Постанова
Іменем України
29 квітня 2021 року
м. Київ
справа №725/6276/19
провадження №61-13651св20
Верховний Суд у складі колегії суддів Третьої судової палати Касаційного цивільного суду:
Висоцької В. С. (суддя-доповідач), Грушицького А. І., Литвиненко І. В.,
учасники справи:
позивач - ОСОБА_1,
відповідач - державне підприємство "Сетам",
відповідач - ОСОБА_2,
відповідач - Південно-Західне міжрегіональне управління Міністерства юстиції (м. Івано-Франківськ),
відповідач - Чернівецька міська рада,
відповідач - приватний нотаріус Чернівецького міського нотаріального округу Макеєва Надія Василівна,
третя особа - акціонерне товариство "Альфа-Банк",
третя особа - публічне акціонерне товариство "Комерційний банк "Надра",
розглянув у попередньому судовому засіданні в порядку письмового провадження касаційну скаргу ОСОБА_1 на постанову Чернівецького апеляційного суду від 29 липня 2020 року у складі колегії суддів Половінкіна Н. Ю., Литвинюк І. М., Одинака О. О.,
ОПИСОВА ЧАСТИНА
Короткий зміст позовних вимог
У листопаді 2019 року ОСОБА_1 звернувся до суду до державного підприємства "Сетам" (далі - ДП "Сетам"), ОСОБА_2, Південно-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Івано-Франківськ), Чернівецької міської ради, приватного нотаріуса Чернівецького міського нотаріального округу Макеєвої Н. В., треті особи: акціонерне товариство "Альфа-Банк" (далі - АТ "Альфа-Банк"), публічне акціонерне товариство "Комерційний банк "Надра" (далі - ПАТ КБ "Надра"), з позовом, в якому просив:
- визнати недійсними електронні торги по лоту № 175694 з реалізації арештованого майна, а саме нежитлової будівлі - магазину, загальною площею 76,9 кв.м, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1, результат яких оформлений протоколом проведення електронних торгів від 02 листопада 2016 року ДП "Сетам" та актом головного державного виконавця відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції в Чернівецькій області 09 листопада 2016 року;
- визнати недійсним протокол проведення електронних торгів по лоту № 175694 від 02 листопада 2016 року ДП "Сетам", за яким переможцем торгів з придбання нежитлової будівлі - магазину, загальною площею 76,9 кв. м, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1, стала ОСОБА_2 ;
- визнати недійсним акт головного державного виконавця відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Чернівецькій області від 09 листопада 2016 року про проведені електроні торги з реалізації нежитлової будівлі - магазину, загальною площею 76,9 кв. м, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 ;
- визнати недійсним свідоцтво про придбання нерухомого майна з прилюдних торгів, видане 09 листопада 2016 року приватним нотаріусом Чернівецького міського нотаріального округу Макеєвою Н. В. на ім`я ОСОБА_2 ;
- визнати недійсною Декларацію про готовність об`єкта до експлуатації, видану 08 січня 2019 року Інспекцією державного архітектурно-будівельного контролю Чернівецької міської ради;
- скасувати в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень (з відкриттям розділу), індексний номер: 32300461 від 09 листопада 2016 року, прийняте державним реєстратором - приватним нотаріусом Макеєвою Н. В., Чернівецький міський нотаріальний округ, Чернівецька область, про державну реєстрацію права власності на нерухоме майно, нежитлову будівлю - магазин, загальною площею 76,9 кв.м, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1, за ОСОБА_2 .
Позов мотивовано тим, що рішенням Господарського суду Чернівецької області від 16 листопада 2007 року визнано право власності фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 на нежитлову будівлю - магазин площею
76,90 кв. м, що знаходиться по АДРЕСА_1 .
30 жовтня 2013 року державним виконавцем Першотравневого відділу державної виконавчої служби Чернівецького управління юстиції у виконавчому провадженні складено акт опису та арешту нежитлової будівлі - магазину площею 76,90 кв. м, що знаходиться по АДРЕСА_1 .
