ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
18 серпня 2021 року
м. Київ
справа №816/1429/17
адміністративне провадження № К/9901/23833/18
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
головуючого - Стародуба О.П.,
суддів - Єзерова А.А., Кравчука В.М.,
розглянувши в порядку письмового провадження касаційну скаргу ОСОБА_1 на постанову Харківського апеляційного адміністративного суду від 22.01.2018 (судді - Катунов В.В., Ральченко І.М., Бершов Г.Є.) у справі за позовом ОСОБА_1 до Ліквідаційної комісії управління Міністерства внутрішніх справ в Полтавській області, третя особа - Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області про визнання протиправними дій та бездіяльності, зобов`язання вчинити дії,
в с т а н о в и в :
У серпні 2017 року ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом, в якому просив:
визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо не виготовлення для перерахунку пенсії нової довідки про розмір його грошового забезпечення та не подання нової довідки встановленої форми до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області для подальшого здійснення перерахунку пенсійного забезпечення;
визнати протиправними дії відповідача щодо відмови у виготовленні та направленні до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області нової довідки встановленої форми про розмір грошового забезпечення з повною і фактичною інформацією за заявою позивача від 19.07.2017;
зобов`язати відповідача виготовити та направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області нову довідку за формою, встановленою додатком 2 до Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затв. постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45, про розмір його грошового забезпечення з повною фактичною інформацією згідно постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 №988, станом на 01.01.2016 з дати виникнення права на перерахунок пенсії, із зазначенням основних і додаткових видів грошового забезпечення в наступних розмірах: посадовий оклад 2500 грн, оклад за спеціальне звання 1800 грн, надбавка за стаж служби 45% посадового окладу 1935 грн, процентна надбавка за виконання особливо важливих завдань 50% (встановлена на момент звільнення) - 3117,50 грн, премія (встановлена на момент звільнення) 28,29% - 2645,82 грн.
Судами попередніх інстанцій встановлено, що позивач є пенсіонером органів внутрішніх справ України, перебуває на обліку у Головному управлінні Пенсійного фонду України в Полтавській області та отримує пенсію у відповідності до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
Згідно довідки №4/10922 до розміру грошового забезпечення позивача станом на 01.01.2008 входили: посадовий оклад -750 грн; оклад за військове звання - 120 грн; надбавка за вислугу років - 35%; надбавка за виконання особливо важливих завдань - 50%; премія - 28,29%. (а.с. 18)
На підставі списку осіб, пенсії яких підлягають перерахунку, відповідачем було сформовано та надіслано на адресу Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області довідку №4/10922 для перерахунку пенсії позивача відповідно до ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", постанови Кабінету Міністрів України №988 та наказу Міністерства внутрішніх справ від 06.04.2016 №260.
Згідно довідки відповідача №4/10922 від 26.04.2017 про грошове забезпечення позивача для перерахунку пенсії, яка відповідно до вимог закону направлена до ГУ ПФУ в Полтавській області, розмір грошового забезпечення за нормами, чинними на 01.01.2016 за посадою старший державтоінспектор Чутівського МРВ ДАІ становить: посадовий оклад - 2500 грн, оклад за званням - 1800 грн, надбавка за вислугу років - 1935 грн, премія - 2, 73% 170,22 грн. (а.с. 19)
Вважаючи вказані дії відповідача протиправними, позивач звернувся до суду з цим позовом.
В обґрунтування позовних вимог посилався на те, що відповідач безпідставно при видачі довідки про грошове забезпечення на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 №988 не включив нараховану йому при призначенні пенсії надбавку за виконання особливо важливих завдань 50% і премію у розмірі 28,29%. Вважає, що отримані ним надбавка та премія не скасовані, постанова Кабінету Міністрів України №1294 є чинною і будь-яких змін щодо вилучення зазначеного виду надбавки та премії до неї не вносилось. При цьому посилається, що зміні підлягають лише ті додаткові види грошового забезпечення, які передбачені постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 №988, інші види забезпечення підлягають збереженню в складі пенсій та повторному їх врахуванню при її перерахунку.
