У Х В А Л А
22 червня 2021 року
м. Київ
Провадження № 11-223сап21
Велика Палата Верховного Суду у складі:
судді-доповідача Прокопенка О. Б.,
суддів Анцупової Т. О., Власова Ю. Л., Гриціва М. І., Гудими Д. А., Єленіної Ж. М., Катеринчук Л. Й., Князєва В. С., Лобойка Л. М., Пількова К. М., Пророка В. В., Рогач Л. І., Ситнік О. М., Сімоненко В. М., Ткача І. В.,
розглянувши матеріали позовної заяви ОСОБА_1 про скасування рішення Вищої ради правосуддя (далі - ВРП) від 20 квітня 2021 року № 879/0/15-21, ухваленого за результатами розгляду скарги на рішення її Першої Дисциплінарної палати від 10 лютого 2021 року № 298/1дп/15-21,
ВСТАНОВИЛА:
5 червня 2021 року ОСОБА_1 подала до Великої Палати Верховного Суду позовну заяву про оскарження рішення ВРП від 20 квітня 2021 року № 879/0/15-21 про зміну рішення її Першої Дисциплінарної палати від 10 лютого 2021 року № 298/1дп/15-21 "Про притягнення судді Франківського районного суду міста Львова ОСОБА_1 до дисциплінарної відповідальності".
За правилами статті 266 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС) на рішення ВРП, ухвалене за результатами розгляду скарги на рішення її Дисциплінарної палати, може бути подана скарга до Великої Палати Верховного Суду. Така скарга розглядається за правилами касаційного провадження, встановленими цим Кодексом.
Відповідно до частини першої статті 35 Закону України "Про Вищу раду правосуддя" рішення ВРП може бути оскаржене до Верховного Суду протягом тридцяти днів саме з дня його ухвалення.
Отже, останнім днем строку для оскарження рішення ВРП від 20 квітня 2021 року було 20 травня 2021 року.
ОСОБА_1 заявила клопотання про поновлення строку звернення до суду, посилаючись на те, що оскаржуване рішення ВРП від 20 квітня 2021 року було направлено їй 30 квітня 2021 року і отримане нею 5 травня 2021 року.
Відповідно до частини першої статті 121 КАС суд за заявою учасника справи поновлює пропущений процесуальний строк, встановлений законом, якщо визнає причини його пропуску поважними, крім випадків, коли цим Кодексом встановлено неможливість такого поновлення.
Пропущений процесуальний строк, зокрема й на оскарження рішення ВРП, може бути поновлений у разі наявності поважних причин такого пропуску (підтверджених належними доказами), тобто обставин, які є об`єктивно непереборними, не залежать від волевиявлення особи та пов`язані з дійсними істотними перешкодами чи труднощами для своєчасного вчинення відповідних дій.
Надані ОСОБА_1 матеріали підтверджують вручення їй оскаржуваного рішення ВРП 5 травня 2021 року, однак скаржницею не вказано на обставини (підтверджені доказами), що унеможливили подання скарги у встановлений законом тридцятиденний строк - до 20 травня 2021 року.
Відтак Велика Палата Верховного Суду дійшла висновку про те, що наведені ОСОБА_1 на обґрунтування клопотання про поновлення строкуобставини не підтверджують поважність причин пропуску строку оскарження рішення ВРП.
Частиною третьою статті 332 КАС передбачено, що увипадку, якщо касаційна скарга подана після закінчення строків, установлених статтею 329 КАС, і особа, яка її подала, не порушує питання про поновлення цього строку або якщо підстави, вказані нею у заяві, визнані неповажними така скарга залишається без руху відповідно до частини третьої статті 332 цього Кодексу. При цьому протягом десяти днів з дня вручення ухвали про залишення касаційної скарги без руху особа має право звернутися до суду касаційної інстанції із заявою про поновлення строків або вказати інші підстави для поновлення строку.
Слід також звернути увагу ОСОБА_1 на те, що за змістом наведених вище положень статті 266 КАС на рішення ВРП, ухвалене за результатами розгляду скарги на рішення її Дисциплінарної палати, до Великої Палати Верховного Суду може бути подана саме скарга, а не позовна заява.
Ураховуючи наведене позовну заяву ОСОБА_1 на рішення ВРП від 20 квітня 2021 року слід залишити без руху та надати скаржниці десятиденний строк з дня вручення ухвали про залишення заяви без руху для наведення інших підстав для поновлення строку звернення до суду, а також подання належним чином оформленої скарги.
Керуючись статтями 121, 266, 329, 332 КАС, Велика Палата Верховного Суду