ПОСТАНОВА
Іменем України
04 червня 2021 року
м.Київ
справа №1340/6030/18
провадження №К/9901/16509/19
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду: судді-доповідача - Єзерова А.А. суддів: Берназюка Я.О., Желєзного І.В.
розглянув у порядку письмового провадження адміністративну справу
за касаційною скаргою Міністерства оборони України
на рішення Львівського окружного адміністративного суду від 31.01.2019 (суддя Крутько О.В.) та постанову Восьмого апеляційного адміністративного суду від 23.04.2019 (головуючий суддя Сенник Р.П., судді Попко Я.С., Хобор Р.Б.)
у справі № 1340/6030/18
за позовом ОСОБА_1
до Міністерства оборони України,
третя особа: Львівський обласний військовий комісаріат
про визнання протиправними дій, зобов`язання вчинити дії.
І. РУХ СПРАВИ
1. У грудні 2018 року ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1 ), звернувся до Львівського окружного адміністративного суду з позовом до Міністерства оборони України за участі третьої особи Львівського обласного військового комісаріату, в якому просить суд визнати протиправним і скасувати п.29 розділу IV рішення комісії Міністерства оборони України з питань розгляду матеріалів, пов`язаних із визначенням учасників бойових дій та спірних питань щодо зарахування до вислуги років окремих періодів військової служби, оформленого протоколом від 15.06.2018 № 9 щодо позбавлення ОСОБА_1 статусу учасника бойових дій; зобов`язати Міністерство оборони України повернути статус учасника бойових дій, посвідчення учасника бойових дій та нагрудний знак - "Ветеран війни - учасник бойових дій" і листи талони на право одержання проїзних квитків з 50-відсотковою знижкою їх вартості ОСОБА_1 .
2. Рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 31.01.2019, залишеним без змін постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 23.04.2019, позов задоволено частково: визнано протиправним і скасовано п.29 розділу IV рішення комісії Міністерства оборони України з питань розгляду матеріалів, пов`язаних із визначенням учасників бойових дій та спірних питань щодо зарахування до вислуги років окремих періодів військової служби, оформленого протоколом від 15.06.2018 № 9 щодо позбавлення ОСОБА_1 статусу учасника бойових дій. У задоволенні інших позовних вимог відмовлено.
3. Міністерство оборони України з вищевказаними судовими рішеннями не погодилося, тому звернулося до Верховного Суду з касаційною скаргою, в якій просить скасувати рішення Львівського окружного адміністративного суду від 31.01.2019 і постанову Восьмого апеляційного адміністративного суду від 23.04.2019 та ухвалити нове рішення про задоволення позову.
ІІ. ОБСТАВИНИ СПРАВИ
4. Судами першої та апеляційної інстанції встановлено, що ОСОБА_1 комісією Міністерства оборони України з питань розгляду матеріалів, пов`язаних із визначенням учасників бойових дій та спірних питань щодо зарахування до вислуги років окремих періодів військової служби 24.04.2015 визнаний учасником бойових дій.
5. Відповідно до довідки про безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення і захисті незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України від 19.07.2018 № 632 ОСОБА_1 приймав безпосередню участь в антитерористичній операції з 09.07.2014 по 10.10.2014, з 29.10.2014 по 03.12.2014, з 07.02.2015 по 06.04.2016, з 22.05.2016 по 23.06.2016.
6. 29.08.2017 Новоайдарівським районним судом Луганської області ОСОБА_1 визнаний винним у вчиненні тяжкого злочину, передбаченого ч.1 ст. 263 Кримінального кодексу України.
7. Згідно з п. 29 розділу IV рішення комісії Міністерства оборони України з питань розгляду матеріалів, пов`язаних із визначенням учасників бойових дій та спірних питань щодо зарахування до вислуги років окремих періодів військової служби, оформленого протоколом від 15.06.2018 № 9 ОСОБА_1 позбавлений статусу учасника бойових дій. Підставою прийняття рішення зазначено вирок Новоайдарівського районного суду Луганської області від 29.08.2017 у справі №419/1841/17.
8. Незгода позивача з позбавленням його статусу учасника бойових дій стала підставою для звернення до суду з цим позовом.
ІІІ. ОЦІНКА СУДІВ ПЕРШОЇ ТА АПЕЛЯЦІЙНОЇ ІНСТАНЦІЇ
9. Частково задовольняючи позовні вимоги, суди першої та апеляційної інстанції керувалися тим, що оскільки умисний тяжкий злочин ОСОБА_1 вчинив у період з липня 2015 року по січень 2016 року (точний час не встановлено), підставою для позбавлення статусу учасника бойових дій зазначено вирок Новоайдарівського районного суду Луганської області, який винесений 29.08.2017, тобто вирок прийнято до набрання чинності постановою Кабінету Міністрів України від 18.10.2017 № 789, тому оскаржене рішення про позбавлення позивача статусу учасника бойових дій є протиправним.
10. Суд першої інстанції відмовив у задоволенні позовних вимог про зобов`язання Міністерства оборони України повернути статус учасника бойових дій, посвідчення учасника бойових дій та нагрудний знак - "Ветеран війни - учасник бойових дій" і листи-талони на право одержання проїзних квитків з 50-відсотковою знижкою їх вартості ОСОБА_1, мотивуючи таку відмову невірно обраним способом захисту порушеного права.
IV. ДОВОДИ КАСАЦІЙНОЇ СКАРГИ
11. Касаційна скарга обґрунтована невірним застосуванням судами попередніх інстанцій норм матеріального права та неповним з`ясуванням всіх обставин справи. Зокрема, відповідач зазначає, що Комісія Міністерства оброни України та Міністр оборони України, ухвалюючи протокол від 15.06.2018 №9, діяли виключно в межах чинного законодавства України, тому відсутні підстави для скасування відповідного протоколу.
V. ВИСНОВКИ ВЕРХОВНОГО СУДУ
12. Верховний Суд, перевіривши доводи касаційної скарги, в межах касаційного перегляду, визначених ст. 341 КАС України, а також, надаючи оцінку правильності застосування судами норм матеріального і процесуального права у спірних правовідносинах, виходить з такого.
13. Відповідно до ст. 5 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" учасниками бойових дій є особи, які брали участь у виконанні бойових завдань по захисту Батьківщини у складі військових підрозділів, з`єднань, об`єднань всіх видів і родів військ Збройних Сил діючої армії (флоту), у партизанських загонах і підпіллі та інших формуваннях як у воєнний, так і у мирний час.
14. Пунктом 19 ст. 6 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" визначено, що учасниками бойових дій визнаються: військовослужбовці (резервісти, військовозобов`язані) та працівники Збройних Сил України, Національної гвардії України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України, Державної прикордонної служби України, Державної спеціальної служби транспорту, військовослужбовці військових прокуратур, особи рядового та начальницького складу підрозділів оперативного забезпечення зон проведення антитерористичної операції центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, державну політику у сфері державної митної справи, поліцейські, особи рядового, начальницького складу, військовослужбовці, працівники Міністерства внутрішніх справ України, Управління державної охорони України, Державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації України, Державної служби України з надзвичайних ситуацій, Державної пенітенціарної служби України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції у період її проведення.
15. Механізм надання статусу учасника бойових дій особам, зазначеним в абз. 1 п. 19 ч. 1 ст. 6 Закону, визначений Порядком надання статусу учасника бойових дій особам, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20.08.2014 № 413 (далі - Порядок № 413).
16. Відповідно до п. 2 Порядку № 413 (у редакції чинній на час виникнення спірних правовідносин) статус учасника бойових дій надається: військовослужбовцям (резервістам, військовозобов`язаним) та працівникам Збройних Сил, Національної гвардії, СБУ, Служби зовнішньої розвідки, Держприкордонслужби, Держспецтрансслужби, військовослужбовцям військових прокуратур, особам рядового та начальницького складу підрозділів оперативного забезпечення зон проведення антитерористичної операції ДФС, поліцейським, особам рядового, начальницького складу, військовослужбовцям, працівникам МВС, Управління державної охорони, Держспецзв`язку, ДСНС, ДПтС, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції у період її проведення.
17. Судами попередніх інстанцій було встановлено, що умисний тяжкий злочин ОСОБА_1 вчинив у період з липня 2015 року по січень 2016 року (точний час не встановлено).
У рішенні відповідача, яке оскаржується, підставою для позбавлення статусу учасника бойових дій зазначено вирок Новоайдарівського районного суду Луганської області, який постановлено 29.08.2017.
