Постанова
Іменем України
26 травня 2021 року
м. Київ
справа № 525/391/19
провадження № 61-12642св20
Верховний Суд у складі колегії суддів Другої судової палати Касаційного цивільного суду:
головуючого - Червинської М. Є.,
суддів: Жданової В. С., Зайцева А. Ю. (суддя-доповідач), Коротенка Є. В., Коротуна В. М.,
учасники справи:
позивач - Релігійна громада Михайлівського молитовного будинку Української Православної Церкви,
відповідачі: ОСОБА_1, ОСОБА_2,
треті особи: Полтавська обласна державна адміністрація, Департамент культури і туризму Полтавської обласної державної адміністрації,
розглянув у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників цивільну справу за позовом Релігійної громади Михайлівського молитовного будинку Української Православної Церкви до ОСОБА_1 та ОСОБА_2, треті особи: Полтавська обласна державна адміністрація, Департамент культури і туризму Полтавської обласної державної адміністрації, про визнання незаконними та скасування рішень загальних зборів
за касаційною скаргою адвоката Бабія Володимира Вікторовича як представника ОСОБА_2 на постанову Полтавського апеляційного суду від 30 липня 2020 року у складі колегії суддів: Карпушина Г. Л., Одринської Т. В., Пікуль В. П.,
ВСТАНОВИВ:
1. Описова частина
Короткий зміст позовної заяви
У березні 2019 року Релігійна громада Михайлівського молитовного будинку Української Православної Церкви (далі - Релігійна громада) звернулася до суду з позовом, в якому просила визнати незаконним рішення загальних зборів віруючих Релігійної громади Михайлівського молитовного будинку (Михайлівської церкви) Української Православної Церкви (далі - УПЦ) с. Устивиця Великобагачанського району Полтавської області, яке оформлене протоколом від 08 лютого 2019 року № 1, підписане ОСОБА_1 як головою зборів та ОСОБА_2 як секретарем зборів, та скасувати протокол від 08 лютого 2019 року № 1 загальних зборів віруючих Релігійної громади Михайлівського молитовного будинку (Михайлівської церкви) УПЦ с. Устивиця Великобагачанського району Полтавської області як незаконний.
На обґрунтування позовних вимог Релігійна громада зазначала, що 08 лютого 2019 року в будинку культури с. Устивиця були проведені загальні збори віруючих Релігійної громади Михайлівського молитовного будинку (Михайлівської церкви) УПЦ, які були скликані ініціативною групою релігійної громади Михайлівського молитовного будинку (Михайлівської церкви) УПЦ. До участі у цих зборах не були допущені 59 прихожан Михайлівського молитовного будинку УПЦ (Михайлівської церкви), жителі сіл Устивиця та Грянчиха Великобагачанського району Полтавської області та настоятель цього храму ієромонах ОСОБА_5 (ОСОБА_5). За результатами зборів, скликаних цією ініціативною групою та проведених 08 лютого 2019 року складено протокол № 1 загальних зборів віруючих релігійної громади Михайлівського молитовного будинку (Михайлівської церкви) УПЦ с. Устивиця, в якому зафіксовані дії та рішення, що вчинені та прийняті з порушенням чинного законодавства та статуту релігійної громади.
При проведенні зборів та прийнятті відповідних рішень було порушено ряд положень статуту Устивицької парафії Полтавської єпархії, Закону України "Про свободу совісті та релігійні організації", збори не були скликані ні настоятелем, ні парафіяльною радою, ні благочинним за благословенням архієрея, брали участь у зборах та приймали рішення особи, які не є членами Релігійної громади Михайлівського молитовного будинку УПЦ, на цих зборах головував не настоятель, а відповідач у справі ОСОБА_1, якому повноваження головувати на зборах не надавалися, а також не надавалися повноваження ОСОБА_2 бути секретарем зборів та підписувати відповідний протокол.
