Постанова
Іменем України
26 травня 2021 року
м. Київ
справа № 520/14132/18
провадження № 61-19304св20
Верховний Суд у складі колегії суддів Другої судової палати Касаційного цивільного суду:
головуючого - Червинської М. Є.,
суддів: Жданової В. С., Зайцева А. Ю. (суддя-доповідач), Коротенка Є. В., Коротуна В. М.,
учасники справи:
позивач - ОСОБА_1,
відповідач - ОСОБА_2,
треті особи: Виконавчий комітет Одеської міської ради, Управління державної реєстрації юридичного департаменту Одеської міської ради, приватний нотаріус Одеського міського нотаріального округу Несвітайло І. І.,
розглянув у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2, треті особи: Виконавчий комітет Одеської міської ради, Управління державної реєстрації юридичного департаменту Одеської міської ради, приватний нотаріус Одеського міського нотаріального округу Несвітайло І. І., про встановлення факту проживання однією сім`єю чоловіка та жінки без шлюбу, визнання договору інвестування будівництва недійсним у частині визначення інвестора, визнання недійсним договору дарування, визнання майна спільною сумісною власністю та визнання права власності
за касаційною скаргою ОСОБА_1 на ухвалу Одеського апеляційного суду від 03 листопада 2020 року у складі судді Сєвєрової Є. С. (апеляційне провадження № 22-ц/813/7515/20),
ВСТАНОВИВ:
1. Описова частина
Короткий зміст позовних вимог
У жовтні 2018 року ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом до ОСОБА_2, треті особи: Виконавчий комітет Одеської міської ради, Управління державної реєстрації юридичного департаменту Одеської міської ради, приватний нотаріус Одеського міського нотаріального округу Несвітайло І. І., про встановлення факту проживання однією сім`єю чоловіка та жінки без шлюбу, визнання договору інвестування будівництва недійсним у частині визначення інвестора, визнання недійсним договору дарування, визнання майна спільною сумісною власністю та визнання права власності.
Київський районний суд м. Одеси у складі судді Калашнікової О. І. ухвалою від 26 грудня 2019 року прийняв справу № 520/14132/18 до свого провадження та продовжив підготовче засідання у справі, яке призначив на 07 лютого 2020 року на 11:00.
07 березня 2020 року ОСОБА_1 звернулася до суду з клопотанням про призначення почеркознавчої експертизи, для проведення якої витребувати відповідні документи.
Короткий зміст рішення суду першої інстанції
Київський районний суд м. Одеси ухвалою від 30 червня 2020 року (провадження № 2-з/947/464/20) клопотання ОСОБА_1 про витребування доказів і призначення у справі судової почеркознавчої експертизи залишив без задоволення.
Ухвала суду першої інстанції мотивована відсутністю правових підстав для задоволення клопотання.
Короткий зміст рішення апеляційного суду
Одеський апеляційний суд ухвалою від 03 листопада 2020 року (апеляційне провадження № 22-з/813/7515/20) апеляційну скаргу ОСОБА_1 на ухвалу Київського районного суду м. Одеси від 30 червня 2020 року повернув заявнику.
Ухвала апеляційного суду мотивована тим, що оскаржувана ОСОБА_1 ухвала суду першої інстанції не входить до переліку ухвал, що визначені статтею 353 ЦК України, тому окремо від рішення суду не оскаржується.
Короткий зміст вимог касаційної скарги, відзиву на неї, їх узагальнені аргументи
У касаційній скарзі, поданій до Верховного Суду 24 грудня 2020 року, ОСОБА_1 просить скасувати ухвалу Одеського апеляційного суду від 03 листопада 2020 року (апеляційне провадження № 22-з/813/7515/20), справу направити на новий розгляд до апеляційного суду.
Як на підставу касаційного оскарження судового рішення заявник посилається на неврахування апеляційним судом висновку, викладеного у постанові Верховного Суду від 01 квітня 2020 року у справі № 367/6751/18-ц.
