1. Правова система ipLex360
  2. Судові прецеденти
  3. Постанова суду


Постанова

Іменем України

16 червня 2021 року

м. Київ

справа № 760/20855/16-ц

провадження № 61-14106св19

Верховний Суд у складі колегії суддів Другої судової палати Касаційного цивільного суду:

головуючого - Крата В. І.

суддів: Антоненко Н. О., Дундар І. О., Краснощокова Є. В., Тітова М. Ю. (суддя-доповідач),

позивач - ОСОБА_1,

відповідачі: ОСОБА_2, Державна служба інтелектуальної власності України,

третя особа - ОСОБА_3,

розглянув у порядку спрощеного провадження без повідомлення учасників справи (письмового провадження) касаційну скаргу ОСОБА_1 на постанову Київського апеляційного суду від 10 червня 2019 року в складі колегії суддів: Лапчевської О. Ф., Саліхова В. В., Левенця Б. Б.,

ВСТАНОВИВ:

Короткий зміст позовних вимог

У грудні 2016 року ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Державної служби інтелектуальної власності України (далі - ДСІВ України), ОСОБА_4 про визнання недійсною державної реєстрації авторського права, зобов`язання внести зміни до Державного реєстру свідоцтв, зобов`язання вилучити з обігу державне свідоцтво про облік авторського права.

Позов мотивував тим, що 01 вересня 2001 року між ОСОБА_5 та ОСОБА_2 у присутності уповноваженої посадової особи ВГО "Гільдія кінорежисерів 24/1" був укладений договір-угода між авторами, з тексту якого вбачається, що автором персонажів є ОСОБА_5, а автором їх графічних зображень (фазових малюнків) - ОСОБА_2, тобто графічні зображення персонажів здійснювалися ОСОБА_2 за згодою їх автора - ОСОБА_5 і на підставі літературного опису їх характерів.

Вказував, що створені ОСОБА_2 графічні зображення козаків ІНФОРМАЦІЯ_4, ІНФОРМАЦІЯ_2 і ІНФОРМАЦІЯ_3 є похідними творами образотворчого мистецтва, які створені способом переробки вже існуючих зображень (творів образотворчого мистецтва) відповідно до опису їх характерів (письмова літературна форма).

За умовами договору-угоди між авторами автор персонажів ОСОБА_5 визнав права ОСОБА_2 на створені ним похідні образотворчі твори, які було використано для заливки певними кольорами фарби (за розкадровками) з метою реалізації творчого задуму автора при створенні шести із дев`яти, створених ОСОБА_5, кінофільмів з серії "ІНФОРМАЦІЯ_1", а саме:

1. "ІНФОРМАЦІЯ_5" 1970 року;

2. "ІНФОРМАЦІЯ_6" 1973 року;

3. "Як козаки сіль купляли" 1975 року;

4. "ІНФОРМАЦІЯ_8" 1978 року;

5. "ІНФОРМАЦІЯ_9" 1979 року;

6. "ІНФОРМАЦІЯ_11" 1995 року.

Отже, автором окремих дій трьох запорізьких козаків ІНФОРМАЦІЯ_4, ІНФОРМАЦІЯ_3 та ІНФОРМАЦІЯ_2, які використані в створенні кінофільмів з серії "ІНФОРМАЦІЯ_1" є ОСОБА_5, який одночасно є автором опису характеру і зображень цих козаків, про що зазначено в державному свідоцтві № НОМЕР_2 про реєстрацію авторського права на твір від 02 липня 2002 року.

21 березня 2003 року між ним та ОСОБА_5 був укладений авторський договір № б/н, за яким автор ОСОБА_5 повністю передав (відчужив) йому всі майнові права інтелектуальної власності на твір "Опис і зображення головних персонажів аудіовізуальних анімаційних (мультиплікаційних) творів із серії " ІНФОРМАЦІЯ_1" - трьох запорізьких козаків ІНФОРМАЦІЯ_4, ІНФОРМАЦІЯ_3 та ІНФОРМАЦІЯ_2". Зазначений договір було зареєстровано, про що здійснено публікацію в офіційному бюлетені № 33 ДСІВ України, і в силу статті 204 ЦК України він є правомірним, а факт передачі (відчуження) йому виключних прав інтелектуальної власності - чинним.

