У Х В А Л А
17 червня 2021 року
м. Київ
Справа № 9901/170/21
Провадження № 11-242ав21
Велика Палата Верховного Суду у складі:
судді-доповідача Анцупової Т. О.,
суддів Британчука В. В., Власова Ю. Л., Григор`євої І. В., Гриціва М. І., Данішевської В. І., Єленіної Ж. М., Катеринчук Л. Й., Князєва В. С., Крет Г. Р., Лобойка Л. М., Пількова К. М., Пророка В. В., Рогач Л. І., Ситнік О. М., Ткача І. В., Штелик С. П.
розглянула матеріали апеляційної скарги ОСОБА_1 на ухвалу Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду від 24 травня 2021 року у справі № 9901/170/21 за позовом ОСОБА_1 до Центральної виборчої комісії, про визнання протиправними та скасування протоколів, та
УСТАНОВИЛА:
21 травня 2021 року ОСОБА_1 звернувся до Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду як суду першої інстанції з позовом до Центральної виборчої комісії (далі - ЦВК), у якому просив:
- визнати протиправним і скасувати протокол ЦВК від 03 серпня 2019 року про результати позачергових виборів народних депутатів України 21 липня 2019 року у загальнодержавному багатомандатному виборчому окрузі в частині кількості депутатських мандатів, отриманих політичною партією "Слуга Народу", що висунула кандидатів у народні депутати України у загальнодержавному багатомандатному виборчому окрузі у кількості 124 депутатські мандати;
- визнати протиправним і скасувати протоколи ЦВК про результати позачергових виборів народних депутатів України 21 липня 2019 року в 130 одномандатних виборчих округах, кандидати в народні депутати України на позачергових виборах народних депутатів України 21 липня 2019 року, яких було висунуто політичною партією "Слуга Народу".
Крім того, у позовній заяві позивач просив поновити йому строк звернення до суду з позовом, стверджуючи, що цей строк має бути загальним (тобто шість місяців), а про порушення свого права позивач дізнався з постанови Великої Палати Верховного Суду від 23 березня 2021 року у справі № 761/3540/20, копію якої отримав у травні 2021 року.
Ухвалою Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду від 24 травня 2021 року позовну заяву ОСОБА_1 залишено без розгляду на підставі частини п`ятої статті 270 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України).
Не погодившись з ухвалою Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду від 24 травня 2021 року, ОСОБА_1 звернувся через Касаційний адміністративний суд у складі Верховного Суду до Великої Палати Верховного Суду з апеляційною скаргою, у якій просить: 1) поновити строк на апеляційне оскарження ухвали про залишення позовної заяви без розгляду від 24 травня 2021 року у справі № 9901/170/21 та відкрити апеляційне провадження; 2) скасувати ухвалу про залишення позовної заяви без розгляду від 24 травня 2021 року у справі № 9901/170/21, та направити справу для продовження розгляду до суду першої інстанції.
Велика Палата Верховного Суду перевірила апеляційну скаргу з доданими до неї матеріалами та дійшла висновку про необхідність залишення її без розгляду з таких мотивів.
За змістом частини третьої статті 278 КАС України судом апеляційної інстанції у справах, розглянутих відповідно до частини третьої статті 273 цього Кодексу Верховним Судом, є Велика Палата Верховного Суду.
Відповідно до частини другої статті 278 КАС України апеляційні скарги на судові рішення за наслідками розгляду справ, визначених статтями 273 - 277 цього Кодексу, можуть бути подані у дводенний строк з дня їх проголошення, а на судові рішення, ухвалені до дня голосування - не пізніш як за чотири години до початку голосування.
Відповідно до частини першої статті 120 КАС України перебіг процесуального строку починається з наступного дня після відповідної календарної дати або настання події, з якою пов`язано його початок.
Частиною дев`ятою статті 120 КАС України визначено, що строк не вважається пропущеним, якщо до його закінчення позовна заява, скарга, інші документи чи матеріали або грошові кошти здано на пошту чи передані іншими відповідними засобами зв`язку.
Разом з тим частинами першою та другою статті 270 КАС України визначено, що на обчислення строків, встановлених статтями 273 - 277, 280 - 283 цього Кодексу, не поширюються правила частин другої - десятої статті 120 цього Кодексу. Строки, встановлені у справах, визначених цією статтею, обчислюються календарними днями і годинами.
Частиною п`ятою статті 270 КАС України передбачено, що днем подання позовної заяви, апеляційної скарги є день їх надходження до відповідного суду. Строки подання позовних заяв і апеляційних скарг, встановлені у справах, визначених цією статтею, не може бути поновлено. Позовні заяви, апеляційні скарги, подані після закінчення цих строків, суд залишає без розгляду.
Наслідком пропуску строку звернення до суду з апеляційною скаргою у спорах, пов`язаних з виборчим процесом, є залишення такої скарги без розгляду.
Як слідує з матеріалів справи та відомостей, що містяться в Єдиному державному реєстрі судових рішень, оскаржувана ухвала Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду постановлена 24 травня 2021 року оприлюднена в Єдиному державному реєстрі судових рішень 25 травня 2021 року.
Разом з тим, апеляційна скарга ОСОБА_1 надійшла до Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду лише 16 червня 2021 року, тобто з пропуском дводенного строку, визначеного частиною другою статті 278 КАС України.
Строк подання апеляційної скарги на рішення, ухвалене у справі щодо оскарження рішення, дії або бездіяльності ЦВК щодо встановлення нею результатів виборів, є присічним та не може бути поновлений з огляду на імперативні вимоги частини п`ятої статті 270 КАС України. При цьому наслідком пропуску такого строку є залишення апеляційної скарги без розгляду.
Оскільки предметом спору у цій справі є встановлення ЦВК результатів позачергових виборів народних депутатів України 21 липня 2019 року, тому апеляційна скарга ОСОБА_1 підлягає залишенню без розгляду як така, що подана поза межами дводенного строку з дня ухвалення рішення суду першої інстанції.
Ураховуючи викладене та керуючись статтями 270, 273, 278КАС України, Велика Палата Верховного Суду