ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
04 червня 2021 року
м. Київ
справа №161/11358/16-а
адміністративне провадження №К/9901/33425/18
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
головуючого судді Кравчука В.М., суддів Єзерова А.А., Стародуба О.П.,
розглянув у попередньому судовому засіданні адміністративну справу
за касаційною скаргою Департаменту соціальної політики Луцької міської ради Волинської області
на постанову Львівського апеляційного адміністративного суду від 04.04.2017 (Колегія у складі суддів Святецького В.В., Гудима Л.Я., Довгополова О.М.)
у справі №161/11358/16-а
за позовом Українського державного підприємства поштового зв`язку "Укрпошта" в особі Волинської дирекції УДДПЗ "Укрпошта"
до Департаменту соціальної політики Луцької міської ради Волинської області
про визнання протиправними дій.
І. РУХ СПРАВИ
1. 01.09.2016 Українське державне підприємство поштового зв`язку,,Укрпошта" в особі Волинської дирекції УДДПЗ,,Укрпошта" звернулося до суду з позовом, в якому просило:
- визнати протиправною бездіяльність департаменту соціальної політики Луцької міської ради Волинської області щодо невключення до зведеного звіту (додаток №2 до Порядку виплати компенсації підприємствам, установам, організаціям у межах середнього заробітку працівників, призваних на військову службу під час мобілізації на особливий період) відомостей про здійсненні дирекцією компенсаційні виплати працівникам на час їх призову на військову службу по мобілізації за листопад - грудень 2015 року на загальну суму 7701,84 грн, наданих Волинською дирекцією УДДПЗ,,Укрпошта" листом від 02.08.2016 № 01-20-185 та у 3-х (трьох) звітах;
- зобов`язати відповідача включити до наступного, після набрання чинності рішення суду, зведеного звіту (додаток № 2 до Порядку виплати компенсації підприємствам, установам, організаціям у межах середнього заробітку працівників, призваних на військову службу під час мобілізації на особливий період) відомості про здійснені товариством компенсаційні виплати працівникам на час їх призову на військову службу по мобілізації за листопад-грудень 2015 року на загальну суму 7701,84 грн, надані листом від 02.08.2016 № 01-20-185 та у 3-х звітах.
2. Постановою від 26.11.2016 Луцький міськрайонний суд Волинської області у задоволенні позову відмовив.
3. Постановою Львівського апеляційного адміністративного суду від 04.04.2017 апеляційну скаргу Українського державного підприємства поштового зв`язку,,Укрпошта" в особі Волинської дирекції УДДПЗ,,Укрпошта" задоволено та вирішено:
- постанову Луцького міськрайонного суду Волинської області від 25.11.2016 скасувати та прийняти нову постанову, якою позов задовольнити повністю;
- визнати протиправною бездіяльність департаменту соціальної політики Луцької міської ради Волинської області щодо невключення до зведеного звіту (додаток №2 до Порядку виплати компенсації підприємствам, установам, організаціям у межах середнього заробітку працівників, призваних на військову службу під час мобілізації на особливий період) відомостей про здійсненні Волинською дирекцією УДДПЗ,,Укрпошта" компенсаційні виплати працівникам на час їх призову на військову службу по мобілізації за листопад - січень 2016 року на загальну суму 7701,84 грн, наданих Волинською дирекцією ЛППЗ,,Укрпошта" листом від 02.08.2016 № 01-20-185 та у 3-х (трьох) звітах;
- зобов`язати департамент соціальної політики Луцької міської ради Волинської області включити до наступного, після набрання чинності рішення суду, зведеного звіту (додаток № 2 до Порядку виплати компенсації підприємствам, установам, організаціям у межах середнього заробітку працівників, призваних на військову службу під час мобілізації на особливий період) відомості про здійснені товариством компенсаційні виплати працівникам на час їх призову на військову службу по мобілізації за листопад-січень 2015 року на загальну суму 7701,84 грн, надані листом від 02.08.2016 № 01-20-185 та у 3-х звітах.
4. До Вищого адміністративного суду України надійшла касаційна скарга Відповідача на постанову Львівського апеляційного адміністративного суду від 04.04.2017. У касаційній скарзі скаржник просив скасувати оскаржуване рішення та залишити в силі рішення суду першої інстанції.
5. Ухвалою Вищого адміністративного суду України від 30.05.2017 відкрито касаційне провадження. У зв`язку з ліквідацією Вищого адміністративного суду України справу передано до Верховного Суду.
II. ОБСТАВИНИ СПРАВИ
6. Судами попередніх інстанцій встановлено, що Волинська дирекція УДДПЗ,,Укрпошта" супровідним листом за № 01-20-185 від 02.08.2016 направила департаменту соціальної політики Луцької міської ради три звіти за листопад-грудень 2015 року на загальну суму 7701,84 та список працівників, призваних на військову службу за призовом під час мобілізації для відшкодування витрат на виплату середнього заробітку працівникам, призваним на військову службу за призовом під час мобілізації на особливий період (а.с. 8-12).
7. Листом від 03.08.2016 Департамент соціальної політики Луцької міської ради повідомив, що Державним бюджетом України кошти за програмою 2501350,,Компенсація підприємствам, установам, організаціям у межах середнього заробітку працівників, призваних на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період" на 2016 рік не передбачено (а.с. 13).
