ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
27 квітня 2021 року
м. Київ
справа №640/18524/18
адміністративне провадження №К/9901/23899/20, К/9901/22245/20,
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
судді-доповідача Єресько Л.О.,
суддів: Загороднюка А.Г., Соколова В.М.,
розглянув у попередньому судовому засіданні у касаційній інстанції адміністративну справу № 640/18524/18
за позовом ОСОБА_1 до Головного територіального управління юстиції у м. Києві, за участю третьої особи без самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача - ОСОБА_2, про визнання протиправними та скасування наказів,
за касаційними скаргами ОСОБА_2, в інтересах якої діє адвокат Гордійчук Юрій Володимирович, та Головного територіального управління юстиції у м. Києві
на постанову Шостого апеляційного адміністративного суду від 04 серпня 2020 року, ухвалену колегією у складі головуючого судді Черпіцької Л.Т., суддів: Епель Я.Б., Пилипенко О.Є.,
УСТАНОВИВ:
Короткий зміст позовних вимог та їх обґрунтування
1. ОСОБА_1 (далі - позивач, ОСОБА_1 ) звернувся до Окружного адміністративного суду м. Києва з позовом до Головного територіального управління юстиції у місті Києві (далі - відповідач, ГТУЮ у м. Києві), за участю третьої особи без самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача - ОСОБА_2 (далі - третя особа, ОСОБА_2 ), у якому просив:
1.1. визнати протиправним та скасувати наказ ГТУЮ у м. Києві за від 17 жовтня 2018 року №5964/03 та поновити ОСОБА_1 на посаді начальника Печерського районного відділу державної виконавчої служби міста Києва ГТУЮ у місті Києві;
1.2. допустити негайне виконання рішення суду у частині поновлення ОСОБА_1 на посаді начальника Печерського РДВС міста Києва ГТУЮ у місті Києві з 17 жовтня 2018 року;
1.3. визнати протиправним та скасувати наказ ГТУЮ у м. Києві від 17 жовтня 2018 №5965/03.
2. В обґрунтування позовних вимог позивач вказує, що відповідачем не дотримано положення частини другої статті 41 Закону України "Про державну службу" від 10 грудня 2015 року № 889-VIII (далі - Закон № 889-VIII, у редакції станом на час виникнення спірних правовідносин), відповідно до якої переведення державних службовців здійснюється лише за згодою державного службовця. Тому, винесення відповідачем спірних наказів за відсутності згоди позивача на його переведення з однієї посади на іншу свідчить про протиправність таких наказів.
Короткий зміст рішень судів попередніх інстанцій
3. Рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва від 21 листопада 2019 року у задоволенні адміністративного позову відмовлено.
3.1. Відмовляючи у задоволенні позову, суд першої інстанції виходив з того, що 12 жовтня 2018 року позивач як начальник Печерського РВ ДВС м. Києва ГТУЮ у м. Києві подав на ім`я начальника Головного управління Куценка С.І. подав заяву від 16 жовтня року про переведення на посаду начальника Голосіївського РВ ДВС м. Києва ГТУЮ у м. Києві за власною згодою. З огляду на відсутність у заяві позивача від 12 жовтня 2018 року про відзив заяви від 16 жовтня 2018 року, акценту про відсутність реальної згоди позивача на переведення на посаду начальника Голосіївського РВ ДВС м. Києва ГТУЮ у м. Києві в площині питань проходження ним державної служби, відсутні підстави для висновку про невідповідність спірних наказів відповідача положенням частин першої та другої статті 41 Закону № 889-VIII та частини першої статті 32 Кодексу законів про працю України (далі - КЗпП України, у редакції станом на час виникнення спірних правовідносин) .
3.2. Також, суд першої інстанції зазначив про необґрунтованість доводів позивача стосовно протиправності винесення відповідачем спірного наказу про переведення у період його тимчасової непрацездатності, оскільки статтею 41 Закону № 889-VIII не передбачено заборону переведення працівника у період його тимчасової непрацездатності.
3.3. На підставі наведеного, керуючись правовими висновками Верховного Суду, викладеними у постанові від 06 грудня 2018 року у справі № 643/1509/17, суд першої інстанції дійшов висновку про необґрунтованість позовних вимог.
4. Постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 04 серпня 2020 року задоволено апеляційну скаргу ОСОБА_1 та скасовано рішення Окружного адміністративного суду м. Києва від 21 листопада 2019 року та прийнято нову постанову, якою позовні вимоги задоволено частково.
4.1. Визнано протиправним та скасовано наказ ГТУЮ у м. Києві від 17 жовтня 2018 року № 5964/03.
4.2. Поновлено ОСОБА_1 на посаді начальника Печерського РВ ДВС м. Києва ГТУЮ у м. Києві.
