1. Правова система ipLex360
  2. Судові прецеденти
  3. Окрема думка


Окрема думка

судді Великої Палати Верховного Суду Пророка В. В.

справа № 9901/8/21 (провадження № 11-75заі21)

28 квітня 2021 року

м. Київ

Велика Палата Верхового Суду розглянула матеріали апеляційної скарги ОСОБА_1 про перегляд ухвали Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду від 15 лютого 2021 року в справі за позовом ОСОБА_1 до Президента України Зеленського Володимира Олександровича, третя особа - Міністерство закордонних справ України, про визнання протиправною бездіяльності, зобов`язання вчинити певні дії і ухвалою від 28 квітня 2021 року повернула апеляційну скаргу скаржнику разом із доданими до неї матеріалами.

Водночас з рішенням Великої Палати Верхового Суду не можу погодитися з огляду на таке.

1. У січні 2021 року ОСОБА_1 звернувся до Верховного Суду як суду першої інстанції із вказаним позовом, у якому просив:

- визнання протиправною бездіяльності Президента України Зеленського Володимира Олександровича стосовно неналежного виконання своїх повноважень, встановлених статтею 102 та підпунктами 1, 26 статті 106 Конституції України в частині, що стосується забезпечення державної незалежності та національної безпеки України шляхом видання указів про припинення громадянства України особам, які окрім громадянства України набули громадянства інших іноземних держав на підставі власних поданих заяв;

- зобов`язання Міністерства закордонних справ України у найкоротший час подати Президенту України відомості про осіб (поіменно), які, маючи громадянство України, набули за власним бажанням громадянство іншої іноземної держави, відмінної від України;

- зобов`язання Президента України Зеленського Володимира Олександровича видати укази про припинення громадянства України особам, які, маючи громадянство України, набули в добровільному порядку громадянство іншої іноземної держави, відмінної від України, виходячи з інформації, отриманої від Міністерства закордонних справ України в разі, якщо особи, які мають інше громадянство іноземних держав, відмінного від громадянства України, не відмовляться в добровільному порядку від громадянства іншої іноземної держави.

2. Ухвалою Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду від 15 лютого 2021 року повернув позивачу його позовну заяву на підставі пункту 1 частини четвертої статті 169 Кодексу адміністративного судочинства України.

3. Не погодившись із цим рішенням, ОСОБА_1 подав до Великої Палати Верховного Суду апеляційну скаргу, в якій просив скасувати ухвалу Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду від 15 лютого 2021 року та направити справу до суду першої інстанції для продовження розгляду.

4. Суддя Великої Палати Верховного Суду ухвалою від 03 березня 2021 року залишив без руху апеляційну скаргу у зв`язку з ненаданням до суду документа про сплату судового збору за подання апеляційної скарги.

5. Обґрунтовуючи ухвалу суддя Великої Палати Верховного Суду вказав на те, що пунктом 13 частини першої статті 5 Закону України «Про судовий збір» звільнення від сплати судового збору осіб, які мають, зокрема, статус ветеранів війни - учасників бойових дій, обмежено справами, пов`язаними з порушенням їхніх прав. Тобто встановлені цим Законом положення стосуються випадків звернення до адміністративного суду за захистом прав, пов`язаних винятково зі статусом учасника бойових дій, і не поширюються на подання позовних заяв до суду із вимогами, що виходять за межі таких спірних правовідносин.

6. На усунення недоліків ОСОБА_1 не надіслав суду документ про сплату судового збору за подання апеляційної скарги, натомість надіслав клопотання, в якому просить звільнити його від сплати судового збору, оскільки запровадження жорсткого карантинного режиму через інфекційну хворобу Covid-19 суттєво знизило дохід від підприємницької діяльності, що не дає можливості скаржнику отримати гідну заробітну плату та сплатити судовий збір.

7. Ухвалою від 06 квітня 2021 року суддя Великої Палати Верховного Суду продовжив ОСОБА_1 строк для усунення зазначених недоліків скарги, установивши для цього десятиденний строк з дня вручення йому копії цієї ухвали.

8. Ціє

................
Перейти до повного тексту