ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
18 серпня 2021 року
м. Київ
справа № 822/711/17
адміністративне провадження № К/9901/96/17
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
головуючого - Стародуба О.П.,
суддів - Єзерова А.А., Кравчука В.М.,
розглянувши в порядку письмового провадження касаційну скаргу ОСОБА_1 на постанову Хмельницького окружного адміністративного суду від 08.09.2017 (судді - Ковальчук О.К., Лабань Г.В., Петричкович А.І.) та ухвалу Вінницького апеляційного адміністративного суду від 31.10.2017 (судді - Гонтарук В.М., Біла Л.М., Граб Л.С.) у справі за позовом ОСОБА_1 до Державної служби України з надзвичайних ситуацій про визнання протиправними дій,
в с т а н о в и в :
У березні 2017 року ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом, в якому просив:
визнати протиправними дії відповідача щодо неналежного розрахунку та виплати йому одноразової грошової допомоги, як інваліду ІІ групи;
зобов`язати відповідача нарахувати та виплатити йому одноразову грошову допомогу, як інваліду ІІ групи, у розмірі 42 місячних грошових забезпечень, виходячи із посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення із врахуванням проведених виплат.
Судами попередніх інстанцій встановлено, що позивач проходив службу на посаді начальника управління персоналу Головного управління ДСНС України у Хмельницькій області.
Наказом Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Хмельницькій області 04.01.2016 №7, з урахуванням змін, внесених наказом від 10.032016 № 190, позивач звільнений зі служби у відставку за пунктами 173, 176 підпункту 3 (за станом здоров`я) Положення про порядок проходження служби цивільного захисту особами рядового і начальницького складу з 18.02.2016. (а.с. 13)
Відповідно до грошового атестату №16 на дату звільнення позивач отримував такі види грошового забезпечення: оклад за спеціальним званням 135 грн, посадовий оклад 1350 грн, надбавка за вислугу років 35% 519,75 грн, надбавка за виконання особливо важливих завдань 50% 1002,38 грн, надбавка за службу в умовах режимних обмежень 10% 135 грн та премія 100% 3142,13 грн. (а.с. 9)
Відповідно до довідки Хмельницької обласної МСЕК АГ 0017429 від 15.04.2016 позивачу встановлена ІІ група інвалідності (захворювання, пов`язане з проходженням служби). (а.с. 11)
Згідно витягу з протоколу №7 Комісії з призначення одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), травми або поранення, захворювання чи інвалідності осіб рядового і начальницького складу служби цивільного захисту від 12.08.2016 позивачу на підставі підпункту 2 пункту 2 Порядку та умов виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), травми або поранення, захворювання чи інвалідності осіб рядового і начальницького складу служби цивільного захисту, затв. постановою Кабінету Міністрів України від 11.07.2007 №908, виплачено одноразову грошову допомогу у сумі 84199,50 грн, як інваліду ІІ групи. (а.с. 12)
Не погоджуючись із визначеним розміром одноразової грошової допомоги, позивач звернувся до суду з цим позовом.
В обґрунтування позовних вимог посилався на те, що відповідач виплатив йому одноразову грошову допомогу у розмірі 84199,50 грн, проте здійснений відповідачем розрахунок зазначеної допомоги на підставі підпункту 2 пункту 2 Порядку та умов виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), травми або поранення, захворювання чи інвалідності осіб рядового і начальницького складу служби цивільного захисту, затв. постановою Кабінету Міністрів України від 11.07.2007 №908, з урахуванням лише окладу за спеціальним званням, відсоткової надбавки за вислугу років та посадового окладу за останньою посадою суперечить порядку визначення грошового забезпечення, закріпленому пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 №1294 "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" та статтею 9 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей".
Постановою Хмельницького окружного адміністративного суду від 08.09.2017, яка залишена без змін ухвалою Вінницького апеляційного адміністративного суду від 31.10.2017, в задоволенні позову відмовлено.
Ухвалюючи рішення про відмову в задоволенні позовних вимог, суд першої інстанції, з висновками якого погодився апеляційний суд, виходив з того, що обчислення позивачу розміру одноразової грошової допомоги здійснюється відповідно до пункту 3 Порядку № 908. При цьому суди виходили з того, що Наведена норма не визначає складові грошового забезпечення осіб рядового і начальницького складу служби цивільного захисту, які б суперечили визначенню такого забезпечення, закріпленому у Постанові № 1294 чи Інструкції, а лише відповідно до частини 2 статті 118 Кодексу цивільного захисту України встановлює порядок визначення розміру грошової допомоги, передбаченої цією статтею, яка до того ж не визначає одиницею обчислення допомоги саме грошове забезпечення відповідних осіб.
Крім того, суди виходили з того, що Закон №2011-XII не поширюється на спірні відносини, які виникли з приводу виплати передбаченої статтею 118 Кодексу цивільного захисту України одноразової грошової допомоги.
З ухваленими у справі рішеннями не погодився позивач, звернувся до суду з касаційною скаргою, в якій, посилаючись на порушення судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального та процесуального права, просив скасувати судові рішення судів першої та апеляційної інстанцій і ухвалити нову постанову про задоволення позову.
В обґрунтування касаційної скарги посилається на те, що відповідно до п. 1 Постанови Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 №1294 грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення. Дія зазначеної постанови розповсюджується на осіб рядового і начальницького складу ДСНС України. Відповідно до грошового атестату №16 його грошове забезпечення складають: оклад за спеціальним званням - 135 грн, посадовий оклад - 13500 грн, надбавка за вислугу років у розмірі 35% - 519,75 грн, надбавка за ОВЗ 50% - 1002,38 грн, премія 100% - 3142,13 грн, надбавка за службу в умовах режимних обмежень 10% - 135 грн, тобто розмір місячного грошового забезпечення складав 6284,26 грн. Відповідач при прийнятті рішення відносно виплати йому грошової допомоги згідно з підпунктом 3 пункту 2 Порядку, як інваліду II групи, повинен був виходити з суми грошового забезпечення у розмірі 6284,26 грн згідно з грошовим атестатом №16. При цьому сума одноразової грошової допомоги мала складати 263938,92 грн (6284,26 грн х 42).
У відзиві на касаційну скаргу відповідач просить залишити її без задоволення, а судові рішення судів першої та апеляційної інстанцій без змін.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши на підставі встановлених фактичних обставин справи правильність застосування судами норм матеріального та процесуального права суд приходить до висновку, що касаційна скарга задоволенню не підлягає з наступних мотивів та передбачених законом підстав.
Так, частиною 1 статті 101 Кодексу цивільного захисту України, в редакції чинній на час виникнення спірних правовідносин, службу цивільного захисту визначено як державну службу особливого характеру, покликану забезпечувати пожежну охорону, захист населення і територій від негативного впливу надзвичайних ситуацій, запобігати і реагувати на надзвичайні ситуації, ліквідовувати їх наслідки у мирний час та в особливий період.
Згідно частин 2, 3 цієї статті порядок проходження громадянами України служби цивільного захисту визначається цим Кодексом та положенням про порядок проходження служби цивільного захисту особами рядового і начальницького складу, що затверджується Кабінетом Міністрів