Постановою в. о. начальника управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції в Чернівецькій області від 06 березня 2015 року матеріали зведеного виконавчого провадження, яке перебувало на виконанні у Садгірському відділі державної виконавчої служби Чернівецького міського управління юстиції та включало в себе виконавчі провадження про стягнення з ОСОБА_1 на користь стягувачів ПАТ "Укрсоцбанк", ПАТ "КБ "Надра", ОСОБА_3 коштів на загальну суму 280 105,39 грн та 119 802 доларів США передано до відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції в Чернівецькій області.
На виконання постанови старшого державного виконавця відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції в Чернівецькій області від 15 червня 2015 року у виконавчому провадженні суб`єктом оціночної діяльності 14 квітня 2016 року складено звіт про оцінку, згідно якого вартість нежитлової будівлі магазину площею 76,90 кв. м, що знаходиться по АДРЕСА_1 становить 914 802 грн без ПДВ.
Проте, позивач в період 2015-2016 років самочинно здійснив добудову, збільшивши загальну площу нежитлової будівлі магазину по АДРЕСА_1 з 76,9 кв. м до 158,7 кв. м.
Внаслідок здійснення самочинного будівництва об`єкт по АДРЕСА_1 загальною площею 158,7 кв. м є новоствореним вцілому, до моменту його державної реєстрації вилучений із цивільного обороту як нерухоме майно, а позивач вважається власником матеріалів, обладнання, які були використані в процесі будівництва.
Відділом примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Чернівецькій області 03 серпня 2019 року передано до Чернівецької філії Державного підприємства "Сетам" заявку від 29 липня 2016 року на реалізацію арештованого майна.
Позивач повідомив відділ примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції в Чернівецькій області та ДП "Сетам", що нежитлова будівля магазин, що знаходиться по АДРЕСА_1 є самочинним будівництвом та не може бути реалізована з торгів, у зв`язку з чим просив зупинити його реалізацію до узаконення самочинного будівництва.
У зв`язку із відсутністю учасників торги 25 серпня 2016 року та 28 вересня 2016 року визнано такими, що не відбулись, нерухоме майно було уцінено до 640 361,40 грн.
За результатами прилюдних торгів від 02 листопада 2016 року переможцем визначено єдиного допущеного учасника ОСОБА_2
09 листопада 2016 року ОСОБА_2 отримала свідоцтво про придбання нерухомого майна з прилюдних торгів, яке видано приватним нотаріусом Чернівецького міського нотаріального округу Макеєвою Н. В.
Продаж спірного об`єкту на електронних торгах відбувся з порушенням вимог чинного законодавства, завдав значної матеріальної шкоди позивачу, що є підставою для визнання цих торгів недійсними.
Короткий зміст рішень судів першої та апеляційної інстанцій
Рішенням Першотравневого районного суду м. Чернівці від 28 травня 2020 року у складі судді Нестеренко Є. В. позов ОСОБА_1 задоволено.
Визнано електронні торги по лоту № 175694 з реалізації арештованого майна нежитлової будівлі - магазину, загальною площею 76,9 кв. м, що знаходиться по АДРЕСА_1, результат яких оформлений протоколом проведення електронних торгів ДП "Сетам" від 02 листопада 2016 року та актом головного державного виконавця відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції в Чернівецькій області від 09 листопада 2016 року, недійсними.
Визнано протокол проведення електронних торгів ДП "Сетам" від 2 листопада 2016 року по лоту №175694, за яким переможцем торгів з придбання нежитлової будівлі - магазину, загальною площею 76,9 кв. м, що знаходиться по АДРЕСА_1 стала ОСОБА_2, недійсним.
Визнано акт головного державного виконавця відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Чернівецькій області від 09 листопада 2016 року про проведені електроні торги з реалізації нежитлової будівлі - магазину, загальною площею 76,9 кв.м, що знаходиться по АДРЕСА_1, недійсним.