Такі дії відповідачів у справі є неправомірними, оскільки порушують вимоги законодавства та статуту Устивицької парафії, управління Полтавської єпархії та статуту управління УПЦ, а також права дійсних членів Релігійної громади Михайлівського молитовного будинку УПЦ с. Устивиця, які на парафіяльних зборах релігійної громади питань про вихід релігійної громади зі складу Полтавської єпархії, що входить до складу Української Православної Церкви, та входження до складу Полтавської єпархії Православної Церкви України не розглядали і рішень не приймали, як і не приймали рішень про зміну підлеглості у канонічних та організаційних питаннях будь-яким діючим в Україні та за її межами релігійним центрам (управлінням).
Короткий зміст рішення суду першої інстанції
Великобагачанський районний суд Полтавської області рішенням від 12 вересня 2019 року в задоволенні позову відмовив. Вирішив питання про розподіл судових витрат.
Рішення суду першої інстанції мотивоване тим, що законодавець надає право будь-якій релігійній громаді змінити її підлеглість у канонічних та організаційних питаннях у спосіб проведення відповідних загальних зборів певної релігійної громади шляхом внесення відповідних змін до статуту (положення) релігійної громади. Позивач не довів як обставин незаконності рішення загальних зборів віруючих релігійної громади Михайлівського молитовного будинку (Михайлівської церкви) Української Православної Церкви с. Устивиця Великобагачанського району Полтавської області, які оформлені протоколом від 08 лютого 2019 року № 1, так і підстав для скасування протоколу, на які позивач посилався як на обґрунтування пред`явленого позову.
Короткий зміст рішення апеляційного суду
Полтавський апеляційний суд ухвалою від 23 липня 2020 року закрив провадження у справі за позовом Релігійної громади до ОСОБА_1 з підстав, передбачених пунктом 7 частини першої статті 255 ЦПК України, у зв`язку з його смертю.
Полтавський апеляційний суд постановою від 30 липня 2020 року рішення Великобагачанського районного суду Полтавської області від 12 вересня 2019 року скасував та ухвалив нове рішення, яким позов задовольнив. Визнав незаконним рішення загальних зборів віруючих Релігійної громади Михайлівського молитовного будинку (Михайлівської церкви) УПЦ с. Устивиця Великобагачанського району Полтавської області, яке оформлене протоколом від 08 лютого 2019 року № 1, підписане ОСОБА_1 як головою зборів та ОСОБА_2 як секретарем зборів. Скасував протокол загальних зборів віруючих Релігійної громади Михайлівського молитовного будинку (Михайлівської церкви) УПЦ с. Устивиця Великобагачанського району Полтавської області від 08 лютого 2019 року № 1.
Постанова апеляційного суду мотивована тим, що згідно з нормами матеріального права, які регулюють спірні правовідносини, члени релігійної громади для вирішення питання про зміну підлеглості та внесення відповідних змін або доповнень до статуту мають право з власної ініціативи скликати збори.Допущені порушення положень статуту, які не спростовані належними доказами, не дають підстав для висновку щодо правомочності та повноважності складу зборів, які були проведені 08 лютого 2019 року, і на яких були прийняті рішення, що є предметом спору. Протокол зборів не підписаний діючим на той час настоятелем релігійної громади, затверджений особою, яка зважаючи на те, що зміни до статуту щодо зміни підлеглості, були зареєстровані лише 10 квітня 2019 року, не є уповноваженою особою, оскільки релігійна громада Михайлівського молитовного будинку була ще структурним підрозділом Української Православної Церкви.
Короткий зміст вимог касаційної скарги та відзиву на неї, пояснень, їх узагальнені аргументи
У касаційній скарзі, поданій до Верховного Суду 25 серпня 2020 року, адвокат Бабій В. В. як представник ОСОБА_2 просить скасувати постанову Полтавського апеляційного суду від 30 липня 2020 року та залишити в силі рішення суду першої інстанції.
Підставою касаційного оскарження постанови Полтавського апеляційного суду від 30 липня 2020 року заявник зазначає те, що суд апеляційної інстанції в оскаржуваному судовому рішенні застосував норму права без урахування висновків щодо її застосування у подібних правовідносинах, викладених у постановах Верховного Суду від 27 січня 2020 року у справі № 598/157/15-ц та від 26 березня 2020 року у справі № 910/15213/19. Також заявник зазначає про неправильне застосування апеляційним судом норм матеріального права та порушення норм процесуального права у випадку, коли відсутній висновок Верховного Суду щодо питання застосування норми права у подібних правовідносинах.
