ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
02 червня 2021 року
м. Київ
справа № 415/6258/16-а
адміністративне провадження № К/9901/29578/18
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
головуючого - Стародуба О.П.,
суддів - Берназюка Я.О., Кравчука В.М.,
розглянувши в порядку письмового провадження касаційну скаргу ОСОБА_1 на постанову Лисичанського міського суду від 24.04.2017 Луганської області (суддя - Калмикова Ю.О.) та ухвалу Донецького апеляційного адміністративного суду від 14.06.2017 (судді - Сухарьок М.Г., Блохін А.А., Гаврищук Т.Г.) у справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області, Міністерства внутрішніх справ України про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити дії,
в с т а н о в и в :
У листопаді 2016 року ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом, в якому просив (з урахуванням уточнень позовних вимог а.с. 51 - 52):
визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області щодо не проведення перерахунку пенсії з 01.01.2016 відповідно до Закону України "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей" №900 від 23.12.2015, ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", постанов Кабінету Міністрів України №988 від 11.11.2015 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" та №947 від 18.11.2015 "Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 09.03.2006 №268";
зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області провести такий перерахунок і виплату пенсії з 01.01.2016 без обмеження граничного розміру;
визнати протиправною бездіяльність Міністерства внутрішніх справ України щодо не надання Головному управлінню Пенсійного фонду України в Луганській області інформації про зміни грошового утримання для здійснення перерахунку пенсії;
зобов`язати Міністерство внутрішніх справ України підготувати та направити Головному управлінню Пенсійного фонду України в Луганській області довідку про розмір грошового забезпечення позивача з повною реальною інформацією згідно з постановою Кабінету Міністрів України №988 від 11.11.2015 та наказом МВС України №260 із зазначенням основних і додаткових видів грошового забезпечення, а саме: розміру посадового окладу, розміру окладу за спеціальним званням, надбавки за вислугу років, надбавки за виконання особливо важливих завдань, надбавки за службу в умовах режимних обмежень, надбавки за оперативно-розшукову діяльність, надбавки за службу в спеціальних підрозділах по боротьбі з організованою злочинністю та інших надбавок, доплат, підвищень, які мають постійний характер, премій.
Судами встановлено, що позивач перебуває на обліку Головного Управління Пенсійного фонду України в Луганській області та отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", як пенсіонер органів внутрішніх справ.
01.11.2016 позивач звернувся до відповідача із заявою, в якій просив провести перерахунок пенсії з 01.01.2016, а у разі відмови вказати причини та правові підстави відмови у проведенні перерахунку раніше встановленої пенсії та надати роз`яснення щодо порядку проведення перерахунку пенсії, встановленої відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", у зв`язку з прийняттям постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 №988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції", Закону України від 23.12.2015 №900-VII "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей". (а.с. 10 - 11)
Листом від 15.11.2016 №477/Г-11 відповідач повідомив позивача про те, що до теперішнього часу повідомлення від Міністерства внутрішніх справ України або Національної поліції України щодо змін в законодавстві та підстав для проведення перерахунку пенсії не надходило. (а.с. 12)
Листом від 30.11.2016 №22/6-485зі Департамент персоналу, організації освітньої та наукової діяльності Міністерства внутрішніх справ України повідомив позивача про те, що частина 3 статті 63 Закону №2262-ХІІ щодо перерахунку пенсій колишнім особам начальницького і рядового складу ОВС з урахуванням видів грошового забезпечення, установлених законодавством для поліцейських, застосовуються до правовідносин, що виникли після набрання чинності Законом №900-VIII, а саме - після 29.12.2015. (а.с. 53 - 54)
При цьому також зазначив, що постанова від 11.11.2015 №988 набрала чинності з 02.12.2015, тобто до прийняття Закону №900-VIII і набрання ним чинності. Тому факт її прийняття не породжує підстав для проведення перерахунку пенсій особам із числа колишніх працівників міліції. Інші акти Уряду, якими б змінювалися розміри грошового забезпечення поліцейських, не видавалися.
