П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
14 квітня 2021 року
м. Київ
Справа № 9901/131/19
Провадження № 11-356заі20
Велика Палата Верховного Суду у складі:
головуючого судді-доповідача Князєва В. С.,
суддів Анцупової Т. О., Британчука В. В., Власова Ю. Л., Григор`євої І. В., Гриціва М. І., Гудими Д. А., Данішевської В. І., Єленіної Ж. М., Золотнікова О. С., Катеринчук Л. Й., Крет Г. Р., Лобойка Л. М., Пількова К. М.,Прокопенка О. Б., Пророка В. В., Рогач Л. І., Ситнік О. М., Сімоненко В. М., Ткача І. В., Штелик С. П.,
за участю:
секретаря судового засідання Орєшко Ю. О.,
представника позивачки - Муравйова О. В.,
розглянула у відкритому судовому засіданні справу за позовом ОСОБА_1 до Вищої кваліфікаційної комісії суддів України про визнання протиправним та скасування рішення
за апеляційною скаргою ОСОБА_1 на рішення Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду від 15 вересня 2020 року (судді Смокович М. І., Бевзенко В. М., Кашпур О. В., Радишевська О. Р., Уханенко С. А.),
УСТАНОВИЛА:
Вступ
В цій справі позивачем оскаржено регламент Вищої кваліфікаційної комісії суддів України (далі - ВККС, Комісія) в частині розділу, який регламентує участь Громадської ради міжнародних експертів (далі - ГРМЕ) під час конкурсу на зайняття вакантних посад суддів Вищого антикорупційного суду. Позивачка, зокрема, підтримувала позицію про те, що законодавством не передбачено надання доступу до суддівського досьє та досьє кандидата на посаду судді ГРМЕ. Велика Палата Верховного Суду дійшла висновку, що положення регламенту ВККС в частині участі ГРМЕ під час конкурсу на зайняття вакантних посад суддів Вищого антикорупційного суду, в тому числі щодо надання доступу членам ГРМЕ до суддівського досьє та досьє кандидата на посаду судді, відповідають нормам чинного законодавства.
Короткий зміст позовних вимог та їх обґрунтування
1. ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом до ВККС, у якому просила:
- визнати протиправними дії відповідача щодо передання досьє кандидата на зайняття вакантної посади судді Вищого антикорупційного суду ОСОБА_1 до ГРМЕ 13 грудня 2018 року;
- визнати незаконним і скасувати рішення ВККС від 04 січня 2019 року № 4/зп-19, яким затверджено зміни до Регламенту ВККС від 13 жовтня 2016 року № 81/зп-16 (далі - Регламент).
Позов обґрунтований тим, що під час участі позивачки у конкурсі на зайняття вакантної посади судді Вищого антикорупційного суду ВККС передала її суддівське досье до ГРМЕ, що, на думку ОСОБА_1, суперечить положенням частини восьмої статті 85 Закону України "Про судоустрій і статус суддів", якою визначено вичерпний перелік суб`єктів, які мають повний та безпосередній доступ до суддівського досьє/досьє кандидата на посаду судді, серед яких ГРМЕ відсутня.
ВККС 04 січня 2019 року прийняла рішення, яким внесла зміни до розділу IV Регламенту, доповнивши його новим пунктом 4.11, зокрема, щодо можливості передання суддівського досьє з ВККС до ГРМЕ, яке позивачка, вважаючи його протиправним і таким, що суперечить положенням чинного законодавства, оскаржила до суду.
2. Касаційний адміністративний суд у складі Верховного Суду ухвалою
від 01 листопада 2019 року задовольнив клопотання представника позивачки та залишив без розгляду позовні вимоги в частині оскарження дій ВККС щодо передання досьє кандидата на зайняття вакантної посади судді Вищого антикорупційного суду ОСОБА_1 до ГРМЕ 13 грудня 2018 року, у зв`язку із чим предметом розгляду в цій справі є тільки рішення, яким ВККС затвердила зміни до Регламенту.
Короткий зміст рішення суду попередньої інстанції
3. Касаційний адміністративний суд у складі Верховного Суду рішенням
від 15 вересня 2020 року відмовив у задоволенні позову.
