ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
03 червня 2021 року
м. Київ
справа № 711/1084/17
адміністративне провадження № К/9901/24272/18, К/9901/24275/18
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
судді-доповідача Стрелець Т.Г.,
суддів: Стеценка С.Г., Тацій Л.В.,
розглянувши у судовому засіданні в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами адміністративну справу №711/1084/17
за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції в Черкаській області, третя особа Міністерство внутрішніх справ України про визнання протиправною бездіяльність та зобов`язання вчинити певні дії, провадження у якій відкрито
за касаційними скаргами ОСОБА_1, Міністерства внутрішніх справ України
на постанову Київського апеляційного адміністративного суду від 25 липня 2017 року
(ухвалену у складі колегії суддів: головуючого судді Бужан Н.П., суддів: Костюк Л.О., Троян Н.М.)
ІСТОРІЯ СПРАВИ
Короткий зміст позовних вимог
1. ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Головного управління Національної поліції в Черкаській області, третя особа: Національна поліція України, в якому просив (з урахуванням поданої заяви про зміну позовних вимог):
- визнати протиправною відмову Головного управління Національної поліції в Черкаській області, оформлену листом №29/К-134 від 12 серпня 2016 року, у призначенні і виплаті ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги у зв`язку із встановлення йому інвалідності ІІ групи, що настала внаслідок травми, отриманої під час виконання службових обов`язків;
- зобов`язати Головне управління Національної поліції в Черкаської області прийняти рішення щодо призначення і здійснення виплати ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги у зв`язку із встановлення йому інвалідності ІІ групи, що настала внаслідок травми, отриманої під час виконання службових обов`язків, в розмірі 200-кратного прожиткового мінімуму встановленого для працездатних осіб у сумі 290000 грн.
2. Позовні вимоги мотивовано тим, що позивачу було неправомірно відмовлено у виплаті одноразової грошової допомоги у зв`язку із встановленням інвалідності пов`язаного із проходженням служби в органах внутрішніх справ у відповідності до положень Закону України "Про Національну поліцію".
Короткий зміст рішення суду І інстанції
3. 29 травня 2017 року Придніпровський районний суд міста Черкаси вирішив:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції в Черкаської області, третя особа Міністерство внутрішніх справ України про визнання протиправною бездіяльність та зобов`язання вчинити певні дії задовольнити.
Визнати протиправним рішення Головного управління Національної поліції в Черкаській області про відмову у виплаті одноразової грошової допомоги ОСОБА_1 викладене у Листі №29/Б-110 від 12 серпня 2016 року.
Зобов`язати Головне управління Національної поліції в Черкаській області призначити та виплатити ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ) одноразову грошову допомогу в сумі 290 000 (двісті дев`яносто тисяч) гривень у зв`язку із встановленням ІІ групи інвалідності внаслідок захворювання пов`язаного з проходженням служби в органах внутрішніх справ.
4. Рішення суду першої інстанції мотивоване тим, що позивач як особа, якій встановлена інвалідність ІІ групи внаслідок захворювання пов`язаного із проходженням служби в МВС, має право на отримання одноразової грошової допомоги відповідно до ч. 6 ст. 23 Закону України "Про міліцію" в розмірі 200-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб.
Короткий зміст рішення суду апеляційної інстанції
5. 25 липня 2017 року Київський апеляційний адміністративний суд вирішив:
Апеляційну скаргу Головного управління Національної поліції в Черкаської області задовольнити частково.
Постанову Придніпровського районного суду м. Черкаси від 29 травня 2017 року скасувати та ухвалити нову постанову наступного змісту.
Зобов`язати Головне управління Національної поліції в Черкаської області прийняти та направити до Міністерства внутрішніх справ України висновок щодо виплати грошової допомоги ОСОБА_1 у зв`язку із встановленням II групи інвалідності відповідно до ст. 23 Закону України "Про міліцію" від 20 грудня 1990 року №565-XII, а також Порядку та умов призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без установлення інвалідності працівника міліції, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21 жовтня 2015 року №850.
У задоволенні решти позовних вимог відмовити.
6. Скасовуючи постанову суду першої інстанції та ухвалюючи нове судове рішення, апеляційний суд виходив з того, що посилання суду першої інстанції щодо необхідності застосування до спірних правовідносин положень Порядку № 4, зі змінами, внесеними наказом МВС України № 916 від 12 вересня 2016 року, не заслуговують на увагу, оскільки на час виникнення спірних правовідносин, Порядок №4 не містив положень, які регулювали порядок та умови виплати одноразової грошової допомоги особам, яким установлено групу інвалідності чи визначено втрату працездатності, що пов`язані з проходженням служби в органах внутрішніх справ.
