ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
04 червня 2021 року
м. Київ
справа № 520/5126/2020
адміністративне провадження № К/9901/26422/20
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
судді-доповідача Жука А.В.,
суддів: Мартинюк Н.М., Мельник-Томенко Ж.М.,
розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу
за адміністративним позовом ОСОБА_1
до Харківського національного університету внутрішніх справ
про визнання дій протиправними та стягнення недоплаченої частини одноразової грошової допомоги при звільненні,
провадження у якій відкрито
за касаційною скаргою Харківського національного університету внутрішніх справ на ухвалу Другого апеляційного адміністративного суду від 18.09.2020 (головуючий суддя - Кононенко З.О., судді - Калиновський В.А., Сіренко О.І.)
ВСТАНОВИВ:
І. Історія справи
1. У квітні 2020 року позивач - ОСОБА_1, звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Харківського національного університету внутрішніх справ, в якому просив суд:
- визнати незаконними дії Харківського національного університету внутрішніх справ щодо виплати ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги при звільненні без урахування індексації;
- стягнути з Харківського національного університету внутрішніх справ на користь ОСОБА_1 недоплачену частину одноразової грошової допомоги при звільнення у сумі 15 570,32 грн з урахуванням утримання податків та інших обов`язкових платежів при виплаті.
2. Рішенням Харківського окружного адміністративного суду від 04.08.2020 адміністративний позов задоволено частково.
Визнано протиправними дії Харківського національного університету внутрішніх справ щодо виплати ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги при звільненні без урахування індексації.
Зобов`язано Харківський національний університет внутрішніх справ з урахуванням висновків суду нарахувати та виплатити ОСОБА_1 суму недоплаченої частини одноразової грошової допомоги при звільненні з урахуванням утримання податків та інших обов`язкових платежів.
У задоволенні адміністративного позову в іншій частині позовних вимог відмовлено.
3. Не погоджуючись з рішенням суду першої інстанції, відповідач звернувся до Другого апеляційного адміністративного суду з апеляційною скаргою.
Короткий зміст оскаржуваної ухвали суду апеляційної інстанції
4. Ухвалою Другого апеляційного адміністративного суду від 18.09.2020 апеляційну скаргу повернуто скаржнику на підставі п. 1 ч. 4 ст. 298 КАС України у зв`язку з тим, що апеляційна скарга підписана особою, право якої на вчинення таких дій не підтверджено в установленому законом порядку.
5. Ухвала суду апеляційної інстанції мотивована тим, що у Єдиному реєстрі адвокатів України відсутні відомості про те, що особа, яка підписала апеляційну скаргу від імені Харківського національного університету внутрішніх справ - ОСОБА_2 - має статус адвоката, і такого документа до апеляційної скарги не додано. Також судом зазначено, що відомості Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань не містять інформації щодо можливості ОСОБА_2 здійснювати представництво Харківського національного університету внутрішніх справ. Крім того, апеляційний суд вказав на відсутність документів, які б свідчили про те, що ОСОБА_2 є особою, яка діє відповідно до статуту, положення чи іншого акту, на підставі якого вона здійснює представництво юридичної особи у порядку її самопредставництва.
Короткий зміст вимог касаційної скарги та відзиву на неї
6. У жовтні 2020 року Харківським національним університетом внутрішніх справ подано касаційну скаргу на ухвалу Другого апеляційного адміністративного суду від 18.09.2020.
7. У касаційній скарзі відповідач, посилаючись на порушення судом апеляційної інстанції норм процесуального права, просить оскаржувану ухвалу суду апеляційної інстанції скасувати та направити справу для продовження розгляду.
8. В касаційній скарзі відповідач посилається на те, що справа віднесена до категорії справ незначної складності, а тому апеляційна скарга була підписана представником відповідача відповідно до положень чинних нормативно-правових актів. Скаржник стверджує, що апеляційним судом не було враховано виключень, наведених у ч. 4 ст. 131-2 Конституції України стосовно здійснення представництва у суді у малозначних спорах.
