ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
18 травня 2021 року
м. Київ
справа №380/781/17
адміністративне провадження №К/9901/21349/18
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
головуючого судді Кравчука В.М., суддів Єзерова А.А., Стародуба О.П.,
розглянув у попередньому судовому засіданні адміністративну справу
за касаційною скаргою Управління соціального захисту населення Тетіївської районної державної адміністрації Київської області
на постанову Київського апеляційного адміністративного суду від 26.09.2017 (колегія у складі суддів Ганечко О.М., Коротких А.Ю., Літвіної Н.М.)
у справі № 380/781/17
за позовом ОСОБА_1
до Управління соціального захисту населення Тетіївської районної державної адміністрації Київської області,
третя особа - виконавчий комітет Стадницької сільської ради,
про визнання рішення неправомірним та зобов`язання вчинити дії.
І. РУХ СПРАВИ
1. 25.05.2017 ОСОБА_2 в інтересах ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом, в якому просила визнати неправомірним рішення управління соціального захисту населення Тетіївської районної державної адміністрації Київської області від 29.11.2016 про припинення виплати раніше призначеної субсидії власнику особового рахунку ОСОБА_1 для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг на опалювальний період з листопада місяця 2016 року по квітень місяць 2017 року включно щомісячно в сумі 1987,49 грн та зобов`язати їх повернути, та визнати неправомірними діями - прийняття рішення про повернення коштів, та фактичне їх зняття з особових рахунків отримувача субсидії ОСОБА_1, призначеної за період з листопада 2015 року по жовтень 2016 року в сумі 11368,42 грн, та зобов`язати відповідача повернути їх.
2. Постановою Тетіївського районного суду Київської області від 22.08.17 у задоволенні позовних вимог було відмовлено.
3. Постановою Київського апеляційного адміністративного суду від 26.09.2017 задоволено апеляційну скаргу позивача, скасовано рішення суду першої інстанції та ухвалено нове про задоволення позову.
4. До Вищого адміністративного суду України 11.10.2017 надійшла касаційна скарга Відповідача на постанову Київського апеляційного адміністративного суду від 26.09.2017. У касаційній скарзі скаржник просив скасувати оскаржуване рішення та ухвалити нове про відмову у задоволенні позову.
5. Ухвалою Вищого адміністративного суду України від 13.10.2017 відкрито касаційне провадження. У зв`язку з ліквідацією Вищого адміністративного суду України справу передано до Верховного Суду.
II. ОБСТАВИНИ СПРАВИ
6. Судами попередніх інстанцій встановлено, що 22.09.2015 ОСОБА_1 звернулася до Стадницької сільської ради Тетіївського району Київської області із заявою про призначення житлової субсидії, яка разом із декларацією про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії, були передані уповноваженою особою Стадницької сільської ради до управління соціального захисту населення Тетіївської районної державної адміністрації Київської області.
7. В заяві та декларації ОСОБА_1 вказала зареєстроване місце проживання:
АДРЕСА_5. 8 . 19.11.2015 ОСОБА_1 було призначено субсидію.
9. Рішенням начальника Управління соціального захисту населення Тетіївської районної державної адміністрації Київської області Гринюка Ю.М. від 25.10.2016 №1 було зобов`язано провести головному державному соціальному інспектору перевірку особової справи одержувача субсидії ОСОБА_1,
АДРЕСА_5. 10 . Під час перевірки було встановлено, що ОСОБА_1 на території Стадницької сільської ради не зареєстрована, а зареєстрована з 07.12.2001 в АДРЕСА_3, що підтверджується довідкою про склад сім`ї, виданої виконавчим комітетом Стадницької сільської ради Тетіївського району Київської області 29.11.2016 №388, копією паспорту ОСОБА_1 та Актом про проведення перевірки правильності та повноти інформації, що надається заявниками для призначення житлових субсидій та соціальної допомоги від 29.11.2016.
11. 29.03.2017 Управлінням соціального захисту населення Тетіївської районної державної адміністрації Київської області ОСОБА_1 направлено рекомендованим листом повідомлення про припинення надання житлової субсидії від 28.03.2017, оскільки, при оформленні субсидії ОСОБА_1 подала недостовірні дані про своє місце реєстрації, що вплинуло на встановлення права на субсидію. Внаслідок цього їй надмірно виплачені кошти в сумі 11368,42грн.
