Постанова
Іменем України
23 липня 2021 року
м. Київ
справа № 542/190/20
провадження № 61-2626св21
Верховний Суд у складі колегії суддів Першої судової палати Касаційного цивільного суду:
Синельникова Є. В. (суддя-доповідач), Сакари Н. Ю., Шиповича В. В.,
учасники справи:
позивач (відповідач за зустрічним позовом) - ОСОБА_1,
відповідач (позивач за зустрічним позовом) - акціонерне товариство "Оператор газорозподільної системи "Полтавагаз",
розглянув у попередньому судовому засіданні у порядку письмового провадження касаційну скаргу ОСОБА_1 на постанову Полтавського апеляційного суду, у складі колегії суддів: Чумак О. В., Абрамова П. С., Дряниці Ю. В.,від 26 січня 2021 року.
Короткий зміст позовних вимог
У лютому 2020 року ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом
до акціонерного товариства "Оператор газорозподільної системи "Полтавагаз" (далі - АТ "Полтавагаз") про захист цивільних прав, визнання дій протиправними, захист прав споживача і відшкодування завданої майнової та моральної шкоди.
Свої вимоги ОСОБА_1 мотивував тим, що він є споживачем природного газу та отримує відповідні послуги за адресою: АДРЕСА_1 . 24 грудня 2015 року у його будинку за вказаною адресою було демонтовано лічильник газу та встановлено придбаний ним побутовий лічильник газу, про що складено акт, в якому зазначено абонентський рахунок і показники лічильника - 00000 куб. м. Лічильник опломбовано пластиковою пломбою № 0357049 та захисною стрічкою № 144409, про що складені відповідні акти.
11 квітня 2019 року представники газопостачальної організації зняли вказаний лічильник газу для проведення експертизи, у зв`язку з підозрою здійснення на нього впливу магнітом. Замість газового лічильника встановлено лічильник з обмінного фонду, про що складено відповідний акт.
Позивач за первісним позовом вважав, що, зловживаючи службовим становищем, посадові особи газопостачальної організації безпідставно зняли газовий лічильник, зазначивши в акті про підозру на вплив магнітного поля. Відповідач не відновив право позивача використовувати газовий лічильник, як вимірювальну техніку, гарантійний термін експлуатації якого згідно паспорта від 02 грудня 2015 року становить 8 років від дати виготовлення, тобто протягом повірочного терміну.
Позивач стверджував, що відповідачем завдано йому майнової та моральної шкоди та просив суд визнати дії АТ "Полтавагаз" щодо зняття газового лічильника і проведення експертизи неправомірними і стягнути з відповідача на його користь 1 190, 00 грн майнової шкоди та 15 тис. грн моральної шкоди.
У березні 2020 року АТ "Полтавагаз" звернулось до суду із зустрічним позовом до ОСОБА_1 про стягнення вартості необлікованого (донарахованого) об`єму природного газу.
Свої вимоги позивач за зустрічним позовом мотивував тим, що 11 квітня 2019 року у споживача ОСОБА_1 за адресою: АДРЕСА_1, демонтовано прилад обліку природного газу типу "Самгаз" G4, заводський номер 5421752, у зв`язку з підозрою на вплив магнітного поля.
Лічильник газу був запакований в поліетиленовий пакет та опломбований пломбою для направлення на експертизу, про що складено відповідний протокол.
Комісією по проведенню експертизи ПАТ "Полтавагаз" здійснено експертизу вищезазначеного лічильника газу, результати якої зафіксовано в акті № 14162 від 18 квітня 2019 року, та встановлено, що при дії спрямованого магнітного поля відліковий механізм зупиняється.
При проведенні експертизи лічильника виникла підозра на несанкціоноване втручання, шляхом здійснення прихованих заходів споживачем чи іншою особою, внаслідок яких здійснюється необліковане (обліковане частково чи з порушенням законодавства) використання природного газу, що неможливо виявити без використання спеціальних технічних засобів. У зв`язку з цим вказаний лічильник було опломбовано та направлено для експертного дослідження до Полтавського науково-дослідного експертно-криміналістичного центру Міністерства внутрішніх справ України (далі - Полтавський НДЕКЦ МВС України), висновком якого від 16 травня 2019 року № 24 встановлено несанкціоноване втручання у роботу лічильника газу. AT "Полтавагаз" складено акт про порушення, який розглянуто на засіданні комісії, та у подальшому відносно ОСОБА_1 складено акт-розрахунок вартості необлікованого об`єму природного газу у розмірі 7 633, 72 грн.
Із урахуванням зазначеного, АТ "Полтавагаз" просило позов задовольнити, стягнути вартість необлікованого (донарахованого) об`єму природного газу у розмірі 7 633, 72 грн.
