1. Правова система ipLex360
  2. Судові прецеденти
  3. Постанова суду


Постанова

Іменем України

03 червня 2021 року

м. Київ

справа № 522/6826/19

провадження № 61-3778св21

Верховний Суд у складі колегії суддів Третьої судової палати Касаційного цивільного суду:

Литвиненко І. В. (суддя-доповідач), Висоцької В. С., Грушицького А. І.,

учасники справи:

позивач - ОСОБА_1,

відповідач - Виконавчий комітет Одеської міської ради,

розглянув у попередньому судовому засіданні в порядку письмового провадження касаційну скаргу ОСОБА_1 на постанову Одеського апеляційного суду від 12 лютого 2021 року у складі колегії суддів: Гірняк Л. А., Комлєвої О. С., Сегеди С. М. у справі за позовом ОСОБА_1 до Виконавчого комітету Одеської міської ради про визнання дій (бездіяльності) суб`єкта владних повноважень протиправними та зобов`язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

ОПИСОВА ЧАСТИНА

Короткий зміст позовних вимог

У квітні 2019 року ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Виконавчого комітету Одеської міської ради про визнання дій (бездіяльності) суб`єкта владних повноважень протиправними та зобов`язання вчинити дії.

Позовна заява ОСОБА_1 мотивована тим, що рішенням медико-соціальної експертизи його визнано інвалідом війни 2 групи безстроково, що дає йому право на пільги, встановлені Законом України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту". Він разом з матір`ю ОСОБА_2 та бабою ОСОБА_3 починаючи з 15 травня 2006 року перебуває на квартирному обліку у секторі обліку та розподілу житла Приморської районної адміністрації Одеської міської ради з правом позачергового надання житла і станом на 01 січня 2019 року черга складає № 167; у списках сім`ї загиблих воїнів черга рахується за № 10; з 24 лютого 2011 року його сім`я включена до списків інвалідів війни, черга за № 42.

11 березня 2019 року він звернувся до Одеської міської ради з проханням забезпечення його сім`ї житлом, однак 22 березня 2019 року отримав від Приморської районної адміністрації Одеської міської ради відповідь, в якій вказано, що питання забезпечення його та його сім`ї житлом буде розглянуто при підході черги по мірі надходження житла для розподілу.

Одночасно в позовній заяві ОСОБА_1 послався на ухвалу Одеського окружного адміністративного суду від 25 березня 2019 року, якою закрито провадження у справі за його адміністративним позовом до Виконавчого комітету Одеської міської ради (далі - Виконком Одеської міської ради) про визнання протиправними дій, зобов`язання вчинити певні дії та роз`яснено право звернутися до суду за правилами цивільного судочинства.

Позивач просив суд визнати протиправною бездіяльність Виконкому Одеської міської ради щодо незабезпечення його позачергово житловою площею у межах відповідної норми та ненадання житла в порушення вимог пункту 18 статті 13 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", а також просив суд зобов`язати Виконком Одеської міської ради позачергово забезпечити його житловою площею, та надати йому благоустроєне житлове приміщення у вигляді окремої квартири в м. Одесі у межах норми житлової площі на три особи, що відповідає встановленим санітарним і технічним нормам, відповідно до вимог та строків, передбачених пунктом 18 статті 13 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", як особі яка має переважне право перед всіма іншими категоріями позачерговиків на забезпечення житлом, згідно з частиною першою статті 46 ЖК Української РСР.

Короткий зміст рішень судів першої та апеляційної інстанцій

Рішенням Приморського районного суду м. Одеси від 17 липня 2019 року під головуванням судді Науменко А. В. у задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Виконкому Одеської міської ради про визнання дій (бездіяльності) суб`єкта владних повноважень протиправними та зобов`язання вчинити певні дії відмовлено.

Відмовляючи в задоволенні позову, суд першої інстанції виходив з того, що юридичний механізм забезпечення житлом реалізується саме через видачу ордеру на право вселення, що входить до повноважень районних адміністрацій, тому Виконком Одеської міської ради не є належним відповідачем у даній справі по заявленим вимогам.

