ПОСТАНОВА
Іменем України
04 червня 2021 року
м. Київ
справа № 338/1282/16-а
адміністративне провадження № К/9901/19968/18
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
головуючого - Стародуба О.П.,
суддів - Єзерова А.А., Кравчука В.М.,
розглянувши в порядку письмового провадження касаційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області на постанову Богородчанського районного суду Івано-Франківської області від 14.12.2016 (суддя - Битківський Л.М.) та ухвалу Львівського апеляційного адміністративного суду від 30.03.2017 (судді - Каралюс В.М., Затолочний В.С., Матковська З.М.) у справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області про зобов`язання здійснити перерахунок пенсії,
в с т а н о в и в :
У листопаді 2016 року ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом, в якому просив:
визнати протиправними дії відповідача щодо відмови у проведенні перерахунку йому пенсії, яка призначена на підставі Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб";
зобов`язати відповідача провести йому перерахунок та виплату пенсії відповідно до Закону України "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей" від 23.12.2015 №900, статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб", постанов Кабінету Міністрів України №988 від 11.11.2015 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" та постанови №947 від 18.11.2015 "Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 9 березня 2006 №268" починаючи з 01.01.2016 без обмеження граничного розміру, а саме: посадовий оклад 4800 грн, оклад за військове звання 2400 грн, надбавка за вислугу років 50% 3600 грн, надбавка за умови режимних обмежень допуск Ф.2 15%, надбавка за особливо важливі завдання 50%, надбавка за оперативно-розшукову діяльність 50%, премія 150%, основний розмір пенсії 80% грошового забезпечення (вислуга років 30) та надбавка за проживання в гірській місцевості 20%.
Судами встановлено, що позивач проходив службу в органах внутрішніх справ на посаді начальника відділу внутрішньої безпеки в Івано-Франківській області (підпорядкованого Департаменту внутрішньої безпеки) в званні полковника міліції.
Наказом МВС України від 10.02.2002 №142 о/с позивача звільнено з посади на підставі пункту 64 "ж" (за власним бажанням) Положення про проходження служби рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ. (а.с. 16)
Позивачу призначено пенсію на підставі Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", як колишньому працівнику органів внутрішніх справ.
17.10.2016 позивач звернувся до Національної поліції України та МВС України із запитами на інформацію, в якому просив надати йому інформацію про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції, встановленого у постанові Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 №988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції", де визначено всі види грошового забезпечення поліцейських, зокрема, посадовий оклад начальника управління департаменту, що не входить до складу структурного підрозділу апарату, оклад за спеціальним званням "полковник поліції" та надбавка за стаж служби в поліції понад 25 років. (а.с. 8 - 9)
Листами від 20 та 21 жовтня 2016 року МВС України та Національна поліція України повідомила позивача про те, що для здійснення перерахунку пенсій пенсіонерам з числа колишніх осіб рядового і начальницького складу ОВС, які отримують пенсію на підставі Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", немає підстав. Крім того, зазначено, що постанову Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 №988 не можна розглядати як акт, яким змінено розмір і види грошового забезпечення для поліцейських, оскільки цією постановою види і розмір грошового забезпечення поліцейських встановлено вперше. (а.с. 10 - 13)
Крім того, посилається на те, що постанова постанову Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 №988 набрала чинності 02.12.2015, тобто до прийняття і набрання чинності Законом №900-VIII, у зв`язку з чим факт її прийняття не породжує підстав для проведення перерахунку пенсій з числа колишніх працівників міліції. Інших актів Уряду, якими б змінювався розмір грошового забезпечення поліцейських не видавалося.
31.10.2016 позивач звернувся до відповідача із заявою про перерахунок пенсії. При цьому позивачем до відповідача надано повідомлення Національної поліції України від 21.10.2016 №146зі/29/2/01-2016. (а.с. 14)
Листом від 08.11.2016 №790/Л-15 відповідач відмовив позивачу в перерахунку пенсії посилаючись на те, що проведення перерахунку пенсій колишнім працівникам МВС України, зокрема, у зв`язку з набранням чинності постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 №988, в управління Пенсійного фонду на даний час немає законних підстав, оскільки від МВС України, на які покладаються відповідні повноваження, будь-яких повідомлень про наявність рішення Кабінету Міністрів України про зміну грошового забезпечення не надходило. (а.с. 15)
Вважаючи такі дії відповідача щодо нездійснення перерахунку пенсії протиправними, позивач звернувся до суду з цим адміністративним позовом.
