯЦІЙНОЇ ІНСТАНЦІЙ
7. Судами попередніх інстанцій установлено, що ОСОБА_1 звернулася до Авангардівської селищної ради Овідіопольського району Одеської області із заявою від 07 липня 2016 року про передачу безоплатно у власність земельної ділянки для будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель та споруд (присадибна ділянка), вказавши бажане місце розташування земельної ділянки - або в межах вулиць Тихая та Нижняя в смт. Авангард Овідіопольського району Одеської області, або по вул. Ангарська, біля АЗС "Сокар", у смт. Авангард Овідіопольського району Одеської області . До заяви позивач долучив планово-картографічні матеріали, документи.
8. Рішенням Авангардівської селищної ради Овідіопольського району Одеської області від 14 липня 2016 року № 385-VI "Про відмову гр. ОСОБА_1 в наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою" позивачці було відмовлено в наданні дозволу на розробку проєкту землеустрою з підстав невідповідності місця розташування об`єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, Генерального плану смт. Авангард Овідіопольського району Одеської області.
9. Уважаючи рішення Авангардівської селищної ради Овідіопольського району Одеської області від 14 липня 2016 року № 385-VI "Про відмову гр. ОСОБА_1 в наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою" незаконним, ОСОБА_1 звернулась до суду з позовом.
ДОВОДИ УЧАСНИКІВ СПРАВИ
10. Касаційна скарга обґрунтована тим, що звертаючись із заявою про надання дозволу на розроблення проєкту землеустрою позивачка вказала бажане місце розташування земельної ділянки, визначила 3-ма масивами забудови в смт. Авангард — АДРЕСА_3, АДРЕСА_6, АДРЕСА_5 .
11. Земельні ділянки в межах масиву АДРЕСА_6 на дату розгляду клопотання вже перебували у приватній власності інших осіб.
12. Щодо земельних ділянок, включених у масив АДРЕСА_3 29 листопада 2012 року були прийняті рішення про надання дозволів на складання проєктів землеустрою щодо відведення земельних ділянок у власність.
13. Відповідно до Генерального плану смт Авангард на земельній ділянці масиву АДРЕСА_5 передбачене будівництво багатоквартирного будинку із об`єктами соціально-побутового призначення, що також виключає землі цієї ділянки з кола тих, за рахунок яких могло б бути задоволене клопотання позивача.
14. Також відповідач вказує на пропуск позивачем 6-місячного строку звернення до суду, який суд необґрунтовано поновив та відкрив провадження у справі. Крім того, апелянт послався на відсутність мотивації судового рішення і посилань на докази, що дали змогу суду дійти відповідних висновків.
15. ОСОБА_1 подано відзив на касаційну скаргу Авангардівської селищної ради Овідіопольського району Одеської області на рішення Овідіопольського районного суду Одеської області від 03 жовтня 2018 року та постанову П`ятого апеляційного адміністративного суду від 11 квітня 2019 року, у якому вона просить залишити касаційну скаргу без задоволення, а оскаржувані рішення - без змін.
ПОЗИЦІЯ ВЕРХОВНОГО СУДУ
16. Відповідно до частини першої статті 10 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" сільські, селищні, міські ради є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їхніх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами.
17. Пунктом 34 частини першої статті 26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" передбачено, що виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються такі питання, як вирішення відповідно до закону питань регулювання земельних відносин.
18. Згідно із пунктом "б" частини першої статті 81 Земельного кодексу України громадяни України набувають права власності на земельні ділянки на підставі, зокрема, безоплатної передачі із земель державної і комунальної власності.
19. Відповідно до частин першої - третьої статті 116 Земельного кодексу України громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом, або за результатами аукціону.
Набуття права власності громадянами та юридичними особами на земельні ділянки, на яких розташовані об`єкти, які підлягають приватизації, відбувається в порядку, визначеному частиною першою статті 128 цього Кодексу.
Набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування.
Безоплатна передача земельних ділянок у власність громадян провадиться у разі:
а) приватизації земельних ділянок, які перебувають у користуванні громадян;
б) одержання земельних ділянок внаслідок приватизації державних і комунальних сільськогосподарських підприємств, установ та організацій;
в) одержання земельних ділянок із земель державної і комунальної власності в межах норм безоплатної приватизації, визначених цим Кодексом.
20. Статтею 121 Земельного кодексу України передбачено норми безоплатної передачі земельних ділянок громадянам. Зокрема, для будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) у селах - не більше 0,25 гектара, в селищах - не більше 0,15 гектара, в містах - не більше 0,10 гектара.
21. Порядок безоплатної приватизації земельних ділянок громадянами України визначено у статті 118 Земельного кодексу України.
22. Відповідно до частини шостої статті 118 Земельного кодексу України громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу. У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб) та документи, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі (у разі надання земельної ділянки для ведення фермерського господарства). У разі якщо земельна ділянка державної власності розташована за межами населених пунктів і не входить до складу певного району, клопотання подається до Ради міністрів Автономної Республіки Крим. Верховній Раді Автономної Республіки Крим, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, органам виконавчої влади або органам місцевого самоврядування, які передають земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, забороняється вимагати додаткові матеріали та документи, не передбачені цією статтею.
23. Згідно із частиною сьомою статті 118 Земельного кодексу України відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об`єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.