ПОСТАНОВА
Іменем України
22 липня 2021 року
Київ
справа №1.380.2019.005730
адміністративне провадження №К/9901/18842/20
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
головуючого судді - Гімона М.М. (суддя-доповідач),
суддів: Гусака М.Б., Усенко Є.А.,
розглянувши в порядку письмового провадження як суд касаційної інстанції справу №1.380.2019.005730 за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю науково-виробничого підприємства "Енергія-Новояворівськ" до Головного управління ДПС у Львівській області про визнання протиправним та скасування наказу, провадження у якій відкрито за касаційною скаргою Головного управління ДПС у Львівській області на постанову Восьмого апеляційного адміністративного суду від 24 червня 2020 року (головуючий суддя - Мікула О.І., судді: Кушнерик М.П., Ніколін В.В.),
ВСТАНОВИВ:
У листопаді 2019 року Товариство з обмеженою відповідальністю науково-виробниче підприємство "Енергія-Новояворівськ" (далі - позивач, ТОВ НВП "Енергія-Новояворівськ") звернулось до суду з позовом до Головного управління ДПС у Львівській області (далі - відповідач, ГУ ДПС), в якому просило визнати протиправним та скасувати наказ від 16 жовтня 2019 року №1265 "Про проведення документальної планової виїзної перевірки ТОВ НВП "Енергія-Новояворівськ".
В обґрунтування позовних вимог зазначало, що ні приписи статті 77 Податкового кодексу України (далі - ПК України), ні положення розділів ІІІ-V Порядку формування та затвердження плану-графіка проведення документальних планових перевірок платників податків, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 2 червня 2015 року №524 (далі - Порядок №524), не передбачають можливості коригування в поточному році вже сформованого та затвердженого річного плану-графіка проведення перевірок шляхом включення до нього нових платників податків.
Львівський окружний адміністративний суд рішенням від 24 лютого 2020 року (суддя Кедик М.В.) у задоволенні позову відмовив.
Восьмий апеляційний адміністративний суд постановою від 24 червня 2020 року апеляційну скаргу ТОВ НВП "Енергія-Новояворівськ" задовольнив. Рішення Львівського окружного адміністративного суду від 24 лютого 2020 року скасував та прийняв постанову, якою адміністративний позов задовольнив. Здійснив розподіл судових витрат.
Вирішуючи спір між сторонами, суди встановили, що на виконання плану-графіка ГУ ДПС видано наказ від 22 жовтня 2018 року №6155, яким вирішено провести з 12 листопада 2018 року документальну планову виїзну перевірку ТОВ НВП "Енергія-Новояворівськ" за період діяльності з 1 січня 2015 року по 30 вересня 2018 року тривалістю 10 робочих днів.
ТОВ НВП "Енергія-Новояворівськ" оскаржило наказ від 22 жовтня 2018 року №6155 у судовому порядку. Рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 6 лютого 2019 року у справі № 1340/5483/18, яке набрало законної сили 10 червня 2019 року, у задоволенні позову було відмовлено.
3 жовтня 2019 року управління податкових перевірок, трансфертного ціноутворення та міжнародного оподаткування ГУ ДПС, враховуючи особливості контрольно-перевірочної роботи управління, пов`язаних в тому числі із виконанням судових рішень та ефективного проведення документальних перевірок платників податків, подало в.о. начальника ГУ ДПС В. Кресяку доповідну записку про коригування плану-графіка проведення планових документальних перевірок платників податків у жовтні 2019 року.
Вимоги доповідної записки вмотивовані тим, що у судовому порядку ТОВ НВП "Енергія-Новояворівськ" відмовлено у задоволенні позову до ГУ ДПС про визнання протиправним та скасування наказу про проведення документальної планової виїзної перевірки від 22 жовтня 2018 року №6155.
Суди встановили, що ТОВ НВП "Енергія-Новояворівськ" було включено до плану-графіка проведення документальних планових перевірок на 2019 рік шляхом коригування річного плану-графіка у жовтні 2019 року. Відповідне коригування було затверджено головою ДПС України 10 жовтня 2019 року. План-графік проведення документальних планових перевірок платників податків на 2019 рік з урахуванням коригування був розміщений на офіційному веб-порталі ДПС України.