4. Постановляючи рішення, суд першої інстанції виходив з того, що оскаржуване рішення відповідача не суперечить положенням Закону України "Про судоустрій і статус суддів", оскільки його ухвалено на реалізацію положень Закону України "Про Вищий антикорупційний суд", який встановлює особливості конкурсу на зайняття посади судді Вищого антикорупційного суду; при цьому надання ГРМЕ повного доступу до суддівського досьє/досьє кандидата на посаду судді не розширює переліку суб`єктів, визначеного у частині восьмій статті 85 Закону України
"Про судоустрій і статус суддів".
Короткий зміст та обґрунтування вимог апеляційної скарги
5. В апеляційній скарзі позивачка, посилаючись на порушення судом норм процесуального права та неправильне застосування норм матеріального права, просить скасувати рішення Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду від 15 вересня 2020 року та ухвалити нове, яким позов задовольнити повністю.
6. Зазначає, що тлумачення частини восьмої статті 85 Закону України
"Про судоустрій і статус суддів" дає підстави для висновку, що положення цієї статті містить вичерпний перелік осіб, які мають повний та безпосередній доступ до суддівського досьє та досьє кандидата на посаду судді, серед яких ГРМЕ відсутня.
7. При цьому відповідач оскаржуваним рішенням всупереч положенням законодавства розширив коло осіб, які мають право повного та безпосереднього доступу до досьє кандидата на посаду судді, в якому міститься серед іншого інформація з обмеженим доступом, передбачивши надання такого права ГРМЕ.
8. Також позивачка не погоджується з висновком суду першої інстанції про те, що ГРМЕ у цих правовідносинах не є самостійним органом (суб`єктом владних повноважень), уповноваженим ухвалювати рішення.
Позиція інших учасників справи стосовно апеляційної скарги
9. Від ВККС відзиву на апеляційну скаргу не надходило.
Рух апеляційної скарги
10. Велика Палата Верховного Суду ухвалою від 03 листопада 2020 року відкрила апеляційне провадження у справі, а ухвалою від 17 грудня 2020 року призначила справу до розгляду.
ПОЗИЦІЯ ВЕЛИКОЇ ПАЛАТИ ВЕРХОВНОГО СУДУ
Установлені обставини справи, оцінка висновків суду, рішення якого переглядається, та аргументів учасників справи
11. Суд установив, що ВККС рішенням від 02 серпня 2018 року № 186/зп-18 оголосила конкурс на зайняття 39 вакантних посад суддів Вищого антикорупційного суду, з яких 12 - посади суддів Апеляційної палати Вищого антикорупційного суду.
12. ОСОБА_1 21 серпня 2018 року звернулась до ВККС із заявою про допуск до участі у цьому конкурсі.
13. Рішенням від 26 жовтня 2018 року № 269/зп-18 ВККС допустила, зокрема, ОСОБА_1 до проходження кваліфікаційного оцінювання для участі у конкурсі на зайняття вакантних посад суддів Вищого антикорупційного суду.
14. Позивачка 04 грудня 2018 року з метою встановлення для цілей кваліфікаційного оцінювання відповідності її як кандидата на посаду судді Вищого антикорупційного суду критеріям доброчесності (моралі, чесності, непідкупності) надала ГРМЕ, членам ГРМЕ та уповноваженим ними особам згоду на повний і безпосередній доступ до матеріалів її суддівського досьє для обробки, перевірки та використання в аспекті діяльності ГРМЕ всієї інформації, яка міститься в досьє кандидата на посаду судді, зокрема інформації з обмеженим доступом та інформації, що містить персональні дані.
15. ВККС 13 грудня 2018 року передала ГРМЕ копії досьє 153 кандидатів на посади суддів Вищого антикорупційного суду та Апеляційної палати цього суду, серед яких і копію суддівського досьє кандидата на посаду судді Вищого антикорупційного суду ОСОБА_1 .
16. При цьому рішенням від 04 січня 2019 року № 4/зп-19 ВККС внесла зміни до розділу IV Регламенту, доповнивши його пунктом 4.11 такого змісту:
"4.11. Порядок розгляду Комісією питання проходження кваліфікаційного оцінювання для участі в конкурсі на посаду судді Вищого антикорупційного суду за участі Громадської ради міжнародних експертів (далі - ГРМЕ).
