Постанова
Іменем України
03 червня 2021 року
м. Київ
справа № 461/10229/19
провадження № 61-4411св21
Верховний Суд у складі колегії суддів Другої судової палати Касаційного цивільного суду: Дундар І. О. (суддя-доповідач), Краснощокова Є. В., Тітова М. Ю.,
учасники справи:
позивач - ОСОБА_1,
відповідач - Головне управління Міністерства внутрішніх справ України у Львівській області,
розглянув у попередньому судовому засіданні у порядку письмового провадження касаційну скаргу ОСОБА_1 на ухвалу Галицького районного суду міста Львова від 16 листопада 2020 року у складі судді Радченко В. Є. та постанову Львівського апеляційного суду від 22 лютого 2021 року у складі колегії суддів: Цяцяка Р.П., Ванівського О. М., Шеремети Н. О.,
ВСТАНОВИВ:
Історія справи
Короткий зміст позовних вимог
У грудні 2019 року ОСОБА_1 звернувся з позовом до Головного управління Міністерства внутрішніх справ України у Львівській області про стягнення заробітної плати.
Позов мотивований тим, що 25 грудня 2006 року позивача згідно наказу управління МВС України у Львівській області № 442 о/с від 22 грудня 2006 року було звільнено з органів внутрішніх справ. Постановою від 29 жовтня 2012 року колегією суддів Вищого адміністративного суду України позов ОСОБА_1 до ГУПФ України у Львівській області, ГУ МВС України у Львівській області про проведення перерахунку призначеної пенсії задоволено частково. Визнано незаконні дії відповідача щодо нарахування позивачу пенсії у заниженому розмірі без врахування отримуваних ним додаткових видів грошового забезпечення та зобов`язано Головне управління пенсійного фонду України у Львівській області здійснити перерахунок та виплату пенсії позивачу.
08 січня 2013 року позивачем надіслано начальникові ГУМВС у Львівській області звернення, в якому просив провести донарахування щомісячної доплати від належної суми пенсії належні позивачу для виплати в листопаді та грудні 2006 року та виплатити такі, провести донарахування вихідної допомоги та виплатити належні суми, скласти відповідні документи для перерахунку позивачу пенсії та направити дані документи в Головне управління пенсійного фонду у Львівській області. На вищевказаний лист позивач отримав відповідь, що його звернення щодо виконання постанови Вищого адміністративного суду України від 29 жовтня 2012 року розглянуто керівництвом ГУМВС. Також зазначили, що судове рішення не зобов`язує ГУМВС України у Львівській області провести донарахування щомісячної доплати від належної суми пенсії; провести донарахування вихідної допомоги; надати новий грошовий атестат та розрахунок, довідки для перерахунку пенсії які направити в ГУПФУ у Львівській області. Крім цього, що по усіх питаннях правильності перерахунку та визначення розміру пенсій слід позивачу звертатися до управління пенсійного забезпечення військовослужбовців ГУПФУ у Львівській області.
З 01 січня 2013 року по даний час Головне управління Міністерства внутрішніх справ України у Львівській області не виплатило донарахування щомісячної доплати від належної суми пенсії належні позивачу для виплати в листопаді та грудні 2006 року. На думку позивача, в листопаді 2006 року йому недовиплатили 224,19 грн, а в грудні 2006 року 173,27 грн. Тобто загальна сума становить 397,46 грн.
Враховуючи викладене, просить стягнути з відповідача кошти в сумі 397 грн заробітної плати за листопад, грудень 2006 року.
Короткий зміст рішень судів першої та апеляційної інстанцій
Ухвалою Галицького районного суду м. Львова від 16 листопада 2020 року, яка залишена без змін постановою Львівського апеляційного суду від 22 лютого 2021 року, закрито провадження по цивільній справі за позовом ОСОБА_1 до Головного Управління Міністерства внутрішніх справ України у Львівській області про стягнення заробітної плати. Роз`яснено позивачу, що розгляд вказаної справи віднесений до юрисдикції адміністративних судів.
