ПОСТАНОВА
Іменем України
07 травня 2021 року
Київ
справа №420/3445/19
адміністративне провадження №К/9901/11084/20
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
судді-доповідача - Уханенка С.А.,
суддів: Кашпур О.В., Радишевської О.Р.,
розглянув у письмовому провадженні як суд касаційної інстанції справу
за позовом ОСОБА_1 до Регіонального сервісного центру МВС в Одеській області, Територіального сервісного центру №5142 Регіонального сервісного центру МВС в Одеській області про визнання рішення протиправним та зобов`язання вчинити певні дії, провадження у якій відкрито
за касаційною скаргою Регіонального сервісного центру МВС в Одеській області на рішення Одеського окружного адміністративного суду від 29 листопада 2019 року (суддя Бойко О.Я.) та постанову П`ятого апеляційного адміністративного суду від 17 березня 2020 року (суддя-доповідач Ступакова І.Г., судді Бітов А.І., Лук`янчук О.В.),
У С Т А Н О В И В:
I. Суть спору
1. У червні 2019 року ОСОБА_1 звернувся з адміністративним позовом до Регіонального сервісного центру МВС в Одеській області, Територіального сервісного центру №5142 Регіонального сервісного центру МВС в Одеській області (далі - Територіальний сервісний центр №5142), в якому, з урахуванням заяви про зміну предмета позову від 03.10.2019, просив суд:
- визнати протиправним рішення від 11.04.2019 №31/15/5142-666 Територіального сервісного центру №5142 про відмову у здійсненні перереєстрації та відновленні свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу;
-зобов`язати Регіональний сервісний центр МВС в Одеській області здійснити реєстрацію та відновити свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу: мотоциклу чорного кольору марки Suzuki модель GS500Е (номер кузову НОМЕР_1 ), що належить ОСОБА_1 на праві приватної власності.
2. Позов обґрунтовував тим, що відмова Територіального сервісного центру №5142 у перереєстрації належного йому транспортного засобу з мотивів відсутності у нього зареєстрованого місця проживання в Україні суперечить чинному законодавству України у сфері цих правовідносин, яке не містить вимоги про обов`язковість реєстрації (проживання) фізичної особи саме на території України, а також порушує конституційні принципи рівності та недопустимості дискримінації особи за ознакою місця проживання.
ІІ. Рішення судів першої та апеляційної інстанцій і мотиви їх ухвалення
3. Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 29 листопада 2019 року, залишеним без змін постановою П`ятого апеляційного адміністративного суду від 17 березня 2020 року, позов задоволено частково: визнано протиправним рішення Територіального сервісного центру №5142 від 11.04.2019 №31/15/5142-666 про відмову у здійсненні перереєстрації та відновленні свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу з підстави відсутності документа з відміткою про місце реєстрації/проживання на території України. У задоволенні решти позовних вимог відмовлено.
4. Суди попередніх інстанцій дійшли висновку, що вимога Територіального сервісного центру №5142 про надання позивачем для перереєстрації транспортного засобу документа з відміткою про місце реєстрації/проживання на території України не ґрунтується на вимогах чинного законодавства України. Водночас суди не знайшли підстав для задоволення позовної вимоги про зобов`язання Регіонального сервісного центру МВС в Одеській області здійснити перереєстрацію належного позивачу транспортного засобу, оскільки відмова відповідача в наданні адміністративної послуги з указаної підстави перешкодила виконанню позивачем решти дій, необхідних для перереєстрації транспортного засобу.
III. Провадження в суді касаційної інстанції
5. У касаційній скарзі Регіональний сервісний центр МВС в Одеській області, посилаючись на порушення судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального і процесуального права, просить скасувати судові рішення та ухвалити нове, яким відмовити у задоволенні позову в повному обсязі.
6. За доводами відповідача, суди попередніх інстанцій помилково виходили з того, що відповідь Територіального сервісного центру №5142 від 11.04.2019 №31/15/5142-666, яка була надана ОСОБА_1 в порядку Закону України "Про звернення громадян", є рішенням про відмову в наданні адміністративної послуги. Натомість у цій відповіді позивачу було ґрунтовно роз`яснено, що перереєстрація транспортного засобу можлива за умови надання документа, який посвідчує особу із зазначенням місця реєстрації, транспортного засобу для огляду та документа, який підтверджує оплату адміністративної послуги. Зазначає, що встановлений спеціальним законодавством порядок реєстрації (перереєстрації) транспортних засобів вимагає наявності відомостей про зареєстроване місце проживання власника транспортного засобу в Україні та не передбачає технічної можливості зареєструвати транспортний засіб та видати номерні знаки без внесення такої інформації до Єдиного державного реєстру транспортних засобів. У зв`язку з наведеним уважає, що питання про реєстрацію транспортних засобів за власниками, які не мають зареєстрованого місця проживання в Україні, потребує вирішення Верховним Судом шляхом надання висновку щодо застосування норм права у спірних правовідносинах.
