ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
29 квітня 2021 року
м. Київ
справа № 520/4791/17
провадження № К/9901/37420/18
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
судді-доповідача Єзерова А.А.,
суддів: Желєзного І.В., Стрелець Т.Г.,
розглянув у порядку письмового провадження адміністративну справу
за касаційною скаргою Центрального об`єднаного управління Пенсійного фонду України в місті Одесі
на постанову Одеського апеляційного адміністративного суду від 28.09.2017 (колегія суддів у складі головуючого судді Бойка А.В., суддів: Димерлія О.О., Єщенка О.В.)
у справі №520/4791/17
за позовом ОСОБА_1
до Центрального об`єднаного управління Пенсійного фонду України в місті Одесі
про визнання протиправним рішення та зобов`язання вчинити певні дії.
I. РУХ СПРАВИ
1. ОСОБА_1 звернулась до суду з позовом до Центрального об`єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Одесі про визнання протиправним рішення від 30.03.2017 №842747 "Про відмову у перерахунку пенсії"; зобов`язання відповідача здійснити розрахунок та виплату пенсії починаючи з дати призначення пенсії у розмірі 86% з урахуванням надбавки за вислугу років у розмірі 40 % від посадового окладу, з урахуванням надбавки за спеціальне звання у розмірі, встановленому згідно з довідкою Державної податкової інспекції у Приморському районі м. Одеси від 15.09.2011 №51632/Ф/05-026 та інших виплат згідно з довідкою від 02.03.2017 №2989/Ф/15-53-05-26 з виплатою фіксованої індексації без зміни базового місяця індексації пенсії наростаючим підсумком - вересень 2011 року.
2. Постановою Київського районного суду місті Одеси від 12.06.2017 позов задоволено.
3. Постановою Одеського апеляційного адміністративного суду від 28.09.2017 рішення суду першої інстанції скасовано та прийнято нове, яким позов задоволено частково:
визнано протиправним та скасовано рішення Центрального об`єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Одесі від 30.03.2017 № 842747 "Про відмову у перерахунку пенсії";
зобов`язано Центральне об`єднане управління Пенсійного фонду України в м. Одесі здійснити ОСОБА_1 розрахунок та виплату пенсії починаючи з 24 жовтня 2016 року у розмірі 86% з урахуванням надбавки за вислугу років у розмірі 40 % від посадового окладу, з урахуванням надбавки за спеціальне звання у розмірі, встановленому згідно з довідкою Державної податкової інспекції у Приморському районі м. Одеси від 15.09.2011 №51632/Ф/05-026, та інших виплат згідно з довідкою від 02.03.2017 №2989/Ф/15-53-05-26 з виплатою фіксованої індексації без зміни базового місяця індексації пенсії наростаючим підсумком.
4. У поданій касаційній скарзі Центральне об`єднане управління Пенсійного фонду України в місті Одесі із посиланням на порушення судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального та процесуального права, просив скасувати оскаржувані судові рішення та постановити нове, яким у задоволенні позову відмовити.
II. ОБСТАВИНИ СПРАВИ
5. Судами попередніх інстанцій встановлено та матеріалами справи підтверджено, що ОСОБА_1 з 16.09.2011 перебуває на обліку в відділі пенсійного забезпечення Центрального об`єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Одесі та отримує пенсію відповідно до Закону України "Про державну службу" у розмірі 86% від заробітної плати.
6. При розрахунку пенсії позивача пенсійним органом не було включено розмір матеріальної допомоги на оздоровлення та матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань та індексації, а також зменшено надбавку за вислугу років з 40% на 25%, що зумовило ОСОБА_1 звернутися 22.03.2017 до відповідача із заявою про приведення розміру пенсії, обчисленої не в повному обсязі з дати призначення у відповідність до законодавства України. До заяви надано довідку про складові заробітної плати від 15.09.2011 року № 51632/Ф/05-026, видану Державною податковою інспекцією у Приморському районі м. Одеси.
7. Рішення пенсійного органу від 30.03.2017 № 842747 відмовлено позивачу у перерахунку пенсії. Відмова мотивована тим, що у зв`язку з набранням чинності Законом України "Про державну службу" від 10.12.2015 №889-VIII скасовано, зокрема статтю 37 Закону України "Про державну службу" від 16.12.1993 №3723-ХІІ. Постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 №1013 "Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів" скасовано пункт 4 Постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 №865, яким визначався механізм перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про державну службу" від 16.12.1993 №3723-ХІІ.
8. Вважаючи зазначені дії відповідача незаконними, позивач звернулась до суду з цим позовом.
III. ОЦІНКА СУДІВ ПЕРШОЇ ТА АПЕЛЯЦІЙНОЇ ІНСТАНЦІЙ
9. Задовольняючи позов, суд першої інстанції, з позицією якого погодився суд апеляційної інстанції, виходив з того, що отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов`язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії.
10. Суд апеляційної інстанції окремо зазначив, що суд першої інстанції позовні вимоги за період з вересня 2011 року по 23.10.2016 залишив без розгляду, проте при прийнятті рішення не вирішив позовні вимоги в період з 24.10.2016 по 30.03.2017, які теж підлягали задоволенню.
IV. ДОВОДИ КАСАЦІЙНОЇ СКАРГИ
11. Відповідач у касаційній скарзі наголошує на тому, що з 01.06.2015 скасовано норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії призначаються відповідно до Закону України "Про державну службу" від 16.12.1993 № 3723-XII, а з 01.05.2016 набрав чинності Закон України від 10.12.2015 №889-VIII "Про державну службу", відповідно до якого призначені пенсії державного службовця не перераховуються.
V. ВИСНОВКИ ВЕРХОВНОГО СУДУ
12. Верховний Суд, перевіривши і обговоривши доводи касаційної скарги, в межах касаційного перегляду, визначених статті 341 Кодексу адміністративного судочинства України, вважає за необхідне зазначити наступне.
13. Згідно ст. 37 Закону України "Про державну службу" № 3723-XII від 16.12.1993 (далі - Закон № 3723-XII) (в редакції, що була чинна в період призначення пенсії) пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі.
14. Згідно з частиною першою статті 1 Закону України "Про оплату праці" заробітна плата це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.
15. Статтею 2 цього Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.
16. Частинами другою та шостою статті 33 Закону №3723-ХІІ передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок. Державним службовцям можуть установлюватися надбавки за високі досягнення у праці і виконання особливо важливої роботи, доплати за виконання обов`язків тимчасово відсутніх працівників та інші надбавки і доплати, а також надаватися матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань.
17. Умови оплати праці державних службовців, розміри їх посадових окладів, надбавок, доплат і матеріальної допомоги визначаються Кабінетом Міністрів України (частина сьома статті 33 Закону № 3723-ХІІ).
18. Постановою Кабінету Міністрів України від 09 березня 2006 року № 268 "Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників апарату органів виконавчої влади, прокуратури, судів та інших органів" керівникам цих органів надано право у межах затвердженого фонду оплати праці надавати працівникам матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань та допомогу для оздоровлення при наданні щорічної відпустки у розмірі, що не перевищує середньомісячної заробітної плати працівника.
19. Законом України "Про індексацію грошових доходів населення" №1282-ХІІ від 03.07.1991 передбачено, що об`єктом індексації грошових доходів населення є в тому числі заробітна плата, підстави для індексації грошових доходів населення наявні у разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 101 відсотка, те що індексація грошових доходів працюючого населення проводиться за основним місцем роботи.
20. Частиною 1 статті 66 Закону України від 05.11.1991 № 1788-XII "Про пенсійне забезпечення" зазначено, що до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України "Про збір на обов`язкове державне пенсійне страхування" нараховується збір на обов`язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподаткованого доходу (прибутку), сукупного оподаткованого доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).
21. Стаття 41 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема, до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов`язкове державне пенсійне страхування.
22. Аналіз наведених норм дає підстави для висновку, що отримані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов`язкове державне пенсійне страхування, включаються до складу заробітної плати державного службовця та враховуються при обчисленні розміру його пенсії.
23. Доводи касаційної скарги з приводу того, що з 01.06.2015 скасовано норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії призначаються відповідно до Закону України "Про державну службу", а з 01.05.2016 набрав чинності Закон України від 10.12.2015 №889-VIII "Про державну службу", відповідно до якого призначені пенсії державного службовця не перераховуються, колегія суддів вважає безпідставними, оскільки предметом позову у даній справі є неправильне обчислення розміру пенсії позивачу при її призначенні відповідно до вимог Закону №3723-ХІІ щодо врахування всіх складових оплати праці, з яких утримано внесок на державне соціальне страхування, на які позивач мала право до набрання чинності Законом №889-VIII.
24. Зазначена правова позиція викладена у постанові Верховного Суду від 02.04.2019 у справі № 570/4196/16-а та постанові Верховного Суду від 27.12.2019 у справі №522/4143/17.
25. Враховуючи наведене, Суд не встановив неправильного застосування норм матеріального права або порушень норм процесуального права при ухваленні оскаржуваних судових рішень і погоджується з висновком судів щодо наявності підстав для задоволення позову.
26. Відповідно до частини першої статті 350 КАС України суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення - без змін, якщо визнає, що суди першої та апеляційної інстанцій не допустили неправильного застосування норм матеріального права при ухваленні судових рішень чи вчиненні процесуальних дій.
27. З огляду на результат касаційного розгляду та відсутність документально підтверджених судових витрат, понесених учасниками справи у зв`язку з переглядом справи в суді касаційної інстанції, судові витрати розподілу не підлягають.
Керуючись статтями 341, 350, 356 КАС України, Суд -