Визнано свідоцтво про придбання нерухомого майна з прилюдних торгів, видане Підгорній Л. Є. приватним нотаріусом Чернівецького міського нотаріального округу Макеєвою Н. В. 09 листопада 2016 року недійсним.
Визнано декларацію про готовність об`єкта до експлуатації, видану Інспекцією державного архітектурно-будівельного контролю Чернівецької міської ради 08 січня 2019 року недійсною.
Скасовано в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень (з відкриттям розділу), від 09 листопада 2016 року, прийняте державним реєстратором приватним нотаріусом Макеєвою Н. В., Чернівецький міський нотаріальний округ, Чернівецька область, про державну реєстрацію права власності на нерухоме майно нежитлову будівлю - магазин, загальною площею 76,9 кв. м, що знаходиться по АДРЕСА_1, за ОСОБА_2 .
Застосовано наслідки недійсності правочину та визнано право власності ОСОБА_1 на нежитлову будівлю - магазин загальною площею
76,9 кв. м, що знаходиться по АДРЕСА_1 .
Рішення суду першої інстанції мотивовано тим, що предметом договору купівлі-продажу є об`єкт самочинного будівництва. ОСОБА_1 здійснено самочинну добудову до нежитлової будівлі-магазину по АДРЕСА_1 торгівельного залу із легких дерев`яних конструкцій площею 46,1 кв.м, комори площею 4,7 кв.м, влаштовано зовнішні металеві сходи та обладнано офісне приміщення в просторі горища площею 31,1 кв. м, об`єкт по АДРЕСА_1 загальною площею 158,7 кв. м є новоствореним вцілому, до моменту його державної реєстрації вилучений із цивільного обороту як нерухоме майно.
Відділом примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Чернівецькій області, ДП "Сетам"порушено вимоги частини другої статті 61 Закону України "Про виконавче провадження", пункту 2 частини п`ятої, частини дев`ятої 9 розділу 3 Порядку реалізації арештованого майна, надано неповну та неправдиву інформацію щодо об`єкту продажу, що вплинуло на результати торгів.
В інформаційному повідомленні про лот, розміщеному на сайті ДП "Сетам", не в повній мірі зазначено відомості про майно, що виставлялося на електронні торги, його склад, характеристики, опис, наявність дефектів, не зазначено характеристик та опису жодного із об`єктів, які входять до складу комплексу (матеріали, з яких побудовані об`єкти, рік побудови, знос кожного об`єкта), відсутня інформація про самочинне будівництво, повне фотографічне зображення майна.
Установивши недійсність правочину, суд першої інстанції дійшов висновку про наявність підстав для визнання недійсними протоколу проведення електронних торгів ДП "Сетам" від 02 листопада 2016 року, акту головного державного виконавця відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції в Чернівецькій області Манжосова М.П. 09 листопада 2016 року, свідоцтва про придбання нерухомого майна з прилюдних торгів, виданого ОСОБА_2 09 листопада 2016 року, декларації про готовність об`єкта до експлуатації, видану Інспекцією державного архітектурно-будівельного контролю Чернівецької міської ради 08 січня 2019 року недійсними, скасування в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень (з відкриттям розділу) від 09 листопада 2016 року.
Пославшись на правила частини п`ятої статті 216 ЦК України суд першої інстанції застосував наслідки недійсності правочину та визнав право власності ОСОБА_1 на нежитлову будівлю - магазин загальною площею 76,9 кв.м, що знаходиться по АДРЕСА_1 .
При цьому, суд першої інстанції, керуючись положеннями пункту 3 частини першої статті 255 ЦПК України дійшов висновку про відсутність підстав для закриття провадження у справі.
Також суд першої інстанції дійшов висновку про відсутність підстав для застосування наслідків спливу позовної давності, посилаючись на положення частини першої статті 257, частини першої статті 261, частини другої статті 264 ЦК України.
У таких висновках суд першої інстанції послався на переривання строку позовної давності внаслідок звернення ОСОБА_1 у листопаді 2016 року до суду з позовом до ОСОБА_2, ДП "Сетам" з участю третіх осіб: відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Чернівецькій області, ПАТ "Укрсоцбанк", ПАТ "КБ "Надра", ОСОБА_3 про визнання електронних торгів та акту про проведення електронних торгів недійсними.