Ухвалою Приморського районного суду м. Одеси від 20 серпня 2019 року під головуванням судді Науменко А. В. виправлено описки у вступній та резолютивній частині рішення Приморського районного суду м. Одеси від 17 липня 2019 року наступним чином:

- у резолютивній частині рішення вказати: "цивільна справа";

- в останньому абзаці мотивувальної частині рішення вказати: "Керуючись статтями 12, 13, 76,77, 141, 259, 263, 264, 265, 268,272,273 ЦПК України";

- у першому абзаці резолютивної частині рішення вказати: ""цивільного позову";

- замість другого та третього абзаців у резолютивній частині рішення вказати:

"Апеляційна скарга на рішення суду подається до Одеського апеляційного суду шляхом подання до Приморського районного суду міста Одеси протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або в разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення, згідно частини першої статті 354 ЦПК України."

Ухвалою Приморського районного суду м. Одеси від 20 серпня 2019 року під головуванням судді Науменко А. В. виправлено описки у повному тексті рішення Приморського районного суду м. Одеси від 17 липня 2019 року наступним чином:

- у вступній частині рішення вказати: "цивільна справа";

- у першому абзаці описової частині рішення вказати: "цивільним позовом";

- в останньому абзаці мотивувальної частині вказати: "Керуючись статтями 12, 13, 76,77, 141, 259, 263, 264, 265, 268,272,273 ЦПК України";

- у першому абзаці резолютивної частині рішення вказати: "цивільного позову";

- у останніх двох абзацах резолютивної частини рішення вказати: "Апеляційна скарга на рішення суду подається до Одеського апеляційного суду шляхом подання до Приморського районного суду міста Одеси протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення, згідно частини першої статті 354 ЦПК України.

Повний текст рішення виготовлено 25 липня 2019 року.".

Ухвалою Одеського апеляційного суду від 02 вересня 2019 року під головуванням судді Цюри Т. В. апеляційну скаргу ОСОБА_1 повернуто без розгляду.

Ухвала апеляційного суду мотивована тим, що ОСОБА_1 оскаржує рішення у справі, яке ухвалено в порядку адміністративного судочинства та подає апеляційну скаргу до Одеського апеляційного суду, тобто з порушенням порядку її подання, тому вона підлягає поверненню без розгляду для подання до належного суду.

Постановою Верховного суду від 18 грудня 2019 року касаційну скаргу ОСОБА_1 задоволено.

Ухвалу Одеського апеляційного суду від 02 вересня 2019 року скасовано, справу передано до суду апеляційної інстанції для продовження розгляду.

Передаючи справу для продовження розгляду до апеляційного суду, суд касаційної інстанції виходив з того, що він не може погодитися з висновками апеляційного суду щодо повернення без розгляду апеляційної скарги ОСОБА_1 на тій підставі, що розгляд зазначеної апеляційної скарги підвідомчий суду апеляційної інстанції в адміністративних справах, оскільки таких висновків суд апеляційної інстанції дійшов передчасно, не надавши оцінку ухвалам Приморського районного суду м. Одеси від 22 квітня 2019 року та від 20 серпня 2019 року, які знаходяться в матеріалах справи.

Постановою Одеського апеляційного суду від 12 лютого 2021 року апеляційну скаргу ОСОБА_1 на ухвалу Приморського районного суду м. Одеси від 20 серпня 2019 року, про виправлення описки у вступній та резолютивній частині рішення Приморського районного суду м. Одеси від 17 липня 2019 року задоволено .

Ухвалу Приморського районного суду м. Одеси від 20 серпня 2019 року, про виправлення описки в вступній та резолютивній частині рішення Приморського районного суду м. Одеси від 17 липня 2019 року скасовано.

Апеляційну скаргу ОСОБА_1 на ухвалу Приморського районного суду м. Одеси від 20 серпня 2019 року, про виправлення описки в рішення Приморського районного суду м. Одеси від 17 липня 2019 року задоволено.

Ухвалу Приморського районного суду м. Одеси від 20 серпня 2019 року, про виправлення описки в рішення Приморського районного суду м. Одеси від 17 липня 2019 року скасовано.

Апеляційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Приморського районного суду м. Одеси від 17 липня 2019 задоволено частково.

Рішення Приморського районного суду м. Одеси від 17 липня 2019 скасовано та прийнято постанову, якою позовну заяву ОСОБА_1 до Виконавчого комітету Одеської міської ради про визнання дій (бездіяльності) суб`єкта владних повноважень протиправними та зобов`язання вчинити певні дії залишено без задоволення.