Таким чином, він за цим договором є суб`єктом авторського права виключних майнових авторських прав (у тому числі права забороняти або дозволяти використання) на твори, зазначені у свідоцтві № НОМЕР_2 від 02 липня 2002 року, а саме: "Опис і зображення головних персонажів аудіовізуальних анімаційних (мультиплікаційних) творів із серії " ІНФОРМАЦІЯ_1" - трьох запорізьких козаків ІНФОРМАЦІЯ_4, ІНФОРМАЦІЯ_3 та ІНФОРМАЦІЯ_2". Всупереч зазначеному, 09 січня 2014 року ДСІВ України видала свідоцтво про реєстрацію авторського права на твір № НОМЕР_1, згідно з яким ОСОБА_2 зареєстровано автором твору "Графічне зображення козаків з мультиплікаційного серіалу "ІНФОРМАЦІЯ_1".

Зазначав, що такими діями ДСІВ України порушила його виключні авторські права, як правонаступника авторських прав ОСОБА_5, які передані (відчужені) йому за авторським договором від 21 березня 2003 року. Зі змісту свідоцтва № НОМЕР_1 від 09 січня 2014 року про реєстрацію авторського права на твір убачається, що авторські права на всі види аудіовізуальних творів із серіалу "ІНФОРМАЦІЯ_1", а саме: "Графічне зображення козаків з мультиплікаційного серіалу " ІНФОРМАЦІЯ_1" належать автору графічних зображень ОСОБА_2 . Тобто, ОСОБА_2 за свідоцтвом № НОМЕР_1 є автором мультиплікаційного серіалу "ІНФОРМАЦІЯ_1", створеним ОСОБА_2 з графічних (двокольорових) зображень, замість первинно створених ОСОБА_5 багатокольорових зображень козаків. Виходячи з цього, зазначене в свідоцтві № НОМЕР_1 від 09 січня 2014 року не відповідає дійсності, штучно вводить в оману глядачів і суспільство в цілому щодо справжнього автора та зображень головних персонажів аудіовізуальних анімаційних (мультиплікаційних) творів із серії "ІНФОРМАЦІЯ_1" - трьох запорізьких козаків ІНФОРМАЦІЯ_4, ІНФОРМАЦІЯ_3 та ІНФОРМАЦІЯ_2.

Вважав, що в результаті неналежного здійснення ДСІВ України обов`язків, що покладені на неї чинним законодавством у сфері державної реєстрації авторського права на твір, помилково в свідоцтві № НОМЕР_1 від 09 вересня 2014 року про авторське право ОСОБА_2 зазначено твори, які є об`єктами авторського права, яких останній не створював, що призвело до порушення його прав інтелектуальної власності на об`єкти авторського права.

Посилаючись на викладене, просив:

- визнати недійсним державну реєстрацію авторського права на твір "Графічне зображення козаків з мультиплікаційного серіалу "ІНФОРМАЦІЯ_1";

- скасувати свідоцтво (реєстровий номер НОМЕР_1) про реєстрацію авторського права на твір "Графічне зображення козаків з мультиплікаційного серіалу "ІНФОРМАЦІЯ_1" від 09 вересня 2014 року;

- зобов`язати ДСІВ України внести зміни до Державного реєстру свідоцтв про реєстрацію авторського права на твір стосовно недійсності державної реєстрації твору "Графічне зображення козаків з мультиплікаційного серіалу "ІНФОРМАЦІЯ_1";

- та зобов`язати ДСІВ України вилучити з обігу свідоцтво № НОМЕР_1 від 09 вересня 2014 року про облік авторського права на твір "Графічне зображення козаків з мультиплікаційного серіалу "ІНФОРМАЦІЯ_1" та знищити його в установленому порядку.

Короткий зміст рішення суду першої інстанції

Рішенням Солом`янського районного суду міста Києва від 14 лютого 2018 року (з урахуванням ухвали суду від 13 серпня 2018 року про виправлення описки в рішенні) позов задоволено частково.

Визнано недійсною державну реєстрацію авторського права на твір "ІНФОРМАЦІЯ_1" та скасовано свідоцтво (реєстровий номер НОМЕР_1) про реєстрацію авторського права на твір "ІНФОРМАЦІЯ_1" від 09 січня 2014 року.

У задоволенні іншої частини позову відмовлено.