4.3. Допущено негайне виконання рішення суду в частині поновлення ОСОБА_1 на посаді начальника Печерського РВ ДВС м. Києва ГТУЮ у м. Києві.
4.4. В решті позовних вимог відмовлено.
5. Скасовуючи рішення суду першої інстанції та частково задовольняючи адміністративний позов, суд апеляційної інстанції виходив з того, що зареєстрована Головним управлінням заява ОСОБА_1 від 12 жовтня 2018 (вх.№2/39/13167), у якій він просив заяву від 16 жовтня 2018 року залишити без розгляду, у зв`язку з відзивом, беззаперечно вказує на відсутність чіткого волевиявлення ОСОБА_1 на переведення, внаслідок чого неможливо зробити висновок, що переведення здійснено за його згодою, а спірний наказ про його переведення прийнято відповідачем з дотриманням вимог законодавства.
5.1. Відмовляючи у задоволенні позовних вимог про визнання протиправним та скасування наказу Головного територіального управління юстиції у місті Києві від 17 жовтня 2018 року № 5965/03 "Про прийом-передачу гербової печатки, штампів, товарно-матеріальних цінностей та документообігу", суд апеляційної інстанції зазначив про відсутність правових підстав для їх задоволення, оскільки вказаний наказ не є таким, що порушує права та інтереси позивача у даних спірних правовідносинах шляхом обмежень у реалізації його прав чи безпідставного покладення на нього необґрунтованих обов`язків, у зв`язку з чим визнання його незаконним не призведе до поновлення порушеного права позивача, оскільки не є юридично значимим для позивача та не порушує прав останнього.
Короткий зміст та обґрунтування вимог касаційної скарги та її рух у касаційній інстанції
6. 31 жовтня 2020 року до Верховного Суду надійшла касаційна скарга ОСОБА_2, в інтересах якої діє адвокат Гордійчук Ю.В., у якій скаржник просить скасувати постанову Шостого апеляційного адміністративного суду від 04 серпня 2020 року та залишити рішення Окружного адміністративного суду м. Києва від 21 листопада 2019 року в силі.
7. В обґрунтування касаційної скарги скаржник вказує на те, що приймаючи оскаржувану постанову, суд апеляційної інстанції допустив неправильне застосування норм матеріального права, зокрема частини четвертої статті 24, статті 32, частини другої статті 38 КЗпП України, частини другої статті 41 Закону № 889-VIII, а також у порушення норм процесуального права не дослідив усі наявні у матеріалах справи докази. При цьому, з правовідносин, які є предметом спору у цій справі, відсутній висновок Верховного Суду щодо питання застосування норми права у подібних правовідносинах.
7.1. Скаржник зазначив, що жодним нормативним актом не передбачено право працівника на відкликання раніше поданих заяв про переведення на іншу роботу. Крім того, на думку скаржника, суд першої інстанції правомірно не розцінив розгляд відповідачем заяви позивача від 16 жовтня 2018 року, зареєстрованої 12 жовтня 2018 року за №15/39/13195, таким, що суперечить частинам першій та другій статті 41 Закону № 889-VIII та статті 32 КЗпП України, з огляду на відсутність у заяві позивача від 12 жовтня 2018 року, зареєстрованої за №2/39/13167, акценту на відсутність реальної згоди позивача на переведення.
7.2. На думку скаржника, до спірних правовідносин підлягає застосуванню пункт 5 частини першої статті 36 КЗпП України, відповідно до якого при переведені працівника на інше підприємство, трудовий договір не змінюється, а припиняється. При цьому, відповідно до частини четвертої статті 24 КЗпП України особі, запрошеній на роботу в порядку переведення за погодженням між власниками підприємств, не може бути відмовлено в укладенні трудового договору. Отже, на переконання скаржника, позивач не мав права подавати заяву про відкликання своєї заяву про переведення за власним бажанням на іншу роботу, а відповідач, відповідно, розглядати таку заяву про відкликання, оскільки на місце роботи позивача вже була запрошена третя особа у порядку переведення з іншого державного органу.
8. 31 жовтня 2020 року відповідно до протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями визначено склад колегії суддів: головуючий суддя (суддя - доповідач) Єресько Л.О., суддів Загороднюка А.Г., Соколов В.М.
9. Ухвалою Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду від 19 жовтня 2020 року відкрито касаційне провадження за вказаною касаційною скаргою.
10. 18 вересня 2020 року до Верховного Суду надійшла касаційна скарга ГТУЮ у м. Києві, у якій скаржник, з урахуванням уточнень, просить скасувати постанову Шостого апеляційного адміністративного суду від 04 серпня 2020 року та залишити рішення Окружного адміністративного суду м. Києва від 21 листопада 2019 року в силі.
