ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
16 червня 2021 року
м. Київ
справа № 819/374/18
адміністративне провадження № К/9901/65068/18
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
головуючого - Шарапи В.М.,
суддів - Єзерова А.А., Чиркіна С.М.,
розглянув у попередньому судовому засіданні касаційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Тернопільського окружного адміністративного суду від 5 червня 2018 року у складі судді Дерех Н.В. та постанову Львівського апеляційного адміністративного суду від 19 вересня 2018 року у складі колегії суддів: Шавеля Р.М. (головуючий), суддів: Гулида Р.М., Кузьмича С.М. у справі за його позовом до Головного управління ДФС України у Тернопільській області, Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії,
ОПИСОВА ЧАСТИНА
Короткий зміст позовних вимог і рішень судів першої та апеляційної інстанцій
1. У березні 2017 року позивач звернувся до суду з позовом у якому просив:
1.1 - визнати протиправною бездіяльність Головного управління ДФС у Тернопільській області, яка полягала у відмові зарахувати позивачу до вислуги років для призначення пенсії згідно з пунктом "а" статті 12 Закону України від 9 квітня 1992 року №2262-XII "Про пенсійне забезпечення військовослужбовців та осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та деяких інших осіб" (далі - Закон №2262-XII; у редакції, чинній на час виникнення спірних відносин) періоду навчання з 1 вересня 1991 року по 30 червня 1995 року на денній формі навчання у цивільному вищому навчальному закладі - Тернопільській академії народного господарства, із розрахунку один рік навчання за шість місяців служби, та період безпосередньої участі з 16 липня 2015 року по 15 жовтня 2016 року в Антитерористичній операції /АТО/ на території Донецької та Луганської областей, із розрахунку один місяць служби за три місяці;
1.2 - зобов`язати Головне управління ДФС у Тернопільській області зарахувати позивачу до вислуги років для призначення пенсії згідно з пунктом "а" статті 12 Закону №2262-XII, період навчання з 1 вересня 1991 року по 30 червня 1995 року на денній формі навчання у цивільному вищому навчальному закладі - Тернопільській академії народного господарства, із розрахунку один рік навчання за шість місяців служби, та період безпосередньої участі з 16 липня 2015 року по 15 жовтня 2016 року в АТО на території Донецької та Луганської областей, із розрахунку один місяць служби за три місяці, та провести перерахунок вислуги років відповідно до внесених змін;
1.3 - зобов`язати Головне управління ДФС у Тернопільській області, із врахуванням перерахунку вислуги років, здійснити перерахунок та виплату різниці недоотриманої грошової допомоги згідно пункту 10 постанови КМ України №393 від 17 липня 1992 року в розмірі 50 відсотків місячного грошового забезпечення;
1.4 - зобов`язати Головне управління ДФС у Тернопільській області із врахуванням перерахунку вислуги років відповідно до внесених змін видати позивачу грошовий атестат і розрахунок вислуги років на пенсію, які разом з поданням направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області;
1.5 - зобов`язати Головне управління ПФ України в Тернопільській області, після отримання від Головного управління ДФС у Тернопільській області зі змінами подання, грошового атестату і розрахунку вислуги років на пенсію, здійснити відповідний перерахунок та виплату різниці недоотриманої пенсії з моменту її призначення; зобов`язати відповідачів подати звіт про виконання судового рішення та встановити строк подання зазначеного звіту.
2. Тернопільський окружний адміністративний суд рішенням від 5 червня 2018 року, залишеним без змін постановою Львівського апеляційного адміністративного суду від 19 вересня 2018 року, відмовив у задоволенні позову.
2.1 Ухвалюючи рішення суд першої інстанції, з висновком якого погодився суд апеляційної інстанції виходив із того, що правові підстави для зарахування до стажу, необхідного для призначення позивачу пенсії за вислугу років, часу навчання у Тернопільській академії народного господарства, є відсутніми. При цьому судами враховано, що період проходження служби в органах податкової міліції, протягом якого позивач брав участь в АТО зараховано до вислуги років на пільгових умовах один місяць за три місяці.