16 жовтня 2019 року ГУ ДПС на підставі підпункту 20.1.4 пункту 20.1 статті 20, підпункту 75.1.2 пункту 75.1 статті 75, пункту 82.1 статті 82 ПК України згідно із затвердженим ДФС України планом-графіком проведення документальних планових перевірок платників податків на 2019 рік видано наказ №1265 "Про проведення документальної планової виїзної перевірки ТОВ НВП "Енергія-Новояворівськ". Згідно з цим наказом відповідач призначив проведення документальної планової виїзної перевірки ТОВ НВП "Енергія-Новояворівськ" з 29 жовтня 2019 року тривалістю 20 робочих днів, за період діяльності з 1 липня 2016 року по 30 червня 2019 року щодо дотримання податкового, валютного, та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на органи державної фіскальної служби.
Відмовляючи в задоволенні адміністративного позову, суд першої інстанції вказав, що при прийнятті наказу про проведення планової документальної перевірки платника податків відповідач не уповноважений перевіряти обґрунтованість включення такого платника до плану-графіка проведення документальних планових перевірок. Водночас, позивач дії ГУ ДПС із формування та затвердження плану-графіка, які є юридично значимими, не оскаржував. Відтак, оскарження спірного наказу із посиланням на недотримання контролюючим органом вимог щодо формування та затвердження плану-графіка не є належним способом захисту порушеного права. При цьому суд врахував, що протягом останніх трьох років контролюючим органом не проводились документальні планові перевірки позивача.
Скасовуючи рішення суду першої інстанції та ухвалюючи нове про задоволення позову, апеляційний суд виходив з того, що приписи розділів ІІІ-V Порядку №524 не передбачають можливості коригування у поточному році вже сформованого і затвердженого плану-графіка проведення перевірок шляхом включення до нього нових платників податків. Включення ТОВ НВП "Енергія-Новояворівськ" до плану-графіка на 2019 рік мало б відбутися до 1 грудня 2018 року. Крім того, таке коригування суперечить положенням про планові заходи зі здійснення державного нагляду (контролю), що врегульовані Законом України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності", частиною першою статті 5 якого передбачено, що внесення змін до річних планів здійснення заходів державного нагляду (контролю) не допускається, крім випадків зміни найменування суб`єкта господарювання та виправлення технічних помилок.
Не погодившись з постановою апеляційного суду, ГУ ДПС подало касаційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення судом апеляційної інстанції норм матеріального та процесуального права, просить скасувати постанову Восьмого апеляційного адміністративного суду від 24 червня 2020 року та залишити в силі рішення Львівського окружного адміністративного суду від 24 лютого 2020 року.
За змістом касаційної скарги підставою касаційного оскарження позивач вказав пункт 3 частини четвертої статті 328 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), а саме відсутність висновку Верховного Суду щодо застосування пунктів 77.1, 77.2 статті 77 ПК України, пункту 1 розділу І Порядку №524, а саме за наявності рішення суду, яким визнано правомірним попередній наказ про проведення перевірки. Скаржник вважає, що чинне законодавство передбачає коригування плану-графіка проведення документальних перевірок на поточний рік. Відтак, ТОВ НВП "Енергія-Новояворівськ" з урахуванням рішення Львівського окружного адміністративного суду від 6 лютого 2019 року у справі № 1340/5483/18, яке набрало законної сили 10 червня 2019 року, правомірно включено до плану-графіка проведення документальних планових перевірок на 2019 рік шляхом коригування річного плану-графіка у жовтні 2019 року. ГУ ДПС наголошує, що не уповноважене перевіряти обґрунтованість включення платника податків до плану-графіка. Зміна періоду проведення перевірки порівняно з наказом від 22 жовтня 2018 року №6155 зумовлена строками давності, визначеними пунктом 102.1 статті 102 ПК України.
Верховний Суд ухвалою від 10 вересня 2020 року відкрив касаційне провадження за касаційною скаргою ГУ ДПС з метою перевірки доводів щодо неправильного застосування судом норм матеріального права та порушення норм процесуального права у випадках, передбачених пунктом 3 частини четвертої статті 328 КАС України -якщо відсутній висновок Верховного Суду щодо питання застосування норми права -пунктів 77.1, 77.2 статті 77 ПК України, пункту 1 розділу І Порядку №524 - у подібних правовідносинах.
Позивач правом на подання відзиву на касаційну скаргу не скористався.
Відповідно до частини першої статті 341 КАС України (в редакції, чинній з 8 лютого 2020 року) суд касаційної інстанції переглядає судові рішення в межах доводів та вимог касаційної скарги, які стали підставою для відкриття касаційного провадження, та на підставі встановлених фактичних обставин справи перевіряє правильність застосування судом першої чи апеляційної інстанції норм матеріального і процесуального права.
