1. Правова система ipLex360
  2. Судові прецеденти
  3. Постанова суду


ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

25 червня 2021 року

м. Київ

справа № 752/13453/17

адміністративне провадження № К/9901/52583/18

К/9901/51174/18

Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду: судді-доповідача Коваленко Н.В., суддів: Берназюка Я.О., Кравчука В.М., розглянувши у порядку письмового провадження в касаційному порядку справу за позовом ОСОБА_1 до Правобережного об`єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Києві, третя особа - Київський апеляційний господарський суд, про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії, за касаційною скаргою ОСОБА_1 на рішення Голосіївського районного суду м. Києва у складі судді Ладиченко С.В. від 17 січня 2018 року та постанову Київського апеляційного адміністративного суду у складі колегії суддів: Горяйнова А.М., Кузьменка В.В., Шурка О.І. від 03 травня 2018 року та касаційною скаргою Головного управління Пенсійного фонду України у м. Києві на постанову Київського апеляційного адміністративного суду у складі колегії суддів: Горяйнова А.М., Кузьменка В.В., Шурка О.І. від 03 травня 2018 року,

УСТАНОВИВ:

ІСТОРІЯ СПРАВИ

Короткий зміст позовних вимог

1. ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Правобережного об`єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Києві, третя особа - Київський апеляційний господарський суд, про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії, у якому, з урахуванням уточнень, просив:

- визнати протиправними дії Правобережного об`єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Києві щодо перерахунку ОСОБА_1 довічного грошового утримання з 01 січня 2017 року;

- зобов`язати Правобережне об`єднане управління Пенсійного фонду України в м. Києві нарахувати ОСОБА_1 довічне грошове утримання з 01 січня 2017 року;

- зобов`язати Правобережне об`єднане управління Пенсійного фонду України в м. Києві відповідно до частини третьої статті 142 Закону України "Про судоустрій і статус суддів" нарахувати ОСОБА_1 довічне грошове утримання у розмірі 76 відсотків суддівської винагороди судді 1 рангу Київського апеляційного господарського суду, без утримання будь-яких податків та зборів.

Короткий зміст рішень судів першої та апеляційної інстанцій

2. Рішенням Голосіївського районного суду м. Києва від 17 січня 2018 року, у задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 було відмовлено.

3. Відмовляючи у задоволенні позовних вимог, суд першої інстанції виходив із того, що оскільки позивач вийшов у відставку до набрання чинності Законом України "Про судоустрій і статус суддів" №1402-VIII та на час звернення до відповідача щодо перерахунку пенсії кваліфікаційне оцінювання не проходив, для перерахунку щомісячного довічного утримання позивачу як судді Київського апеляційного господарського суду з розміру окладу 50000,00 грн відсутні підстави.

4. Окрім того суд зазначив, що довідка з Київського апеляційного господарського суду від 25 травня 2017 року № 07-17/169 не має всіх ознак складових частин заробітної плати працюючого судді Київського апеляційного господарського суду та не відповідає вимогам "Порядку подання документів для призначення і виплати щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці органами Пенсійного фонду України", затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України № 3-1 від 25 січня 2008 року.

5. Постановою Київського апеляційного адміністративного суду від 03 травня 2018 року рішення Голосіївського районного суду м. Києва від 17 січня 2018 року змінено, та вказано, що підставою для відмови у задоволенні адміністративного позову є обставини, викладені у мотивувальній частині даної постанови.

В іншій частині рішення Голосіївського районного суду м. Києва від 17 січня 2018 року залишено без змін.

6. Змінюючи рішення суду першої інстанції, суд апеляційної інстанції виходив із того, що позивач має право на отримання щомісячного довічного грошового утримання, обчисленого виходячи із суддівської винагороди судді, який пройшов кваліфікаційне оцінювання.

7. Суд зазначив, що обов`язковою умовою здійснення перерахунку раніше призначеного щомісячного довічного грошового утримання судді є звернення судді у відставці із відповідною заявою та надання довідки про розміри складових суддівської винагороди судді, який працює за відповідною посадою.

8. Звертаючись до Правобережного об`єднаного управління Пенсійного фонду України у м. Києві із заявами про перерахунок щомісячного довічного грошового утримання, ОСОБА_1 надав довідку Київського апеляційного господарського суду від 25 травня 2017 року № 07-17/169.