Суди зазначили, оскільки решта позовних вимог носить похідний характер від вирішення питань щодо зарахування до стажу, необхідного для призначення позивачу пенсії за вислугу років, часу навчання у вищому навчальному закладі, то останні також не підлягають задоволенню.
3. Судами попередніх інстанцій встановлено що:
3.1 Позивач проходив службу в органах податкової міліції, обіймав посаду заступника начальника управління - начальника відділу організації викриття економічних злочинів оперативного управління Головного управління ДФС у Тернопільській області.
3.2 Згідно наказу ДФС України №2312-о від 29 вересня 2017 року позивача звільнено з посади та з податкової міліції у запас Збройних Сил України за пунктом 64 підпункту "б" (через хворобу) Положення про проходження служби рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №114 від 29 липня 1991 року.
3.3 При цьому, вислуга років позивача в календарному обчисленні станом на 29 вересня 2017 року склала 21 рік 09 місяців 01 день, що підтверджується наказом Головного управління ДФС у Тернопільській області №289-0 від 29 вересня 2017 року "Про остаточний розрахунок".
3.4 З 30 вересня 2017 року позивач перебуває на обліку в Головному управлінні ПФ України в Тернопільській області, йому призначено пенсію за вислугу років на підставі пункту "б" частини першої статті 12 Закону №2262-ХІІ.
3.5 У період з 1 вересня 1991 року по 30 червня 1995 року позивач навчався на денній формі навчання у цивільному вищому навчальному закладі - Тернопільській академії народного господарства, а у період з 16 липня 2015 року по 15 жовтня 2016 року залучався та брав безпосередню участь в АТО на території Донецької та Луганської областей та рішенням Комісії ДФС України з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій йому надано статус ветерана війни - учасника бойових дій (посвідчення серія НОМЕР_1, видане 25 квітня 2017 року).
3.6 18 листопада 2016 року позивач звернувся до Головного управління ДФС у Тернопільській області із заявою щодо зарахування йому до вислуги років для призначення пенсії, як особі, на яку поширюється дія Закону №2262-ХІІ періоду роботи з 17 жовтня 1995 року по 26 грудня 1999 року в податкових органах та з 27 листопада 2007 року по 31 березня 2008 року в районній державній адміністрації.
3.7 Згідно листа №449/6/19-00-04-19/11322 від 7 грудня 2016 року відповідач відмовив йому у задоволенні такої заяви.
3.8 Відповідно до постанови Тернопільського окружного адміністративного суду від 23 січня 2017 року, залишеної без змін ухвалою Львівського апеляційного адміністративного суду від 22 травня 2017 року, до вислуги років позивача зараховано час попередньої роботи в органах державної податкової служби з 17 жовтня 1995 року по 26 грудня 1999 року та в Бородянській районній державній адміністрації з 27 листопада 2007 року по 31 березня 2008 року.
3.9 9 жовтня 2017 року позивач звернувся до Головного управління ДФС у Тернопільській області із заявою щодо зарахування йому до вислуги років для призначення пенсії, як особі, на яку поширюється дія Закону №2262-ХІІ, періоду навчання з 1 вересня 1991 року по 30 червня 1995 року на денній формі навчання у Тернопільській академії народного господарства в розрахунку один рік навчання за шість місяців служби та періоду безпосередньої участі з 16 липня 2015 року по 15 жовтня 2016 року в АТО на території Донецької та Луганської областей із розрахунку один місяць служби за три місяці.
3.10 Згідно листа №1318/6/19-00-04/15242 від 17 жовтня 2017 року відповідач повідомив, що підстави для зарахування часу навчання до вислуги років, що дає право на призначення пенсії на умовах Закону №2262-ХІІ, є відсутніми. До вислуги років для призначення пенсії на пільгових умовах зарахований час проходження служби, протягом якого позивач брав участь в АТО із розрахунку один місяць за три місяці.
