У Х В А Л А
20 липня 2021 року
м. Київ
Справа № 904/5726/19
Провадження № 12-95гс20
Велика Палата Верховного Суду у складі:
судді-доповідача Рогач Л. І.,
суддів Анцупової Т. О., Британчука В. В., Власова Ю. Л., Григор`євої І. В., Гриціва М. І., Гудими Д. А., Данішевської В. І., Єленіної Ж. М., Золотнікова О. С., Катеринчук Л. Й., Князєва В. С., Крет Г. Р., Пількова К. М., Прокопенка О. Б., Пророка В. В., Ситнік О. М, Сімоненко В. М., Ткача І. В., Штелик С. П.
перевірила заяву Товариства з обмеженою відповідальністю "Порше Лізинг Україна" (далі - ТОВ "Порше Лізинг Україна") про стягнення витрат на правничу допомогу у справі за позовом ТОВ "Порше Лізинг Україна" до фізичної особи - підприємця Терентьєвої О. Ю. про стягнення заборгованості за договором
ВСТАНОВИЛА:
Касаційний господарський суд у складі Верховного Суду ухвалою від 27 листопада 2020 року відкрив касаційне провадження за касаційною скаргою ОСОБА_1 на постанову Центрального апеляційного господарського суду від 12 серпня 2020 року, надав учасникам справи строк для подання відзиву на касаційну скаргу, а ухвалою від 22 грудня 2020 року справу № 904/5726/19 передав на розгляд Великої Палати Верховного Суду.
Ухвалою від 20 січня 2021 року Велика Палата Верховного Суду прийняла до розгляду справу № 904/5726/19 та призначила її в порядку спрощеного позовного провадження з повідомленням учасників справи.
Постановою Великої Палати Верховного Суду від 15 червня 2021 року касаційну скаргу ОСОБА_1 задовольнила частково, постанову Центрального апеляційного господарського суду від 12 серпня 2020 року у справі № 904/5726/19 змінила у мотивувальній частині, виклала її мотивувальну частину в редакції цієї постанови, у решті постанову Центрального апеляційного господарського суду від 12 серпня 2020 року залишила без змін.
До Великої Палати Верховного Суду надійшли додаткові пояснення ТОВ "Порше Лізинг Україна", в яких останній просив стягнути з ОСОБА_1 10 800 грн витрат на правничу допомогу, понесених у зв`язку з розглядом справи по суті. У поясненнях заявник зазначає, що до відзиву на касаційну скаргу він подавав орієнтовний розрахунок суми судових витрат, які він очікував понести у зв`язку із розглядом справи, попередній розрахунок також складав 10 800 грн.
Відповідно до частини третьої статті 123 Господарського процесуального кодексу України (далі - ГПК України) до витрат, пов`язаних з розглядом справи, належать витрати: 1) на професійну правничу допомогу; 2) пов`язані із залученням свідків, спеціалістів, перекладачів, експертів та проведенням експертизи; 3) пов`язані з витребуванням доказів, проведенням огляду доказів за їх місцезнаходженням, забезпеченням доказів; 4) пов`язані з вчиненням інших процесуальних дій, необхідних для розгляду справи або підготовки до її розгляду.
За частиною першою статті 124 ГПК України разом з першою заявою по суті спору кожна сторона подає до суду попередній (орієнтовний) розрахунок суми судових витрат, які вона понесла і які очікує понести у зв`язку із розглядом справи.
Стаття 221 ГПК України передбачає, що якщо сторона з поважних причин не може до закінчення судових дебатів у справі подати докази, що підтверджують розмір понесених нею судових витрат, суд за заявою такої сторони, поданою до закінчення судових дебатів у справі, може вирішити питання про судові витрати після ухвалення рішення по суті позовних вимог. Для вирішення питання про судові витрати суд призначає судове засідання, яке проводиться не пізніше п`ятнадцяти днів з дня ухвалення рішення по суті позовних вимог. У випадку, визначеному частиною другою цієї статті, суд ухвалює додаткове рішення в порядку, передбаченому статтею 244 цього Кодексу.
За змістом частини першої статті 244 ГПК України суд, що ухвалив рішення, може за заявою учасників справи чи з власної ініціативи ухвалити додаткове рішення, зокрема, якщо судом не вирішено питання про судові витрати.
Ураховуючи викладене, справа розглядатиметься в порядку спрощеного позовного провадження з повідомленням учасників справи, явка яких не є обов`язковою згідно із приписами частини другої статті 120 та частини другої статті 121 ГПК України.
Крім того, Велика Палата Верховного Суду вважає за необхідне роз`яснити сторонам передбачене частиною першою статті 197 ГПК України право на участь у судовому засіданні, у тому числі й у режимі відеоконференції.
Керуючись статтями 120, 121, 221, 244, 300 ГПК України, Велика Палата Верховного Суду