ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
26 квітня 2021 року
м. Київ
справа № 766/5993/17
адміністративне провадження № К/9901/41790/18
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
головуючого - Стародуба О.П.,
суддів - Коваленко Н.В., Кравчука В.М.,
розглянувши в порядку письмового провадження касаційну скаргу ОСОБА_1 на постанову Одеського апеляційного адміністративного суду від 13.02.2018р. (судді - Потапчук В.О., Семенюк Г.В., Шляхтицький О.І.) у справі за позовом ОСОБА_1 до Комісії з ліквідації управління Державної пенітенціарної служби України в Херсонській області АР Крим та м. Севастополі про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити дії,
в с т а н о в и в :
У квітні 2017 року ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом, в якому просив:
визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо не оформлення подання та інших необхідних документів з наступною передачею до Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області для призначення йому пенсії за вислугу років;
зобов`язати Комісію з ліквідації управління Державної пенітенціарної служби України в Херсонській області АРК та м. Севастополі оформити йому подання, розрахунок вислуги років, грошовий атестат, довідку про додаткові види грошового забезпечення, довідку про присвоєння спеціальних звань та інші необхідні документи, передбачені постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.1992р. №393 "Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їх сімей" для призначення пенсії за вислугу років та направити їх до Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області.
Судами попередніх інстанцій встановлено, що відповідно до наказу від 31.10.2016р. №47 о/с позивача звільнено з Державної кримінально-виконавчої служби України з посади начальника сектору оперативно розшукової роботи Управління ДПтС України в Херсонській області, АР Крим та м. Севастополі у званні підполковника внутрішньої служби на підставі п. 4 ч. 1 ст. 77 Закону України "Про Національну поліцію" у зв`язку із скороченням штатів з 31.10.2016р. (том І а.с. 9)
Вислуга років на день звільнення становить 19 років 1 місяць 2 дні, у пільговому обчисленні 24 роки 1 місяць 7 днів.
13.03.2017р. позивач звернувся до Комісії з ліквідації Управління ДПтС України в Херсонській області, АР Крим та м. Севастополі із заявою про підготування та направлення документів до Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області щодо призначення йому пенсії за вислугу років у пільговому обчисленні. (том І а.с. 11 - 12)
Листом від 24.03.2017р. №23/4-97 відповідач повідомив позивача про те, що станом на дату звільнення з органів ДКВС України його вислуга років у календарному обчисленні становить 19 років 1 місяць 2 дні, що є недостатньою підставою набуття права на пенсію за вислугою років відповідно до норм Закону №2262-ХІІ. (том І а.с. 13 - 14)
28.03.2017р. позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області із заявою про призначення йому пенсії на пільгових умовах. (том І а.с. 15 - 17)
Листом Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області від 06.04.2017р. №37/В-99-1 позивачу роз`яснено, що право на пенсію в силу вимог статті 12 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених військової служби, та деяких інших осіб" мають військовослужбовці, якщо вони звільнені з військової служби з 01.10.2016р. по 30.09.2017р. і на день звільнення мають 23 календарних роки і більше. (том І а.с. 36)
Крім того роз`яснено, що згідно з Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затв. постановою Правління Пенсійного фонду України №3-1 від 30.01.2007р. заяви про призначення пенсій за вислугу років особам, звільненим зі служби, які мають право на пенсію відповідно до зазначеного Закону, подаються цими особами до ГУ ПФУ через уповноважені структурні підрозділи, міністерства чи відомства, з якого особа була звільнена зі служби.
Вважаючи вказані дії відповідача протиправними, позивач звернувся до суду з цим позовом.
В обґрунтування позовних вимог посилався на те, що період служби в Державній кримінально-виконавчій службі України підлягає зарахуванню на пільгових умовах повністю відповідно до пункту 3 постанови Кабінету Міністрів України "Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їх сімей" від 17.07.1992р. №393.
Ухвалою Херсонського міського суду Херсонської області від 29.09.2017р. позовні вимоги до Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області залишено без розгляду на підставі пункту 5 частини 1 статті 155 КАС України у зв`язку з поданням позивачем клопотання про відкликання в цій частині позовної заяви.
Постановою Херсонського міського суду Херсонської області від 29.09.2017р. позов задоволено.
Визнано бездіяльність Комісії з ліквідації Управління Державної пенітенціарної служби України в Херсонській області АР Крим та м. Севастополі щодо не оформлення подання та інших необхідних документів з послідуючою передачею до Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області для призначення позивачу пенсії за вислугу років протиправною.
Зобов`язано Комісію з ліквідації Управління Державної пенітенціарної служби України в Херсонській області АР Крим та м. Севастополі оформити позивачу подання, розрахунок вислуги років, грошовий атестат, довідку про додаткові види грошового забезпечення, довідку про присвоєння спеціальних звань та інші необхідні документи, передбачені постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.1992р. №393 "Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їх сімей" для призначення пенсії за вислугу років та направити їх до Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області.
Постановою Одеського апеляційного адміністративного суду від 13.02.2018р. скасовано постанову суду першої інстанції, в задоволенні позову відмовлено.
Ухвалюючи рішення про задоволення позовних вимог, суд першої інстанції виходив з того, що період служби підлягає зарахуванню на пільгових умовах, оскільки право на пенсію за вислугу років не ставиться в залежність від наявності відповідної кількості виключно календарної вислуги і пільгова вислуга враховується саме при призначенні пенсії згідно п. "а" ст. 12 Закону №2262-ХІІ, а не при призначенні розміру такої пенсії.
Крім того, суд виходив з того, що виключно органи Пенсійного фонду України уповноважені приймати рішення про наявність чи відсутність у особи права на пенсію на умовах Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" та приймати рішення про призначення чи відмову у призначенні цим особам даної пенсії, а на Комісію з ліквідації Управління Державної пенітенціарної служби в Херсонській області, АР Крим та м. Севастополі лише покладені функції із забезпечення підготовки та подання до органів, що призначають пенсії, необхідних для призначення пенсії документів та надання особам, що звернулися за призначенням пенсії допомоги в одержанні відсутніх на момент подання заяви документів, з огляду на що його відмова у направленні документів позивача є протиправною.
Скасовуючи постанову суду першої інстанції та приймаючи нову про відмову в задоволенні позовних вимог, суд апеляційної інстанції виходив з того, що позивач не має права на призначення пенсії за вислугу років на підставі пункту "а" статті 12 "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", оскільки на день його звільнення вислуга років у календарному обчисленні складала 19 років 1 місяць 2 дні, що є недостатнім для призначення пенсії за високу років.
При цьому апеляційний суд виходив з того, що для отримання права на призначення пенсії обов`язковою умовою є наявність саме календарної вислуги років у мінімально визначному Законом розмірі. До цієї вислуги зарахування стажу роботи у пільговому обчисленні законом не передбачено.
Крім того, апеляційний суд виходив з того, що приписи пункту 3 Кабінету Міністрів України від 17.07.1992р. №393 суперечать приписам пункту "а" статті 12 Закону України від 09.04.1992р. №2262 та Закону України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи", а тому застосуванню підлягає саме Закон №2262, оскільки у відповідності до ч. 4 ст. 9 КАС України він має вищу юридичну силу.