Також у листі відповідач посилається на те, що постанову Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 №988 не можна розглядати як акт, яким було змінено розмір і види грошового забезпечення для поліцейських (як цього вимагає положення статті 63 Закону №2262-ХІІ), оскільки цим нормативно-правовим актом види і розмір грошового забезпечення поліцейських було встановлено вперше в історії української держави. До цього такої категорії працюючих не було.
Крім того, відповідач зазначив, що для прирівнювання колишніх посад МВС України до існуючих посад працівників Національної поліції України та здійснення перерахунку пенсій пенсіонерам із числа колишніх осіб рядового і начальницького складу ОВС, які отримують пенсію на підставі Закону №2262-ХІІ, на сьогодні достатніх законних підстав немає.
Вважаючи таку бездіяльність відповідача щодо нездійснення перерахунку пенсії протиправною, позивач звернувся до суду з цим адміністративним позовом.
В обґрунтування позовних вимог посилався на те, що призначена йому пенсія підлягає перерахунку у зв`язку із зміною розміру грошового забезпечення, однак відповідач безпідставно відмовив в перерахунку пенсії, чим порушив його право на отримання пенсії у розмірі визначеному законом.
Постановою Лисичанського міського суду від 24.04.2017 Луганської області, яка залишена без змін ухвалою Донецького апеляційного адміністративного суду від 14.06.2017, в задоволенні позову відмовлено.
Ухвалюючи рішення про відмову в задоволенні позову, суд першої інстанції, з висновками якого погодився апеляційний суд, виходив з того, що постанова Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 № 988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" набрала чинності з 02.12.2015, тобто до прийняття Закону №900-VIII, а тому факт її прийняття не породжує підстав для проведення перерахунку пенсій особам із числа колишніх працівників міліції.
Крім того, постанову Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 №988 не можна розглядати як акт, яким було змінено розмір і види грошового забезпечення для поліцейських (як цього вимагає положення ст. 63 Закону), оскільки цим нормативно-правовим актом види і розмір грошового забезпечення поліцейських було встановлено вперше. До цього такої категорії працюючих взагалі не було. Нормативний документ щодо відповідності посад колишніх військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ (міліції) посадам в Національній поліції України опрацьовується.
При цьому суди виходили з того, що доказів на підтвердження фактичної зміни хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідної категорії військовослужбовців, позивачем не надано.
Також суди виходили з того, що листом від 03.02.2017 №1461/05/22-2017 Міністерство внутрішніх справ України повідомило Пенсійному фонду України про наявність підстав для перерахунку пенсій особам рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ, а також про готовність уповноважених органів МВС подати до Головного управління Пенсійного фонду України в АРК, областях, м. Києві та м. Севастополі довідок для перерахунку пенсій у порядку та в терміни, визначені законодавством. Тобто, за висновком судів, зазначений лист є доказом повідомлення Пенсійного фонду України у встановленому законом порядку про підстави для проведення перерахунку пенсій військовослужбовцям та надання довідки державним органом, з якого позивач був звільнений із служби, про розмір грошового забезпечення.
З ухваленими у справі рішеннями судів першої та апеляційної інстанцій не погодився позивач, подав касаційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення судами норм матеріального та процесуального права, просив скасувати судові рішення судів першої та апеляційної інстанцій і прийняти нове про задоволення позову.
В обґрунтування касаційної скарги посилається на те, що суди необґрунтовано відмовили в задоволенні позовних вимог, оскільки згідно чинного законодавства раніше призначена йому пенсія відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" підлягає перерахунку у зв`язку із запровадженням грошового забезпечення поліцейським, яке є вищим ніж грошове забезпечення, з якого обчислено його пенсію, однак Пенсійний фонд України протиправно відмовляє у здійсненні такого перерахунку.
Також посилається на те, що оскільки судами встановлено, що на даний час Міністерство внутрішніх справ повідомило Пенсійний фонд України про наявність підстав для перерахунку пенсій колишнім працівникам міліції, а тому позовні вимоги про перерахунок пенсії підлягали задоволенню.