Постановою Чернівецького апеляційного суду від 29 липня 2020 року апеляційну Південно-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції задоволено, апеляційну скаргу ОСОБА_2 задоволено частково.
Рішення суду першої інстанції скасовано з ухваленням нового рішення про відмову у задоволенні позову.
Постанова апеляційного суду мотивована тим, що самочинна прибудова до нежитлової будівлі-магазину по АДРЕСА_1 виконана з дерев`яних матеріалів та примикає до основної стіни магазину, виконаного з цегли, не має спільного фундаменту з будівлею-магазину прибудова обміряється і враховується окремо та до основного об`єму нежитлової будівлі-магазину не включаються.
Заочним рішенням Першотравневого районного суду м. Чернівці від 16 липня 2018 року за позовом керівника Чернівецької місцевої прокуратури в інтересах держави та територіальної громади міста Чернівці в особі Чернівецької міської ради до ОСОБА_1 з участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, ОСОБА_2 про звільнення самовільно зайнятої земельної ділянки шляхом демонтажу самовільно встановлених споруд, відшкодування шкоди, зобов`язано ОСОБА_1 звільнити земельну ділянку площею 0,0240 га, розташовану по АДРЕСА_1, шляхом демонтажу тимчасових споруд (торгівельного залу, комори) та огорожі, які влаштовані ним самочинно.
З урахуванням наведеного, суд апеляційної інстанції дійшов висновку, що зазначені ОСОБА_1 підстави для визнання електронних торгів недійсними є необґрунтованими в силу недоведеності порушення його прав і законних інтересів при проведенні електронних торгів.
Короткий зміст вимог касаційної скарги
У касаційній скарзі ОСОБА_1 не погодився з висновками апеляційного суду, посилаючись на порушення норм матеріального та процесуального права, просить скасувати прийняту цим судом постанову із залишенням в силі рішення суду першої інстанції.
Узагальнені доводи особи, яка подала касаційну скаргу
Касаційна скарга мотивована тим, що самочинний добудований об`єкт загальною площею 158,7 кв. м за адресою АДРЕСА_1 є новоствореним в цілому і до моменту його державної реєстрації він вилучений із цивільного обороту як нерухоме майно.
Аналогічні правові висновки щодо визначення статусу об`єкту нерухомості, який виник у результаті реконструкції, капітального ремонту, перебудови, надбудови вже існуючого об`єкта, визнання такого об`єкта в цілому новоствореним та таким, що не може бути об`єктом цивільного права (вилученого з цивільного обороту) і, як наслідок, не може бути предметом цивільно-правового договору містяться у постановах Верховного Суду від 04 квітня 2019 року у справі № 750/4445/17 (провадження № 61-39527св18), від 25 березня 2020 року у справі № 715/1347/14 (провадження № 61-34987св18).
Самочинне будівництво не є об`єктом цивільного права і не може бути предметом цивільно-правового договору, тобто договір, предметом якого є об`єкт самочинного будівництва, суперечить закону.
Спірні електронних торги не відповідають вимогам частини другої статті 61 Закону України "Про виконавче провадження", пункту 2 частини п`ятої, частини 9 розділу 3 Порядку реалізації арештованого майна, оскільки в інформаційному повідомленні про електронні торги була подана неповна та неправдива інформація щодо об`єкта продажу, а саме: не у повній мірі зазначені відомості про майно, що виставлялося на електронні торги його склад, характеристики, опис, наявність дефектів, не було зазначено характеристик га опису жодного із об`єктів, які входять до складу комплексу (матеріали, з яких побудовані об`єкти, рік побудови, знос кожного об`єкта); не містилася інформація про самочинне будівництво; було відсутнє повне фотографічне зображення майна.
Тобто, відділом примусового виконання рішень та ДП "СЕТАМ" були неналежно виконані вимоги закону та надана неповна інформація щодо об`єкта продажу, що вплинуло на результати торгів.