Касаційна скарга мотивована тим, що подані процесуальні документи від імені юридичної особи, стосовно найменування якої в ЄДРЮОФОПГФ відсутні актуальні реєстраційні дані, підлягають поверненню як такі, що подані від імені особи, яка не має процесуальної дієздатності. Однак апеляційний суд розглянув апеляційну скаргу особи, щодо якої немає будь-якої інформації щодо державної реєстрації такої юридичної особи.
Апеляційний суд, ухвалюючи рішення, порушив норми процесуального права та застосував норми матеріального права, які не регулюють спірних правовідносин, в результаті чого захистив права та інтереси Релігійної громади, які жодним чином не могли бути порушені самим лише фактом прийняття загальними зборами членів Релігійної громади рішення, оформленого протоколом від 08 лютого 2019 року № 1, про зміну своєї підлеглості у канонічних та організаційних питаннях на користь Православної Церкви України, оскільки жодного рішення про відвідування церкви загальні збори членів Релігійної громади 08 лютого 2019 року не приймали.
Як порядок проведення загальних зборів членів релігійної громади щодо зміни підлеглості, так і порядок внесення відповідних змін або доповнень до статуту такої релігійної громади у зв`язку зі зміною підлеглості врегульований статтею 8 Закону України від 23 квітня 1991 року № 987-ХІІ "Про свободу совісті та релігійні організації" (далі - Закон № 987-ХІІ), редакція якої діє з 31 січня 2019 року на підставі Закону України від 17 січня 2019 року № 2673-VІІІ.
Проте апеляційний суд керувався пунктом 38 статуту Релігійної громади Михайлівського молитовного будинку Української Православної Церкви в редакції, чинній на 08 лютого 2019 року, які прямо суперечать указаному закону, оскільки жодної необхідності затвердження нової редакції статуту релігійної громади, якою прийнято рішення про зміну підлеглості, керуючим єпархії саме того релігійного об`єднання, з-під підлеглості якого така релігійна громада і прийняла рішення про вихід, стаття 8 цього Закону не передбачає, а тому це положення статуту не могло застосовуватися до спірних правовідносин.
12 січня 2021 року до Верховного Суду надійшов відзив адвоката Прохур Н. І. як представника позивача, мотивований тим, щопостанова Полтавського апеляційного судуприйнята з додержанням норм матеріального і процесуального права і тому має бути залишена без змін.
Станом на дату звернення до районного суду з цим позовом юридична особа "Релігійна громада Михайлівського молитовного будинку (Михайлівська церква) УПЦ с. Устивиця Великобагачанського району Полтавської області" з ідентифікаційним кодом юридичної особи 25968053 мала як процесуальну дієздатність, так і повний обсяг правосуб`єктності. При розгляді апеляційної скарги апеляційний суд фактично перевіряв обґрунтованість та законність рішення суду першої інстанції.
25 травня 2021 року до Верховного Суду надійшли додаткові пояснення адвоката Бабій В. В. як представника ОСОБА_2 мотивовані відсутністю повноважень у ОСОБА_3 діяти як представник Релігійної громади.
Рух справи в суді касаційної інстанції
Ухвалою Верховного Суду від 28 серпня 2020 року відкрито касаційне провадження у справі та витребувано її матеріали з Великобагачанського районного суду Полтавської області.
14 вересня 2020 року справа надійшла до Верховного Суду.
Ухвалою Верховного Суду від 18 травня 2021 року справу призначено до судового розгляду.
Фактичні обставини справи
30 червня 1992 року Полтавською обласною державною адміністрацією зареєстровано статут Релігійної громади Михайлівського молитовного будинку Української Православної Церкви, діяльність якої поширюється на с. Устивицю та навколишні населені пункти, про що цього числа видано свідоцтво про реєстрацію статуту релігійної громади № 106, в якому вказано, що керівний орган громади розташовано в с. Устивиця Великобагачанського району Полтавської області.