Короткий зміст судових рішень
Рішенням Новосанжарського районного суду Полтавської області, у складі судді Стрельченко Т. Г., від 15 жовтня 2020 року позов ОСОБА_1 задоволено частково.
Визнано дії АТ "Полтавагаз" щодо зняття газового лічильника і проведення експертизи неправомірними.
Стягнуто з АТ "Полтавагаз" на користь ОСОБА_1 у відшкодування майнової шкоди 1 190 грн та 10 000 грн моральної шкоди, а також 8 000 грн витрат, пов`язаних з наданням професійної правничої допомоги.
У задоволенні зустрічного позову АТ "Полтавагаз" відмовлено у повному обсязі.
Вирішено питання щодо розподілу витрат по сплаті судового збору.
Рішення суду першої інстанції мотивовано тим, що первісні позовні вимоги підлягають до задоволення, а у задоволенні зустрічних вимог слід відмовити, оскільки відповідачем не доведено та не надано доказів, які б беззаперечно підтверджували факт несанкціонованого втручання ОСОБА_1 у роботу лічильника газу, тому зняття належного позивачу газового лічильника "Самгаз" G-4 № 5421752 і проведення його експертизи відповідачем є неправомірними. У протоколі направлення засобу вимірювальної техніки на експертизу не вказано жодної ознаки пошкодження пломби, пошкодження лічильника чи несанкціонованого втручання в роботу лічильника. Експертизою не встановлено несанкціонованого втручання у роботу лічильника газу, викривлення даних обліку природного газу (коли витрати природного газу комерційним вузлом обліку не обліковуються, обліковуються частково чи з порушенням).
Короткий зміст оскарженої постанови суду апеляційної інстанції
Постановою Полтавського апеляційного суду від 26 січня 2021 року апеляційну скаргу АТ "Полтавагаз" задоволено.
Рішення Новосанжарського районного суду Полтавської області
від 15 жовтня 2020 року скасовано та ухвалено нове судове рішення, яким
у задоволенні позову ОСОБА_1 відмовлено, а позов АТ "Полтавагаз" задоволено.
Стягнуто з ОСОБА_1 на користь АТ "Полтавагаз" вартість необлікованого об`єму природного газу у сумі 7 633, 72 грн.
Вирішено питання щодо розподілу витрат по сплаті судового збору.
Постанова суду апеляційної інстанції мотивована тим, що факт несанкціонованого втручання у роботу газового лічильника, який був демонтований 11 квітня 2019 року за адресою споживача ОСОБА_1, підтверджується, зокрема, актом експертизи лічильника від 18 квітня 2019 року № 14162; висновком експертного дослідження № 24 від 16 травня 2019 року, складеним Полтавським НДЕКЦ МВС України; актом про порушення № 51 від 19 листопада 2019 року, актом-розрахунком № 45/19/1 від 26 листопада 2019 року. В свою чергу, позивачем за первісним позовом та відповідачем за зустрічним позовом ОСОБА_1 не надано доказів на спростування цього факту, а судом першої інстанції не надано належної правової оцінки вказаним документам, які є належними, допустимими, достатніми та беззаперечними доказами на спростування первісного позову ОСОБА_1 та підтвердження вимог зустрічного позову АТ "Полтавагаз".
Короткий зміст вимог касаційної скарги та доводи особи, яка подала касаційну скаргу
19 лютого 2021 року до Верховного Суду ОСОБА_1 подав касаційну скаргу, в якій просить скасувати постанову Полтавського апеляційного суду від 26 січня 2021 року і залишити в силі рішення Новосанжарського районного суду Полтавської області від 15 жовтня 2020 року.
Підставами касаційного оскарження вказаного судового рішення заявник зазначає неправильне застосування судом апеляційної інстанції норм матеріального і порушення норм процесуального права, вказавши, що суд апеляційної інстанції застосував норму права без урахування висновків щодо застосування норми права у подібних правовідносинах, викладених
у постанові Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного цивільного суду від 27 листопада 2019 року у справі № 311/2316/16-ц (пункт 1 частини другої статті 389 Цивільного процесуального кодексу України), а також не дослідив належним чином зібрані у справі докази (пункт 4 частини другої статті 389 ЦПК України). Також заявник посилається на висновки, викладені в ухвалі Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду від 20 грудня 2018 року у справі № 1640/2280/18.
Заявник стверджує, що скасовуючи рішення суду першої інстанції та ухвалюючи нове рішення про відмову у задоволенні первісних позовних вимог і задоволення зустрічних позовних вимог, апеляційний суд не зазначив докази, які доводять наявність обставин (фактів), якими АТ "Полтавагаз"обґрунтовувало зустрічні позовні вимоги. На думку заявника, подані відповідачем за первісним позовом докази навпаки вказують на відсутність порушення правил використання та обліку природнього газу зі сторони споживача. Суд апеляційної інстанції помилково не взяв до уваги і ті обставини, що конструкція лічильника газу, який було демонтовано працівниками газопостачальної організації, не передбачає наявності всередині лічильника газу будь-яких сторонніх предметів, що реагують на магнітне поле. ОСОБА_1 вважає, що лічильник газу було демонтовано за відсутності правових підстав, а експертним висновком не встановлено несанкціонованого втручання у роботу лічильника газу, викривлення даних обліку природного газу.
Надходження касаційної скарги до суду касаційної інстанції
Ухвалою Верховного Суду від 01 квітня 2021 року відкрито касаційне провадження у справі.
У травні 2021 року справа надійшла до Верховного Суду.
Доводи особи, яка подала відзив на касаційну скаргу
У поданому відзиві на касаційну скаргу АТ "Полтавагаз" посилається на те, що доводи касаційної скарги не спростовують правильних висновків апеляційного суду, яким було скасовано рішення суду першої інстанції з підстав невідповідності висновків суду обставинам справи та неправильного застосування норм матеріального і процесуального права. Відповідачем за зустрічним позовом вчинено порушення законодавства у сфері функціонування ринку природного газу, а тому він повинен нести відповідальність згідно із законом. Експертизою було встановлено, що результат зовнішнього огляду лічильника газу задовільний, цілісність заводської пломби та повірочного тавра не пошкоджено, втрата тиску в нормі. Разом із цим виявлено самовільну зміну конструкції лічильного механізму, тобто судом апеляційної інстанції встановлено наявність підстав для відповідальності споживача за втручання у внутрішню конструкцію лічильника газу без пошкодження пломб.
У поданих поясненнях на відзив відповідача за первісним позовом ОСОБА_1 посилається на те, що поданий відзив на касаційну скаргу не спростовує аргументованих доводів касаційної скарги щодо наявності підстав для скасування оскарженої постанови апеляційного суду.
Фактичні обставини справи, встановлені судами
Згідно заяви-приєднання до умов договору розподілу природного газу ОСОБА_1 є побутовим споживачем природного газу і йому в установленому законом порядку присвоєно персональний код ідентифікації споживача (ЕІС-код) 56XM26H20540015R.
Згідно акту від 24 грудня 2015 року, представником ПАТ "Полтавагаз" Варичем В. В. в присутності абонента ОСОБА_1 (абонентський рахунок № 540015 ), було демонтовано побутовий лічильник газу типу "Газдевайс", типорозміру Г-4, заводський номер 2702262, з показником відлікового пристрою лічильника 15201 куб. м, та замість нього встановлено побутовий лічильник газу мембранний "Самгаз" G4, заводський № 5421752, з показником 00000 куб. м.
Згідно акту від 24 грудня 2015 року представником ПАТ "Полтавагаз" Варичем В. В. було опломбовано зазначений газовий лічильник пластиковою пломбою № 0357049 та захисною стрічкою № 144409.
11 квітня 2019 року газовий лічильник "Самгаз" G-4 № 5421752 з показником 01610 куб. м був демонтований представниками ПАТ "Полтавагаз" у зв`язку з підозрою на вплив магнітного поля, про що складено акт про демонтаж, в якому зазначено, що засіб вимірювальної техніки розпломбовано 11 квітня 2019 року, номер пломби 0357049, номер стрічки 144409.
Замість демонтованого газового лічильника представники ПАТ "Полтавагаз" встановили лічильник з обмінного фонду "Самгаз" G-4 № 1778017 з показником 52484 куб. м, про що 11 квітня 2019 року складено відповідний акт.
Згідно протоколу про направлення лічильника газу на експертизу від 11 квітня 2019 року, складеного працівниками ПАТ "Полтавагаз", демонтований газовий лічильник "Самгаз" G-4 № 5421752 було вкладено в поліетиленовий пакет № 0388142, опломбований стрічкою КбН 163033 для направлення в лабораторію ПАТ "Полтавагаз" на експертизу.
У протоколі зазначено, що ОСОБА_1 запрошується на 10:00 год 18 квітня 2019 року за адресою лабораторії. Також у ньому міститься інформація про те, що ОСОБА_1 не заперечує про проведення експертизи без нього.