3.11 Уважаючи дії відповідача протиправними, позивач звернувся до суду із вищевказаним позовом.
Короткий зміст вимог та узагальнені доводи касаційної скарги:
4. Не погоджуючись із рішеннями судів попередніх інстанцій, ОСОБА_1 звернувся із касаційною скаргою, у якій просить скасувати ці рішення та ухвалити нове, яким позов задовольнити.
4.1 На обґрунтування касаційної скарги скаржник зазначив, що має право на зарахування до вислуги років періоду навчання, а тому дії відповідача щодо відмови у зарахуванні такого періоду є протиправними.
Висновки суду за результатами розгляду касаційної скарги:
5. Вирішуючи питання про обґрунтованість поданої касаційної скарги, Верховний Суд виходить з наступного.
6. Суд касаційної інстанції наголошує на тому, що перевірка законності судових рішень судів першої та апеляційної інстанції, згідно зі статтею 341 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), здійснюється виключно у частині застосування норм матеріального та процесуального права.
7. Суд касаційної інстанції не має права встановлювати або вважати доведеними обставини, що не були встановлені у рішенні або постанові суду чи відхилені ним, вирішувати питання про достовірність того чи іншого доказу, про перевагу одних доказів над іншими, збирати чи приймати до розгляду нові докази або додатково перевіряти докази.
8. Вирішуючи питання про обґрунтованість поданої касаційної скарги, Верховний Суд виходить з наступного.
9. Частиною другою статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
10. Спірні правовідносини регулюються нормами Закону №2262-XII та Порядком обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їхніх сімей, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України №393 від 17 липня 1992 року (у редакції, чинній на момент виникнення спірних відносин).
11. Відповідно до абзацу першого пункту "а" статті 12 Закону №2262-ХІІ пенсія за вислугу років призначається особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, іншим особам, зазначеним у пунктах "б" - "д", "ж" статті 1 - 2 цього Закону (крім осіб, зазначених у частині третій статті 5 цього Закону), незалежно від віку, якщо вони звільнені зі служби, зокрема, з 1 жовтня 2016 року по 30 вересня 2017 року і на день звільнення мають вислугу 23 календарних роки і більше.
12. Абзацом першим пункту "б" статті 12 цього Закону передбачено, що пенсія за вислугу років призначається особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, іншим особам, зазначеним у пунктах "б" - "д" статті 1-2 цього Закону, в разі досягнення ними на день звільнення зі служби 45-річного віку, крім осіб, зазначених у частині третій статті 5 цього Закону, за наявності у них страхового стажу 25 років і більше, з яких не менше ніж 12 календарних років і 6 місяців становить військова служба або служба в органах внутрішніх справ, Національній поліції, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв`язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України.
13. Відповідно до частини другої статті 17 вказаного Закону до вислуги років поліцейським, особам офіцерського складу, особам середнього, старшого та вищого начальницького складу органів внутрішніх справ, державної пожежної охорони, Державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації України, органів і підрозділів цивільного захисту, податкової міліції чи Державної кримінально-виконавчої служби України при призначенні пенсії на умовах цього Закону додатково зараховується час їхнього навчання (незалежно від форми навчання) у цивільних вищих навчальних закладах, а також в інших навчальних закладах, після закінчення яких присвоюється офіцерське (спеціальне) звання, до вступу на військову службу, службу до органів внутрішніх справ, Національної поліції, державної пожежної охорони, Державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації України, органів і підрозділів цивільного захисту, податкової міліції чи Державної кримінально-виконавчої служби України або призначення на відповідну посаду в межах до п`яти років із розрахунку один рік навчання за шість місяців служби.