Керуючий Полтавською єпархією Української Православної Церкви Архиєпископ Полтавський і Кременчуцький затвердив статут Устивицької парафії Полтавської єпархії, ухвалений парафіяльними зборами 13 березня 1993 року, яким визначені структура і управління парафією, парафіяльні заклади, джерела створення коштів та майнові відносини на парафії. Адресою парафії вказане с. Устивиця Великобагачанського району Полтавської області.
Відповідно до пункту 1 статуту Устивицької парафії парафія є релігійне об`єднання (релігійна спілка), первинний структурний підрозділ Української Православної Церкви, який безпосередньо входить до складу Полтавської єпархії. Парафія об`єднує громадян православного віросповідання для сумісного здійснення права на свободу, сповідання та поширення православної віри, а також для піклування про релігійно-моральне виховання (пункт 3 статуту).
Згідно з поданим проханням указом керуючого Полтавською єпархією Митрополита Полтавського і Миргородського Филипа № 34 протоієрей ОСОБА_4 з 31 жовтня 2018 року звільняється від обов`язків настоятеля Михайлівської церкви с. Устивиця та почисляється за штат.
Указом керуючого Полтавською єпархією Митрополита Полтавського і Миргородського Филипа № 37 насельник Мгарського Спасо-Преображенського монастиря ієромонах ОСОБА_5 ( ОСОБА_5 ) призначений тимчасово виконуючим обов`язки настоятеля Михайлівської церкви с. Устивиця.
20 грудня 2018 року громадянин України, житель с. Устивиця ОСОБА_1, який був головою парафіяльної ради Релігійної громади Михайлівського молитовного будинку УПЦ (Михайлівської церкви), подав на ім`я настоятеля цієї церкви ОСОБА_5 ( ОСОБА_5 ) прохання про звільнення його з посади голови парафіяльної ради за станом здоров`я. З написів на цій заяві відомо, що згідно з протоколом зборів Релігійної громади Михайлівської церкви с. Устивиця від 30 грудня 2018 року № 2 прохання ОСОБА_1 про звільнення з посади голови парафіяльної ради задоволено.
07 лютого 2019 року ініціативна група Релігійної громади направила до виконавчого комітету Устивицької сільської ради повідомлення про те, що 08 лютого 2019 року о 09 год 30 хв у приміщенні будинку культури відбудеться зібрання всіх прихожан с. Устивиця з приводу визначення належності релігійної громади до Православної Церкви України.
Відповідно до рішення виконавчого комітету Устивицької сільської ради від 07 лютого 2019 року № 1 "Про забезпечення законності процедури проведення зборів прихожан с. Устивиця" виконавчий комітет сільської ради вирішив уповноважити секретаря виконавчого комітету цієї ради ОСОБА_7 провести організаційну частину зборів, контроль за виконанням цього рішення покладено на сільського голову Устивицької сільської ради.
08 лютого 2019 року в приміщенні Устивицького будинку культури відбулися збори Релігійної громади Михайлівського молитовного будинку Української Православної Церкви.
Згідно з протоколом загальних зборів віруючих релігійної громади Михайлівського молитовного будинку Української Православної Церкви від 08 лютого 2019 року № 1 на зборах були присутні 183 особи (реєстр присутніх як вказано у протоколі додається). До порядку денного були включені такі питання: 1) про обрання голови та секретаря зборів віруючих Релігійної громади Михайлівського молитовного будинку Української Православної Церкви; 2) про обрання лічильної комісії загальних зборів віруючих Релігійної громади Михайлівського молитовного будинку Української Православної Церкви; 3) про вихід релігійної громади Михайлівського молитовного будинку зі складу Полтавської єпархії, що входить до Української Православної Церкви та про входження до складу Полтавської єпархії Православної Церкви України; 4) про виключення з інформації в ЄДР інформації про засновників Релігійної громади Михайлівського молитовного будинку Української Православної Церкви (ЄДРПОУ 25868053) як помилково зазначеної та включення в перелік засновників членів релігійної організації; 5) про ухвалення статуту Релігійної громади Михайлівського молитовного будинку (Михайлівської церкви) Православної Церкви України с. Устивиця Великобагачанського району Полтавської області у новій редакції у зв`язку зі зміною назви та місцезнаходження; 6) про обрання уповноваженої особи від релігійної громади Михайлівського молитовного будинку (Михайлівської церкви) Православної Церкви України с. Устивиця Великобагачанського району Полтавської області для подання установчих документів на реєстрацію до Полтавської обласної державної адміністрації.