9. У відзиві на касаційну скаргу позивач вважає доводи касаційної скарги необґрунтованими, та просить залишити касаційну скаргу без задоволення, а оскаржувану ухвалу суду апеляційної інстанції - без змін. Позивач зазначає, що у його позові відсутні будь-які вимоги про стягнення з відповідача витрат, а підставою для звернення до суду стало непроведення відповідачем індексації одноразової грошової допомоги при звільненні.
Рух адміністративної справи в суді касаційної інстанції
10. Відповідно до протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 15.10.2020 для розгляду справи №520/5126/2020 визначено колегію суддів у складі: головуючий суддя - Жук А.В., судді - Мартинюк Н.М., Мельник-Томенко Ж.М.
11. Ухвалою Верховного Суду від 08.12.2020 відкрито касаційне провадження за вказаною касаційною скаргою, встановлено учасникам справи строк для подання відзиву на касаційну скаргу.
12. Ухвалою Верховного Суду від 03.06.2021 адміністративну справу призначено до судового розгляду в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.
ІІ. Релевантні джерела права й акти їх застосування
(в редакції, чинній на момент виникнення правовідносин)
13.1. За приписами статті 131-2 Конституції України виключно адвокат здійснює представництво іншої особи в суді, а також захист від кримінального обвинувачення. Законом можуть бути визначені винятки щодо представництва в суді у трудових спорах, спорах щодо захисту соціальних прав, щодо виборів та референдумів, у малозначних спорах, а також стосовно представництва малолітніх чи неповнолітніх осіб та осіб, які визнані судом недієздатними чи дієздатність яких обмежена.
14. Кодекс адміністративного судочинства України
14.1. Пунктом 20 частини 1 статті 4 КАС України визначено, що адміністративна справа незначної складності (малозначна справа) - це адміністративна справа, у якій характер спірних правовідносин, предмет доказування та склад учасників тощо не вимагають проведення підготовчого провадження та (або) судового засідання для повного та всебічного встановлення її обставин.
14.2. Згідно з ч.ч. 1, 2 ст. 12 КАС України адміністративне судочинство здійснюється за правилами, передбаченими цим Кодексом, у порядку позовного провадження (загального або спрощеного). Спрощене позовне провадження призначене для розгляду справ незначної складності та інших справ, для яких пріоритетним є швидке вирішення справи.
14.3. Частинами 1, 3 статті 55 КАС України встановлено, що сторона, третя особа в адміністративній справі, а також особа, якій законом надано право звертатися до суду в інтересах іншої особи, може брати участь у судовому процесі особисто (самопредставництво) та (або) через представника. Юридична особа незалежно від порядку її створення, суб`єкт владних повноважень, який не є юридичною особою, беруть участь у справі через свого керівника, члена виконавчого органу, іншу особу, уповноважену діяти від її (його) імені відповідно до закону, статуту, положення, трудового договору (контракту) (самопредставництво юридичної особи, суб`єкта владних повноважень), або через представника.
14.4. Згідно з ч. 2 ст. 57 КАС України у справах незначної складності та в інших випадках, визначених цим Кодексом, представником може бути фізична особа, яка відповідно до частини другої статті 43 цього Кодексу має адміністративну процесуальну дієздатність.
14.5. Згідно з частиною четвертою статті 257 КАС України за правилами спрощеного позовного провадження не можуть бути розглянуті справи у спорах: 1) щодо оскарження нормативно-правових актів, за винятком випадків, визначених цим Кодексом; 2) щодо оскарження рішень, дій та бездіяльності суб`єкта владних повноважень, якщо позивачем також заявлено вимоги про відшкодування шкоди, заподіяної такими рішеннями, діями чи бездіяльністю, у сумі, що перевищує п`ятсот розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб; 3) про примусове відчуження земельної ділянки, інших об`єктів нерухомого майна, що на ній розміщені, з мотивів суспільної необхідності; 4) щодо оскарження рішення суб`єкта владних повноважень, на підставі якого ним може бути заявлено вимогу про стягнення грошових коштів у сумі, що перевищує п`ятсот розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
14.6. Відповідно до ч. 1 ст. 260 КАС України питання про розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження суд вирішує в ухвалі про відкриття провадження у справі.