Крім того апеляційний суд вважав за необхідне з метою повного захисту порушеного права позивача вийти за межі позовних вимог та зобов`язати Головне управління Національної поліції в Черкаської області прийняти та направити до Міністерства внутрішніх справ України висновок щодо виплати грошової допомоги ОСОБА_1 у зв`язку із встановленням II групи інвалідності відповідно до ст. 23 Закону України "Про міліцію" від 20 грудня 1990 року №565-XII, а також Порядку та умов призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без установлення інвалідності працівника міліції, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21 жовтня 2015 року №850.
Короткий зміст вимог касаційних скарг
7. 15 серпня 2017 року до Вищого адміністративного суду України надійшла касаційна скарга ОСОБА_1 .
У касаційній скарзі скаржник просить постанову Київського апеляційного адміністративного суду від 25 липня 2017 року у справі № 711/1084/17 скасувати та залишити в силі постанову Придніпровського районного суду міста Черкаси від 29 травня 2017 року.
Касаційна скарга обґрунтована тим, що рішення суду апеляційної інстанції винесено з порушенням норм матеріального та процесуального права, а тому підлягає скасуванню.
У касаційній скарзі позивач зазначає, що суд апеляційної інстанції, скасовуючи постанову місцевого загального суду, дійшов помилкового висновку про необхідність застосування до спірних відносин Постанови № 850, тоді як станом на дату виникнення спірних правовідносин діяв Порядок № 4 в новій редакції.
Скаржник вказує, що право особи на звернення до суду з вимогою про захист свого права виникає з моменту, коли право цієї особи порушене, тобто з моменту відмови суб`єкта владних повноважень у виплаті соціальної допомоги, а не з дня виникнення права на отримання цієї допомоги.
8. 15 серпня 2017 року до Вищого адміністративного суду України надійшла касаційна скарга Міністерства внутрішніх справ України.
У касаційній скарзі скаржник просить постанову Київського апеляційного адміністративного суду від 25 липня 2017 року у справі № 711/1084/17 скасувати повністю та залишити в силі постанову Придніпровського районного суду міста Черкаси від 29 травня 2017 року.
Касаційна скарга обґрунтована тим, що рішення суду апеляційної інстанції винесено з порушенням норм матеріального та процесуального права, а тому підлягає скасуванню.
У скарзі відповідач зазначає, що поліцейські, які проходили службу в органах внутрішніх справ і з 07 листопада 2015 року були прийняті на службу в органи Національної поліції України, за наявності підтверджуючих медичних документів, у зв`язку з втратою працездатності та /або встановленням інвалідності внаслідок захворювання, пов`язаного з проходженням служби в органах внутрішніх справ, мають право на отримання відповідної одноразової грошової допомоги, яка передбачена статтею 97 Закону України "Про Національну поліцію".
Призначення, нарахування та виплата одноразової грошової допомоги у зв`язку з втратою працездатності та/або встановленням інвалідності даним особам, відповідно до пункту 4 розділу ІV Порядку та умов виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейського, затвердженого наказом МВС України від 11 січня 2016 року №4, та ч. 4 ст. 100 Закону України "Про Національну поліцію" здійснюється за останнім місцем проходження служби поліцейського.
9. Ухвалою Вищого адміністративного суду України від 21 серпня 2017 року відкрито касаційне провадження за скаргою позивача на постанову Київського апеляційного адміністративного суду від 25 липня 2017 року у справі №711/1084/17.
10. Ухвалою Вищого адміністративного суду України від 22 серпня 2017 року відкрито касаційне провадження за скаргою відповідача на постанову Київського апеляційного адміністративного суду від 25 липня 2017 року у справі №711/1084/17.
9. 16 лютого 2018 року справу передано до Касаційного адміністративного суду у складі Верховного суду.
10. Згідно з протоколом автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 16 лютого 2018 року, сформовано колегію суддів у складі: головуючого судді Гімона М. М., суддів Мороз Л.Л., Бучик А.Ю.
11. На підставі розпорядження заступника керівника апарату Верховного Суду від 18 червня 2019 року, було проведено повторний автоматизований розподіл судової справи, унаслідок якого для розгляду касаційної скарги сформовано колегію суддів у складі: головуючого судді Стрелець Т.Г., суддів Стеценко С.Г., Тацій Л.В.
12. Ухвалою Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду від 02 червня 2021 року касаційні скарги сторін у справі прийнято до провадження.
II. СТИСЛИЙ ВИКЛАД ОБСТАВИН СПРАВИ, УСТАНОВЛЕНИХ СУДАМИ ПЕРШОЇ ТА АПЕЛЯЦІЙНОЇ ІНСТАНЦІЙ
13. Як було встановлено судами попередніх інстанцій, ОСОБА_1 з 22 лютого 1996 року по 06 листопада 2015 року проходив службу в органах внутрішніх справ України.
07 листопада 2015 року позивач відповідно до наказу № 1о/с був прийнятий на службу до Головного управління Національної поліції в Черкаській області.