12. Позивачка з припиненням виплати не погодилася і звернулася до суду.
III. АРГУМЕНТИ СТОРІН
13. Позивач зазначає, що припинення надання раніше призначеної субсидії з такої підстави, як відсутність реєстрації місця проживання, не зазначена в Положенні про порядок призначення та надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скріпленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива (далі Положення), затвердженим постановою КМУ від 21.10.1995 №848. Тому відповідач не мав повноважень для припинення субсидії.
14. Відповідач заперечив проти задоволення позову та зазначив, що ОСОБА_1 своїм підписом засвідчила в декларації про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії від 22.09.2015, що усвідомлює, що у разі подання нею у неповному обсязі або недостовірних відомостей про осіб, які зареєстровані (фактично проживають - для орендарів) у житловому приміщенні/будинку, їх доходи і витрати їй може бути відмовлено у призначенні субсидії або припинено її надання.
ОСОБА_1 свідомо приховала, що вона з 07.12.2001 по 20.12.2016 зареєстрована за адресою: АДРЕСА_3 . Крім того, вона не є орендарем житлового будинку за адресою: АДРЕСА_5. Таким чином, враховуючи вимоги п.6, п.20 Положення про порядок призначення та надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скріпленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива (далі Положення), затвердженим постановою КМУ від 21.10.1995 №848, їй припинено автоматичне призначення субсидії з початку опалювального періоду 2016-2017.
IV. ОЦІНКА СУДІВ ПЕРШОЇ ТА АПЕЛЯЦІЙНОЇ ІНСТАНЦІЙ
15. Суд першої інстанції, відмовляючи в задоволенні позовних вимог, виходив з того, що під час проведення перевірки державним соціальним інспектором виявлено ознаки порушення норм законодавства щодо призначення субсидії позивачу, які вплинули на право призначення субсидії, зокрема, що позивач не була зареєстрована за адресою фактичного місця проживання та отримання субсидії, тобто, надала недостовірні відомості щодо зареєстрованого місця проживання, тому, рішення управління соціального захисту населення Тетіївської районної державної адміністрації Київської області про припинення надання житлової субсидії позивачу та повернення переплаченої суми субсидії є законним.
16. Суд апеляційної інстанції не погодився з такими висновками суду першої інстанції та зазначив, що позивачем при заповненні заяви та інших документів не було приховано дані про місце реєстрації, на що як на підставу для припинення субсидії посилається відповідач, також, була порушена процедура прийняття та оформлення пакету документів особою, на яку Законом покладено обов`язки з оформлення субсидії та Уповноваженою особою УПСЗН Тетіївської РДА, які мали можливість розглянути та прийняти рішення про призначення або відмову у призначення субсидії позивачу, відповідно до п.6 Положення, через відповідне рішення комісії та акту обстеження матеріально-побутових умов домогосподарства, зважаючи на те, що в матеріалах справи міститься Договір оренди, оцінку якому та можливості отримання позивачем субсидії могли прийняти на розгляді комісії.
V. ДОВОДИ КАСАЦІЙНОЇ СКАРГИ
17. У касаційній скарзі відповідач наголошує, що висновки суду апеляційної інстанції є передчасними, їх зроблено без повного та всебічного з`ясування обставин та заперечень відповідача, що мають значення для справи та з порушенням норм матеріального і процесуального права.
18. Суд апеляційної інстанції не взяв до уваги те, що позивач засвідчила в декларації про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії від 22.09.2015, що усвідомлює, що у разі подання нею у неповному обсязі або недостовірних відомостей про осіб, які зареєстровані (фактично проживають - для орендарів) у житловому приміщенні/будинку, їх доходи і витрати, їй може бути відмовлено у призначенні субсидії або припинено її надання. Враховуючи вимоги п.6, п.20 Положення про порядок призначення та надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скріпленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива (далі Положення), затвердженим Постановою КМУ від 21.10.1995 №848, їй припинено автоматичне призначення субсидії з початку опалювального періоду 2016-2017.
19. 14.01.2017 надійшов відзив від позивача, в якому останній покликається на правомірність рішення суду апеляційної інстанції з огляду на те, що всі обставини, які мають значення для справи, були встановлені та досліджені судами, їм була надана оцінка, доводи скаржника не спростовують висновків судів попередніх інстанцій.