На зборах було заслухано доповідачів з кожного питання порядку денного, проводилося голосування з усіх питань порядку денного (за - 179, проти - 0, не брали участі у голосуванні - 4 особи), в результаті чого були ухвалені такі рішення: 1) обрано ОСОБА_1 головою загальних зборів віруючих релігійної громади Михайлівського молитовного будинку Української Православної Церкви та ОСОБА_2 - секретарем загальних зборів віруючих релігійної громади Михайлівського молитовного будинку Української Православної Церкви; 2) обрано лічильну комісію загальних зборів віруючих релігійної громади Михайлівського молитовного будинку Української Православної Церкви в складі чотирьох осіб: ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_10 та ОСОБА_11, головою лічильної комісії обрано ОСОБА_11 ; 3) Релігійна громада Михайлівського молитовного будинку Української Православної Церкви виходить зі складу Полтавської єпархії Української Православної Церкви; Релігійна громада Михайлівського молитовного будинку Української Православної Церкви переходить у підпорядкування Полтавської єпархії Православної Церкви України; 4) виключено з інформації в ЄДР інформацію про засновників релігійної громади Михайлівського молитовного будинку Української Православної Церкви (ЄДРПОУ 25868053) як помилково зазначену та включено до переліку засновників членів релігійної організації; 5) прийнято статут релігійної громади Михайлівського молитовного будинку (Михайлівської церкви) Православної Церкви України с. Устивиця Великобагачанського району Полтавської області в новій редакції; 6) обрано ОСОБА_1 уповноваженим від Релігійної громади Михайлівського молитовного будинку (Михайлівської церкви) Православної Церкви України с. Устивиця Великобагачанського району Полтавської області для подання установчих документів на реєстрацію до Полтавської обласної державної адміністрації. Встановлено, що цей протокол підписаний головою загальних зборів ОСОБА_1 та секретарем цих зборів ОСОБА_2
26 лютого 2019 року до апарату Полтавської обласної державної адміністрації за підписами десяти громадян: ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_12, ОСОБА_13, ОСОБА_14, ОСОБА_15, ОСОБА_16, ОСОБА_17, ОСОБА_18 та ОСОБА_19 подано заяву на реєстрацію у новій редакції статуту релігійної організації "Релігійна громада Михайлівського молитовного будинку (Михайлівської церкви) Православної Церкви України, яка діє в с. Устивиця Великобагачанського району Полтавської області", прийнятий на загальних зборах Релігійної громади Михайлівського молитовного будинку (Михайлівської церкви) ПЦУ 08 лютого 2019 року; вказано вид релігійної організації та її віросповідна належність, місце знаходження с. Устивиця, вул. Сінна, 11 . Додатком до заяви вказано список громадян, які брали участь у загальних зборах громади, протокол загальних зборів від 08 лютого 2019 року № 1 та статут релігійної громади.
Розпорядженням тимчасово виконуючого обов`язки голови Полтавської обласної державної адміністрації Товстого Р. від 19 березня 2019 року № 187 "Про реєстрацію статуту релігійної громади" було зареєстровано у новій редакції статут релігійної організації "Релігійна громада Михайлівського молитовного будинку (Михайлівської церкви) Православної Церкви України с. Устивиця Великобагачанського району Полтавської області"; цим же розпорядженням доручено департаменту культури і туризму облдержадміністрації ( ОСОБА_20 ) у встановленому порядку оформити реєстраційні документи та видати їх зазначеній релігійній громаді.
Статут релігійної організації "Релігійна громада Михайлівського молитовного будинку (Михайлівської церкви) Православної Церкви України с. Устивиця Великобагачанського району Полтавської області" (нова редакція) було затверджено керуючим Полтавською єпархією Православної Церкви України архієпископом Полтавським та Кременчуцьким. Департамент культури і туризму Полтавської облдержадміністрації провів реєстраційні дії щодо змін до установчих документів юридичної особи.