ПОСТАНОВА
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
04 березня 2021 року
м. Київ
Справа № 9901/451/19
Провадження № 11-1274заі19
Велика Палата Верховного Суду у складі:
судді-доповідача Анцупової Т. О.,
суддів Британчука В. В., Власова Ю. Л., Григор`євої І. В., Гриціва М. І., Гудими Д. А., Єленіної Ж. М., Золотнікова О. С., Катеринчук Л. Й., Крет Г. Р., Лобойка Л. М., Пількова К. М., Пророка В. В., Рогач Л. І., Сімоненко В. М., Ткача І. В.,
розглянула в порядку письмового провадження справу № 9901/451/19 за позовом ОСОБА_1 до Вищої ради правосуддя, третя особа - Вища кваліфікаційна комісія суддів України, про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії,
за апеляційною скаргою ОСОБА_1 на рішення Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду від 18 листопада 2019 року (у складі колегії суддів Берназюка Я. О., Бучик А. Ю., Желєзного І. В., Рибачука А. І., Саприкіної І. В.),
УСТАНОВИЛА:
Рух справи
1. У серпні 2019 року ОСОБА_1 звернулася до Верховного Суду як суду першої інстанції з позовом до Вищої ради правосуддя (далі - ВРП), третя особа - Вища кваліфікаційна комісія суддів України (далі - ВККС, Комісія відповідно), у якому просила:
- визнати протиправним та скасувати рішення ВРП від 16 липня 2019 року № 1857/о/15-19 "Про переведення судді Пролетарського районного суду міста Донецька ОСОБА_1 до Смілянського міськрайонного суду Черкаської області";
- зобов`язати ВРП з метою відновлення інтересів позивачки розглянути питання щодо її переведення до іншого суду без її згоди у зв`язку із припиненням роботи Пролетарського районного суду міста Донецька з обґрунтуванням свого рішення;
- встановити розумний строк виконання рішення суду - 1 місяць з дня набрання рішенням законної сили.
2. На обґрунтування позовних вимог позивачка зазначала, що рішення ВРП від 16 липня 2019 року № 1857/о/15-19 про переведення її до Смілянського міськрайонного суду Черкаської області є протиправним, прийнятим без дотримання балансу між публічним та приватним інтересом, без поваги до її особистого життя та з порушенням права її дитини жити у повній родині.
Зокрема, ОСОБА_1 зауважила, що 16 липня 2019 року особисто була присутня на засіданні ВРП, на якому розглядалась рекомендація ВККС про переведення її до Смілянського міськрайонного суду Черкаської області, та вказувала на те, що прийняття рішення щодо її переведення через п`ять років після того, як вона фактично не здійснювала правосуддя у Пролетарському районному суді міста Донецька, без врахування тих обставин, які відбулися протягом п`яти років, є несправедливим. Однак ОСОБА_1 не була почута, та у цей же день ВРП прийняла рішення про її переведення лише з посиланням на норми законодавчих актів, у межах яких цей орган діє, без оцінки та перевірки будь-яких інших обставин, про які зазначала позивачка.
На її думку, оскаржуване рішення відповідача прийнято формально, необґрунтовано, нерозсудливо, а саме без врахування усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення, упереджено, без дотримання необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення.
3. Рішенням Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду від 18 листопада 2019 року ОСОБА_1 відмовлено в задоволенні позову.
4. Не погодившись із таким рішенням, ОСОБА_1 подала апеляційну скаргу з тих підстав, що оскаржуване рішення є незаконним, необґрунтованим та прийняте Касаційним адміністративним судом у складі Верховного Суду з неправильним застосуванням норм матеріального права та порушенням норм процесуального права. В апеляційній скарзі ОСОБА_1 просить скасувати рішення Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду від 18 листопада 2019 року та ухвалити нове - про задоволення позовних вимог.
5. Велика Палата Верховного Суду ухвалою від 20 грудня 2019 року відкрила апеляційне провадження за апеляційною скаргою ОСОБА_1 на рішення Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду від 18 листопада 2019 року.