VІ. ВИСНОВКИ ВЕРХОВНОГО СУДУ
20. Верховний Суд перевірив доводи касаційної скарги, правильність застосування судами норм матеріального права та дійшов висновку про залишення касаційної скарги без задоволення з таких підстав.
21. Умови призначення та порядок надання громадянам щомісячної адресної безготівкової субсидії для відшкодування витрат на оплату користування житлом або його утримання та комунальних послуг (водо, тепло-, газопостачання, водовідведення, електроенергія, вивезення побутового сміття та рідких нечистот), а також один раз на рік субсидії готівкою на придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива визначені Положенням про порядок призначення та надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України "Про спрощення порядку надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива" від 21.10.1995р. №848 (тут і далі - Положення №848 в редакції на час виникнення спірних правовідносин).
22. Згідно з п. 2 Положення №848 право на отримання адресної безготівкової субсидії для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, а також субсидії готівкою на придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива (далі - субсидія) поширюється на громадян, які проживають у житлових приміщеннях (будинках) державного та громадського житлового фонду, в тому числі у гуртожитках, - на оплату користування житлом; приватного житлового фонду та фонду житлово-будівельних (житлових) кооперативів - на оплату утримання житла; житлового фонду незалежно від форм власності - на оплату комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива.
23. Згідно з п. 3 Положення №848 призначення субсидій та контроль за їх цільовим використанням здійснюється структурними підрозділами з питань соціального захисту населення районних, районних у містах Києві і Севастополі держадміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі їх створення) рад (далі - структурні підрозділи з питань соціального захисту населення).
24. За правилами п. 13 Положення №848 для призначення субсидії громадянин, особа якого посвідчується паспортом або іншим документом, подає структурному підрозділу з питань соціального захисту населення за місцем реєстрації (орендарі - за місцем проживання): заяву про призначення житлової субсидії та декларацію про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії, за встановленими формами; довідки про доходи - у разі зазначення в декларації інших отриманих доходів, інформація про які відсутня у ДФС, Пенсійному фонді України, фондах соціального страхування, і відповідно до законодавства не може бути отримана за запитом структурного підрозділу з питань соціального захисту населення у порядку, встановленому цим Положенням. У разі зазначення в декларації інших отриманих доходів, інформація про які відсутня у ДФС, Пенсійному фонді України, фондах соціального страхування, та неможливості підтвердити такі доходи довідкою до декларації додається письмове пояснення з зазначенням їх розміру; договір найму (оренди) житла (з наявності).
Зазначені заява та декларація можуть бути надіслані структурному підрозділу з питань соціального захисту населення за місцем реєстрації заявника (орендарі - за місцем проживання) поштою або в електронній формі через офіційний веб-портал Мінсоцполітики або інтегровані з ним інформаційні системи органів виконавчої влади та місцевого самоврядування з накладенням електронного цифрового або електронного підпису, створеного шляхом додавання до заяви в електронній формі ідентифікаційних даних декларанта, підтверджених у процесі автентифікації з використанням електронної системи ідентифікації, що використовує базу клієнтських даних банків.
Рішення про призначення (непризначення) субсидії приймається протягом десяти днів після подання заяви та отримання відомостей, визначених абзацами восьмим - дванадцятим цього пункту. При цьому структурним підрозділом з питань соціального захисту населення повідомляється заявнику про призначення (непризначення) житлової субсидії.
25. Пунктом 20 Положення №848 передбачено підстави припинення надання раніше призначеної субсидії.
