УХВАЛА
01 липня 2021 року
м. Київ
справа № 759/18306/18
провадження № 13-114зк21
Велика Палата Верховного Суду у складі:
судді-доповідача Єленіної Ж. М.,
суддів: Анцупової Т. О., Британчука В. В., Власова Ю. Л., Григор`євої І. В., Гриціва М. І., Гудими Д. А., Данішевської В. І., Золотнікова О. С., Катеринчук Л. Й., Князєва В. С., Крет Г.Р., Лобойка Л. М., Пількова К. М., Прокопенка О. Б., Пророка В. В., Рогач Л. І., Сімоненко В. М., Штелик С. П.
розглянула касаційну скаргу засудженого ОСОБА_1 про перегляд вироку Святошинського районного суду м. Києва від 25 листопада 2019 року та ухвали Касаційного кримінального суду у складі Верховного суду від 08 червня 2021 року і
встановила:
Як убачається з касаційної скарги та наявних у Верховному Суді матеріалів, вироком Святошинського районного суду м. Києва від 25 листопада 2019 року ОСОБА_1 визнано винуватим у вчиненні злочину, передбаченого ч. 1 ст. 121 Кримінального кодексу України (далі - КК), та призначено йому покарання у виді позбавлення волі на строк 6 років, а на підставі ст. 71 КК остаточно - на строк 6 років 5 днів.
Ухвалою Київського апеляційного суду від 20 жовтня 2020 року вирок залишено без змін.
Касаційний кримінальний суд у складі Верховного Суду (далі - ККС) касаційну скаргу засудженого залишив без задоволення, а судові рішення без зміни.
Не погодившись із вироком та ухвалою ККС, ОСОБА_1 подав до Великої Палати Верховного Суду (далі - Велика Палата) касаційну скаргу, у якій просить переглянути вирок суду першої інстанції.
Перевіряючи підстави для розгляду касаційної скарги, Велика Палата дійшла таких висновків.
15 грудня 2017 року розпочав роботу Верховний Суд і набрав чинності Закон України "Про внесення змін до Господарського процесуального кодексу України, Цивільного процесуального кодексу України, Кодексу адміністративного судочинства України та інших законодавчих актів" від 03 жовтня 2017 року № 2147-VIII (далі - Закон № 2147-VIII).
Законом № 2147-VIII внесено зміни до КПК, відповідно до яких Велика Палата не наділена повноваженнями переглядати судові рішення ККС за результатами розгляду касаційних скарг.
При цьому КПК доповнено процесуальними нормами, якими визначено підстави та порядок передачі справи на розгляд Великої Палати (статті 4341, 4342 Глави 32 "Провадження в суді касаційної інстанції" КПК).
Вказаними нормами КПК встановлено, що на розгляд Великої Палати передається лише кримінальне провадження, яке розглядається у касаційному порядку в Касаційному кримінальному суді, а питання про передачу провадження вирішується вказаним судом за власною ініціативою або за клопотанням учасників справи.
Сторони кримінального провадження не мають права безпосередньо звертатися до Великої Палати з метою перегляду судових рішень.
Звертаючись до Великої Палати ОСОБА_1 наводить доводи, які по суті складають зміст касаційної скарги. Однак Велика Палата не наділена повноваженнями щодо "повторної" касації, оскільки не є четвертою інстанцією в системі судів кримінальної юрисдикції.
За таких обставин та з урахуванням положень глави 32 КПК Велика Палата вважає, що у відкритті провадження за касаційною скаргою ОСОБА_1 має бути відмовлено.
Керуючись статтями 4341, 4342 КПК, Велика Палата Верховного Суду