Задовольняючи позовні вимоги в частині визнання недійсною державної реєстрації авторського права на твір та скасування свідоцтва суд першої інстанції виходив з того, що зазначені в оскаржуваному свідоцтві відомості не відповідають дійсності, штучно вводять в оману глядачів та суспільство в цілому щодо справжнього автора зображень головних персонажів аудіовізуальних анімаційних (мультиплікаційних) творів із серії "ІНФОРМАЦІЯ_1" - трьох запорізьких козаків ІНФОРМАЦІЯ_4, ІНФОРМАЦІЯ_3, ІНФОРМАЦІЯ_2, та того, що графічне зображення є складовою зображення.

Суд першої інстанції вказав, що з 19 травня 2017 року ДСІВ України ліквідована і її повноваження перейшли до Міністерства економічного розвитку і торгівлі України, яке до участі в справі позивачем не залучено, тому відсутні підстави для задоволення позову в іншій частині вимог.

Короткий зміст постанови суду апеляційної інстанції

Постановою Київського апеляційного суду від 10 червня 2019 року апеляційну скаргу представника ОСОБА_2 - ОСОБА_6 задоволено частково.

Рішення Солом`янського районного суду міста Києва від 14 лютого 2018 року скасовано в частині визнання недійсною державної реєстрації авторського права на твір - "ІНФОРМАЦІЯ_1" та скасування свідоцтва (реєстровий номер НОМЕР_1) про реєстрацію авторського права на твір - "Графічне зображення козаків з мультиплікаційного серіалу "ІНФОРМАЦІЯ_1" від 09 січня 2014 року та постановлено в цій частині нове, яким у задоволенні вказаних позовних вимог відмовлено.

В іншій частині рішення Солом`янського районного суду міста Києва від 14 лютого 2018 року залишено без змін.

Вирішено питання про розподіл судових витрат.

Постанова апеляційного суду мотивована тим, що матеріалами справи підтверджено, що ОСОБА_2 приймав участь у створенні кінофільмів із серії "ІНФОРМАЦІЯ_1" і ОСОБА_5 за життя визнавались його авторські права на графічні зображення козаків - головних героїв цих кінофільмів. Доказів на підтвердження обставин, за яких права ОСОБА_1 були порушені реєстрацією ОСОБА_2 свого авторського права на графічні зображення козаків будь-яким чином, позивач не надав, а тому відсутні підстави для задоволення позову.

Короткий зміст та узагальнені доводи касаційної скарги

У липні 2019 року ОСОБА_1 звернувся з касаційною скаргою, у якій, посилаючись на неправильне застосування апеляційним судом норм матеріального права та порушення норм процесуального права, просить скасувати постанову Київського апеляційного суду від 10 червня 2019 року та залишити в силі рішення Солом`янського районного суду міста Києва від 14 лютого 2018 року.

Касаційна скарга мотивована тим, що апеляційний суд неправильно встановив фактичні обставини справи, не дослідив належним чином подані ним докази, внаслідок чого необґрунтовано відмовив у задоволенні позову. Висновок апеляційного суду про одноособове авторство ОСОБА_2 на графічні зображення трьох козаків, які були використані в шести мультфільмах, є безпідставним, оскільки згідно з договором-угодою від 01 вересня 2001 року ОСОБА_5 та ОСОБА_2 є співавторами графічного зображення усіх кадрових сюжетів (малюнків) цих мультфільмів. Первинним суб`єктом авторського права, який у письмовій формі створив опис образів, характерів та поведінки кожного з трьох запорізьких козаків - ІНФОРМАЦІЯ_4, ІНФОРМАЦІЯ_2, ІНФОРМАЦІЯ_3, є автор ОСОБА_5, графічні зображення козаків є похідними творами образотворчого мистецтва (малюнки) в кольоровому виконанні, які створені спільно ОСОБА_5 та ОСОБА_2 . У оспорюваному свідоцтві від 09 січня 2014 року, яке видано на підставі заяви ОСОБА_2, зазначено, що цей твір не є похідним, тобто відповідач визначив "Графічне зображення козаків з мультиплікаційного серіалу "ІНФОРМАЦІЯ_1" як самостійний твір, що свідчить про порушення умов вищевказаного договору-угоди від 01 вересня 2001 року.