В обґрунтування позовних вимог посилався на те, що призначена йому пенсія підлягає перерахунку у зв`язку із зміною розміру грошового забезпечення, однак відповідач безпідставно відмовив в перерахунку пенсії, чим порушив його право на отримання пенсії у розмірі визначеному законом.
Постановою Богородчанського районного суду Івано-Франківської області від 14.12.2016, яка залишена без змін ухвалою Львівського апеляційного адміністративного суду від 30.03.2017, позов задоволено.
Визнано протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області стосовно не проведення перерахунку пенсії позивачу.
Зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області провести з 01.01.2016 перерахунок призначеної позивачу пенсії відповідно до норм Закону України "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей" від 23.12.2015 та з урахуванням діючої редакції ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб", а також відповідно до постанови Кабінету Міністрів України №988 від 11.11.2015 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" та постанови №947 від 18.11.2015 "Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 09 березня 2006 року №268" та виплатити різницю між фактично отриманою та належною до сплати сумою пенсії починаючи з 01.01.2016.
Ухвалюючи рішення про задоволення позову, суд першої інстанції, з висновками якого погодився апеляційний суд, виходив з того, що позивач мав право на проведення перерахунку пенсії на підставі постанови Кабінету Міністрів України "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" від 11.11.2015 №988, з урахуванням Закону України "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей" та статті 63 Закону №2262-ХІІ.
При цьому суди виходили з того, що згідно п. 24 Порядку від 30.01.2007 №3-1 інформацію про зміни у грошовому утриманні до органів Пенсійного фонду України з метою здійснення перерахунку пенсії позивачу було зобов`язане подати Міністерство внутрішніх справ України. Однак його бездіяльність, щодо виконання встановленого обов`язку, не звільняє органи Пенсійного Фонду України від виконання своїх обов`язків. Постанова Кабінету Міністрів України №988 є нормативним актом, встановлює грошове забезпечення поліцейських, а з огляду на Закон №900-VIII має стосуватись і колишніх працівників органів внутрішніх справ. Жодних підстав стверджувати про те, що зазначена постанова не може застосовуватись через незворотність дії нормативних актів у часі немає.
Крім того, суди виходили з того, що пенсіонер не позбавлений права самостійно звернутись до органів Пенсійного Фонду України з заявою про перерахунок пенсії. За результатами розгляду заяви пенсіонера та доданих до неї документів пенсійний орган мав ухвалити рішення про перерахунок чи про відмову у перерахунку раніше призначеної пенсії. Якщо для цього відповідач вважав за необхідне вчинити інші дії як то отримати довідку від МВС, він мав вчинити такі дії.
З ухваленими у справі рішеннями судів першої та апеляційної інстанцій не погодився відповідач, подав касаційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення судами норм матеріального та процесуального права, просив скасувати судові рішення судів першої та апеляційної інстанцій і прийняти нове про відмову в задоволенні позову.
В обґрунтування касаційної скарги посилається на те, що Головне управління Пенсійного фонду не повідомлялося про прийняття відповідного нормативного акту, на підставі якого збільшується хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, а посилання позивача на постанову Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 №988 є безпідставним, оскільки вона набрала чинності до набрання чинності Закону України від 23.12.2015 №900-VIII і не породжує підстав для перерахунку пенсій особам із колишніх працівників міліції. Крім того, зазначеною постановою встановлюється розмір грошового забезпечення поліцейських, а не їх зміна.
Крім того, посилається на те, що з метою забезпечення своєчасного проведення перерахунку пенсій з 01.01.2016 до ліквідаційної комісії управління Національної поліції України в Івано-Франківській області направлено списки осіб, пенсії яких підлягають перерахунку, за формою, встановленою додатком 1 до цієї постанови, і до цього списку входить також позивач. Таким чином, на даний час предмет позову відсутній.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши на підставі встановлених фактичних обставин справи правильність застосування судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального та процесуального права суд приходить до висновку, що касаційна скарга підлягає задоволенню виходячи з наступного.
Так, відповідно до частини 4 статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", тут і далі в редакції чинній на час виникнення спірних правовідносин, усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв`язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового за