У Х В А Л А
27 квітня 2021 року
м. Київ
Справа № 199/7005/18
Провадження № 13-60зк21
Велика Палата Верховного Суду у складі:
судді-доповідача Британчука В.В.,
суддів: Григорʼєвої І.В., Гриціва М.І., Гудими Д.А., Данішевської В.І., Єленіної Ж.М., Золотнікова О.С., Катеринчук Л.Й., Князєва В.С., Лобойка Л.М., Пількова К.М., Прокопенка О.Б., Пророка В.В., Сімоненко В.М., Ткача І.В., Штелик С.П.,
перевірила заяву захисника Пустинцева А.В. в інтересах засудженого ОСОБА_1 про перегляд постанови Касаційного кримінального суду у складі Верховного Суду від 18 березня 2021 року й
УСТАНОВИЛА:
Як убачається з заяви та доданих до неї матеріалів, вироком Амур-Нижньодніпровського районного суду м. Дніпропетровська від 13 лютого 2020 року ОСОБА_1 засуджено до покарання у виді позбавлення волі: за ч. 1 ст. 122 Кримінального кодексу України (далі - КК) - на строк три роки; за ч. 1 ст. 146 КК - на строк три роки; за ч. 3 ст. 152 КК (в редакції Закону України від 01 червня 2010 року № 2295-VI) - на строк дванадцять років, й на підставі ст. 70 КК за сукупністю злочинів остаточно - на строк дванадцять років.
Цим же вироком засуджено ОСОБА_2, питання про перегляд судового рішення щодо якого не порушується.
Ухвалою Дніпровського апеляційного суду від 01 вересня 2020 року вирок залишено без зміни.
Постановою Касаційного кримінального суду у складі Верховного Суду (далі - ККС, касаційний суд) від 18 березня 2021 року вищевказані судові рішення залишено без зміни.
Не погодившись із постановою касаційного суду, захисник подав до Великої Палати Верховного Суду (далі - Велика Палата) заяву, у якій висловлює свою незгоду з зазначеним судовим рішенням, зокрема, посилається на неоднакове застосування судом касаційної інстанції однієї і тієї самої норми права. На цій підставі просить скасувати постанову ККС і призначити новий розгляд в суді касаційної інстанції.
Перевіривши вищенаведені доводи і долучені до заяви матеріали, Велика Палата дійшла таких висновків.
15 грудня 2017 року розпочав роботу Верховний Суд і набрав чинності Закон України "Про внесення змін до Господарського процесуального кодексу України, Цивільного процесуального кодексу України, Кодексу адміністративного судочинства України та інших законодавчих актів" від 03 жовтня 2017 року № 2147-VIII (далі - Закон № 2147-VIII).
Законом № 2147-VIII внесено зміни до Кримінального процесуального кодексу України (далі - КПК), відповідно до яких Велика Палата не наділена повноваженнями переглядати судові рішення ККС за результатами розгляду касаційних скарг.
При цьому КПК доповнено процесуальними нормами, якими визначено підстави та порядок передачі справи на розгляд Великої Палати (статті 4341, 4342 Глави 32 "Провадження в суді касаційної інстанції" КПК).
Вказаними нормами КПК встановлено, що на розгляд Великої Палати передається лише кримінальне провадження, яке розглядається у касаційному порядку в Касаційному кримінальному суді, а питання про передачу провадження вирішується вказаним судом за власною ініціативою або за клопотанням учасників справи.
Сторони кримінального провадження не мають права безпосередньо звертатися до Великої Палати з метою перегляду судових рішень.
Велика Палата не наділена повноваженнями щодо "повторної" касації, оскільки не є четвертою інстанцією в системі судів кримінальної юрисдикції.
З огляду на вищевикладене та з урахуванням положень глави 32 КПК Велика Палата дійшла висновку про те, що у відкритті провадження за заявою захисника має бути відмовлено.
Керуючись статтями 4341, 4342 КПК, Велика Палата Верховного Суду