4.11.1. Кваліфікаційне оцінювання для участі в конкурсі на посаду судді Вищого антикорупційного суду та судді апеляційної палати Вищого антикорупційного суду (далі - на посаду судді Вищого антикорупційного суду) проводиться в порядку, визначеному Законом України "Про судоустрій і статус суддів", Законом України
"Про Вищий антикорупційний суд" та відповідними актами Комісії, з особливостями, встановленими цим розділом Регламенту.
4.11.2. Після ухвалення Комісією рішення про призначення членів ГРМЕ Комісія повідомляє їх про призначення та запрошує до участі в роботі з одночасним розміщенням такої інформації на офіційному веб-сайті Комісії.
4.11.3. З метою встановлення для цілей кваліфікаційного оцінювання відповідності кандидата на посаду судді Вищого антикорупційного суду (далі - кандидат) критеріям, визначеним частиною четвертою статті 8 Закону України "Про Вищий антикорупційний суд" (далі - критерії), Комісія в узгоджені з ГРМЕ строки своєчасно надає ГРМЕ та уповноваженим ГРМЕ працівникам перелік кандидатів і наявні у неї матеріали стосовно цих кандидатів, зокрема:
4.11.3.1. Копію досьє кандидата на посаду судді (далі - досьє) у триденний строк із дня ухвалення рішення про допуск кандидата до етапу дослідження досьє та проведення співбесіди.
4.11.3.2. Рішення про допуск кандидатів до етапу дослідження досьє та проведення співбесіди в одноденний строк з дня його ухвалення.
4.11.3.3. Копії матеріалів, які доповнюють досьє, що надходять до Комісії після передання копії відповідного досьє до ГРМЕ.
Копії таких матеріалів передаються до ГРМЕ згідно з черговістю їх надходження в дводенний строк із дня їх надходження до Комісії.
4.11.3.4. Матеріали, які містять персональні дані, надаються за наявності згоди кандидата про надання їх ГРМЕ.
4.11.3.5. На вимогу ГРМЕ або члена ГРМЕ Комісія надає копії виконаних кандидатами практичних завдань.
4.11.4. Члени ГРМЕ і Комісії взаємодіють із метою всебічного вивчення та дослідження інформації, що міститься в досьє.
4.11.5. Не менше як три члени ГРМЕ можуть ініціювати розгляд питання
відповідності кандидата критеріям на спеціальному спільному засіданні шляхом подання до Комісії повідомлення про ініціювання спеціального спільного засідання (далі - повідомлення).
4.11.5.1. Повідомлення подається протягом тридцятиденного строку з дня оголошення Комісією результатів іспиту.
4.11.5.2. Повідомлення має містити:
1) прізвище, ім`я та по батькові кандидата;
2) імена членів Громадської ради міжнародних експертів, які ініціюють спеціальне спільне засідання;
3) інформаційну записку про кандидата зі стислим викладенням підстав внесення питання на розгляд на спеціальному спільному засіданні. До записки долучаються (за наявності) підтверджувальні документи та пояснення кандидата.
Повідомлення підписується Головою ГРМЕ або його заступником.
4.11.5.3. Повідомлення подається до Комісії в паперовій або електронній формі безпосередньо чи за допомогою засобів зв`язку, які забезпечують фіксацію подання документів (за можливості протягом чотирнадцяти днів після оголошення результатів іспиту).
4.11.5.4. Комісія визначає дати, час і місце проведення спеціального спільного засідання. Дати і час проведення такого засідання визначаються, зважаючи на розумні і погоджені ГРМЕ та Комісією строки, необхідні для його проведення, ураховуючи установлені законом і рішеннями Комісії строки проведення процедур у межах відповідного конкурсу, зокрема строки проведення спеціального спільного засідання і повідомлення кандидата.
4.11.5.5. Про дати, час і місце проведення спеціального спільного засідання кандидати повідомляються у порядку і строки, визначені абзацом другим підпункту 3.1.5 пункту 3.1 Регламенту.