Скасовуючи ухвали про виправлення описок від 20 серпня 2019 року у вступній та резолютивній частині рішення та рішенні місцевого суду від 17 липня 2019 року суд апеляційної інстанції виходив з того, що в цьому випадку місцевий суд припустився не описки, а помилково розглянув справу в порядку адміністративного судочинства чим безпідставно змінив юрисдикцію спору попри те, що ухвалою від 22 квітня 2019 року було відкрито провадження у справі саме в порядку цивільного судочинства.

Скасовуючи рішення місцевого суду по суті позовних вимог та ухвалюючи своє рішення про відмову у задоволенні позовних вимог, апеляційний суд виходив з того, що позивач хоча і включений в списки на позачергове житло, що дає йому право на позачергове отримання житла, однак статтею 46 ЖК Української РСР не встановлено переважного права особи на одержання жилих приміщень перед всіма іншими категоріями позачерговиків для членів сім`ї загиблих ветеранів війни, а тому позивач підлягає забезпеченню житлом в порядку черговості після того, як будуть забезпечені житлом особи, які були раніше включенні до списку осіб, які мають право на позачергове одержання житла, що відповідатиме положенням статті 43 ЖК Української РСР.

Короткий зміст вимог касаційної скарги

У березні 2021 року ОСОБА_1 подав до Верховного Суду касаційну скаргу на постанову Одеського апеляційного суду від 12 лютого 2021 року в якій, посилаючись на неправильне застосування апеляційним судом норм матеріального права та порушення норм процесуального права, просить оскаржувану постанову скасувати, а у справі ухвалити нове рішення, яким його позовні вимоги задовольнити в повному обсязі.

Узагальнені доводи особи, яка подала касаційну скаргу

У поданій касаційній скарзі заявник вказує, що суд апеляційної інстанції дійшов неправильного висновку про відсутність підстав для задоволення позову та не врахував правову позицію, викладену Верховним Судом у постанові від 28 листопада 2018 року у справі № 203/1784/16-ц.

Посилається на те, що відповідачем було порушено норми Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" та норми ЖК Української РСР, якими визначено переважне право на отримання житла осіб з інвалідністю внаслідок Другої світової війни і прирівняних до них перед всіма іншими категоріями позачерговиків.

Вважає, що судами попередніх інстанцій не було надано належної оцінки поясненням позивача з приводу того, що Одеською міською радою під час розгляду справи № 420/607/19 надано відзив на позовну заяву в якому зазначено, що повноваження щодо прийняття рішень про забезпечення житлом громадян, які перебувають на обліку потребуючих поліпшення житлових умов, належать Виконавчому комітету Одеської міської ради, відповідно до рішень якого райдержадміністрацією видається особі/особам ордер на вселення у житлові приміщення.

Вважає, що оскільки Виконавчим комітетом Одеської міської ради жодних рішень щодо забезпечення заявника житлом не приймалось, місцева державна адміністрація не може самостійно забезпечити його житлом, хоча він має на те право як інвалід війни другої групи.

Заявник також вказує, що судом апеляційної інстанції було порушено норми процесуального права, які полягали в тому, що розгляд його апеляційної скарги відбувся 12 лютого 2021 року без його участі. Судове засідання було призначене на 11 год. 15 хв. 11 лютого 2021 року.

Вказує, що розпорядженням голови Одеського апеляційного суду від 16 жовтня 2020 року доступ учасників процесу до приміщення суду був обмежений, а тому у зв`язку із тим, що у нього відсутня технічна можливість участі у судових засіданнях за допомогою програмного забезпечення "EASYCON" участі у судовому засіданні він не брав.

Усвідомлюючи всю важливість розгляду справи для себе, ОСОБА_1 подав заяву, в якій просив відкласти судове засідання призначене на 11 лютого 2021 року на іншу дату після закінчення карантинних заходів.

Апеляційний суд у задоволенні заяви про відкладення розгляду справи відмовив, чим грубо порушив його процесуальні права.

Узагальнені доводи особи, яка подала відзив на касаційну скаргу

У поданому до Верховного Суду у травні 2021 року відзиві на касаційну скаргу представник Виконавчого комітету Одеської міської ради просить у задоволенні касаційної скарги ОСОБА_1 відмовити, посилаючись на необґрунтованість її доводів.

Представник відповідача вказує, що постанова суду апеляційної інстанції прийнята з дотриманням норм як матеріального так і процесуального права. Вважає, що права позивача не порушені, адже він перебуває на пільговій черзі для отримання житла. Житлові приміщення надаються відповідно до черговості, яка визначається часом постановлення на облік.

