ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
09 червня 2021 року
м. Київ
справа № 2340/4197/18
адміністративне провадження № К/9901/10546/19
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
судді-доповідача Кравчука В.М., суддів Єзерова А.А., Стародуба О.П.,
розглянув у попередньому судовому засіданні адміністративну справу
за касаційною скаргою Головного управління Пенсійного Фонду України в Черкаській області
на рішення Черкаського окружного адміністративного суду від 15.11.2018 (суддя Гайдаш В.А.) та постанову Шостого апеляційного адміністративного суду від 06.03.2019 (колегія у складі суддів Костюк Л.О., Бужак Н.П., Мельничука В.В.)
у справі №2340/4197/18
за позовом ОСОБА_1
до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області
про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії.
I. РУХ СПРАВИ
1. До Черкаського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області, в якому просив:
- визнати бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області щодо не проведення перерахунку та виплати ОСОБА_1 пенсії з 01 січня 2016 року, та виплати різниці між належною до сплати, та фактично виплаченою пенсією за період з 01 січня 2016 року до моменту здійснення перерахунку, як пенсіонеру органів внутрішніх справ України згідно із Законом України від 23 грудня 2015 року № 900Л/ІІІ "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей", статтями 51,63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", постановою Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції", на підставі наданої довідки ліквідаційної комісії УМВС України в Черкаській області про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії від 06 серпня 2018 року №Д-664 з урахування грошового забезпечення поліцейських протиправною.
- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області провести перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії з 01 січня 2016 року, та виплатити різницю між належною до сплати, та фактично виплаченою пенсією за період з 01 січня 2016 року до моменту здійснення перерахунку, як пенсіонеру органів внутрішніх справ України згідно із Законом України від 23 грудня 2015 року № 900Л/ІІІ "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей", статтями 51,63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", постановою Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції", на підставі наданої довідки ліквідаційної комісії УМВС України в Черкаській області про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії від 06 серпня 2018 року №Д-664 з урахування грошового забезпечення поліцейських.
2. Рішенням Черкаського окружного адміністративного суду від 15.11.2018, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 06.03.2019, позов задоволено.
3. У касаційній скарзі Головне управління Пенсійного Фонду України в Черкаській області із посиланням на порушення судами першої та апеляційної інстанції норм матеріального та процесуального права, просило скасувати оскаржувані судові рішення та постановити нове, яким у задоволенні позову відмовити.
II. ОБСТАВИНИ СПРАВИ
4. Судами попередніх інстанцій встановлено, що позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Черкаській області (відповідач) та отримує пенсію за вислугу років, призначену йому як колишньому працівнику органів внутрішніх справ України (міліції) відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" № 2262-ХІІ від 09.04.1992.
5. 11.09.2018 позивач звернувся до ГУ ПФУ в Черкаській області із заявою, в якій просив здійснити перерахунок його пенсії відповідно до довідки про грошове забезпечення наданої ліквідаційною комісією УМВС України в Черкаській області від 06.08.2018 №Д-664, що виготовлена на виконання рішення суду від 15.01.2018 у справі №709/2251/17.
6. Відповідач листом від 27.09.2018 №1024/Д-10 повідомив позивача про те, що підстави для перерахунку його пенсії згідно з наданою довідкою відсутні, оскільки вказаним рішенням суду зобов`язання провести перерахунок пенсії позивача на Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області не покладено.
7. Вважаючи незаконними зазначені дії відповідача, позивач звернувся до суду.
ІІІ. ОЦІНКА СУДІВ ПЕРШОЇ ТА АПЕЛЯЦІЙНОЇ ІНСТАНЦІЇ
8. Задовольняючи позов, суд першої інстанції, з позицією якого погодився суд апеляційної інстанції, виходив з того, що позивач має право на перерахунок пенсії з урахуванням видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських, з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії, тобто з 01.01.2016.
IV ДОВОДИ КАСАЦІЙНОЇ СКАРГИ
9. Відповідач у касаційній скарзі наголошує, що довідки ліквідаційної комісії УМВС України в Черкаській області про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії від 06.08.2018 №Д-664, включені види грошового забезпечення, які відповідно до чинного законодавства не враховуються при перерахунку пенсії.
10. Відповідач відзиву на касаційну скаргу не подав.
V. ВИСНОВКИ ВЕРХОВНОГО СУДУ
11. Верховний Суд перевірив правильність застосування судами норм матеріального та процесуального права у межах доводів касаційної скарги та дійшов висновку про відсутність підстав для її задоволення.
12. Закон України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" визначає умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв`язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом.
13. Відповідно до частини 4 статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв`язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
14. Згідно із частиною 3 статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.
15. Відтак, підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, проведена на підставі рішення суб`єкта владних повноважень, наділеного правом установлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.
16. Постановою КМУ №45 від 13.02.2008 затверджено Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Порядок №45).
17. Пунктом 1 Порядку №45 передбачено, що перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом (далі - особи), або у зв`язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.
18. Згідно із абзацом 7 пункту 5 Порядку №45 додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, скасовані чи такі, що не виплачуються на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами), крім зазначених у абзаці шостому цього пункту, для перерахунку пенсії не враховуються.
19. Судами встановлено, що відповідач отримав видану позивачу довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії позивача від 06.08.2018 року № Д-664. Однак перерахунок пенсії позивачу здійснено не було, про що зазначено у листі Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області від 27.09.2018 №1024/Д-10
20. 15.02.2018 Верховний Суд прийняв рішення в зразковій адміністративній справі Пз/9901/8/18 за позовом до ГУ ПФУ в Харківській області про визнання протиправною бездіяльності та зобов`язання вчинити певні дії. Верховний Суд дійшов висновку про наявність підстав для задоволення позовних вимог позивача про визнання протиправною бездіяльності та зобов`язання ГУ ПФУ в області здійснити перерахунок та виплату пенсії особі з 01 січня 2016 року як пенсіонеру органів внутрішніх справ.
21. В пунктах 57, 58 вказаного рішення Верховного Суду зазначено, що при застосуванні висновків Верховного Суду в цій зразковій справі суди повинні враховувати те, що довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій з урахуванням грошового забезпечення поліцейських повинні бути отримані з дотриманням Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45. Ці довідки повинні бути чинними. Суди повинні встановити, чи дотримано всіх вимог, передбачених Порядком № 45, для проведення перерахунку та виплати пенсії позивачам.
22. Таким чином, суди вірно встановили, що позивач має право на перерахунок пенсії з 01.01.2016.
23. Аргументи відповідача щодо змісту спірної довідки колегія суддів відхиляє, оскільки це не було підставою для відмови позивачу у перерахунку пенсії. Зі змісту спірного рішення відповідача убачається, що аналіз складових довідки Пенсійним органом не проводився.
24. Враховуючи наведене, Суд не встановив неправильного застосування норм матеріального права або порушень норм процесуального права при ухваленні оскаржуваних судових рішень і погоджується з висновками судів першої та апеляційної інстанцій щодо наявності підстав для задоволення позову.
25. Відповідно до ст. 343 КАС України суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а рішення без змін, якщо відсутні підстави для скасування судового рішення.
26. З огляду на результат касаційного розгляду та відсутність документально підтверджених судових витрат, понесених учасниками справи у зв`язку з переглядом справи в суді касаційної інстанції, судові витрати розподілу не підлягають.
Керуючись ст. 341, 343, 356 КАС України, Суд -