7. Позивачем не подано відзиву на касаційну скаргу.
8. Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши правильність застосування судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального і процесуального права, правової оцінки обставин у справі, колегія суддів виходить з такого.
IV. Встановлені судами фактичні обставини справи
9. 27.10.2011 за ОСОБА_1 зареєстрований мотоцикл Suzuki GS500Е, номер кузову НОМЕР_2, із присвоєнням реєстраційного номеру НОМЕР_3 .
10. 03.04.2019 ОСОБА_1 звернувся до Територіального сервісного центру №5142 із заявою про відновлення втраченого технічного паспорта на належний йому мотоцикл Suzuki GS500Е.
11. До заяви позивач додав: копію паспорта громадянина України для виїзду за кордон, у розділі "Особливі відмітки" якого зазначено: "оформлено постійне проживання в Німеччині 17.12.2003", "прийнятий на консульський облік у Генеральному консульстві України у Франкфурт-на-Майні з 02.02.2004"; копію посвідчення водія; копію довідки про присвоєння ідентифікаційного номеру. Зазначив, що нині проживає за адресою:
АДРЕСА_1. 12 . Листом від 11.04.2019 №31/15/5142-666 Територіальний сервісний центр №5142 повідомив ОСОБА_1, що перереєстрація транспортного засобу у зв`язку з втратою свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу буде проведена після подання ним документа, що посвідчує особу, із зазначенням місця реєстрації, транспортного засобу на огляд та документа, який підтверджує оплату адміністративної послуги. У листі також зверталась увага заявника на те, що серед поданих ним документів відсутній документ з відміткою про місце реєстрації/проживання на території України.
V. Позиція Верховного Суду
13. Відповідно до частин першої і другої статті 34 Закону України від 30.06.1993 №3353-XII "Про дорожній рух" державна реєстрація транспортного засобу полягає у здійсненні комплексу заходів, пов`язаних із перевіркою документів, які є підставою для здійснення реєстрації, а також відсутності будь-яких обтяжень, у тому числі за даними Державного реєстру обтяжень рухомого майна, звіркою і, за необхідності, дослідженням ідентифікаційних номерів складових частин та оглядом транспортного засобу, оформленням і видачею реєстраційних документів та номерних знаків. Державний облік зареєстрованих транспортних засобів включає в себе процес реєстрації, накопичення, узагальнення, зберігання та передачі інформації про зареєстровані транспортні засоби та їх власників.
14. Частиною дванадцятою статті 34 цього Закону передбачено, що на транспортні засоби оформляються та видаються реєстраційні документи, зразки яких затверджуються Кабінетом Міністрів України, та закріплюються номерні знаки, які відповідають встановленим вимогам.
15. Постановою Кабінету Міністрів України від 07.09.1998 №1388 затверджений Порядок державної реєстрації (перереєстрації), зняття з обліку автомобілів, автобусів, а також самохідних машин, сконструйованих на шасі автомобілів, мотоциклів усіх типів, марок і моделей, причепів, напівпричепів, мотоколясок, інших прирівняних до них транспортних засобів та мопедів (далі - Порядок).
16. За приписами пункту 7 Порядку власники транспортних засобів та особи, що експлуатують такі засоби на законних підставах, або їх представники (далі - власники) зобов`язані зареєструвати (перереєструвати) транспортні засоби протягом десяти діб після придбання (одержання) або митного оформлення, або тимчасового ввезення на територію України, або виникнення обставин, що є підставою для внесення змін до реєстраційних документів.
17. Згідно з пунктом 33 Порядку (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) перереєстрація транспортних засобів проводиться у разі отримання свідоцтва про реєстрацію замість утраченого або непридатного для користування, зміни їх власників, місця стоянки, місцезнаходження або найменування власників- юридичних осіб, місця проживання або прізвища, імені чи по батькові фізичних осіб, які є власниками транспортних засобів, а також у разі зміни кольору, переобладнання транспортного засобу чи заміни кузова, інших складових частин, що мають ідентифікаційні номери.
