1. Правова система ipLex360
  2. Судові прецеденти
  3. Постанова суду


ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

14 травня 2021 року

м. Київ

справа №156/226/17

адміністративне провадження №К/9901/5544/17, К/9901/5545/17

Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:

головуючого - Стародуба О.П.,

суддів - Коваленко Н.В., Кравчука В.М.,

розглянувши в порядку письмового провадження касаційні скарги ОСОБА_1 на постанову Волинського окружного адміністративного суду від 18.05.2017р. (судді - Димарчук Т.М., Валюха В.М., Мачульський В.В.) та постанову Львівського апеляційного адміністративного суду від 04.10.2017р. (судді - Гуляка В.В., Коваль Р.Й., Судова-Хомюк Н.М. ) та Міністерства внутрішніх справ України на постанову Львівського апеляційного адміністративного суду від 04.10.2017р. (судді - Гуляка В.В., Коваль Р.Й., Судова-Хомюк Н.М. ) у справі за позовом ОСОБА_1 до Міністерства внутрішніх справ України, Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області про визнання протиправними бездіяльності та рішення, зобов`язання вчинити дії,

в с т а н о в и в :

У лютому 2017 року ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом, в якому просив:

визнати протиправною бездіяльність Міністерства внутрішніх справ України щодо не надіслання Пенсійному фонду України повідомлення про зміни в грошовому забезпеченні співробітників Міністерства внутрішніх справ України для перерахунку його пенсії з 01.01.2016р. та зобов`язати надіслати таке повідомлення;

визнати протиправним рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області, оформлене листом від 24.11.2016р. №802/ш-01 про відмову в перерахунку пенсії та зобов`язання здійснити з 01.01.2016р. такий перерахунок та виплату пенсії.

Судами попередніх інстанцій встановлено, що позивач є пенсіонером органів внутрішніх справ, перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України у Волинській області та отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб".

11.11.2016р. позивач звернувся до відповідача ГУ ПФУ у Волинській області із заявою про перерахунок пенсії, в якій просив здійснити йому перерахунок пенсії, як колишньому працівнику міліції та пенсіонеру органів внутрішніх справ у зв`язку зі зміною розміру грошового забезпечення поліцейських Національної поліції (а.с. 7).

Листом від 24.11.2016р. №802/ш-01 ГУ ПФУ у Волинській області повідомило позивача, що відповідно до Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсії відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", документи для призначення та проведення перерахунку пенсії подаються до органів ПФУ уповноваженими структурними підрозділами силових міністерств та відомств. Відповідно до Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до вищезазначеного Закону, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008р. №45, перерахунок раніше призначених пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінету Міністрів України про зміни розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв`язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. На підставі наведеного, силові міністерства та відомства про такі рішення Кабінету Міністрів України повідомляють у п`ятиденний строк ПФУ, який, в свою чергу, повідомляє головні управління Фонду в областях про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку. Однак, повідомлення про перерахунок пенсій колишнім працівникам органів внутрішніх справ з ПФУ на адресу ГУ ПФУ у Волинській області не надходило. Крім того, постанова Кабінету Міністрів України від 11.11.2015р. №988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" набрала чинності 02.12.2015р., тобто до набрання чинності ч. 3 ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". Факт її прийняття не надає підстав для проведення перерахунку пенсій колишнім працівникам міліції. (а.с. 8)

28.11.2016р. позивач звернувся до відповідача Міністерства внутрішніх справ України зі скаргою на його бездіяльність та просив Міністерства внутрішніх справ України повідомити ПФУ про підстави зміни розміру грошового забезпечення поліцейських Національної поліції України, з метою підготовки останнім списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку для надання можливості ГУ ПФУ у Волинській області здійснити перерахунок призначеної йому пенсії, як колишньому працівнику органу внутрішніх справ (а.с. 9).

На цю скаргу Міністерство внутрішніх справ України листом від 16.12.2016 року №22/6-Ш-2345 повідомило позивача про відмову щодо направлення до органів ПФУ інформації про необхідність проведення перерахунку його пенсії через відсутність законних підстав для цього. (а.с. 10)

Не погоджуючись з отриманими відмовами, позивач звернувся до суду з вказаним позовом.

В обґрунтування позовних вимог посилався на те, що законодавством йому гарантовано право на перерахунок пенсії у зв`язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців та осіб, які мають право на пенсію за Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". Постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015р. №988 встановлено грошове забезпечення поліцейських, що надає йому право на перерахунок пенсії. В свою чергу, не направлення відповідачем до Пенсійного фонду України інформації про зміни у грошовому утриманні є протиправним та таким, що порушує його право на перерахунок пенсії.

Постановою Волинського окружного адміністративного суду від 18.05.2017р. в задоволенні позову відмовлено.

Постановою Львівського апеляційного адміністративного суду від 04.10.2017р. скасовано, позов задоволено частково.