Постановою Чутівського районного суду Полтавської області від 02.11.2017 позов задоволено частково.
Визнано протиправною бездіяльність відповідача щодо не включення в довідку про розмір грошового забезпечення позивача надбавки за виконання особливо важливих завдань в розмірі до 50% посадового окладу з урахуванням окладу за військовим (спеціальним) званням та надбавки за вислугу років, передбаченою пунктом 5 постанови Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 №1294 "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб".
Зобов`язати відповідача врахувати позивачу вид грошового забезпечення: надбавку за виконання особливо важливих завдань в розмірі до 50% посадового окладу з урахуванням окладу за військовим (спеціальним) званням та надбавки за вислугу років, передбаченою пунктом 5 постанови Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 №1294 "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" для перерахунку пенсії.
В задоволенні решти позовних вимог відмовлено.
Постановою Харківського апеляційного адміністративного суду від 22.01.2018 скасовано постанову суду першої інстанції та в задоволенні позову відмовлено.
Ухвалюючи рішення про часткове задоволення позовних вимог, суд першої інстанції, виходив з того, що позивач отримував надбавку за виконання особливих завдань під час проходження служби, а тому вона має бути врахована йому при перерахунку пенсії. При цьому суд виходив з того, постанова Кабінету Міністрів України №1294, так само як і постанова №988, розповсюджуються на працівників органів внутрішніх справ і містять в собі різний предмет правового регулювання грошового забезпечення працівників органів внутрішніх справ і встановлені цими постановами надбавки не можуть замінювати одна одну. Крім того, постановою №988 затверджені посадові оклади та надбавки працівникам поліції, а надбавки, доплати і премії не враховані зазначеною постановою, встановлені згідно постанови №1294, яка є чинною і повинна враховуватися при перерахунках пенсій.
Відмовляючи в задоволенні решти позовних вимог, суд першої інстанції виходив з того, що згідно довідки УМВС України в Полтавській області від 26.04.2017 середній розмір премії за відповідною посадою поліцейського у місяці виникнення права не перерахунок (січень 2016) в межах наявних асигнувань складав 2,73%, а не 28,29%, а тому саме в цьому розмірі підлягає обчисленню під час перерахунку пенсії.
Скасовуючи постанову суду першої інстанції та приймаючи нову про відмову в задоволенні позову, суд апеляційної інстанції виходив з того, що надбавка за виконання особливо важливих завдань, яка була встановлена наказом МВС України від 31.12.2007 №499, не передбачена постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 №988, якою визначено структуру грошового забезпечення поліцейських, а тому відповідно не була змінена і не підлягає включенню до грошового забезпечення позивача. Також згідно абз. 7 п. 5 Порядку № 45 додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, скасовані чи такі, що не виплачуються на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами), крім зазначених у абзаці шостому цього пункту, для перерахунку пенсії не враховуються.
З ухваленим у справі рішенням суду апеляційної інстанції не погодився позивач, звернувся до суду з касаційною скаргою, в якій, посилаючись на порушення судом апеляційної інстанції норм матеріального та процесуального права, просив скасувати постанову суду апеляційної інстанції та залишити в силі постанову суду першої інстанції.
В обґрунтування касаційної скарги посилається на те, що премія, як форма заохочення успіхів конкретного працівника у службі, не може ставитись в залежність від результатів роботи інших працівників чи визначатись виходячи з середнього показника, а повинна відповідати розміру фактичної за останньою штатною посадою, що бралась до розрахунку при оформленні пенсії.
Крім того, посилається на те, що норми постанови №988, в якій відсутня надбавка за виконання особливо важливих завдань, можуть застосовуватися у разі реалізації права на пенсію, а не при перерахунку вже призначеної і набутої пенсії. При цьому наголошує, що виплата спірної надбавки врегульована постановою Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 №1294, а тому має бути врахована при видачі довідки для перерахунку пенсії, оскільки він отримував її під час проходження служби.
У відзиві на касаційну скаргу третя особа просить залишити її без задоволення, а судове рішення суду апеляційної інстанції - без змін.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши на підставі встановлених фактичних обставин справи правильність застосування судами норм матеріального та процесуального права суд