Одночасно у відзиві на касаційну скаргу заявлено клопотання про поновлення Виконавчому комітету Одеської міської ради строку для подання відзиву на касаційну скаргу ОСОБА_1 .

Клопотання мотивоване тим, що у зв`язку із введенням та території Одеської області червоного рівня епідеміологічної небезпеки з 12 березня 2021 року у виконавчих органах Одеської міської ради було запроваджено дистанційну роботу, тому обробка документів, які надходили на її адресу займала значно більше часу.

Рух справи в суді касаційної інстанції

Ухвалою Верховного Суду від 22 березня 2021 року відкрито касаційне провадження у цій справі та витребувано цивільну справу із Приморського районного суду м. Одеси.

01 квітня 2021 року цивільна справа № 522/6826/19 надійшла до Верховного Суду.

Фактичні обставини справи, встановлені судами

Судами встановлено, що позивач має статус ветерана війни - інваліда війни, що підтверджено копією посвідчення серії НОМЕР_1, виданого 30 січня 2015 року правлінням соціального захисту населення в Приморському районі м. Одеси департаменту праці і соціальної політики Одеської міської ради.

ОСОБА_3 перебуває на квартирному обліку при районній адміністрації, складом родини із 3-х осіб (вона, дочка - ОСОБА_2, онук - ОСОБА_1 ), з правом позачергового отримання житла (пільга - сім`я загиблого (померлого) ветерана війни) з 18 травня 2006 року (розпорядження районної адміністрації від 18 травня 2006 року № 1080).

Розпорядженням від 23 квітня 2010 року № 370, згідно особистої заяви та документів, які підтверджують пільги, до квартирно-облікової справи були внесені зміни та врахована пільга - інвалід армії 2 групи, що дає право на позачергове отримання житла.

Розпорядженням від 24 лютого 2011 року № 184, зарахована зазначена пільга.

Розпорядженням від 29 січня 2018 року № 27 в квартирно-обліковій справі врахована ще одна пільга ОСОБА_4, а саме: "вдова ветерана військової служби", відповідно до заяви, стаття 6, підпункти 6-9 Закону України "Про статус ветеранів військової служби, ветеранів органів внутрішніх справ, ветеранів Національної поліції і деяких інших осіб та їх соціальний захист".

МОТИВУВАЛЬНА ЧАСТИНА

Позиція Верховного Суду

Згідно з частиною другою статті 389 ЦПК України підставами касаційного оскарження судових рішень, зазначених у пункті 1 частини першої цієї статті, є неправильне застосування судом норм матеріального права чи порушення норм процесуального права виключно у таких випадках:

1) якщо суд апеляційної інстанції в оскаржуваному судовому рішенні застосував норму права без урахування висновку щодо застосування норми права у подібних правовідносинах, викладеного у постанові Верховного Суду, крім випадку наявності постанови Верховного Суду про відступлення від такого висновку;

2) якщо скаржник вмотивовано обґрунтував необхідність відступлення від висновку щодо застосування норми права у подібних правовідносинах, викладеного у постанові Верховного Суду та застосованого судом апеляційної інстанції в оскаржуваному судовому рішенні;

3) якщо відсутній висновок Верховного Суду щодо питання застосування норми права у подібних правовідносинах;

4) якщо судове рішення оскаржується з підстав, передбачених частинами першою, третьою статті 411 цього Кодексу.

Відповідно до частин першої і другої статті 400 ЦПК України переглядаючи у касаційному порядку судові рішення, суд касаційної інстанції в межах доводів та вимог касаційної скарги, які стали підставою для відкриття касаційного провадження, перевіряє правильність застосування судом першої або апеляційної інстанції норм матеріального чи процесуального права і не може встановлювати або (та) вважати доведеними обставини, що не були встановлені в рішенні чи відкинуті ним, вирішувати питання про достовірність або недостовірність того чи іншого доказу, про перевагу одних доказів над іншими.

Суд касаційної інстанції перевіряє законність судових рішень лише у межах позовних вимог, заявлених у суді першої інстанції.

Згідно з частиною першою статті 402 ЦПК України у суді касаційної інстанції скарга розглядається за правилами розгляду справи судом першої інстанції в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи з урахуванням статті 400 цього Кодексу.

Вивчивши матеріали справи, перевіривши доводи касаційної скарги, Верховний Суд у складі колегії суддів Третьої судової палати Касаційного цивільного суду дійшов висновку, що касаційна скарга не підлягає задоволенню з таких підстав.


................
Перейти до повного тексту