Визнано протиправною бездіяльність Міністерства внутрішніх справ України щодо не надіслання Пенсійному фонду України повідомлення про зміни в грошовому забезпеченні співробітників Міністерства внутрішніх справ України відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 13.02.2008р. №45 "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" та постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015р. №988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції", для перерахунку пенсії позивачу.

У задоволенні решти позовних вимог відмовлено.

Ухвалюючи рішення про відмову в задоволенні позову, суд першої інстанції виходив з того, що позивач, як колишній працівник міліції, має право на перерахунок пенсії у звязку із збільшенням грошового забезпечення поліцейських відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015р. №988, проте Міністерство внутрішніх справ України в межах заявленого позову не допускало бездіяльності щодо не надіслання повідомлення про зміни в грошовому забезпеченні співробітників Міністерства внутрішніх справ України для перерахунку пенсії позивача, оскільки листом від 03.02.2017р. МВС України скерувало Пенсійному фонду України повідомлення про наявність підстав для перерахунку пенсії особам рядового і начальницького складу МВС.

Крім того, Головні управління Пенсійного фонду України здійснюють перерахунок та виплату пенсії лише після надходження довідок про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно із додатком 2 від уповноважених державних органів, з якого особи були звільнені із служби. Оскільки на даний час такі довідки на адресу ГУ ПФУ у Волинській області не надходили, тому є передчасними позовні вимоги про зобов`язання відповідача здійснити перерахунок і виплату пенсії позивачу.

Скасовуючи постанову суду першої інстанції та приймаючи нову про задоволення позову частково, суд апеляційної інстанції виходив з того, що обов`язок щодо направлення до ПФУ інформації про зміни в грошовому забезпеченні осіб, які мають право на пенсію за Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", тобто колишнім працівникам міліції, покладено на МВС України, а тому є обґрунтованими доводи позивача щодо протиправної відмови відповідача МВС України, оформленої листом від 16.12.2016р. №22/6-Ш-2345, про направлення до органів ПФУ інформації про необхідність проведення перерахунку пенсії.

Відмовляючи в задоволенні позовних вимог в частині зобов`язання відповідача МВС України надіслати до ПФУ інформацію про зміни в грошовому утриманні для перерахунку пенсії позивача, суд апеляційної інстанції виходив з того, що листом 03.02.2017р. за вих. № 1461/05/22-2017 Міністерство внутрішніх справ України скерувало ПФУ повідомлення про наявність підстав для перерахунку пенсій особам рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ та про готовність уповноважених органів МВС подати до ГУ ПФУ в АР Крим, областях, містах Києві та Севастополі довідок для перерахунку пенсій у порядку та терміни, визначені законодавством.

Щодо позовних вимог про визнання протиправним рішення ГУ ПФУ у Волинській області про відмову в перерахунку пенсії та зобов`язання здійснити позивачу з 01.01.2016р. такий перерахунок, суд апеляційної інстанції виходив з того, що оскільки на час заявлення адміністративного позову довідки про розмір грошового забезпечення на адресу ГУ ПФУ у Волинській області не надходили, тому є передчасними позовні вимоги про зобов`язання органів ПФ здійснити перерахунок і виплату пенсії позивачу.

З ухваленими судовими рішеннями судів першої та апеляційної інстанцій не погодився позивач, звернувся з касаційною скаргою, в якій, посилаючись на порушення судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального та процесуального права, просив скасувати судові рішення судів першої та апеляційної інстанцій і ухвалити нове про задоволення позову повністю.

В обґрунтування касаційної скарги позивач посилається на те, що існує певний алгоритм дій для відповідачів у разі зміни грошового забезпечення працівників МВС України і такий алгоритм дій відповідачами не дотриманий вчасно, фактично своїми відмовами відповідачі не визнали підстав для проведення перерахунку пенсії, починаючи з січня 2016 року як МВС України, так і ГУ ПФУ у Волинській області затягують перерахунок пенсії, що в свою чергу порушує його право на належний соціальний захист. Вважає помилковими доводи відповідача про передчасність заявлених позовних вимог, оскільки внаслідок грубої бездіяльності та невиконанням встановленого нормативно-правовими актами України порядку порушується його право на належне соціальне забезпечення ще з січня 2016 року.

У відзиві на касаційну скаргу відповідач - ГУ ПФУ у Волинській області просив касаційну скаргу залишити без задоволення, а судові рішення судів першої та апеляційної інстанцій без змін.

В обґрунтування касаційної скарги відповідач МВС України посилається на те, що Міністерство внутрішніх справ України листом від 03.02.2017р. №1461/05/22-2017 повідомило Пенсійний фонд України про наявність підстав для перерахунку пенсії, а отже виконало вимоги Порядку №45, що в свою чергу виключає наявність бездіяльності з боку відповідача. Вважає, що спір є вирішеним і права позивача не потребують судового захисту.


................
Перейти до повного тексту