Зазначає, що визнання оспорюваним свідоцтвом за ОСОБА_2 одноособового авторства на графічні зображення трьох козаків дає ОСОБА_2 право на створення нових мультиплікаційних фільмів без дозволу правовласника виключних прав за авторським договором між ним та ОСОБА_5 від 21 вересня 2003 року, що є порушенням його прав.

Аналіз касаційної скарги свідчить, що постанова апеляційного суду оскаржується в частині відмови в задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 до ОСОБА_2 про визнання недійсною державної реєстрації авторського права на твір - "ІНФОРМАЦІЯ_1" та скасування свідоцтва, реєстровий номер НОМЕР_1, про реєстрацію авторського права на твір - "ІНФОРМАЦІЯ_1" від 09 січня 2014 року. В іншій частині постанова апеляційного суду не оскаржується, а тому в касаційному порядку не переглядається.

Рух справи в суді касаційної інстанції

Ухвалою Верховного Суду від 02 серпня 2019 року відкрито касаційне провадження у справі та витребувано її матеріали із суду першої інстанції.

30 серпня 2019 року справа № 760/20855/16-ц надійшла до Верховного Суду.

11 вересня 2019 року ОСОБА_2 надіслав відзив на касаційну скаргу, у якому просить залишити її без задоволення, а оскаржувану постанову апеляційного суду без змін.

У відзиві зазначає, що наявність похідного твору "ІНФОРМАЦІЯ_1" та його авторство на цей твір позивач під час розгляду справи в судах першої та апеляційної інстанцій не оспорював та визнавав. Авторське право на твір виникає внаслідок факту його створення, а реєстрація цього права є лише необов`язковою формальністю. ОСОБА_1 не вказує та не доводить внаслідок чого, яким саме чином такий факт, як державна реєстрація та отримання ним свідоцтва від 09 січня 2014 року порушує, не визнає або оспорює його права, свободи та інтереси.

Ухвалою Верховного Суду від 28 травня 2020 року зупинено касаційне провадження у цій справі до набрання законної сили рішенням у справі № 761/16749/15-ц.

Ухвалою Верховного Суду від 18 лютого 2021 року поновлено касаційне провадження у цій справі.

Ухвалою Верховного Суду від 31 березня 2021 року справу призначено до судового розгляду.

Позиція Верховного Суду

Згідно з частиною третьою статті 3 Цивільного процесуального кодексу України (далі - ЦПК України) провадження в цивільних справах здійснюється відповідно до законів, чинних на час вчинення окремих процесуальних дій, розгляду і вирішення справи.

08 лютого 2020 року набрав чинності Закон України від 15 січня 2020 року № 460-IX "Про внесення змін до Господарського процесуального кодексу України, Цивільного процесуального кодексу України, Кодексу адміністративного судочинства України щодо вдосконалення порядку розгляду судових справ". Пунктом 2 розділу ІІ "Прикінцеві та перехідні положення" цього Закону встановлено, що касаційні скарги на судові рішення, які подані і розгляд яких не закінчено до набрання чинності цим Законом, розглядаються в порядку, що діяв до набрання чинності цим Законом.

За вказаних обставин тут і надалі положення ЦПК України застосовуються у редакції, яка діяла до 08 лютого 2020 року.

Підставами касаційного оскарження є неправильне застосування судом норм матеріального права чи порушення норм процесуального права (частина друга статті 389 ЦПК України).

Відповідно до частини першої статті 400 ЦПК Українипід час розгляду справи в касаційному порядку суд перевіряє в межах касаційної скарги правильність застосування судом першої або апеляційної інстанції норм матеріального чи процесуального права і не може встановлювати або (та) вважати доведеними обставини, що не були встановлені в рішенні чи відкинуті ним, вирішувати питання про достовірність або недостовірність того чи іншого доказу, про перевагу одних доказів над іншими.

Касаційна скарга підлягає частковому задоволенню з таких підстав.

Фактичні обставини, встановлені судами

Суди встановили, що 01 вересня 2001 року між ОСОБА_5 та ОСОБА_2 укладено договір-угоду, відповідно до якої вони заявили, що ними були створені витвори анімаційного мистецтва (мультфільми), автором персонажів та режисером яких є ОСОБА_5, а художником-постановником ОСОБА_2, а саме:

1) "ІНФОРМАЦІЯ_5", 1970 рік, 20 хвилин (2 частини);

2) "ІНФОРМАЦІЯ_6", 1973 рік, 20 хвилин (2 частини);

3) "ІНФОРМАЦІЯ_7", 1975 рік, 10 хвилин (1 частина);

4) "ІНФОРМАЦІЯ_8", 1978 рік, 20 хвилин (2 частини);

5) "ІНФОРМАЦІЯ_9", 1979 рік, 20 хвилин (2 частини);

6) "ІНФОРМАЦІЯ_10", 1995 рік, 20 хвилин (2 частини).