Суд апеляційної інстанції всупереч положенням частини четвертої статті 82 ЦПК України не врахував преюдиційний факт, встановлений в постанові Верховного Суду від 22 травня 2019 року у справі № 725/5237/16-ц (провадження 61-18283св18) за позовом ОСОБА_1, до ОСОБА_2, ДП "Сетам", треті особи: відділ примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Чернівецькій області, ПАТ "Укрсоцбанк", ПАТ "КБ "Надра", ОСОБА_3, про визнання недійсними електронних торгів від 02 листопада 2016 року та акта державного виконавця про проведення електронних торгів від 09 листопада 2016 року, а саме, що ОСОБА_1 самочинно збудовані об`єкти належним чином не узаконив, в експлуатацію не здав та право власності на день продажу не оформив.
Апеляційним судом не враховано висновок, викладений у постанові Верховного Суду від 11 листопада 2019 року у справі № 15/175-6, відповідно до якого у контексті реалізації права на справедливий суд, яке гарантовано статтею 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, на суд покладено обов`язок забезпечити однаковий підхід до заслуховування учасників судового процесу та викласти мотиви свого рішення з урахуванням доводів сторін та їх належної правової оцінки, так як принцип справедливості, що закріплений у статті 6 Конвенції, порушується, якщо суди ігнорують конкретний, доречний та важливий довід, наведений учасником справи (пункт 13 рішення ЄСПЛ у справі "Петриченко проти України" від 12 липня 2016 року).
Зазначене порушення норм процесуального права призвело до неврахування та незастосування судом апеляційної інстанції висновків Верховного Суду, викладених у постановах від 04 квітня 2019 року у справі № 750/4445/17 (провадження №61-39527св18), від 25 березня 2020 року у справі № 715/1347/14 (провадження №61-34987св18), у яких Верховний Суд встановив, що у розумінні частини першої статті 376 ЦК України самочинним будівництвом є не тільки новостворений об`єкт, а й об`єкт нерухомості, який виник у результаті реконструкції, перебудови, надбудови вже існуючого об`єкта, здійснених без одержаного дозволу місцевих органів виконавчої влади чи органів місцевого самоврядування, розробленої та затвердженої в установленому порядку проектної документації, дозволу на виконання будівельних робіт, оскільки в результаті таких дій об`єкт втрачає тотожність із тим, на який власником (власниками) отримано право власності. Враховуючи те, що за змістом статей 316, З17 ЦК України право власності - це право особи володіти, користуватися га розпоряджатися своїм майном на свій розсуд, але у межах, передбачених законом. Здійснення особою самочинного будівництва відповідно до частини другої етапі 376 ЦК України не породжує в неї права власності на таке майно, відтак виключає це майно і з цивільного обороту.
Проте, такий висновок Верховного Суду про неможливість розпорядження об`єктом самочинного будівництва зроблено лише у правовідносинах щодо поділу (виділу) майна. Аналогічного висновку Верховного Суду не має у правовідносинах щодо купівлі-продажу майна й потребує ухвалення правильного і однакового застосування судами норм матеріального права.
Такий висновок має бути тотожнім, оскільки, як при виділі (поділі) майна, так і при купівлі-продажу відбувається перехід власності на майно як його частинами так і в цілому. При купівлі-продажу об`єкт самочинного будівництва, який виключений з цивільного обороту в силу положень статей 178, 316, 317. 376 ЦК України не може бути предметом купівлі-продажу.
Узагальнений виклад позиції інших учасників справи
У відзиві на касаційні скарги ОСОБА_2 та ДП "Сетам" заперечують проти доводів позивача та просять залишити прийняту у справі постанову апеляційного суду без змін, посилаючись на її законність і обґрунтованість.
У січні 2021 року до Верховного Суду надійшов відзив Південно-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Івано-Франківськ) на касаційну скаргу ОСОБА_1 .