14. Згідно з пунктом 2 Порядку обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їхніх сімей, затвердженого постановою КМУ №393 від 17 липня 1992 року, до вислуги років особам офіцерського складу Збройних Сил, Державної прикордонної служби, Управління державної охорони та інших військових формувань, створених Верховною Радою України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки, Державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації, Державної спеціальної служби транспорту, а також особам середнього, старшого і вищого начальницького складу органів внутрішніх справ, поліцейським, особам, зазначеним у пункті "ж" статті 1-2 Закону №2262-XII, особам середнього, старшого і вищого начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту та Державної кримінально-виконавчої служби України при призначенні пенсій згідно з пунктом "а" статті 12 Закону №2262-XII додатково зараховується час їхнього навчання (у тому числі заочно) у цивільних вищих навчальних закладах, а також у інших навчальних закладах, після закінчення яких присвоюється офіцерське звання, до вступу на військову службу або призначення на відповідну посаду в межах до п`яти років із розрахунку - один рік за шість місяців.
15. Аналіз наведених вище норм права дає підстави вважати, що до вислуги років особам, звільненим з військової служби, при призначенні пенсій на умовах Закону №2262-ХІІ додатково зараховується час їхнього навчання (незалежно від форми навчання) у цивільних вищих навчальних закладах, після закінчення яких присвоюється офіцерське звання, до вступу на військову службу або призначення на відповідну посаду в межах до п`яти років із розрахунку один рік за шість місяців.
16. Вказаний п`ятирічний термін стосується розрахунку зарахування періоду навчання до вислуги років особам, які мають право на таке зарахування, а не до умов набуття права на вислугу років.
17. Тобто, відповідним особам додатково зараховується час навчання (незалежно від форми навчання) у цивільних вищих навчальних закладах, а також в інших навчальних закладах, після закінчення яких присвоюється офіцерське (спеціальне) звання, до вступу на військову службу, службу до органів внутрішніх справ, Національної поліції, державної пожежної охорони, Державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації України, органів і підрозділів цивільного захисту, податкової міліції чи Державної кримінально-виконавчої служби України або призначення на відповідну посаду виходячи із такого розрахунку, а саме: до п`яти років із розрахунку один рік навчання за шість місяців служби.
18. Судами попередніх інстанцій встановлено, що позивач закінчив навчання у Тернопільській академії народного господарства, що є вищим навчальним закладом.
19. Після закінчення навчання позивачу не присвоювалося офіцерське (спеціальне) звання.
20. У період з 17 липня по 3 жовтня 1995 року позивач працював на посаді ревізора в об`єднанні підприємств громадського харчування Борщівського району Тернопільської області, з 17 жовтня 1995 року по 26 листопада 1996 року обіймав посаду державного податкового інспектора ДПІ по Борщівському району. Службу в органах податкової міліції ДПА в Тернопільській області ним розпочато 27 грудня 1999 року.
21. Перше спеціальне звання позивачу присвоєно наказом ДПА України №804-о від 9 серпня 2000 року.
22. Таким чином, колегія суддів погоджується з висновком судів попередніх інстанцій, що оскільки після закінчення цивільного вищого навчального закладу позивачу не було присвоєно офіцерське (спеціальне) звання, таке навчання не може бути зараховано до вислуги років для призначення йому пенсії за вислугу років.
23. Наведені доводи касаційної скарги висновки судів попередніх інстанцій не спростовують.
24. Ураховуючи наведене, Верховний Суд не встановив неправильного застосування норм матеріального права або порушень норм процесуального права при ухваленні судами першої та апеляційної інстанцій оскаржуваних рішень і погоджується з їх висновками у справі, якими доводи скаржника відхилено.
25. Відповідно до статті 350 Кодексу адміністративного судочинства України суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення - без змін, якщо визнає, що суди першої та апеляційної інстанцій не допустили неправильного застосування норм матеріального права або порушень норм процесуального права при ухваленні судових рішень чи вчиненні процесуальних дій.
Керуючись пунктом 2 Прикінцевих та перехідних положень Закону України від 15 січня 2020 року №460-IX "Про внесення змін до Господарського процесуального кодексу України, Цивільного процесуального кодексу України, Кодексу адміністративного судочинства України щодо вдосконалення порядку розгляду судових справ", статтями 341, 343, 349, 350, 355, 356, 359 Кодексу адміністративного судочинства України, Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду, -