Кандидат має право брати участь у спеціальному спільному засіданні.
За необхідності Комісія має право викликати кандидата на спеціальне спільне засідання.
4.11.6. ГРМЕ може вживати всіх необхідних заходів для оцінювання відповідності кандидата критеріям.
4.11.7. Не менше як три члени ГРМЕ можуть подати до Комісії запит про проведення попередньої співбесіди з кандидатом.
4.11.7.1. Запит подається до Комісії протягом тридцятиденного строку з дня оголошення Комісією результатів іспиту.
Запит має містити:
1) прізвище, ім`я та по батькові кандидата, стосовно якого ініціюється проведення попередньої співбесіди;
2) імена членів Громадської ради міжнародних експертів, які подають запит. Запит підписується Головою ГРМЕ або його заступником.
4.11.7.2. Запит подається до Комісії у паперовій або електронній формі безпосередньо чи за допомогою засобів зв`язку, які забезпечують фіксацію подання документів, у розумний строк, що дозволяє забезпечити проведення співбесіди.
4.11.7.3. У разі надходження запиту Комісія визначає дату, час і місце проведення цього засідання.
Дата проведення попередньої співбесіди визначається, зважаючи на розумні та погоджені з ГРМЕ строки, ураховуючи установлені законом і рішеннями Комісії строки проведення процедур у межах відповідного конкурсу, зокрема строки проведення спеціального спільного засідання і повідомлення кандидата про проведення співбесіди.
4.11.7.4. Про дату, час і місце проведення засідання щодо проведення попередньої співбесіди кандидат повідомляється у порядку і строки, визначені абзацом другим підпункту 3.1.5 пункту 3.1 цього Регламенту.
4.11.7.5. Засідання Комісії щодо проведення попередньої співбесіди з кандидатом є повноважним, якщо в ньому бере участь не менше шістьох членів Комісії та трьох членів ГРМЕ.
4.11.8. Спеціальне спільне засідання у разі його ініціювання членами ГРМЕ відповідно до підпункту 4.11.5 пункту 4.11 цього Регламенту проводиться не пізніше ніж на тридцятий день з дня оголошення Комісією результатів іспиту.
У разі неподання членами ГРМЕ до Комісії повідомлення про ініціювання спеціального спільного засідання стосовно кандидата у строк, передбачений у підпункті 4.11.5.1 пункту 4.11 цього Регламенту, проведення з цим кандидатом етапу дослідження досьє та проведення співбесіди в межах кваліфікаційного оцінювання здійснюється Комісією в установленому порядку.
4.11.8.1. ГРМЕ має право зняти з розгляду питання відповідності критеріям кандидата, стосовно якого раніше до Комісії надсилалося повідомлення про скликання спеціального спільного засідання, і про що інформує Комісію. У разі зняття з розгляду такого питання проведення етапу дослідження досьє та проведення співбесіди в межах кваліфікаційного оцінювання здійснюється Комісією в установленому порядку.
Повторне внесення повідомлення щодо питання, знятого ГРМЕ з розгляду, не допускається.
4.11.8.2. Спеціальне спільне засідання проводиться у спільному складі Комісії та ГРМЕ шляхом безпосередньої участі членів Комісії та ГРМЕ у такому засіданні.
4.11.8.3. Спеціальне спільне засідання проводиться українською та англійською мовами із забезпеченням синхронного перекладу з кожної з мов. Засідання проводиться відкрито, з аудіо- та відеофіксацією і трансляцією засідання в режимі реального часу на офіційному веб-сайті Комісії за винятком обговорення та голосування.
4.11.8.4. Відсутність кандидата на спеціальному спільному засіданні, на якому розглядається питання стосовно його відповідності критеріям, не перешкоджає розгляду питання його відповідності таким критеріям за умови, що його належним чином повідомлено про дату, час і місце проведення спеціального спільного засідання.
4.11.9. Розгляд питання відповідності кандидата критеріям на спеціальному спільному засіданні проводиться в такому порядку:
1) доповідь члена ГРМЕ щодо змісту інформаційної записки;
2) пояснення кандидата на посаду судді;
3) за необхідності, постановлення запитань до кандидата членом Комісії і ГРМЕ та надання відповіді кандидатом;
4) обговорення членами Комісії й ГРМЕ питання відповідності кандидата та голосування.