Зазначена довідка містить інформацію лише про посадовий оклад судді. Відомості про розмір доплат як складових суддівської винагороди у такій довідці не зазначені.

9. Суд дійшов висновку, що надані позивачем документи для перерахунку пенсії були оформлені без дотримання вимог Порядку подання документів для призначення і виплати щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці органами Пенсійного фонду України, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25 січня 2008 року № 3-1, не могли бути підставою для здійснення перерахунку щомісячного довічного грошового утримання судді.

Короткий зміст вимог касаційної скарги

10. Не погоджуючись із рішеннями судів першої та апеляційної інстанцій, посилаючись на неправильне застосування судами норм матеріального права та порушення норм процесуального права, ОСОБА_1 звернувся із касаційною скаргою, у якій просить скасувати рішення Голосіївського районного суду м. Києва від 17 січня 2018 року та постанову Київського апеляційного адміністративного суду від 03 травня 2018 року та ухвалити нову постанову, якою задовольнити позовні вимоги.

11. Не погоджуючись із рішенням суду апеляційної інстанції, посилаючись на неправильне застосування судом норм матеріального права та порушення норм процесуального права, Головне управління Пенсійного фонду України у м. Києві звернулось із касаційною скаргою, у якій просить скасувати на постанову Київського апеляційного адміністративного суду від 03 травня 2018 року та залишити в силі рішення Голосіївського районного суду м. Києва від 17 січня 2018 року.

СТИСЛИЙ ВИКЛАД ОБСТАВИН СПРАВИ, УСТАНОВЛЕНИХ СУДАМИ ПЕРШОЇ ТА АПЕЛЯЦІЙНОЇ ІНСТАНЦІЙ

12. Судами попередніх інстанцій установлено, що ОСОБА_1 є суддею у відставці з 2012 року та отримує довічне грошове утримання.

13. 30 травня 2017 року ОСОБА_1 звернувся до Правобережного об`єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Києві із заявою про перерахунок довічного грошового утримання судді у відставці відповідно до Закону України "Про судоустрій і статус суддів" №1402-VIII .

14. Правобережне об`єднане управління Пенсійного фонду України в м. Києві листом від 19 січня 2017 року № 4553/05 відмовлено у перерахунку пенсії у зв`язку із тим, що відсутні підстави для такого перерахунку.

15. Не погоджуючись із таким рішенням відповідача, ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом.

ДОВОДИ УЧАСНИКІВ СПРАВИ

16. Касаційна скарга ОСОБА_1 обґрунтована тим, що суд першої інстанції ухвалою витребував у Київського апеляційного господарського суду довідку про розмір винагороди працюючого судді понад 20 років. Однак Київський апеляційний господарський суд ухвалу суду не виконав, а просто дала відповідь, що позивач не пройшов кваліфікаційне оцінювання. Суд першої інстанції не дав належної оцінки зазначеному листу.

17. Закон України "Про судоустрій і статус суддів" чітко регламентує порядок і розмір нарахування заробітної плати і пенсії, довічного грошового утримання. Пунктом 24 Прикінцевих положень Закону України "Про судоустрій і статус суддів" передбачено, що судді апеляційного суду мають оклад 25 мінімальних заробітних плат.

Жодного акта, яким передбачено, що суддя у відставці має надавати крім заяви якісь довідки відповідачі суду не надали.

18. Касаційна скарга Головного управління Пенсійного фонду України у м. Києві обґрунтована тим, що відповідно до пункту 25 Прикінцевих та перехідних положень Закону України "Про судоустрій і статус суддів" № 1402-VIII право на отримання щомісячного довічного грошового утримання у розмірі, визначеному цим Законом, має суддя, який за результатами кваліфікаційного оцінювання підтвердив відповідність займаній посаді (здатність здійснювати правосуддя у відповідному суді) або призначений на посаду судді за результатами конкурсу, проведеного після набрання чинності цим Законом, та працював на посаді судді щонайменше три роки з дня прийняття щодо нього відповідного рішення за результатами такого кваліфікаційного оцінювання або конкурсу.