18. Наведеній нормі кореспондують приписи пункту 18 Порядку, відповідно до якого замість утраченого або непридатного для користування свідоцтва про реєстрацію (технічного паспорта) і номерних знаків на підставі заяви власника або його представника видається нове свідоцтво про реєстрацію та номерні знаки, а також пункту 42 Порядку, яким передбачено, що в разі втрати власником свідоцтва про реєстрацію (технічного паспорта) зняття з обліку або перереєстрація транспортного засобу проводиться після видачі нового свідоцтва про реєстрацію, крім випадків зняття з обліку транспортних засобів, які перейшли у власність спадкоємця на підставі свідоцтва про право на спадщину.
19. Пунктом 54 Порядку (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) обумовлено, що на транспортні засоби, власники яких виїжджають за кордон на постійне місце проживання, видаються свідоцтва про реєстрацію та номерні знаки встановленого зразка. Такі транспортні засоби знімаються з обліку.
20. Отже, втрата власником свідоцтва про реєстрацію (технічного паспорта) зумовлює необхідність проведення перереєстрації транспортного засобу з отриманням нового свідоцтва про реєстрацію та номерних знаків. Проведення перереєстрації у вказаному випадку передує і процедурі зняття транспортного засобу з обліку.
21. За змістом пункту 8 Порядку державна реєстрація (перереєстрація) транспортних засобів проводиться на підставі заяв власників, поданих особисто або уповноваженим представником, і документів, що посвідчують їх особу, підтверджують повноваження представника, а також правомірність придбання, отримання, ввезення, митного оформлення транспортних засобів, відповідність конструкції транспортних засобів установленим вимогам безпеки дорожнього руху, а також вимогам, які є підставою для внесення змін до реєстраційних документів.
22. Наказом Міністерства внутрішніх справ України від 11.08.2010 №379 затверджена Інструкція про порядок здійснення підрозділами Державтоінспекції МВС державної реєстрації, перереєстрації та обліку транспортних засобів, оформлення і видачі реєстраційних документів, номерних знаків на них, затвердженій (далі - Інструкція).
23. Згідно з абзацом другим пункту 3.1 Інструкції для проведення реєстрації транспортних засобів (далі - ТЗ) посадовими особами центрами надання послуг, пов`язаних з використанням автотранспортних засобів (далі - Центри), приймаються до розгляду письмові заяви власників ТЗ - фізичних або юридичних осіб, зразки яких наведено в додатках 1, 2 до цієї Інструкції.
24. Після прийняття заяви посадовою особою Центру проводяться огляд ТЗ, перевірка документів та транспортного засобу за наявними базами даних АІС та в разі прийняття рішення щодо реєстрації після сплати їх власниками передбачених законодавством податків і зборів (обов`язкових платежів), а також внесення в установленому порядку платежів за проведення огляду транспортних засобів, державну реєстрацію (перереєстрацію), зняття з обліку, відшкодування вартості бланків реєстраційних документів та номерних знаків (абзац шостий пункту 3.1 Інструкції).
25. Відповідно до положень пунктів 3.3, 3.7, 3.9 Інструкції результати проведених перевірок відмічаються на заяві (додаток 1 або 2) та підписуються уповноваженою посадовою особою Центру (із зазначенням П.І.Б., дати і часу проведення перевірки).
26. У пункті 3.11 Інструкції встановлено, що після проведення всіх перевірок у заяву (додатки 1 або 2) про реєстрацію ТЗ уповноваженою посадовою особою Центру, яка приймає рішення, вноситься чіткий запис про прийняте щодо реєстрації ТЗ рішення, яке підтверджується підписом із зазначенням П.І.Б. та дати. Запис про відмову в реєстрації ТЗ із зазначенням мотивованих підстав відмови також вноситься в цю заяву, копія якої повертається власнику ТЗ або його представнику. На прохання заявника складається окрема письмова відповідь про підставу відмови в реєстрації ТЗ, яка підписується уповноваженою посадовою особою та реєструється в установленому порядку. Такий порядок застосовується також при наданні відмови у видачі інших реєстраційних документів і номерних знаків ТЗ. Звернення громадян або юридичних осіб з питань, пов`язаних із проведенням реєстрації ТЗ, розглядаються в порядку і терміни, що встановлені Законом України "Про звернення громадян".