Судові рішення мотивовані тим, що предметом даного спору є стягнення невиплаченого донарахування щомісячної доплати від належної суми пенсії за період листопад та грудень 2006 року, а тому спір, який виник між сторонами у справі, є публічно-правовим спором, пов`язаний зі здійсненням суб`єктом владних повноважень владних управлінських функцій з приводу нарахування та виплати пенсії позивачу. Характерною ознакою публічно-правових спорів є сфера їх виникнення - публічно-правові відносини, тобто передбачені нормами публічного права суспільні відносини, що виражаються у взаємних правах та обов`язках їх учасників у різних сферах діяльності суспільства, зокрема пов`язаних з реалізацією публічної влади. Вищевказаний спір є публічно-правовим, який виник з публічно-правових відносин за участю органу державної влади як суб`єкта владних повноважень, тому спір який стосується саме невиконання суб`єктом владних повноважень своїх функцій - повинен розглядатися у порядку адміністративного судочинства.
Короткий зміст вимог касаційної скарги
У березні 2021 року ОСОБА_1 подав до Верховного Суду касаційну скаргу, в якій просить скасувати ухвалу Галицького районного суду м. Львова від 16 листопада 2020 року та постанову Львівського апеляційного суду від 22 лютого 2021 року та направити справу до суду першої інстанції для продовження розгляду справи.
Касаційна скарга обґрунтована тим, що даний спір не є публічно-правовим, оскільки позивач ставить питання про стягнення заробітної плати, що виникла з трудових відносин між ним і ГУМВС України у Львівській області. Враховуючи норми частин першої, четвертої-шостої статті 19 ЦПК України, вказана позовна заява розглядається в порядку цивільного судочинства.
Рух справи у суді касаційної інстанції
Ухвалою Верховного Суду від 31 березня 2021 року відкрито касаційне провадження та витребувано справу з суду першої інстанції.
У квітні 2021 року матеріали цивільної справи № 461/10229/19 надійшли до Верховного Суду та 21 квітня 2021 року передані судді-доповідачу Дундар І. О.
Межі та підстави касаційного перегляду
Переглядаючи у касаційному порядку судові рішення, суд касаційної інстанції в межах доводів та вимог касаційної скарги, які стали підставою для відкриття касаційного провадження, перевіряє правильність застосування судом першої або апеляційної інстанції норм матеріального чи процесуального права і не може встановлювати або (та) вважати доведеними обставини, що не були встановлені в рішенні чи відкинуті ним, вирішувати питання про достовірність або недостовірність того чи іншого доказу, про перевагу одних доказів над іншими (частина перша статті 400 ЦПК України).
В ухвалі про відкриття касаційного провадження зазначаються підстава (підстави) відкриття касаційного провадження (частина восьма статті 394 ЦПК України).
Підставами касаційного оскарження судових рішень, зазначених у пункті 1 частини першої статті 389 ЦПК України, є неправильне застосування судом норм матеріального права чи порушення норм процесуального права виключно у таких випадках: якщо суд апеляційної інстанції в оскаржуваному судовому рішенні застосував норму права без урахування висновку щодо застосування норми права у подібних правовідносинах, викладеного у постанові Верховного Суду, крім випадку наявності постанови Верховного Суду про відступлення від такого висновку (пункт 1 частини другої статті 389 ЦПК України).
В ухвалі Верховного Суду від 31 березня 2021 року вказано, що касаційна скарга містить передбачені частиною другою статті 389 ЦПК України підстави для відкриття касаційного провадження: оскільки касаційна скарга містить підстави касаційного оскарження, передбачені абзацом 2 частини другої статті 389 ЦПК України (порушення норм процесуального права).
Фактичні обставини
Суди встановили, що ОСОБА_1, який був капітаном міліції, старшим оперуповноваженим ВДСБЕЗ Сокальського РВ ГУ МВС України у Львівській області звернувся з позовом до Головного управління Міністерства внутрішніх справ України у Львівській області, про стягнення заробітної плати.
Постановою Вищого адміністративного суду України від 29 жовтня 2012 року у справі за позовом ОСОБА_1 до ГУ Пенсійного фонду України в Львівській області та ГУ МВС у Львівській області про проведення перерахунку призначеної пенсії, встановлено, що 25 грудня 2006 року ОСОБА_1 звільнено з органів внутрішніх справ з посади старшого оперуповноваженого відділення Державної служби боротьби з економічною злочинністю Сокальського РВ УМВСУ у Львівській області, а 26 грудня 2006 року йому призначено пенсію за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб".