У Х В А Л А
15 липня 2021 року
м. Київ
Справа № 9901/226/21
Провадження № 11-254заі21
Велика Палата Верховного Суду у складі:
судді-доповідача Анцупової Т. О.,
суддів Британчука В. В., Власова Ю. Л., Григор`євої І. В., Гриціва М. І., Гудими Д. А., Данішевської В. І., Єленіної Ж. М., Золотнікова О. С., Катеринчук Л. Й., Князєва В. С., Крет Г. Р., Лобойка Л. М., Пількова К. М., Прокопенка О. Б., Пророка В. В., Рогач Л. І., Ситнік О. М., Сімоненко В. М., Ткача І. В., Штелик С. П.
розглянула в порядку письмового провадженнязаяву ОСОБА_1 про забезпеченняпозовуу справі № 9901/226/21 за позовом ОСОБА_1 до Президента України Зеленського Володимира Олександровича про визнання протиправним та нечинним Указу,
УСТАНОВИЛА:
04 червня 2021 року ОСОБА_1 звернувся до Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду як суду першої інстанції з позовом до Президента України Зеленського В. О. про визнання протиправним та нечинним Указу Президента України від 18 травня 2021 року № 197/2021 "Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 14 травня 2021 року "Щодо визначення членів комісії з проведення конкурсу на посаду Директора Бюро економічної безпеки України від Ради національної безпеки і оборони України".
Ухвалою Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду від 09 червня 2021 року у справі № 9901/226/21 відмовлено у відкритті провадження на підставі пункту 1 частини першої статті 170 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України).
Не погодившись з ухвалою Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду від 09 червня 2021 року, ОСОБА_1 23 червня 2021 року звернувся до Великої Палати Верховного Суду з апеляційною скаргою.
Ухвалою Великої Палати Верховного Суду від 30 червня 2021 року відкрито апеляційне провадження за апеляційною скаргою ОСОБА_1
14 липня 2021 року до Великої Палати Верховного Суду від ОСОБА_1 надійшла заява про забезпечення позову.
У зазначеній заяві скаржник просить забезпечити позов у цій справі шляхом заборони членам конкурсної комісії з проведення конкурсу на зайняття посади Директора Бюро економічної безпеки України ОСОБА_2, ОСОБА_3 та ОСОБА_4 вчиняти будь-які дії на виконання повноважень членів конкурсної комісії до набрання законної сили рішенням у справі № 9901/226/21.
Заяву обґрунтовує тим, що невжиття заходів забезпечення позову в цій справі може істотно ускладнити та навіть унеможливити поновлення порушених прав та інтересів позивача, за захистом яких він звернувся до суду, оскільки прийняття рішень конкурсною комісією щодо кандидатури позивача на посаду Директора Бюро економічної безпеки України відбувається саме в період розгляду зазначеної справи в суді. З урахуванням положень, визначених статтями 8, 24, 38, 43, 68 Конституції України, позивач має право на прийняття рішень щодо його кандидатури лише законно призначеними членами конкурсної комісії.
Крім того, скаржник зазначає, що задоволення заяви про забезпечення позову може запобігти визнанню в подальшому протиправними всіх рішень конкурсної комісії з підстав прийняття їх особами, призначення яких відбулось із порушенням вимог статті 4 Закону України "Про Раду національної безпеки і оборони України", частини другої статті 19 Конституції України.
Також ОСОБА_1, посилаючись на пункт 5 статті 15 Закону України від 28 січня 2021 року № 1150-IX"Про Бюро економічної безпеки України" (далі - Закон № 1150-IX) та пункти 4.2, 4.3 Регламенту роботи комісії з проведення конкурсу на зайняття посади Директора Бюро економічної безпеки України, затвердженого протоколом засідання комісії з проведення конкурсу на зайняття посади Директора бюро економічної безпеки України від 15 червня 2021 року № 1 (далі - Регламент), зазначає, що в разі задоволення його заяви про забезпечення позову в цій справі діяльність конкурсної комісії не буде зупинена, унеможливлена або в інший спосіб порушена безперервність процесу діяльності конкурсної комісії.
Відповідно до частини першої статті 150 КАС України суд за заявою учасника справи або з власної ініціативи має право вжити визначені цією статтею заходи забезпечення позову.
Частиною першою статті 151 КАС України позов може бути забезпечено: 1) зупиненням дії індивідуального акта або нормативно-правового акта; 2) забороною відповідачу вчиняти певні дії; 4) забороною іншим особам вчиняти дії, що стосуються предмета спору; 5) зупиненням стягнення на підставі виконавчого документа або іншого документа, за яким стягнення здійснюється у безспірному порядку.
Водночас частиною шостою статті 151 КАС України визначено, що не допускається вжиття заходів забезпечення позову, які полягають в (або мають наслідком) припиненні, відкладенні, зупиненні чи іншому втручанні у проведення конкурсу, аукціону, торгів, тендера чи інших публічних конкурсних процедур, що проводяться від імені держави (державного органу), територіальної громади (органу місцевого самоврядування) або за участю призначеного державним органом суб`єкта у складі комісії, що проводить конкурс, аукціон, торги, тендер чи іншу публічну конкурсну процедуру.
Так, зі змісту заяви про забезпечення позову в цій справі слідує, що ОСОБА_1 оскаржує Указ Президента України від 18 травня 2021 року № 197/2021 "Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 14 травня 2021 року "Щодо визначення членів комісії з проведення конкурсу на посаду Директора Бюро економічної безпеки України від Ради національної безпеки і оборони України".
Згідно з частиною першою статті 1 Закону № 1150-IX Бюро економічної безпеки України - це центральний орган виконавчої влади, на який покладаються завдання щодо протидії правопорушенням, що посягають на функціонування економіки держави.
Відповідно до частини першої статті 14 Закону №1150-IX Бюро економічної безпеки України є юридичною особою публічного права та здійснює свої повноваження через центральний апарат і територіальні управління.
Директор Бюро економічної безпеки України призначається на посаду Кабінетом Міністрів України за поданням Прем`єр-міністра України за пропозицією комісії з проведення конкурсу (частина перша статті 15 Закону № 1150-IX).
Частиною другою статті 15 Закону № 1150-IX передбачено, що організацію та проведення конкурсу здійснює конкурсна комісія відповідно до цього Закону.
Роботу та організаційно-технічне забезпечення конкурсної комісії та її членів забезпечує Секретаріат Кабінету Міністрів України (частина восьма статті 15 Закону № 1150-IX).
Відповідно до пункту 5 Регламенту конкурс на зайняття посади Директора Бюро економічної безпеки України (далі - конкурс) складається з таких етапів:
- оголошення про умови та строки проведення конкурсу;
- прийом документів від осіб, які бажають взяти участь у конкурсі, протягом встановленого конкурсною комісією строку;
- оприлюднення інформації про осіб, які подали документи для участі в конкурсі;
- прийняття рішення конкурсної комісії про допуск (недопуск) кандидатів до участі у конкурсі;
- тестування на знання законодавства та інші види тестування (за рішенням конкурсної комісії);
- виконання завдань практичного характеру (за рішенням конкурсної комісії);
- співбесіда з відібраними кандидатами;
- відбір конкурсною комісією шляхом відкритого голосування трьох кандидатів, які відповідають вимогам, встановленим до посади Директора Бюро економічної безпеки України, та згідно з обґрунтованим рішенням конкурсної комісії мають найкращий професійний досвід, знання і якості для виконання службових обов`язків на цій посаді;
- оприлюднення інформації про кандидатів, відібраних конкурсною комісією для подання на розгляд Прем`єр-міністрові України;
- подання трьох відібраних конкурсною комісією кандидатур на розгляд Прем`єр-міністрові України;
- проведення повторного конкурсу у разі відхилення кандидатів, відібраних конкурсною комісією для призначення на посаду Директора Бюро економічної безпеки України, у зв`язку з невідповідністю вимогам, встановленим статтею 16 Закону, або з непроходженням спеціальної перевірки, передбаченої Законом України "Про запобігання корупції", та/або перевірки, передбаченої Законом України "Про очищення влади".
Як слідує із заяви про забезпечення позову та відомостей, розміщених на вебсайті "Урядовий портал" (https://www.kmu.gov.ua), конкурс на посаду Директора Бюро економічної безпеки України станом на момент розгляду судом цієї заяви вже триває.
З огляду на наведені обставини та нормативно-правове регулювання процедури проведення конкурсу забезпечення позову шляхом заборони вчинення дій членам конкурсної комісії з проведення конкурсу на зайняття посади Директора Бюро економічної безпеки України ОСОБА_2, ОСОБА_3 та ОСОБА_4 вчиняти будь-які дії на виконання повноважень членів конкурсної комісії до набрання законної сили рішенням у справі № 9901/226/21 призведе до втручання у проведення такого конкурсу, що не допускається згідно із частиною шостою статті 151 КАС України.
Крім того, Велика Палата Верховного Суду не погоджується з доводами ОСОБА_5 про те, що забезпечення позову в цій справі не призведе до зупинення, унеможливлення або порушення безперервності процесу діяльності конкурсної комісії. Зокрема, такі доводи скаржника не узгоджуються з вимогами частини шостої статті 151 КАС України, оскільки зазначеною нормою встановлено заборону вжиття заходів забезпечення позову не лише через зупинення, унеможливлення або порушення безперервності процесу діяльності конкурсної комісії, а й будь-якого іншого втручання у проведення конкурсу.
Частиною шостою статті 151 КАС України передбачено істотну умову, що унеможливлює вжиття заходів забезпечення позову, зокрема щодо конкурсних процедур, що проводяться від імені держави. Водночас, ураховуючи статус Бюро економічної безпеки України, визначений Законом № 1150-IX, проведення конкурсу на зайняття посади Директора цього Бюро саме від імені держави, сумнівів не викликає.
З урахуванням зазначеного Велика Палата Верховного суду дійшла висновку про те, що заява ОСОБА_1 про забезпечення позову в цій справі задоволенню не підлягає.
Керуючись статтями 150, 151, 266, 325 КАС України, Велика Палата Верховного Суду