Часовий регламент спільного спеціального засідання встановлюється більшістю голосів спільного складу Комісії й ГРМЕ за умови підтримки цього рішення щонайменше трьома членами ГРМЕ.
4.11.9.1. На спеціальному спільному засіданні не розглядаються будь-які нові матеріали, якщо раніше надавалася можливість подати такі матеріали і кандидат чи інші особи їх не подали до ГРМЕ чи Комісії. За наявності обставин, які можуть істотно вплинути на ухвалення рішення, на прохання кандидата або за ініціативою не менше ніж трьох членів ГРМЕ чи Комісії більшістю голосів спільного складу Комісії і ГРМЕ, за умови підтримки щонайменше трьома членами ГРМЕ, може бути ухвалено рішення про долучення додаткових матеріалів.
4.11.10. Після обговорення інформації про кандидата на посаду судді Вищого антикорупційного суду на спеціальному спільному засіданні на голосування виноситься питання щодо і лише щодо того: "Чи відповідає кандидат критеріям, передбаченим частиною четвертою статті 8 Закону "Про Вищий антикорупційний суд"?".
4.11.10.1. Голосування проводиться за відсутності кандидата, стосовно якого вирішується питання, та інших осіб, які не є членами Комісії та ГРМЕ, за винятком осіб, які забезпечують переклад.
4.11.10.2. Члени Комісії, ГРМЕ та особи, які забезпечують переклад, не мають права розголошувати будь-яку інформацію щодо обговорення та голосування.
4.11.10.3. Кандидат визнається таким, що відповідає критеріям і продовжує участь у конкурсі, якщо за таке рішення проголосувало не менше ніж дев`ять членів Комісії та три члени ГРМЕ.
4.11.10.4. Якщо рішення, зазначене у підпункті 4.11.10.3 цього пункту, не ухвалено, кандидат визнається таким, що не відповідає критеріям і припиняє участь у конкурсі.
4.11.11. Рішення за результатами спеціального спільного засідання ухвалюється в такому порядку:
4.11.11.1. На спеціальному спільному засіданні оголошується резолютивна частина рішення.
4.11.11.2. Протягом двадцяти днів із дня оголошення резолютивної частини виготовляється повний текст рішення, який підписується всіма членами Комісії та ГРМЕ, які брали участь у засіданні.
4.11.11.3. У рішенні за результатами спеціального спільного засідання зазначаються: склад учасників; дата, місце; прізвище, ім`я, по батькові кандидата; статус кандидата в конкурсі, посада, на яку він претендує; підстави ухвалення рішення із зазначенням інформації ГРМЕ стосовно кандидата та результатів її розгляду на спеціальному спільному засіданні; результати голосування членів Комісії та ГРМЕ".
17. Внесення вказаних змін обґрунтовано необхідністю врегулювання питання порядку проведення конкурсу на зайняття вакантних посад суддів Вищого антикорупційного суду з урахуванням положень Закону України "Про Вищий антикорупційний суд".
18. У подальшому ВККС спільно з ГРМЕ прийнято рішення від 23 січня 2019 року
№ 80/вс-19, яким кандидата на посаду судді Вищого антикорупційного суду ОСОБА_1 визнано такою, що припинила участь в оголошеному Комісією
02 серпня 2018 року конкурсі на посаду судді Вищого антикорупційного суду.
19. За текстом цього рішення відповідно до пункту 4.11.10 пункту 4.11 розділу IV Регламенту на голосування членів Комісії та ГРМЕ винесено питання, чи відповідає кандидат критеріям, передбаченим частиною четвертою статті 8 Закону України "Про Вищий антикорупційний суд". За наслідками голосування рішення про відповідність позивачки цим критеріям не набрало необхідної кількості голосів, що стало підставою для припинення її участі у конкурсі на посаду судді Вищого антикорупційного суду.