Відповідно до вказаного договору ОСОБА_5 та ОСОБА_2 досягнули згоди відносно розміру авторської винагороди за будь-яке використання створених ними кадрових сюжетів, які є самостійними частинами перелічених вище витворів анімаційного мистецтва, а саме: ОСОБА_5 (автор персонажів та режисер) - 50 %, ОСОБА_2 (художник-постановник) - 50 %.

Сторони договору погодили, що ОСОБА_2 може використовувати персонажів козаків " ІНФОРМАЦІЯ_2", " ІНФОРМАЦІЯ_3" та " ОСОБА_7" шляхом їх графічного зображення в будь-яких цілях, однак з виплатою ОСОБА_5 авторської винагороди за кожне таке використання його персонажів у розмірі 15 %. При цьому, ОСОБА_2 зобов`язався вказувати на кожному такому графічному зображенні, що: "Сюжет чи малюнок ОСОБА_2 з використанням персонажів ОСОБА_5". Зазначений договір було підписано в присутності директора виконавчої дирекції "Всеукраїнська гільдія кінорежисерів 24/1" ОСОБА_1 .

Відповідно до умов договору від 01 вересня 2001 року, його сторони визнали, що автором персонажів є ОСОБА_5, а ОСОБА_2 є автором графічних зображень.

02 липня 2002 року Державним департаментом інтелектуальної власності Міністерства освіти і науки України видано свідоцтво про реєстрацію авторського права на твір № НОМЕР_2 "Опис і зображення головних персонажів аудіовізуальних анімаційних (мультиплікаційних) творів із серії "ІНФОРМАЦІЯ_1" - трьох запорізьких козаків ІНФОРМАЦІЯ_4, ІНФОРМАЦІЯ_3 та ІНФОРМАЦІЯ_2" за ОСОБА_5

21 березня 2003 року між ОСОБА_5 та ОСОБА_1, за участю Всеукраїнської суспільної організації "Гільдія кінорежисерів 24/1" в особі президента ОСОБА_8, був укладений авторський договір про передання прав інтелектуальної власності на об`єкти авторського права, відповідно до умов якого ОСОБА_5 передав, а ОСОБА_1 набув на весь строк дії охорони авторських прав виключні майнові права інтелектуальної власності на об`єкти авторського права (виключні авторські права), які належать автору та зареєстровані в Державному департаменті інтелектуальної власності Міністерства освіти та науки України відповідно до свідоцтва № НОМЕР_2 від 02 липня 2002 року.

Відповідно до пункту 2.2 авторського договору автор передає набувачу на весь строк дії охорони авторських прав та на всю територію планети Земля виключні майнові права:

- використовувати в будь-якій формі вираження і будь-яким способом персонажі козаків " ІНФОРМАЦІЯ_2", "ІНФОРМАЦІЯ_3" та " ІНФОРМАЦІЯ_4", в будь-якому їх поєднанні (як разом так і кожного окремо) на власний розсуд;

- дозволяти або забороняти будь-якій особі використовувати козаків " ІНФОРМАЦІЯ_2", "ІНФОРМАЦІЯ_3" та " ІНФОРМАЦІЯ_4" будь-яким способом, незалежно від форми їх вираження або втілення в матеріальних об`єктах та інших носіях (як разом так і окремо) на власний розсуд.

На підставі заявки ОСОБА_2 № 53163 від 30 жовтня 2013 року про реєстрацію авторського права на твір ДСІВ України прийнято рішення про реєстрацію за ОСОБА_2 авторського права на твір "Графічне зображення козаків з мультиплікаційного серіалу "ІНФОРМАЦІЯ_1".

09 січня 2014 року ДСІВ України видано свідоцтво № НОМЕР_1 про реєстрацію авторського права на твір "ІНФОРМАЦІЯ_1" за ОСОБА_2 .


................
Перейти до повного тексту