Актом № 14162 експертизи лічильника газу від 18 квітня 2019 року, складеного начальником служби повірки та ремонту промислових і побутових лічильників газу (далі - служба ПРППЛГ) ПАТ "Полтавагаз" Кочергою О. О., майстром служби ПРППЛГ ПАТ "Полтавагаз" Арсененком А. О., юристом претензійно-позовної групи ПАТ "Полтавагаз" Магдою Д. В. проведено дослідження газового лічильника "Самгаз" G-4 № 5421752 з показником 1610 куб. м, 2015 року випуску.
У зазначеному акті вказано, що пакет № 0388142 та стрічка КбН 163033 не пошкоджені, пломби на суматорі не пошкоджені та відповідають вимогам технічних умов заводу-виробника, відліковий механізм візуально не пошкоджений, є подряпини на задній стінці корпусу лічильника, лічильник герметичний, а при дії спрямованого магнітного поля відліковий механізм зупиняється.
В акті міститься висновок про те, що метрологічні характеристики відповідають вимогам ДСТУ 3336-96, однак наявна підозра на несанкціоноване втручання шляхом здійснення прихованих заходів споживачем чи іншою особою, внаслідок яких здійснюється необліковане (обліковане частково чи з порушенням законодавства) використання природного газу, які неможливо виявити без використання спеціальних технічних засобів, тому лічильник опломбовано в поліетиленовий пакет пломбою СБЧ 0550112 для проведення подальших досліджень.
Висновком експертного дослідження № 24 від 16 травня 2019 року, виконаного в Полтавському НДЕКЦ МВС України, встановлено, що на задній поверхні кришки корпусу лічильника газу "САМГАЗ, модель RS/2001-2, G-4, № 5421752, рік 2015" є сліди неодноразового механічного впливу стороннього(іх) предмету(ів) локалізовані на площі найбільшими розмірами відповідно - 125x70 мм.
Експертом виявлено розбіжності елементів лічильника газу "САМГАЗ, модель RS/2001-2, G-4, № 5421752, рік 2015" у порівнянні з відповідними елементами еталонного лічильника газу "SAMGAZ-014-823, модель RS/2001-2Р, G-4, № 04/2018-6356953" у вигляді:
- кольору полімерного матеріалу, з якого вони виготовлені (відповідно "оранжевий" - та "сірий");
- наявності метрологічного знаку на пломбі-заглушці, встановленій з правого боку відлікового механізму лічильника газу "САМГАЗ, модель RS/2001-2, G-4, № 5421752, рік 2015" та відсутність відповідного елементу на еталонному лічильнику газу "SAMGAZ-014-823, модель RS/2001- 2Р, G-4, № 04/2018-6356953";
- відсутності захисного дефлектора з внутрішнього боку вхідного патрубку лічильника газу "САМГАЗ, модель RS/2001-2, G-4, № 5421752, рік 2015";
- наявності предмета прямокутної форми (встановити розміри не вдалося за можливе), що реагує на металеві предмети (має власне магнітне поле), розташованого на зовнішній поверхні верхнього клапану газорозподільного пристрою лічильника газу "САМГАЗ, модель RS/2001-2, G- 4, № 5421752, рік 2015".
19 листопада 2019 року представниками Кобеляцького управління з експлуатації газового господарства АТ "Полтавагаз" був складений акт про порушення № 51 у зв`язку із несанкціонованим втручанням в роботу лічильника газу "Самгаз" G-4 № 5421752 шляхом здійснення позивачем чи іншою особою прихованих заходів, внаслідок яких здійснюється не обліковане (обліковане частково чи з порушенням законодавства) використання природного газу, які неможливо виявити без використання спеціальних технічних засобів.
Про час та місце проведення складання акту про порушення споживач ОСОБА_1 був повідомлений листом від 13 листопада 2019 року за № 8/9754/405, на час складання цього акту він був присутній, проте від підпису відмовився, що підтверджується відеозаписом, наданим суду.
Акт про порушення з відповідними додатками направлено ОСОБА_1 листом від 19 листопада 2019 року за № 53/9887, що підтверджується квитанцією № 3920000315845.
26 листопада 2019 року на засіданні комісії з розгляду актів про порушення вказаний акт розглянуто, прийнято рішення про його задоволення та складено акт-розрахунку № 45/19/1 необлікованого (донарахованого) об`єму та обсягу природного газу і його вартості з 20 березня 2019 року по 10 квітня 2019 року на суму 7 633, 72 грн.
На підставі цього акта-розрахунку споживачу ОСОБА_1 пред`явлено до сплати у строк до 16 грудня 2019 року вартість необлікованого (донарахованого) об`єму та обсягу природного газу згідно рахунку № У00000002551 від 05 грудня 2019 року (направлено 09 грудня 2019 року на адресу побутового споживача).