20. Вважаючи, що рішення ВККС від 04 січня 2019 року № 4/зп-19 про внесення змін до розділу IV Регламенту, а саме доповнення його пунктом 4.11, є протиправним та суперечить вимогам чинного законодавства, позивачка звернулась до суду з цим позовом.
21. Положеннями частини другої статті 19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
22. Відповідно до частини другої статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС) у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
23. Відповідно до частини першої статті 92 Закону України "Про судоустрій і статус суддів" (тут і далі - в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин, якщо не зазначено інше) ВККС є державним органом суддівського врядування, який на постійній основі діє у системі правосуддя України.
24. Згідно із частиною третьою статті 92 Закону України "Про судоустрій і статус суддів" порядок роботи ВККС визначається цим Законом.
25. Положеннями частини четвертої цієї статті передбачено, що ВККС більшістю голосів від її складу, визначеного законом, затверджує регламент, що визначає порядок роботи Комісії в межах, установлених цим Законом.
26. Крім того, за частиною восьмою статті 98 Закону України "Про судоустрій і статус суддів" ВККС затверджує Регламент, у якому регулюються відповідно до цього Закону процедурні питання її діяльності.
27. Відповідно до пунктів 7.1 - 7.3 Регламенту зміни чи доповнення до цього Регламенту можуть бути ініційовані членом (членами) Комісії. Питання про внесення змін чи доповнень до Регламенту виноситься на розгляд Комісії Головою Комісії та вирішуються на організаційному засіданні. Зміни чи доповнення до Регламенту затверджуються чи відхиляються відповідним рішенням Комісії.
28. Згідно із частиною першою статті 83 Закону України "Про судоустрій і статус суддів" кваліфікаційне оцінювання проводиться ВККС з метою визначення здатності судді (кандидата на посаду судді) здійснювати правосуддя у відповідному суді за визначеними законом критеріями.
29. Положеннями статті 85 Закону України "Про судоустрій і статус суддів" визначено етапи кваліфікаційного оцінювання, вимоги щодо формування і ведення суддівського досьє та досьє кандидата на посаду судді.
30. Зокрема, кваліфікаційне оцінювання включає такі етапи: 1) складення іспиту;
2) дослідження досьє та проведення співбесіди. Рішення про черговість етапів проведення кваліфікаційного оцінювання ухвалює ВККС (частина перша статті 85 цього Закону).
Досьє кандидата на посаду судді має містити: 1) документи, подані кандидатом на посаду судді відповідно до частини четвертої статті 81 цього Закону; 2) інформацію щодо відповідності кандидата на посаду судді критерію професійної етики;
3) матеріали проведення спеціальної перевірки та іншу інформацію щодо відповідності кандидата на посаду судді критерію доброчесності, зокрема, відповідність витрат і майна кандидата на посаду судді та членів його сім`ї задекларованим доходам, у тому числі копії декларацій, поданих відповідно до цього Закону та законодавства у сфері запобігання корупції; 4) іншу інформацію та матеріали, визначені пунктами 6, 13 - 17 частини четвертої цієї статті (частина п`ята статті 85 цього Закону).
Формування і ведення суддівського досьє (досьє кандидата на посаду судді) здійснюються в автоматизованій системі. Оригінали окремих документів, за рішенням ВККС, можуть додатково зберігатися у паперовій формі. Формування і ведення суддівського досьє (досьє кандидата на посаду судді) здійснюються у порядку, визначеному ВККС після консультацій із Радою суддів України (частина шоста статті 85 цього Закону).
Суддівське досьє (досьє кандидата на посаду судді) є відкритим для загального доступу на офіційному веб-сайті ВККС, за винятком: 1) відомостей про місця проживання або перебування, дати народження фізичних осіб, їх адрес, номерів телефонів чи інших засобів зв`язку, адрес електронної пошти, реєстраційних номерів облікових карток платників податків, серій та номерів паспортів, військових квитків, місцезнаходження об`єктів власності (крім області, району, населеного пункту, де знаходиться об`єкт), реєстраційних номерів транспортних засобів; 2) відомостей про результати проведення тестувань з метою перевірки особистих морально-психологічних якостей судді (кандидата на посаду судді), загальних здібностей судді (кандидата на посаду судді), а також медичних відомостей; 3) будь-яких відомостей та даних щодо неповнолітніх дітей, крім відомостей щодо майна, майнових прав, активів, інших об`єктів декларування, що перебувають у їх власності відповідно до декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, яка подається суддею (кандидатом на посаду судді); 4) інформації, що містить державну таємницю.