27. Таким чином, Інструкцією закріплені вимоги як до оформлення заяви про реєстрацію (перереєстрацію) транспортного засобу, яка подається за встановленим зразком, так і до оформлення рішення про реєстрацію (перереєстрацію) або відмову в реєстрації (перереєстрації) транспортного засобу, яке у вигляді письмової резолюції уповноваженої посадової особи вноситься до заяви про реєстрацію (перереєстрацію) транспортного засобу. При цьому в разі прийняття негативного рішення у заяві зазначаються мотивовані підстави відмови у реєстрації (перереєстрації) транспортного засобу. На прохання заявника підстави відмови можуть бути також викладені в окремій письмовій відповіді уповноваженої посадової особи.
28. Як убачається з матеріалів справи та встановлено судами, заява від 03.04.2019 подана ОСОБА_1 у довільній формі та не містить резолюції уповноваженої посадової особи про прийняте рішення.
29. У листі Територіального сервісного центру №5142 від 11.04.2019 №31/15/5142-666 також не зазначено про прийняте за заявою від 03.04.2019 рішення, а натомість наведено перелік документів, які заявнику необхідно подати для перереєстрації транспортного засобу у зв?язку із втратою свідоцтва про реєстрацію, у тому числі документ з відміткою про місце реєстрації/проживання на території України.
30. За наведених обставин суди попередніх інстанцій помилково виходили з того, що надана відповідачем письмова відповідь на заяву позивача невстановленої форми є рішенням суб?єкта владних повноважень про відмову в перереєстрації транспортного засобу.
31. Натомість, з огляду на положення пункту 3.11 Інструкції, заяву позивача від 03.04.2019 слід розцінювати як звернення з питань, пов`язаних із проведенням реєстрації транспортного засобу, на яку Територіальним сервісним центром №5142 у порядку і строк, визначені Законом України від 02.10.1996 №393/96-ВР "Про звернення громадян", надана вичерпна відповідь.
32. При цьому відсутність у вказаній відповіді безпосереднього посилання на Закон України "Про звернення громадян", на що звернули увагу суди обох інстанцій, не виключає можливості застосування цього Закону та автоматично не робить відповідь на звернення рішенням про відмову в наданні адміністративної послуги, до якого підзаконним нормативним актом установлені певні вимоги.
33. Відповідно до статті 19 Закону України "Про звернення громадян" органи державної влади і місцевого самоврядування, підприємства, установи, організації незалежно від форм власності, об`єднання громадян, засоби масової інформації, їх керівники та інші посадові особи в межах своїх повноважень, зокрема, зобов`язані: об`єктивно, всебічно і вчасно перевіряти заяви чи скарги; письмово повідомляти громадянина про результати перевірки заяви чи скарги і суть прийнятого рішення.
34. Виходячи з цього, незгода позивача зі змістом наданої йому відповіді, яка має інформативний характер, не свідчить про порушення відповідачем Закону України "Про звернення громадян" та втручання останнього у права чи законні інтереси позивача щодо перереєстрації належного йому транспортного засобу.
35. У зв?язку з цим суди першої та апеляційної інстанцій передчасно вирішували питання щодо правових підстав для реєстрації транспортного засобу за власником, який не має зареєстрованого місця проживання в Україні, оскільки спірні правовідносини виникли з приводу розгляду заяви ОСОБА_1 в порядку Закону України "Про звернення громадян", а не у зв?язку з прийняттям рішення про відмову у перереєстрації транспортного засобу, яке би могло порушувати права чи законні інтереси позивача у сфері надання цієї адміністративної послуги.
36. Таким чином, зважаючи на відсутність порушених прав чи законних інтересів позивача у спірних правовідносинах, відсутні підстави для задоволення цього позову в повному обсязі.
37. Відповідно до частини першої статті 351 КАС України суд скасовує судове рішення повністю або частково і ухвалює нове рішення у відповідній частині або змінює його, якщо таке судове рішення, переглянуте в передбачених статтею 341 цього Кодексу межах, ухвалено з неправильним застосуванням норм матеріального права або порушенням норм процесуального права.
38. З огляду на викладене рішення судів першої та апеляційної інстанцій у частині задоволеної позовної вимоги підлягають скасуванню з ухваленням нового рішення про відмову у задоволенні позову в цій частині.
39. В іншій частині судові рішення ухвалені з дотриманням норм матеріального та процесуального права, тому в силу частини першої статті 350 КАС України підлягають залишенню без змін.
Керуючись статтями 345, 350, 351, 355, 356, 359 КАС України, Суд