1. Правова система ipLex360
  2. Судові прецеденти
  3. Постанова суду


ПОСТАНОВА

Іменем України

20 травня 2021 року

Київ

справа №640/11518/20

адміністративне провадження №К/9901/5373/21

Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:

головуючого судді - Гімона М.М. (суддя-доповідач),

суддів: Гусака М.Б., Усенко Є.А.,

розглянувши в порядку письмового провадження як суд касаційної інстанції справу №640/11518/20 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління ДПС у м.Києві про визнання протиправними та скасування рішень, податкових повідомлень-рішень та податкової вимоги, провадження у якій відкрито за касаційною скаргою Головного управління ДПС у м.Києві на ухвалу Шостого апеляційного адміністративного суду від 18 січня 2021 року (головуючий суддя - Глущенко Я.Б., судді: Пилипенко О.Є., Черпіцька Л.Т.),-

ВСТАНОВИВ:

Окружний адміністративний суд міста Києва рішенням від 6 жовтня 2020 року адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління ДПС у м.Києві (далі - ГУ ДПС) про визнання протиправними та скасування рішень задовольнив.

Справа була розглянута за правилами спрощеного позовного провадження в порядку письмового провадження. Копія судового рішення була отримана уповноваженою особою ГУ ДПС 16 жовтня 2020 року (а.с.92).

Не погодившись з рішенням суду першої інстанції, ГУ ДПС 20 листопада 2020 року подало апеляційну скаргу (а.с.94-104).

Шостий апеляційний адміністративний суд ухвалою від 21 грудня 2020 року залишив апеляційну скаргу без руху та надав скаржнику строк тривалістю десять днів з моменту отримання копії ухвали для подання заяви про поновлення строку апеляційного оскарження із наведенням поважних причин його пропуску та сплати судового збору.

Указане рішення вмотивоване тим, що повний текст судового рішення складено 6 жовтня 2020 року, тоді як апеляційна скарга подана до суду апеляційної інстанції лише 20 листопада 2020 року. Водночас, особа, яка подала апеляційну скаргу, не порушує питання про поновлення строку апеляційного оскарження.

Відповідно до відмітки на супровідному листі апеляційного суду копія ухвали про залишення апеляційної скарги без руху була отримана уповноваженою особою ГУ ДПС 29 грудня 2020 року (а.с.109).

5 січня 2021 року ГУ ДПС засобами поштового зв`язку направило на адресу суду апеляційної інстанції заяву про усунення недоліків, до якої долучило платіжне доручення від 27 жовтня 2020 року №6511 про сплату судового збору в сумі 1955,30 грн (а.с.110-111).

Шостий апеляційний адміністративний суд ухвалою від 18 січня 2021 року відмовив у відкритті апеляційного провадження за апеляційною скаргою ГУ ДПС на рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 6 жовтня 2020 року.

Відмовляючи у відкритті апеляційного провадження, апеляційний суд виходив з того, що заяву про поновлення строку на апеляційне оскарження апелянт до суду у строк до 11 січня 2021 року не подав.

Не погоджуючись з указаною ухвалою, ГУ ДПС подало касаційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення апеляційним судом норм процесуального права, просить скасувати ухвалу про відмову у відкритті апеляційного провадження та направити справу для продовження розгляду до Шостого апеляційного адміністративного суду.

В обґрунтування вимог касаційної скарги зазначило, що суд апеляційної інстанції залишив поза увагою ту обставину, що апелянт про підстави для поновлення строку на апеляційне оскарження, що передбачено частиною другою статті 295 КАС України, зазначив у тексті апеляційної скарги. Апелянт повідомив суду, що фактично копія судового рішення була отримана 16 жовтня 2020 року, проте зареєстрована в Автоматизованій інформаційній системі управління документами ДПС України 19 жовтня 2020 року, на підтвердження чого надавались відповідні докази. ГУ ДПС наполягає на недопустимості обмеження права на апеляційне та касаційне оскарження судового рішення.

Скаржник посилається на постанову Верховного Суду від 22 вересня 2020 року (справа №640/9029/19), у якій Суд дійшов висновку про безпідставність неврахування судом апеляційної інстанції тієї обставини, що зазначена у повідомленні про вручення поштового відправлення дата є вихідним днем для податкового органу як суб`єкта владних повноважень.

У відзиві на касаційну скаргу позивач просив залишити її без задоволення, а ухвалу апеляційного суду - без змін як законну та обґрунтовану. Зазначено, що відповідач не в повному обсязі усунув недоліки апеляційної скарги, тому суд правильно застосував приписи пункту 1 частини четвертої статті 299 КАС України.

Відповідно до частини першої статті 341 КАС України (в редакції, чинній з 8 лютого 2020 року) суд касаційної інстанції переглядає судові рішення в межах доводів та вимог касаційної скарги, які стали підставою для відкриття касаційного провадження, та на підставі встановлених фактичних обставин справи перевіряє правильність застосування судом першої чи апеляційної інстанції норм матеріального і процесуального права.

Відповідно до ухвали Верховного Суду від 7 квітня 2021 року касаційне провадження у справі відкрито з метою перевірки доводів касаційної скарги про порушення судом апеляційної інстанції норм процесуального права, зокрема статті 299 КАС України.

Заслухавши доповідь судді-доповідача, обговоривши доводи касаційної скарги, які стали підставою для відкриття касаційного провадження, перевіривши правильність застосування судом апеляційної інстанції норм процесуального права, колегія суддів вважає, що касаційна скарга не підлягає задоволенню з огляду на таке.

Відповідно до частини першої статті 295 КАС України апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, а на ухвалу суду - протягом п`ятнадцяти днів з дня його (її) проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Згідно з частиною другою статті 295 КАС України учасник справи, якому повне рішення або ухвала суду не були вручені у день його (її) проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження:

1) на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду;

2) на ухвалу суду - якщо апеляційна скарга подана протягом п`ятнадцяти днів з дня вручення йому відповідної ухвали суду.

Частиною п`ятою статті 251 КАС України передбачено, що учасникам справи, які не були присутні в судовому засіданні, або якщо судове рішення було ухвалено в порядку письмового провадження, копія судового рішення надсилається протягом двох днів із дня його складення у повному обсязі в електронній формі у порядку, визначеному законом, - у випадку наявності у особи офіційної електронної адреси, або рекомендованим листом з повідомленням про вручення - якщо така адреса відсутня.

Відповідно до частини шостої статті 251 КАС України днем вручення судового рішення є: 1) день вручення судового рішення під розписку; 2) день отримання судом повідомлення про доставлення копії судового рішення на офіційну електронну адресу особи; 3) день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про вручення судового рішення; 4) день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати копію судового рішення чи відмітки про відсутність особи за адресою місцезнаходження, місця проживання чи перебування особи, повідомленою цією особою суду; 5) день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати копію судового рішення чи відмітки про відсутність особи за адресою місцезнаходження, місця проживання чи перебування особи, що зареєстровані у встановленому законом порядку, якщо ця особа не повідомила суду іншої адреси.

Якщо судове рішення надіслано на офіційну електронну адресу пізніше 17 години, судове рішення вважається врученим у робочий день, наступний за днем його відправлення, незалежно від надходження до суду повідомлення про його доставлення.

Частиною третьою статті Перейти до повного тексту