6. Ухвалою від 13 січня 2020 року ВеликаПалата Верховного Суду призначила розгляд справи в судовому засіданні.
7. Розгляд справи неодноразово відкладався.
8. 09 листопада 2020 року до Великої Палати Верховного Суду від ОСОБА_1 надійшло клопотання про здійснення розгляду апеляційної скарги без її участі з урахуванням всіх обставин, які є в матеріалах справи.
9. 23 лютого 2021 року до Великої Палати Верховного Суду від ВРП надійшла заява про участь у судовому засідання в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду з використанням власних технічних засобів, яка була задоволена ухвалою Великої Палати Верховного Суду від 26 лютого 2021 року.
10. 03 лютого 2021 року до Великої Палати Верховного Суду від ВРП надійшло клопотання про відкладення розгляду справи, у зв`язку з неможливістю забезпечити явку представника відповідача.
11. Враховуючи, що явка представника відповідача у судове засідання не визнавалась обов`язковою, з огляду на вимоги пункту 7 частини другої статті 129 Конституції України, відповідно до якого однією з основних засад судочинства є розумні строки розгляду справи, у зв`язку з неприбуттям жодного з учасників справи у судове засідання, належним чином повідомлених про дату, час і місце судового засідання, Велика Палата Верховного Суду на підставі пункту 2 частини першої статті 311 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) розглянула справу в порядку письмового провадження.
Фактичні обставини справи, установлені судом, та зміст спірних правовідносин
12. Указом Президента України від 02 липня 2009 року № 500/2009 ОСОБА_1 призначена на посаду судді Пролетарського районного суду міста Донецька строком на п`ять років.
13. Указом Президента України від 07 серпня 2017 року № 212/2017 ОСОБА_1 призначено на посаду судді Пролетарського районного суду міста Донецька та переведено шляхом відрядження на роботу на посаді судді Волноваського районного суду Донецької області строком на шість місяців.
14. Рішенням ВРП від 25 січня 2018 року № 182/0/15-18 припинено роботу Пролетарського районного суду міста Донецька у зв`язку із заходами щодо боротьби з тероризмом на території, де розташований суд.
15. Указом Президента України від 19 липня 2018 року № 212/2018 ОСОБА_1 переведено шляхом відрядження на роботу на посаді судді Смілянського міськрайонного суду Черкаської області строком на шість місяців.
16. Рішенням ВРП від 17 січня 2019 року № 128/0/15-9 продовжено з 19 січня 2019 року строк відрядження як тимчасового переведення до Смілянського міськрайонного суду Черкаської області на шість місяців для здійснення правосуддя судді Пролетарського районного суду міста Донецька ОСОБА_1 у межах загального річного строку. Такий строк закінчувався 18 липня 2019 року.
17. ВККС рішенням від 27 червня 2019 року № 66/пс-19, яке надійшло до ВРП 09 липня 2019 року, рекомендувала суддю Пролетарського районного суду міста Донецька ОСОБА_1 для переведення на посаду судді Смілянського міськрайонного суду Черкаської області. У цьому рішенні зазначено, що ВККС за результатами дослідження інформації щодо наявності вакантних посад суддів у судах України, потреби в їх заповненні та з метою забезпечення належної роботи Смілянського міськрайонного суду Черкаської області рекомендує перевести суддю ОСОБА_1 на посаду судді Смілянського міськрайонного суду Черкаської області.
18. 16 липня 2019 року ВРП, розглянувши рекомендацію ВККС про переведення судді Пролетарського районного суду міста Донецька ОСОБА_1, заслухавши доповідача - члена ВРП ОСОБА_2, суддю ОСОБА_1, за результатами голосування одноголосно прийняла рішення № 1857/о/15-19 про переведення судді Пролетарського районного суду міста Донецька ОСОБА_1 на посаду судді Смілянського міськрайонного суду Черкаської області.
19. Вважаючи протиправним рішення ВРП від 16 липня 2019 року № 1857/о/15-19, позивачка звернулася до суду з адміністративним позовом.