Вказаний відзив колегія суддів не приймає до уваги, оскільки він не відповідає вимогам частини четвертої статті 395 ЦПК України, зокрема, не містить доказів надсилання його копій та доданих до нього документів іншим учасникам справи.
Відзив на касаційну скаргу іншими учасниками справи до суду не подано.
Фактичні обставини, встановлені судами
Згідно з актом опису й арешту майна від 30 жовтня 2013 року державним виконавцем Першотравневого відділу ДВС Чернівецького управління юстиції у виконавчому провадженні накладено арешт на нежитлову будівлю - магазину площею 76.90 кв. м, що знаходиться по АДРЕСА_1 .
Звітом про оцінку об`єкта, складеним суб`єктом оціночної діяльності 14 квітня 2016 року, визначено вартість нежитлової будівлі магазину площею
76,90 кв. м, що знаходиться по АДРЕСА_1 в сумі 914 802 грн без ПДВ.
Згідно з заявкою від 29 липня 2016 року на реалізацію арештованого майна зведеного виконавчого провадження відділ примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції передав до Чернівецької філії ДП "Сетам" документи щодо проведення реалізації майна, описаного та арештованого державним виконавцем при примусовому виконанні.
Згідно з протоколом та акту про проведення електронних торгів від 09 листопада 2016 року електронні торги були проведені та за їх результатами переможцем визнано учасника №2 ОСОБА_2 .
Згідно інформаційної довідки з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру іпотек від 05 листопада 2019 року ОСОБА_2 на підставі свідоцтва, виданого приватним нотаріусом Чернівецького нотаріального округу про придбання нерухомого майна з прилюдних торгів стала власником магазину площею 76,90 кв.м, що знаходиться по АДРЕСА_1 .
Оспорюючи результати вказаних електронних торгів, позивач, у якості підстав їх недійсності посилався на здійснення ним самочинної добудови до нежитлової будівлі-магазину, вилучення із цивільного обороту новоствореного об`єкту, продаж спірного об`єкту на електронних торгах з порушенням вимог чинного законодавства, а також завдання йому значної матеріальної шкоди.
МОТИВУВАЛЬНА ЧАСТИНА
Позиція Верховного Суду
Згідно із положенням частини другої статті 389 ЦПК України підставами касаційного оскарження судових рішень, зазначених у пункті 1 частини першої цієї статті, є неправильне застосування судом норм матеріального права чи порушення норм процесуального права виключно у таких випадках:
1) якщо суд апеляційної інстанції в оскаржуваному судовому рішенні застосував норму права без урахування висновку щодо застосування норми права у подібних правовідносинах, викладеного у постанові Верховного Суду, крім випадку наявності постанови Верховного Суду про відступлення від такого висновку;
2) якщо скаржник вмотивовано обґрунтував необхідність відступлення від висновку щодо застосування норми права у подібних правовідносинах, викладеного у постанові Верховного Суду та застосованого судом апеляційної інстанції в оскаржуваному судовому рішенні;
3) якщо відсутній висновок Верховного Суду щодо питання застосування норми права у подібних правовідносинах;
4) якщо судове рішення оскаржується з підстав, передбачених частинами першою, третьою статті 411 цього Кодексу.
Підставами касаційного оскарження судових рішень, зазначених у пунктах 2, 3 частини першої цієї статті, є неправильне застосування судом норм матеріального права чи порушення норм процесуального права.
Відповідно до статті 400 ЦПК України переглядаючи у касаційному порядку судові рішення, суд касаційної інстанції в межах доводів та вимог касаційної скарги, які стали підставою для відкриття касаційного провадження, перевіряє правильність застосування судом першої або апеляційної інстанції норм матеріального чи процесуального права і не може встановлювати або (та) вважати доведеними обставини, що не були встановлені в рішенні чи відкинуті ним, вирішувати питання про достовірність або недостовірність того чи іншого доказу, про перевагу одних доказів над іншими.
Суд касаційної інстанції перевіряє законність судових рішень лише в межах позовних вимог, заявлених у суді першої інстанції.
Касаційна скарга задоволенню не підлягає.