11. В обґрунтування касаційної скарги скаржник указує на відсутність нормативного регулювання порядку відкликання заяви працівника про переведення на іншу роботу (посаду). При цьому, за наявності домовленості між працівником і роботодавцем про припинення трудового договору за пунктом 1 статті 36 КЗпП України договір припиняється у строк, визначений сторонами. Анулювання такої домовленості можливе лише за взаємної згоди працівника та роботодавця. На думку скаржника, відкликання заяви як одноособове волевиявлення працівника можливе лише у разі його звільнення або переведення за власним бажанням, натомість звільнення або переведення за угодою сторін не є одноосібним рішенням працівника та потребує згоди роботодавця на відкликання заяви.
11.1. Також, скаржник вказує, що стаття 41 Закону № 889-VIII не передбачає заборону на переведення працівника на іншу рівнозначну посаду в період його тимчасової непрацездатності, тому, з урахуванням надання позивачем згоди на його переведення, вважає правомірним винесення спірного наказу про переведення позивача саме 17 жовтня 2018 року.
12. 10 липня 2020 року відповідно до протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями визначено склад колегії суддів: головуючий суддя (суддя - доповідач) Єресько Л.О., суддів Загороднюка А.Г., Соколов В.М.
13. Ухвалою Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду від 12 листопада 2020 року відкрито касаційне провадження за вказаною касаційною скаргою.
14. Ухвалами Верховного Суду у складі судді Касаційного адміністративного суду Єресько Л.О. від 05 лютого 2021 року у касаційних провадженнях № К/9901/22245/20, № К/9901/23899/20 закінчено підготовчі дії у справі та призначено її до розгляду в попередньому судовому засіданні у відповідності до приписів пункту 3 частини першої статті 340 та статті 343 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України).
Позиція інших учасників справи
15. 30 жовтня 2020 року від позивача надійшов відзив на касаційну скаргу ОСОБА_2, в якому проти доводів та вимог касаційної скарги заперечує і просить залишити її без задоволення, а оскаржуване рішення суду апеляційної інстанцій - без змін. Зокрема, наполягає на протиправності спірного наказу відповідача про його переведення з огляду на наявність заяви про відкликання заяви про таке переведення.
16. 23 листопада 2020 року від позивача надійшов відзив на касаційну скаргу ГТУЮ у м. Києві, в якому проти доводів та вимог касаційних скарг заперечує і просить залишити їх без задоволення, а оскаржуване рішення суду апеляційної інстанцій - без змін. Зокрема, звертає увагу, що скористався правом відкликати свою заяву про переведення. Проте, відповідач не долучив заяву про відкликання його заяви про переведення до документів, поданих на погодження Державному секретарю Міністерства юстиції України.
17. Від інших учасників справи відзиви на касаційні скарги не надходили, що відповідно до статті 338 КАС України не перешкоджає перегляду рішень судів попередніх інстанцій за наявними в справі матеріалами.
Установлені судами фактичні обставини справи
18. 12 жовтня 2018 року ГТУЮ у м. Києві отримана та зареєстрована за вхідним №15/39/13195 заява ОСОБА_1 про згоду на переведення, датована 16 жовтня 2018 року.
19. 12 жовтня 2018 року ОСОБА_1 подав відповідачу заяву, у якій просив залишити без розгляду його заяву від 16 жовтня 2018 року, у зв`язку з відзивом. Вказана заява відповідачем зареєстрована 12 жовтня 2018 року за вхідним №2/39/13167.
20. 12 жовтня 2018 до виконуючого обов`язки Державного секретаря, керівника Секретаріату Державного секретаря Міністерства юстиції України Косолапової О.А., направлено подання про переведення ОСОБА_1, зареєстроване за № 8/2/13198,
21. 16 жовтня 2018 року отримано згоду виконуючого обов`язки Державного секретаря, керівника Секретаріату Державного секретаря Міністерства юстиції України Косолапової О.А. на переведення ОСОБА_1
22. 17 жовтня 2018 року ГТУЮ у м. Києві прийнято наказ № 5964/03 "Про переведення ОСОБА_1", пунктом 1 якого переведено ОСОБА_1 начальника Печерського РВДВС м. Києва ГТУЮ у м. Києві на посаду начальника Голосіївського РВДВС м. Києва ГТУЮ у м. Києві з 17 жовтня 2018 року, за його згодою, відповідно до пункту 1 частини першої статті 41 Закону № 889-VIII та частини першої статті 32 КЗпП України, з посадовим окладом згідно штатного розпису.
23. Цього ж дня, ГТУЮ у м. Києві винесено наказ № 5965/03 "Про прийом-передачу гербової печатки, штампів, товарно-матеріальних цінностей та документообігу", яким наказано ОСОБА_1 передати, а ОСОБА_2 прийняти гербову печатку, штампи, товарно-матеріальні цінності та документообіг Печерського районного відділу державної виконавчої служби міста Києва Головного територіального управління юстиції у місті Києві.