18. Відповідно до п. 8 Порядку № 413 (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 04.02.2015 № 104, яка була чинною станом на час прийняття оскаржуваного рішення) передбачено, що комісія або міжвідомча комісія позбавляє статусу учасника бойових дій у разі:
- наявності обвинувального вироку суду, який набрав законної сили, за вчинення особою умисного тяжкого або особливо тяжкого злочину в період участі в антитерористичній операції;
- виявлення факту підроблення документів про участь в антитерористичній операції, у забезпеченні її проведення або надання недостовірних даних про особу;
- подання особою заяви про позбавлення її статусу учасника бойових дій.
Рішення комісії (міжвідомчої комісії) може бути оскаржено в судовому порядку.
19. Законом України від 16.03.2017 № 1952-VIII були внесені зміни в абз. 2 п. 19 ч. 1 ст. 6 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", відповідно до яких вказаний абзац викладений в такій редакції: "Порядок надання статусу учасника бойових дій особам, зазначеним в абзаці першому цього пункту, категорії таких осіб та терміни їх участі (забезпечення проведення) в антитерористичній операції, а також райони антитерористичної операції визначає Кабінет Міністрів України. Порядок позбавлення статусу учасника бойових дій осіб, зазначених в абзаці першому цього пункту, визначає Кабінет Міністрів України".
20. Постановою Кабінету Міністрів України від 18.10.2017 № 789 було внесено зміни в Порядок №413, його назва була викладена в такій редакції: "Порядок надання та позбавлення статусу учасника бойових дій осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення".
21. Так, на момент постановлення вироку Новоайдарівського районного суду Луганської області 29.08.2017, у п. 8 Порядку № 413 було передбачено таку підставу для позбавлення статусу учасника бойових дій як наявність обвинувального вироку суду, який набрав законної сили, за вчинення особою умисного тяжкого або особливо тяжкого злочину в період участі в антитерористичній операції.
22. Станом на момент прийняття відповідачем протоколу від 15.06.2018 № 9 п. 8-1 Порядку №413 (у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 18.10.2017 № 789) передбачено таку підставу для позбавлення статусу учасника бойових дій як наявність обвинувального вироку суду, який набрав законної сили, за вчинення особою умисного тяжкого або особливо тяжкого злочину в період участі в антитерористичній операції.
23. Верховний Суд зазначає, що така підстава для позбавлення статусу учасника бойових дій як наявність обвинувального вироку суду, який набрав законної сили, за вчинення особою умисного тяжкого або особливо тяжкого злочину в період участі в антитерористичній операції існувала як на момент постановлення вироку, так і на момент прийняття відповідачем оскаржуваного протоколу (хоча і містилася в різних пунктах Порядку №413).
24. У зв`язку з цим, позбавлення ОСОБА_1 статусу учасника бойових дій було здійснено позивачем за наявності правової підстави.
25. Суди попередніх інстанцій вважали, що лише після набрання чинності 16.04.2017 змін до абз. 2 п. 19 ст. 6 Закону № 3551-XII Кабінет Міністрів України був уповноважений вносити зміни в Порядок № 413 в частині позбавлення статусу учасника бойових дій, що ним і було зроблено шляхом прийняття постанови від 18.10.2017 № 789. До цього часу п. 8 Порядку №413 в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 04.02.2015 № 104 в частині надання повноважень комісії або міжвідомчій комісії щодо позбавлення статусу учасника бойових дій суперечив приписам абз. 2 п. 19 ст. 6 Закону № 3551-XII, а тому його застосування до внесення змін постановою Кабінету Міністрів України від 18.10.2017 № 789 є протиправним.
26. Колегія суддів не погоджується з такими висновками судів попередніх інстанцій, оскільки позбавлення статусу учасника бойових дій до внесення змін постановою Кабінету Міністрів України від 18.10.2017 № 789 передбачалося Порядком №413 у попередній редакції не суперечило нормі закону, а доповнювало його положення.
27. З урахуванням викладеного, позовні вимоги не підлягають задоволенню, а судові рішення першої та апеляційної інстанції були прийняті з порушенням норм матеріального права.
28. Отже, доводи касаційної скарги знайшли своє підтвердження.
29. За правилом ч. 1 ст. 351 КАС України Суд скасовує судове рішення повністю або частково і ухвалює нове рішення у відповідній частині або змінює його, якщо таке судове рішення ухвалено з неправильним застосуванням норм матеріального права або порушенням норм процесуального права.
30. Таким чином, касаційна скарга підлягає задоволенню, рішення окружного адміністративного суду та постанова апеляційного адміністративного суду підлягають скасуванню, з прийняттям нового рішення про відмову у задоволенні позову.
Керуючись ст. 345, 349, 351, 355, 356 КАС України, Суд