Доступ до матеріалів суддівського досьє (крім вказаних вище в частині сьомій цієї статті) як до публічної інформації здійснюється виключно через веб-сайт ВККС (частина сьома статті 85 цього Закону).
Повний та безпосередній доступ до суддівського досьє (досьє кандидата на посаду судді) мають члени та уповноважені працівники секретаріатів ВККС та Вищої ради правосуддя відповідно, а також уповноважені працівники Державної судової адміністрації України. Судді (кандидату на посаду судді) забезпечується доступ для перегляду його досьє в повному обсязі (частина восьма статті 85 цього Закону).
Співбесіда полягає в обговоренні результатів дослідження досьє (частина дев`ята статті 85 цього Закону).
За результатами одного етапу кваліфікаційного оцінювання судді ВККС ухвалює рішення щодо допуску судді до іншого етапу кваліфікаційного оцінювання (частина десята статті 85 цього Закону).
31. Засади організації та діяльності Вищого антикорупційного суду, спеціальні вимоги до суддів цього суду та гарантії їх діяльності передбачені Законом України
"Про Вищий антикорупційний суд", який набрав чинності 14 червня 2018 року, пунктом 3 розділу VI "Прикінцеві та перехідні положення" якого визначено, що протягом дванадцяти місяців з дня набрання чинності цим Законом: 1) формується Вищий антикорупційний суд у порядку та у складі, що визначені цим Законом;
2) оголошується та відповідно до Закону України "Про судоустрій і статус суддів" та цього Закону проводиться конкурс на посади суддів Апеляційної палати Вищого антикорупційного суду та на посади інших суддів Вищого антикорупційного суду, за результатами проведеного конкурсу призначаються судді Вищого антикорупційного суду.
32. Відповідно до частини першої статті 8 Закону України "Про Вищий антикорупційний суд" конкурс на зайняття посади судді Вищого антикорупційного суду здійснюється в порядку, визначеному Конституцією України та Законом України "Про судоустрій і статус суддів", з урахуванням передбачених цією статтею особливостей.
33. Положеннями частини четвертої статті 8 Закону України "Про Вищий антикорупційний суд" визначено, що з метою сприяння ВККС у встановленні для цілей кваліфікаційного оцінювання відповідності кандидатів на посади суддів Вищого антикорупційного суду критеріям доброчесності (моралі, чесності, непідкупності), а саме щодо законності джерел походження майна, відповідності рівня життя кандидата або членів його сім`ї задекларованим доходам, відповідності способу життя кандидата його статусу, наявності знань та практичних навичок для розгляду справ, віднесених до підсудності Вищого антикорупційного суду, утворюється ГРМЕ.
34. Відповідно до частини п`ятої цієї статті за ініціативою не менше трьох членів ГРМЕ питання відповідності будь-якого кандидата на посаду судді Вищого антикорупційного суду критеріям, зазначеним у частині четвертій цієї статті, розглядається на спеціальному спільному засіданні ВККС та ГРМЕ. Рішення щодо відповідності такого кандидата цим критеріям ухвалюється більшістю від спільного складу ВККС та членів ГРМЕ, за умови, що за нього проголосували не менше половини членів ГРМЕ. У разі неприйняття такого рішення кандидат вважається таким, що припинив участь у конкурсі. Таке спеціальне спільне засідання проводиться не пізніше ніж на тридцятий день з дня оголошення результатів іспиту, що складається кандидатами для встановлення відповідності кандидата на посаду судді критерію професійної компетентності.
35. За запитом не менш як трьох членів ГРМЕ перед спеціальним спільним засіданням ВККС та ГРМЕ може проводитись попередня співбесіда із кандидатами на посаду судді Вищого антикорупційного суду, в якій повинні взяти участь не менше шести членів ВККС.