Оцінка суду першої інстанції
20. Відмовляючи ОСОБА_1 в задоволенні позову,Касаційний адміністративний суд у складі Верховного Суду виходив із того, що рішення ВРП від 16 липня 2019 року № 1857/о/15-19 прийнято на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені законодавством, підстави для скасування вказаного рішення відповідно до статті 72 Закону України від 21 грудня 2016 року № 1798-VIII "Про Вищу раду правосуддя" (далі - Закон № 1798-VIII) відсутні.
21. У відповідності з вимогами Закону № 1798-VIII суд з`ясував, що: 1) обставини, які б свідчили про неповноважний склад ВРП, яка ухвалила спірне рішення, відсутні; 2) спірне рішення підписали всі члени ВРП, які брали участь у його ухваленні; 3) при ухваленні рішення позивачка була присутня; 4) в оскаржуваному рішенні наведено посилання на визначені законом підстави його ухвалення та мотиви, з яких ВРП дійшла висновків про переведення судді.
22. Суд першої інстанції підкреслив, що ВРП відповідно до статті 70 Закону № 1798-VIII здійснює переведення судді з одного суду до іншого, однак, на підставі та в межах рекомендації ВККС і доданих до неї матеріалів. Тобто ВРП позбавлена можливості самостійно вибирати, у який саме суд перевести суддю, оскільки не володіє необхідною інформацією щодо кадрового забезпечення конкретного суду та виробничої необхідності переведення в конкретний суд.
23. Касаційний адміністративний суд у складі Верховного Суду визнав необґрунтованими посилання ОСОБА_1 на пункт 3.4 Європейської хартії про закон "Про статус суддів" від 10 липня 1998 року як на підставу для задоволення позову, оскільки положення пункту 1 частини другої статті 53 Закону України від 02 червня 2016 року № 1402-VIII "Про судоустрій і статус суддів" (далі - Закон № 1402-VIII), яким передбачено, що суддю може бути переведено до іншого суду без його згоди у разі реорганізації, ліквідації або припинення роботи суду, повністю узгоджуються із положеннями зазначеного вище пункту 3.4 Європейської хартії про закон "Про статус суддів".
24. Посилання позивачки на Конвенцію про права дитини від 20 листопада 1989 року суд першої інстанції визнав необґрунтованими, оскільки оскаржуване рішення ВРП від 16 липня 2019 року № 1857/о/15-19 стосується саме переведення судді Пролетарського районного суду міста Донецька ОСОБА_1 до Смілянського міськрайонного суду Черкаської області, і воно не містить жодних положень, які б будь-яким чином обмежували права дітей позивачки.
Водночас позивачкою не наведено жодних доказів того, що її малолітня дитина за місцем роботи судді ОСОБА_1 в місті Сміла Черкаської області буде позбавлена права на здобуття освіти, права на належні житлові умови, права спільно проживати з батьками, користуватися медичними послугами чи будь-якими іншими правами.
Короткий зміст та обґрунтування наведених в апеляційній скарзі ОСОБА_1 вимог
25. В апеляційній скарзі на рішення Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду від 18 листопада 2019 року ОСОБА_1 зазначає, що зазначене рішення прийняте в порушення принципу верховенства права та з порушенням норм процесуального права.
26. Зокрема, ОСОБА_1 зауважує, що судом першої інстанції проігноровано обставини, що зазначалися позивачкою у позовній заяві, а саме, що переведення відбулося через п`ять років після фактичного припинення роботи Пролетарського районного суду міста Донецька, родина позивачки весь цей час проживала у місті Києві, де офіційно працює її чоловік та навчається малолітня дитина.
27. На переконання скаржниці, суд першої інстанції при ухваленні оскаржуваного рішення фактично лише констатував, що оскаржуване рішення відповідача було прийнято повноважним органом та з дотриманням процедури, передбаченої законом, що навіть не ставилося під сумнів позивачкою.