Касаційна скарга мотивована тим, що при постановлені оскаржуваної ухвали апеляційний суд неправильно застосував норми процесуального права, що є підставою для її скасування. Витребування документів та проведення експертизи має велике значення для вирішення цієї справи, оскільки результати експертизи впливатимуть на повний, всебічний та об`єктивний розгляд справи і винесення законною та обґрунтованого рішення у справі.
Рух справи в суді касаційної інстанції
Ухвалою Верховного Суду від 19 січня 2021 року відкрито касаційне провадження у справі та витребувано її матеріали з Київського районного суду м. Одеси.
22 лютого 2021 року справа надійшла до Верховного Суду.
Ухвалою Верховного Суду від 17 травня 2021 року справу призначено до розгляду.
2. Мотивувальна частина
Позиція Верховного Суду
Частиною другою статті 389 Цивільного процесуального кодексу України передбачено, що підставами касаційного оскарження судових рішень, зазначених у пункті 1 частини першої цієї статті, є неправильне застосування судом норм матеріального права чи порушення норм процесуального права виключно у таких випадках:
1) якщо суд апеляційної інстанції в оскаржуваному судовому рішенні застосував норму права без урахування висновку щодо застосування норми права у подібних правовідносинах, викладеного у постанові Верховного Суду, крім випадку наявності постанови Верховного Суду про відступлення від такого висновку;
2) якщо скаржник вмотивовано обґрунтував необхідність відступлення від висновку щодо застосування норми права у подібних правовідносинах, викладеного у постанові Верховного Суду та застосованого судом апеляційної інстанції в оскаржуваному судовому рішенні;
3) якщо відсутній висновок Верховного Суду щодо питання застосування норми права у подібних правовідносинах;
4) якщо судове рішення оскаржується з підстав, передбачених частинами першою, третьою статті 411 цього Кодексу.
Згідно з частиною першою статті 400 ЦПК України, переглядаючи в касаційному порядку судові рішення, суд касаційної інстанції в межах доводів та вимог касаційної скарги, які стали підставою для відкриття касаційного провадження, перевіряє правильність застосування судом першої або апеляційної інстанції норм матеріального чи процесуального права і не може встановлювати або (та) вважати доведеними обставини, що не були встановлені в рішенні чи відкинуті ним, вирішувати питання про достовірність або недостовірність того чи іншого доказу, про перевагу одних доказів над іншими.
Перевіривши аргументи касаційної скарги та матеріали справи, Верховний Суд у складі колегії суддів Другої судової палати Касаційного цивільного суду дійшов висновку про наявність передбачених законом підстав для задоволення касаційної скарги з огляду на таке.
3. Мотиви і доводи Верховного Суду та застосовані норми права
Згідно зі статтею 129 Конституції України однією з основних засад судочинства є змагальність сторін та свобода в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості, а відповідно до статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод таке конституційне право повинно бути забезпечене судовими процедурами, які повинні бути справедливими.
Відкриття апеляційного провадження у справі слід розглядати як сукупність передбачених процесуальним законом послідовних дій суду апеляційної інстанції, які розпочинаються визначенням колегії суддів (судді-доповідача) для розгляду конкретної справи та завершуються постановленням ухвали про повернення апеляційної скарги, про відкриття або про відмову у відкритті апеляційного провадження. Відкриття апеляційного провадження є підставою для переходу до іншої стадії судового процесу - апеляційного розгляду, порядок проведення якої регламентований параграфом 3 глави 1 розділу V ЦПК України.
ЦПК України у редакції, що була чинною до 15 грудня 2017 року, передбачав вирішення питання про відкриття або відмову у відкритті апеляційного провадження у справі, залишення апеляційної скарги без руху або повернення скарги суддею-доповідачем одноособово, про що було чітко вказано у частині п`ятій статті 297 цього Кодексу. ЦПК України у редакції, чинній з 15 грудня 2017 року, регулює це питання по-іншому:
апеляційна скарга реєструється у день її надходження до суду апеляційної інстанції та не пізніше наступного дня передається судді-допо