1. Правова система ipLex360
  2. Судові прецеденти
  3. Постанова суду


Постанова

Іменем України

28 квітня 2021 року

м. Київ

справа № 602/1336/20

провадження № 61-2060св21

Верховний Суд у складі колегії суддів Третьої судової палати Касаційного цивільного суду:

головуючого - Висоцької В. С.,

суддів: Грушицького А. І., Калараша А. А. Литвиненко І. В., Петрова Є. В. (суддя-доповідач),

учасники справи:

позивач- ОСОБА_1,

відповідач- Лановецька міська рада Тернопільської області,

третя особа - ОСОБА_2,

розглянув у порядку спрощеного позовного провадження цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Лановецької міської ради Тернопільської області, третя особа - ОСОБА_2, про визнання протиправним та скасування рішення Лановецької міської ради Лановецького району Тернопільської області, за касаційною скаргою ОСОБА_1 на ухвалу Лановецького районного суду Тернопільської області від 18 листопада 2020 року у складі судді Костів Л. І. та постанову Тернопільського апеляційного суду від 13 січня 2021 року у складі колегії суддів: Храпак Н. М., Дикун С. І., Парандюк Т. С.,

ВСТАНОВИВ:

Описова частина

Короткий зміст позовних вимог

У листопаді 2020 року ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Лановецької міської ради Тернопільської області, третя особа - ОСОБА_2 про визнання протиправним та скасування рішення Лановецької міської ради Лановецького району Тернопільської області від 22 травня 2018 року "Про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства гр. ОСОБА_2 в с. Юськівці та передачу земельної ділянки у власність" № НОМЕР_1, а також вирішення питання про розподіл судових витрат (а. с. 1 - 30).

Позивач є власником земельної ділянки для ведення особистого підсобного господарства площею 0,60 га, розташованої на території Юськовецької сільської ради с. Юськівці. Право власності позивача на вказану земельну ділянку підтверджується Державним актом на право приватної власності на землю серії І-ТР № 040079, виданим 29 травня 2002 року Юськовецькою сільською радою народних депутатів, зареєстрований в Книзі записів державних актів на право приватної власності на землю за № 41.

За наслідками розгляду заяви позивача внесення відомостей до Державного земельного кадастру від 07 серпня 2020 року (реєстраційний номер ЗВ-9707649112020) Державним кадастровим реєстратором - Відділом у Лановецькому районі Головного управління Держгеокадастру у Тернопільській області прийнято рішення № РВ-6100781142020 про відмову у внесенні відомостей (змін до них) до Державного земельного кадастру від 07 серпня 2020 року.

Згідно із протоколом № ПП-6100618622020 проведення перевірки електронного документа від 07 серпня 2020 року має місце накладка земельних ділянок, а саме: земельна ділянка позивача 100 % співпадає із земельною ділянкою кадастровий номер 6123886200:02:003:0045.

Земельна ділянка кадастровий номер 6123886200:02:003:0045 належить ОСОБА_2 і передана йому у приватну власність на підставі рішення Лановецької міської ради Лановецького району Тернопільської області від 22 травня 2018 року "Про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства гр. ОСОБА_2 в с. Юськівці та передачу земельної ділянки у власність" № НОМЕР_1 .

Будь-яким законним чином право позивача на спірну земельну ділянку ні самим позивачем, ні органами влади не припинялося.

Таким чином, оспорюваним рішенням позивача незаконно позбавлено права власності на належну йому земельну ділянку. Зокрема, позивач позбавлений можливості самостійно господарювати на належній йому земельній ділянці, передати її в оренду, відчужити тощо.

На підставі викладеного просив визнати протиправним та скасувати рішення Лановецької міської ради Лановецького району Тернопільської області від 22 травня 2018 року "Про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства гр. ОСОБА_2 в с. Юськівці та передачу земельної ділянки у власність" № НОМЕР_1, вирішити питання про розподіл судових витрат.

Короткий зміст судового рішення суду першої інстанції

Ухвалою Лановецького районного суду Тернопільської області від 18 листопада 2020 року відмовлено у відкритті провадження у цивільній справі за позовом ОСОБА_1 до Лановецької міської ради Тернопільської області, третя особа - ОСОБА_2, про визнання протиправним та скасування рішення Лановецької міської ради Лановецького району Тернопільської області.Роз`яснено позивачу право на звернення до Тернопільського окружного адміністративного суду в порядку адміністративного судочинства (а. с. 32).

Ухвала суду мотивована тим, що з урахуванням суб`єктного складу учасників справи та характеру правовідносин, що склались між ними, даний спір не підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства та має бути вирішений адміністративним судом.

Короткий зміст судового рішення суду апеляційної інстанції

В апеляційній скарзі ОСОБА_1 просив скасувати ухвалу Лановецького районного суду Тернопільської області від 18 листопада 2020 року та направити справу для продовження розгляду до суду першої інстанції, посилаючись на те, що вона постановлена з порушенням норм процесуального права, які призвели до постановлення помилкової ухвали.