Позиція ВРП щодо апеляційної скарги ОСОБА_1
28. ВРП подала відзив на апеляційну скаргу. Вважає, що оскаржуване рішення є законним та обґрунтованим, а наведені в апеляційній скарзі ОСОБА_1 доводи - необґрунтованими. Зокрема, наголошено, що при прийнятті оскаржуваного рішення ВРП діяла на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Рішення прийняте з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, з урахуванням усіх обставин, що мали значення для його прийняття; безсторонньо; добросовісно; розсудливо.
29. При цьому у відзиві на апеляційну скаргу ВРП зауважує, що бажання судді здійснювати правосуддя в певному суді міста Києва, обласному чи районному центрі при застосуванні процедури, передбаченої статтею 53 Закону № 1402-VIII, не може бути підставою для скасування рішення ВРП про переведення судді з одного суду до іншого.
Позиція Великої Палати Верховного Суду
Релевантні джерела права
30. Частиною другою статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
31. Статтею 131 Конституції України визначено, що в Україні діє ВРП, яка, серед іншого, ухвалює рішення про переведення судді з одного суду до іншого.
32. Згідно із пунктом 1 частини другої статті 53 Закону № 1402-VIII суддю може бути переведено до іншого суду без його згоди у разі реорганізації, ліквідації або припинення роботи суду.
33. Відповідно до пункту 3.4. Європейської Хартії про закон "Про статус суддів" від 10 липня 1998 року суддя, що обіймає посаду в суді, не може бути призначеним на іншу судову посаду або бути переведеним на будь-яку іншу роботу, навіть якщо це відбувається з підвищенням по службі, без його згоди. Винятки з цього принципу дозволяються лише у випадку, коли переведення передбачено у відповідності з дисциплінарною санкцією, у випадках змін у судовій системі на підставі закону або у випадках тимчасового переведення для зміцнення сусіднього суду. Максимальна тривалість такого переведення суворо обмежується законом, без упередженості до застосування положень пункту 1.4.
34. У разі припинення роботи суду у зв`язку зі стихійним лихом, військовими діями, заходами щодо боротьби з тероризмом або іншими надзвичайними обставинами суддя, якого було відряджено з такого суду, має бути переведений на постійне місце роботи до закінчення строку відрядження (частина третя статті 55 Закону № 1402-VIII).
35. Порядок переведення судді на посаду судді до іншого суду визначений статтею 82 Закону № 1402-VIII, а також главою 9 Закону № 1798-VIII.
36. Відповідно до статті 82 Закону № 1402-VIII суддя може бути переведений, в тому числі тимчасово шляхом відрядження, на посаду судді до іншого суду ВРП в порядку, передбаченому законом.
Переведення судді на посаду судді до іншого суду здійснюється на підставі та в межах рекомендації ВККС, внесеної за результатами конкурсу на заміщення вакантної посади судді, проведеного в порядку, визначеному статтею 79 цього Закону.
Переведення судді на посаду судді до іншого суду того самого або нижчого рівня може здійснюватися без конкурсу тільки у випадках реорганізації, ліквідації або припинення роботи суду, в якому такий суддя обіймає посаду судді.
Переведення судді до іншого суду в порядку дисциплінарної відповідальності здійснюється на підставі подання органу, який ухвалив рішення про притягнення судді до дисциплінарної відповідальності.
37. За змістом статті 70 Закону № 1798-VIII переведення судді з одного суду до іншого здійснюється ВРП, зокрема, на підставі та в межах рекомендації ВККС і доданих до неї матеріалів.
38. Положеннями частини четвертої статті 71 Закону № 1798-VIII визначено, що за результатами розгляду питання про переведення судді з одного суду до іншого ВРП ухвалює вмотивоване рішення.
39. Відповідно до статті 72 Закону № 1798-VIII рішення ВРП про переведення судді може бути оскаржене та скасоване виключно з таких підстав:
1) склад ВРП, який ухвалив відповідне рішення, не мав повноважень його ухвалювати;
2) рішення не підписано будь-ким із складу членів ВРП, які брали участь у його ухваленні;
3) рішення не містить посилань на визначені законом підстави для переведення судді та мотивів, з яких ВРП дійшла відповідних висновків.