36. Повноваження ГРМЕ визначені у статті 9 Закону України "Про Вищий антикорупційний суд", відповідно до якої ГРМЕ утворюється строком на шість років ВККС для сприяння їй у підготовці рішень з питань призначення на посади суддів Вищого антикорупційного суду та є її допоміжним органом (частина перша).
ГРМЕ виконує свої повноваження у складі шести членів, які призначаються ВККС виключно на підставі пропозицій міжнародних організацій, з якими Україна співпрацює у сфері запобігання та протидії корупції відповідно до міжнародних договорів України (частина друга).
ГРМЕ: 1) збирає, перевіряє та аналізує інформацію щодо кандидатів на посади суддів Вищого антикорупційного суду; 2) надає ВККС інформацію щодо кандидатів на посади суддів Вищого антикорупційного суду; 3) бере участь у спеціальному спільному засіданні у передбачених цим Законом випадках; 4) вживає заходів до захисту персональних даних, інформації з обмеженим доступом, які стали відомі ГРМЕ, її членам у зв`язку зі здійсненням їх повноважень (частина дев`ята).
Для здійснення повноважень, визначених цією статтею, членам ГРМЕ надається право безоплатного доступу до відкритих державних реєстрів (частина десята).
Член ГРМЕ зобов`язаний, зокрема, не використовувати в цілях інших, ніж для виконання своїх обов`язків як члена ГРМЕ, персональні дані та іншу інформацію, що стала йому відома у зв`язку з участю в роботі ГРМЕ. Порушення цієї вимоги тягне відповідальність, передбачену законом (пункт 2 частини одинадцятої).
37. Твердження позивачки про те, що ГРМЕ у цих правовідносинах є самостійним органом (суб`єктом владних повноважень), уповноваженим ухвалювати рішення, є помилковим, оскільки виходячи з повноважень ВККС, визначених у Законі України "Про судоустрій і статус суддів", та мети утворення і правового статусу ГРМЕ, закріплених у Законі України "Про Вищий антикорупційний суд", вбачається, що рішення щодо кандидата на посаду приймається ВККС, а участь у засіданні Комісії не наділяє ГРМЕ повноваженнями ухвалювати рішення (правосуб`єктністю).
38. ГРМЕ є органом, який сприяє ВККС в оцінюванні кандидата на посаду судді Вищого антикорупційного суду за критерієм доброчесності, оскільки це є однією з обов`язкових умов кандидата для зайняття цієї посади.
39. Аналогічна правова позиція викладена Великою Платою Верховного Суду у постанові від 30 вересня 2020 року у справі № 9901/102/19.
40. З матеріалів справи вбачається, що питання про внесення змін до Регламенту ініційовано членом ВККС, винесено на розгляд Головою ВККС, вирішено на організаційному засіданні та прийнято більшістю голосів від складу ВККС.
41. Отже, оскаржуване рішення прийнято відповідачем на виконання вимог Закону України "Про Вищий антикорупційний суд" з дотриманням вимог статті 92 Закону України "Про судоустрій і статус суддів" та розділу VII Регламенту.
42. Щодо посилання ОСОБА_1 на відсутність у ГРМЕ визначених у законі повноважень стосовно доступу до досьє кандидата на посаду судді, в якому міститься серед іншого інформація з обмеженим доступом, слід зазначити, що положеннями частини дев`ятої статті 9 Закону України "Про Вищий антикорупційний суд" ГРМЕ надано право збирати, перевіряти та аналізувати інформацію щодо кандидатів на посади суддів Вищого антикорупційного суду, при цьому визначений і обов`язок вживати заходів до захисту персональних даних, інформації з обмеженим доступом, які стали відомі ГРМЕ, її членам у зв`язку зі здійсненням їх повноважень.
43. З огляду на викладене Велика Палата Верховного Суду вважає правильним висновок суду першої інстанції, що рішення відповідача є правомірним, відповідає положенням Закону України "Про судоустрій і статус суддів", ухвалено на реалізацію положень Закону України "Про Вищий антикорупційний суд", який встановлює особливості конкурсу на зайняття посади судді Вищого антикорупційного суду, а отже, позов не підлягає задоволенню.