В інших випадках, коли суддя іде у відставку після набрання чинності цим Законом, розмір щомісячного довічного грошового утримання становить 80 відсотків суддівської винагороди, обчисленої відповідно до положень Закону України "Про судоустрій і статус суддів" (Відомості Верховної Ради України, 2010 р., №№ 41-45, ст. 529; 2015 р., №№ 18-20, ст. 132 із наступними змінами). За кожний повний рік роботи на посаді судді понад 20 років розмір щомісячного довічного грошового утримання збільшується на два відсотки грошового утримання судді, але не може бути більшим ніж 90 відсотків суддівської винагороди судді, обчисленої відповідно до зазначеного Закону. (Пункт 25 розділу XII із змінами, внесеними згідно із Законом № 1774-VIII від 06 грудня 2016 року; в редакції Закону № 1798-VIII від 21 грудня 2016 року).

19. Оскільки ОСОБА_2 кваліфікаційного оцінювання не проходив, а тому відсутні підстави для перерахунку довічного грошового утримання на підставі довідки Київського апеляційного господарського суду від 25 травня 2017 року № 07-17/169.

20. ОСОБА_1 подано відзив на касаційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України у м. Києві на постанову Київського апеляційного адміністративного суду від 03 травня 2018 року, у якому він просить залишити касаційну скаргу без задоволення, а його касаційну скаргу задовольнити.

ПОЗИЦІЯ ВЕРХОВНОГО СУДУ

21. На час виходу позивача у відставку (01 вересня 2012 року) правовідносини щодо відставки регулювалися Законом України "Про судоустрій і статус суддів" від 07 липня 2010 року № 2453-VI.

22. Відповідно до частини першої статті 138 Закону України "Про судоустрій і статус суддів" № 2453-VI судді, який вийшов у відставку, після досягнення чоловіками віку 62 роки, жінками - пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", виплачується пенсія на умовах, передбачених статтею 37 Закону України "Про державну службу", або за його вибором щомісячне довічне грошове утримання. До досягнення віку, встановленого першим реченням цієї частини, право на пенсію за віком або щомісячне довічне грошове утримання мають чоловіки 1955 року народження і старші після досягнення ними такого віку:

60 років - які народилися по 31 грудня 1952 року ;

60 років 6 місяців - які народилися з 1 січня 1953 року по 31 грудня 1953 року;

61 рік - які народилися з 1 січня 1954 року по 31 грудня 1954 року;

61 рік 6 місяців - які народилися з 1 січня 1955 року по 31 грудня 1955 року.

23. 02 червня 2016 Верховною Радою України прийнято Закон України "Про внесення змін до Конституції України (щодо правосуддя)" № 1401-VIII та новий Закон України "Про судоустрій і статус суддів" № 1402-VIII, які набрали чинності 30 вересня 2016 року.

24. Частинами третьою, четвертою статті 142 Закону України "Про судоустрій і статус суддів" № 1402-VIII (у редакції Закону № 1798-VIII від 21 грудня 2016 року, яка діяла на час звернення позивача із заявою про перерахунок довічного грошового утримання) передбачено, що щомісячне довічне грошове утримання виплачується судді у відставці в розмірі 50 відсотків суддівської винагороди судді, який працює на відповідній посаді. За кожний повний рік роботи на посаді судді понад 20 років розмір щомісячного довічного грошового утримання збільшується на два відсотки грошового утримання судді.

У разі зміни розміру складових суддівської винагороди судді, який працює на відповідній посаді, здійснюється перерахунок раніше призначеного щомісячного довічного грошового утримання.

25. Водночас, у Розділі XII "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про судоустрій і статус суддів" № 1402-VIII передбачено певні особливості визначення розміру суддівського винагороди та, відповідно, розміру щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці.

26. Так, пунктом 22 Прикінцевих та перехідних положень Закону України "Про судоустрій і статус суддів" 1402-VIII передбачено, що право на отримання суддівської винагороди у розмірах, визначених цим Законом, мають судді, які за результатами кваліфікаційного оцінювання підтвердили відповідність займаній посаді (здатність здійснювати правосуддя у відповідному суді) або призначені на посаду за результатами конкурсу, проведеного після набрання чинності цим Законом.