Постановою Тернопільського апеляційного суду від 13 січня 2021 року апеляційну скаргу ОСОБА_1 залишено без задоволення, ухвалу Лановецького районного суду Тернопільської області від 18 листопада 2020 року залишено без змін.

Постанова суду мотивована тим, що наявність існуючого майнового права позивача на земельну ділянку ОСОБА_2 не встановлено.Тобто між сторонами у справі майнові, приватноправові відносини не виникли. У цих правовідносинах Лановецька міська рада як орган місцевого самоврядування реалізувала управлінські функції, спори про оскарження таких її рішень належать до юрисдикції адміністративного суду.

За таких обставин та з підстав, передбачених указаними нормами процесуального права, суд першої інстанції правильно вважав, що спір, який виник між сторонами у справі, є публічно-правовим та підлягає розгляду в порядку адміністративного судочинства.

Короткий зміст вимог касаційної скарги

У лютому 2021 року ОСОБА_1 звернувся до суду з касаційною скаргою у якій посилаючись на порушення норм процесуального права, просить судові рішення суду першої та апеляційної інстанцій скасувати та направити справу для продовження розгляду до Лановецького районного суду Тернопільської області.

Надходження касаційної скарги до суду касаційної інстанції

Відповідно до статті 388 ЦПК України судом касаційної інстанції у цивільних справах є Верховний Суд.

Ухвалою Верховного Суду від 11 лютого 2021 року відкрито касаційне провадження в указаній справі та витребувано цивільну справу з Лановецького районного суду Тернопільської області.

11 березня 2021 року справа надійшла до Верховного Суду.

Ухвалою Верховного Суду від 08 квітня 2021 року справу призначено до судового розгляду.

Аргументи учасників справи

Доводи особи, яка подала касаційну скаргу

У касаційній скарзі ОСОБА_1 зазначав, що суди попередніх інстанцій дійшли до помилкового висновку щодо наявності підстав для відмови у відкритті провадження у справі на підставі пункту 1 частини 1 статті 186 ЦПК України.

Також заявник зазначає, що суди першої та апеляційної інстанції не врахували висновки, викладені у постановах Верховного Суду від 06 червня 2018 року у справі № 26/631/15, від 03 жовтня 2018 року у справі № 357/14358/15-а, та постанові Верховного Суду України від 11 листопада 2014 року у справі № 21-493а14, від 09 грудня 2014 року у справі № 21-308а14, що призвело до постановлення помилкових судових рішень.

16 березня 2021 року на адресу Верховного Суду надійшло клопотання від Лановецької міської ради про розгляд справи без участі представника відповідача в якій також зазначалось про необхідність взяти судом до уваги відзив на апеляційну скаргу Лановецької міської ради, яка знаходиться у матеріалах справи.

Фактичні обставини справи, встановлені судами

Судом встановлено, що ОСОБА_1 просив визнати протиправним та скасувати рішення Лановецької міської ради Лановецького району Тернопільської області від 22 травня 2018 року "Про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства гр. ОСОБА_2 в с. Юськівці та передачу земельної ділянки у власність" № НОМЕР_1 .

Мотивувальна частина

Позиція Верховного Суду

Відповідно до частини третьої статті 3 ЦПК України провадження у цивільних справах здійснюється відповідно до законів, чинних на час вчинення окремих процесуальних дій, розгляду і вирішення справи.

Відповідно до статті 400 ЦПК України під час розгляду справи в касаційному порядку суд перевіряє в межах касаційної скарги правильність застосування судом першої або апеляційної інстанції норм матеріального чи процесуального права і не може встановлювати або (та) вважати доведеними обставини, що не були встановлені в рішенні чи відкинуті ним, вирішувати питання про достовірність або недостовірність того чи іншого доказу, про перевагу одних доказів над іншими. Суд касаційної інстанції перевіряє законність судових рішень лише в межах позовних вимог, заявлених у суді першої інстанції. Суд не обмежений доводами та вимогами касаційної скарги, якщо під час розгляду справи буде виявлено порушення норм процесуального права, які є обов`язковою підставою для скасування рішення, або неправильне застосування норм матеріального права.

Згідно з частиною другою статті 389 ЦПК України підставами касаційного оскарження є неправильне застосування судом норм матеріального права чи порушення норм процесуального права.

Відповідно до частин першої, другої та п`ятої статті 263 ЦПК України судове рішення повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим.

Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права із дотриманням норм процесуального права.

Обґрунтованим є рішення, ухвалене на підставі повно і всебічно з`ясованих обставин, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.

Вивчивши матеріали цивільної справи, зміст оскаржуваних судових рішень, обговоривши доводи касаційної скарги, Верховний Суд дійшов висновку про часткове задоволення касаційної скарги, з огляду на наступне.


................
Перейти до повного тексту