Згідно свідоцтва про хворобу №81 від 22 квітня 2016 року у позивача виявлені захворювання пов`язані із проходженням служби в органах внутрішніх справ.
29 квітня 2016 року ОСОБА_1 звільнений зі служби в поліції в запас Збройних Сил України з посади заступника начальника Уманського відділу поліції Головного Управління Національної поліції в Черкаській області - начальника кримінальної поліції на підставі п.2 ч.1 ст. 77 (через хворобу) Закону України "Про Національну поліцію", що підтверджено копією трудової книжки позивача та витягом з наказу Головного Управління Національної поліції в Черкаській області №58 о/с від 29 квітня 2016 року.
Медико-соціальною експертною комісією від 13 липня 2016 року зроблено висновок, згідно якого позивача визнано безстроково інвалідом 2 групи у зв`язку із захворюванням пов`язаним із проходженням служби в МВС, та встановлено ступінь втрати професійної працездатності на рівні 80%.
27 липня 2016 року ОСОБА_1 звернувся до Головного Управління Національної поліції в Черкаській області із заявою про виплату одноразової грошової допомогу у зв`язку із встановленням ІІ групи інвалідності, додавши до заяви необхідні документи: довідку МСЕК, копію свідоцтва про хворобу, копію паспорту, копію ідентифікаційного коду, копію довідки МСЕК, довідка з банку, програма реабілітації інваліда.
Проте, листом від 08 лютого 2017 року №29/Б-10 начальника Головного Управління Національної поліції в Черкаській області за результатами розгляду заяви у виплаті допомоги позивачу було відмовлено з посиланням на те, що оскільки статтею 97 Закону України "Про Національну поліцію" не передбачена можливість виплати поліцейському одноразової грошової допомоги у разі встановлення інвалідності внаслідок захворювання пов`язаного із проходженням служби в органах внутрішніх справ. Крім того, було додано лист Головного Управління Національної поліції в Черкаській області від 12 серпня 2016 року № 29/Б-110, у якому зазначено, що нарахування та виплата одноразової грошової допомоги, особам, які звільнені з поліції, здійснюється відповідно до статті 97 Закону України від 02 липня 2015 року №580-VII "Про Національну поліцію" в порядку визначеному МВС України. Відповідно до зазначеної статті, МВС України виданий наказ від 11 січня 2016 року №4 (зареєстрований в Мінюсті 29 січня 2016 року за № 163/28293). Однак, вказаним наказом не визначена можливість виплати колишньому поліцейському одноразової грошової допомоги у разі втрати працездатності чи захворювання, пов`язаного з проходженням служби у органах внутрішніх справ.
Позивач, вважаючи такі дії протиправними, відмову необґрунтованою, а свої законні права порушеними, звернувся з даним позовом до суду.
ІІІ. ПОЗИЦІЯ ВЕРХОВНОГО СУДУ
14.Суд касаційної інстанції наголошує на тому, що перевірка законності судових рішень судів першої та апеляційної інстанції, згідно зі статтею 341 КАС України, здійснюється виключно у частині застосування норм матеріального та процесуального права.
Суд касаційної інстанції не має права встановлювати або вважати доведеними обставини, що не були встановлені у рішенні або постанові суду чи відхилені ним, вирішувати питання про достовірність того чи іншого доказу, про перевагу одних доказів над іншими, збирати чи приймати до розгляду нові докази або додатково перевіряти докази.
15.Вирішуючи питання про обґрунтованість поданої касаційної скарги, Верховний Суд виходить з наступного.
Частиною 2 ст. 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
До набрання чинності Законом № 580-VIII, тобто до 07 листопада 2015 року порядок виплати одноразової грошової допомоги було врегульовано ст. 23 Закону України від 20 грудня 1990 року № 565-ХІІ "Про міліцію" (далі - Закон № 565-ХІІ).
Відповідно до ст. 23 Закону № 565-XII у разі поранення (контузії, травми або каліцтва), заподіяного працівнику міліції під час виконання ним службових обов`язків, яке призвело до встановлення йому інвалідності, а також інвалідності, що настала в період проходження служби в органах внутрішніх справ, або не пізніше ніж через три місяці після звільнення зі служби чи після закінчення цього строку, але внаслідок захворювання або нещасного випадку, що мали місце в період проходження служби в органах внутрішніх справ, залежно від ступеня втрати працездатності йому виплачується одноразова грошова допомога в розмірі, зокрема, 200-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб, - у разі встановлення інвалідності II групи, в порядку та на умовах, визначених Кабінетом Міністрів України (далі - КМУ). Визначення ступеня втрати працездатності працівником міліції у період проходження служби в органах внутрішніх справ у кожному випадку ушкодження здоров`я здійснюється в індивідуальному порядку відповідно до законодавства.
На виконання зазначеної норми закону КМУ постановою від 21 жовтня 2015 року № 850 року затвердив Порядок та умови призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або ча