8. Крім того, 04.08.2016 позивач звернувся до відповідача з листом про надання інформації щодо включення до зведеного звіту (додаток №2 по Порядку виплати компенсації підприємствам, установам, організаціям у межах середнього заробітку працівників, призваних на військову службу під час мобілізації на особливий період) відомостей про здійснені Волинською дирекцією УДППЗ,,Укрпошта" компенсаційні виплати працівникам на час їх призову на військову службу по мобілізації за листопад-грудень 2015 року на загальну суму 7701,84 грн. (а.с. 14).
9. Листом за № 11.2-8/18181 від 10.08.2016 Департамент соціальної політики Луцької міської ради повідомив про повернення дирекції звітів про фактичні витрати на виплату компенсацій середнього заробітку працівникам, призваним на строкову військову службу за призовом під час мобілізації на особливий період за листопад-грудень 2015 року, відповідно до листа за № 11.2-8/17680 від 03.08.2016 (а.с. 15).
10. Вважаючи бездіяльність відповідача протиправною, позивач звернувся до суду.
III. АРГУМЕНТИ СТОРІН
11. В обґрунтування позову УДДПЗ,,Укрпошта" зазначає, що на виконання ст. 119 КЗпП протягом 2015 року проводив виплату середнього заробітку працівникам, призваним на військову службу за призовом під час мобілізації.
12. Листом від 03.08.2016 Департамент соціальної політики Луцької міської ради повідомив, що Державним бюджетом України кошти за програмою 2501350 "Компенсація підприємствам, установам, організаціям у межах середнього заробітку працівників, призваних на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період" на 2016 рік не передбачено.
13. Крім того, 04.08.2016 позивач звернулася до відповідача про надання інформації щодо включення до зведеного звіту (додаток №2 по "Порядку виплати компенсації підприємствам, установам, організаціям у межах середнього заробітку працівників, призваних на військову службу під час мобілізації на особливий період) відомостей про здійснені Волинською дирекцією УДППЗ "Укрпошта" компенсаційні виплати працівникам на час їх призову на військову службу по мобілізації за листопад-грудень 2015 року на загальну суму 7701,84 грн.
14. Листом №11.2-8/18181 Департамент соціальної політики Луцької міської ради повідомив про повернення дирекції звітів про фактичні витрати на виплату компенсацій середнього заробітку працівникам, призваним на строкову військову службу за призовом під час мобілізації на особливий період за листопад-грудень 2015 року, відповідно до листа за №11.2-8/17680 від 03.08.2016.
15. 9. Відповідач заперечив проти задоволення позову та зазначив, що відповідно до п. 1 Порядку виплати компенсації підприємствам, установам, організаціям у межах середнього заробітку працівників, призваних на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період, затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України від 04.03.2015 №105 виплата компенсацій проводилась за рахунок і в межах асигнувань, передбачених у Державному бюджеті за відповідною програмою, яка діяла в межах Державного бюджету на 2015 рік.
16. Однак Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України" від 24.12.2015 № 911-VII викладено в новій редакції ч. 3 і 4 ст. 119 КЗпП України і, відповідно, Законом України "Про Державний бюджет України на 2016 рік" бюджетну програму на виплату компенсації роботодавця не було встановлено.
IV. ОЦІНКА СУДІВ ПЕРШОЇ ТА АПЕЛЯЦІЙНОЇ ІНСТАНЦІЙ
17. Відмовляючи у задоволенні позовних вимог, суд першої інстанції виходив з того, що з набранням чинності Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України" від 24.12.2015 № 911-VIII, а саме з 01.01.2016, компенсація заробітної плати за рахунок коштів Державного бюджету України не здійснюється, середній заробіток за працівником зберігається за рахунок роботодавця.
18. Крім того, на думку суду першої інстанції, Законом України "Про державний бюджет України на 2016 рік" бюджетну програму на виплату компенсації підприємствам, установам, організаціям у межах середнього заробітку працівників, призваних на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період, не встановлено.
19. Суд апеляційної інстанції не погодився з такими висновками та зазначив, що за громадянами України, які починаючи з 18.03.2014 були призвані на військову службу на підставі Указу Президента України від 17.03.2014 №303 "Про часткову мобілізацію", згідно із Законом України від 20.05.2014 №1275-VII зберігається середній заробіток на підприємстві, в установі, організації, в яких вони працювали на час призову, суми виплати якого компенсується із бюджету відповідно до Порядку №105 в межах наявних ресурсів на зазначені цілі.
20. За вказаних обставин з урахуванням невиконання відповідачем покладених на нього зобов`язань та невнесення наданих позивачем відомостей про Звіти про фактичні витрати на виплату середнього заробітку працівникам, призваним на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період за листопад-грудень 2015 року до Зведеного звіту до Департаменту соціальної політики КМДА, колегія суддів дійшла висновку про необхідність задоволення позовних вимог щодо визнання бездіяльності відповідача протиправною та зобов`язання департаменту соціальної політики Луцької міської ради Волинської області включити надані позивачем відомості про компенсаційні виплати до Зведеного звіту.
V. ДОВОДИ КАСАЦІЙНОЇ СКАРГИ
21. У касаційній скарзі відповідач наголошує, що висновки суду апеляційної інстанції зроблено з порушенням норм матеріального і процесуального права.
Законом України,,Про державний бюджет України на 2016 рік" не встановлено бюджетну програму на виплату компенсації підприємствам, установам, організаціям у межах середнього заробітку працівників, призваних на військову службу за призовом під час мобілізації.
Право для подання зведених звітів для відшкодування за 2014-2015 роки, що не отримані, виникло у відповідача з 14.04.2017.
22. 19.06.2017 надійшов відзив, який збігається з мотивами рішення суду апеляційної інстанції.