Судді, які на день набрання чинності цим Законом пройшли кваліфікаційне оцінювання та підтвердили свою здатність здійснювати правосуддя у відповідному суді, до 01 січня 2017 року отримують суддівську винагороду, визначену відповідно до положень Закону України "Про судоустрій і статус суддів" (Відомості Верховної Ради України, 2010 р., №№ 41-45, ст. 529; 2015 р., №№ 18-20, ст. 132 із наступними змінами).

27. Пунктом 23 Прикінцевих та перехідних положень Закону України "Про судоустрій і статус суддів" № 1402-VIII визначено, що до проходження кваліфікаційного оцінювання суддя отримує суддівську винагороду, визначену відповідно до положень Закону України "Про судоустрій і статус суддів" (Відомості Верховної Ради України, 2010 р., №№ 41-45, ст. 529; 2015 р., №№ 18-20, ст. 132 із наступними змінами).

28. Згідно із пунктом 24 Прикінцевих та перехідних положень Закону України "Про судоустрій і статус суддів" № 1402-VIII розмір посадового окладу судді, крім зазначеного у пункті 23 цього розділу, становить: з 1 січня 2017 року:

а) для судді місцевого суду - 15 прожиткових мінімумів для працездатних осіб, розмір якого встановлено на 1 січня календарного року;

б) для судді апеляційного суду та вищого спеціалізованого суду - 25 прожиткових мінімумів для працездатних осіб, розмір якого встановлено на 1 січня календарного року;

в) для судді Верховного Суду - 75 прожиткових мінімумів для працездатних осіб, розмір якого встановлено на 1 січня календарного року;

2) з 1 січня 2018 року:

а) для судді місцевого суду - 20 прожиткових мінімумів для працездатних осіб, розмір якого встановлено на 1 січня календарного року;

б) для судді апеляційного суду та вищого спеціалізованого суду - 30 прожиткових мінімумів для працездатних осіб, розмір якого встановлено на 1 січня календарного року;

3) з 1 січня 2019 року:

а) для судді місцевого суду - 25 прожиткових мінімумів для працездатних осіб, розмір якого встановлено на 1 січня календарного року;

б) для судді апеляційного суду та вищого спеціалізованого суду - 40 прожиткових мінімумів для працездатних осіб, розмір якого встановлено на 1 січня календарного року;

4) з 1 січня 2020 року:

а) для судді місцевого суду - 30 прожиткових мінімумів для працездатних осіб, розмір якого встановлено на 1 січня календарного року;

б) для судді апеляційного суду та вищого спеціалізованого суду - 50 прожиткових мінімумів для працездатних осіб, розмір якого встановлено на 1 січня календарного року. (Пункт 24 розділу XII в редакції Закону № 1774-VIII від 06.12.2016).

29. Відповідно до пункту 25 Прикінцевих та перехідних положень Закону України "Про судоустрій і статус суддів" № 1402-VIII право на отримання щомісячного довічного грошового утримання у розмірі, визначеному цим Законом, має суддя, який за результатами кваліфікаційного оцінювання підтвердив відповідність займаній посаді (здатність здійснювати правосуддя у відповідному суді) або призначений на посаду судді за результатами конкурсу, проведеного після набрання чинності цим Законом, та працював на посаді судді щонайменше три роки з дня прийняття щодо нього відповідного рішення за результатами такого кваліфікаційного оцінювання або конкурсу.

В інших випадках, коли суддя іде у відставку після набрання чинності цим Законом, розмір щомісячного довічного грошового утримання становить 80 відсотків суддівської винагороди, обчисленої відповідно до положень Закону України "Про судоустрій і статус суддів" (Відомості Верховної Ради України, 2010 р., №№ 41-45, ст. 529; 2015 р., №№ 18-20, ст. 132 із наступними змінами). За кожний повний рік роботи на посаді судді понад 20 років розмір щомісячного довічного грошового утримання збільшується на два відсотки грошового утримання судді, але не може бути більшим ніж 90 відсотків суддівської винагороди судді, обчисленої відповідно до зазначеного Закону. (Пункт 25 розділу XII із змінами, внесеними згідно із Законом № 1774-VIII від 06 грудня 2016 року; в редакції Закону № 1798-VIII від 21 грудня 2016 року).


................
Перейти до повного тексту