26. Так, відповідно до зазначеного пункту (в редакції на час виникнення спірних правовідносин) за поданням житлово-експлуатаційних організацій, житлово-будівельних (житлових) кооперативів, об`єднань співвласників багатоквартирного будинку та організацій, що надають житлово-комунальні послуги, якщо громадянин, якому призначено субсидію, не сплачує вартість фактично спожитої послуги з урахуванням розміру призначеної субсидії, за винятком випадків, пов`язаних із затримкою виплати заробітної плати, пенсії тощо, яка підтверджується відповідними документами, - з місяця, в якому надійшло таке подання. Подання надається зазначеними організаціями структурним підрозділам з питань соціального захисту населення до 10 числа місяця, що настає за місяцем, в якому виникли такі обставини;
якщо громадянин приховав або свідомо подав недостовірні дані про доходи (не зазначив один із видів доходів) та майновий стан, що вплинули на встановлення права на субсидію, внаслідок чого йому була надміру перерахована сума субсидії, - з місяця, в якому виявлено порушення;
у разі переїзду сім`ї в іншу місцевість та настання обставин, що унеможливлюють надання субсидії (зокрема смерть одинокої особи), - з місяця, що настає за місяцем, в якому відбулися зміни;
у разі отримання структурним підрозділом з питань соціального захисту населення за запитом інформації про збільшення чисельності зареєстрованих у житловому приміщенні осіб - з місяця, що настає за місяцем, в якому відбулися зміни;
за заявою уповноваженого власника (співвласника) житла, наймача житла у державному та громадському житловому фонді, члена житлово-будівельного кооперативу, власника (співвласника) житлового приміщення - з місяця, що настає за місяцем її подання, якщо інше не обумовлено заявою.
якщо під час вибіркового обстеження матеріально-побутових умов домогосподарства державним соціальним інспектором виявлено ознаки порушення норм законодавства щодо призначення субсидії, які вплинули (могли вплинути) на право призначення субсидії або визначення її розміру;
У разі коли через несплату громадянином вартості фактично спожитої послуги з урахуванням розміру призначеної субсидії надання субсидії для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг припинено, громадянин набуває право на її призначення на наступний період після подання документів, що підтверджують погашення заборгованості, яка виникла за період отримання субсидії.
Сума субсидії, перерахованої (виплаченої) надміру внаслідок свідомого подання громадянином документів з недостовірними відомостями або неповідомлення громадянином про зміни, зазначені у пункті 14 цього Положення, повертається ним за вимогою органу, що призначив субсидію.
У разі коли громадянин добровільно не повернув надміру перераховану (виплачену) суму субсидії, питання про її стягнення органи, що призначають субсидії, вирішують у судовому порядку.
До посадових осіб, винних у надмірному перерахуванні (виплаті) субсидії, вживаються заходи, передбачені законодавством.
27. За наведеного правого регулювання можна дійти висновку, що держава гарантує кожному громадянину право на отримання субсидії для відшкодування витрат на оплату користування житлом або його утримання та комунальних послуг на умовах та в порядку, визначеному Положенням №848, та в свою чергу покладає на громадян, яким призначено субсидію, обов`язки щомісячно сплачувати вартість фактично спожитої послуги з урахуванням розміру призначеної субсидії (п. 15 Положення №848), а також протягом місяця поінформувати структурний підрозділ з питань соціального захисту населення про зміну складу зареєстрованих у житловому приміщенні (будинку) осіб (орендарі - про осіб, які фактично проживають), їх соціального статусу, переліку отримуваних житлово-комунальних послуг, умов їх надання, виконавців житлово-комунальних послуг, купівлю товарів або оплату послуг, передбачених підпунктом 5 пункту 5 цього Положення, шляхом подання відповідних документів (п. 14 Положення №848).
28. Наслідком невиконання обов`язків, визначених Положенням №848, є припинення надання раніше призначеної субсидії.
29. Судами встановлено, що припинення надання позивачу раніше призначеної субсидії відбулось внаслідок надання недостовірних, на думку відповідача, даних про місце реєстрації позивача. Водночас, такої підстави для припинення виплати раніше призначеної субсидії Порядком №848, зокрема його пунктом 20 (в редакції на час виникнення спірних правовідносин), передбачено не було.
30. Аналогічна позиція висловлена у постанові Верховного Суду від 29.04.2020 у справі №206/3841/17, і Суд не вбачає підстав для відступу від неї.
31. За правилами частини першої статті 350 КАС суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення - без змін, якщо визнає, що суди першої та апеляційної інстанцій не допустили неправильного застосування норм матеріального права або порушень норм процесуального права при ухваленні судових рішень чи вчиненні процесуальних дій.
32. За вказаних обставин, Верховний Суд дійшов висновку про наявність підстав для залишення рішення суду апеляційної інстанції без змін.
Керуючись ст. 243, 341, 345, 349, 350, 356, 359 КАС України, Суд -