Заслухавши доповідь судді-доповідача, обговоривши доводи касаційної скарги, які стали підставою для відкриття касаційного провадження, перевіривши правильність застосування судами норм матеріального та процесуального права в межах цих підстав, колегія суддів вважає, що касаційна скарга підлягає частковому задоволенню з огляду на таке.
Спірним питанням у межах оскаржуваних правовідносин є спосіб реалізації контролюючим органом при здійсненні владних управлінських функцій положень пунктів 77.1, 77.2 статті 77 ПК України, пункту 1 розділу І Порядку №524 в частині коригування плану-графіка проведення документальних планових перевірок платників податків у поточному році та видання нового наказу про проведення планової перевірки за наявності судового рішення про визнання правомірним попереднього наказу про проведення документальної планової перевірки.
Відповідно до абзацу першого пункту 75.1 статті 75 ПК України (тут і далі - в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) контролюючі органи мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки.
Згідно з абзацом другим підпункту 75.1.2 пункту 75.1 статті 75 ПК України документальна планова перевірка проводиться відповідно до плану-графіка перевірок.
Порядок проведення документальних планових перевірок врегульовано приписами статті 77 ПК України.
Пунктом 77.1 указаної статті визначено, що документальна планова перевірка повинна бути передбачена у плані-графіку проведення планових документальних перевірок. План-графік документальних планових перевірок на поточний рік оприлюднюється на офіційному веб-сайті центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову та митну політику, до 25 грудня року, що передує року, в якому будуть проводитися такі документальні планові перевірки.
Абзацами першим-третім пункту 77.2 статті 77 ПК України встановлено, що до плану-графіка проведення документальних планових перевірок відбираються платники податків, які мають ризик щодо несплати податків та зборів, невиконання іншого законодавства, контроль за яким покладено на контролюючі органи.
Періодичність проведення документальних планових перевірок платників податків визначається залежно від ступеня ризику в діяльності таких платників податків, який поділяється на високий, середній та незначний. Платники податків з незначним ступенем ризику включаються до плану-графіка не частіше, ніж раз на три календарних роки, середнім - не частіше ніж раз на два календарних роки, високим - не частіше одного разу на календарний рік.
Порядок формування та затвердження плану-графіка, перелік ризиків та їх поділ за ступенями встановлюються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.
З метою забезпечення єдиного підходу до формування плану-графіка проведення документальних планових перевірок платників податків було розроблено Порядок формування плану-графіка проведення документальних планових перевірок платників податків, затверджений наказом Міністерства фінансів України від 2 червня 2015 року № 524 та зареєстрований в Міністерстві юстиції України 24 червня 2015 року за № 751/27196.
Абзац третій пункту 1 розділу І Порядку №524 (тут і далі - в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) встановлює, що план-графік документальних планових перевірок на поточний рік оприлюднюється на офіційному веб-сайті центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову та митну політику, до 25 грудня року, що передує року, в якому будуть проводитися такі документальні планові перевірки. Оновлення річного плану-графіка здійснюється у разі його коригування.
Формування (коригування) планів-графіків територіальних органів Державної фіскальної служби України (далі - територіальні органи ДФС) здійснюється у порядку, встановленому у розділах ІІІ-V цього Порядку (абзац перший пункту 2 розділу І Порядку №524).
Відповідно до пункту 3 розділу І Порядку №524 проекти річних планів-графіків складаються територіальними органами ДФС не пізніше 01 грудня року, що передує року, в якому будуть проводитися такі документальні планові перевірки, квартальних планів-графіків - не пізніше 20 числа останнього місяця поточного кварталу засобами інформаційно-телекомунікаційних систем ДФС.
Проекти коригування планів-графіків у разі здійснення такого коригування формуються територіальними органами ДФС не пізніше 03 числа кожного місяця поточного року, починаючи з другого місяця поточного року, засобами інформаційно-телекомунікаційних систем ДФС.
Разом з проектом плану-графіка (коригування плану-графіка) формуються інформаційно-аналітичні довідки за кожним платником податків з використанням інформаційно-телекомунікаційних систем ДФС.
Після остаточного узгодження проектів планів-графіків (коригування планів-графіків) територіальні органи ДФС надають департаментам аудиту та податків і зборів з фізичних осіб засобами автомат