У Х В А Л А
06 квітня 2021 року
м. Київ
Справа № 766/857/18
Провадження № 13-40зк21
Велика Палата Верховного Суду у складі:
судді-доповідача Британчука В.В.,
суддів: Анцупової Т.О., Власова Ю.Л., Григорʼєвої І.В., Гриціва М.І., Гудими Д.А., Данішевської В.І., Єленіної Ж.М., Золотнікова О.С., Катеринчук Л.Й., Князєва В.С., Крет Г.Р., Лобойка Л.М., Прокопенка О.Б., Рогач Л.І., Ситнік О.М., Сімоненко В.М., Ткача І.В., Штелик С.П.,
перевірила звернення засудженого ОСОБА_1 про перегляд вироку Херсонського апеляційного суду від 11 серпня 2020 року та постанови Касаційного кримінального суду у складі Верховного Суду від 27 січня 2021 року і
установила:
Як убачається зі звернення та доданих до нього матеріалів, вироком Херсонського міського суду Херсонської області від 04 травня 2020 року ОСОБА_1 засуджено за ч. 3 ст. 15, ч. 3 ст. 185 Кримінального кодексу України (далі -КК) до покарання у виді позбавлення волі на строк чотири роки. На підставі ст. 71 КК за сукупністю вироків визначено остаточне покарання у виді позбавлення волі на строк чотири роки і шість місяців. Відповідно до ч. 5 ст. 72 КК в редакції Закону України № 838-VIII від 26 листопада 2015 року зараховано ОСОБА_1 в строк покарання строк попереднього ув`язнення з 23 листопада 2017 року по день набрання вироком законної сили з розрахунку один день попереднього ув`язнення за два дні позбавлення волі.
Херсонський апеляційний суд скасував вирок місцевого суду в частині зарахування строку попереднього ув`язнення у строк покарання та ухвалив свій вирок від 11 серпня 2020 року, яким на підставі ч. 5 ст. 72 КК в редакції Закону України № 2046-VIII від 18 травня 2017 року зарахував ОСОБА_1 в строк покарання строк попереднього ув`язнення з 23 листопада 2017 року по день набрання вироком законної сили з розрахунку один день попереднього ув`язнення за один день позбавлення волі. У решті вирок суду залишено без зміни.
Постановою Касаційного кримінального суду у складі Верховного Суду (далі - ККС, касаційний суд) від 27 січня 2021 року вирок апеляційного суду залишено без зміни.
Не погодившись із судовими рішеннями судів апеляційної та касаційної інстанцій, засуджений подав до Великої Палати Верховного Суду (далі - Велика Палата) звернення та доповнення до нього, у яких висловлює свою незгоду з вищевказаними судовими рішеннями, зокрема, посилається на неправильне застосування закону України про кримінальну відповідальність. Просить скасувати вирок апеляційного суду і призначити новий розгляд в суді апеляційної інстанції.
Перевіривши вищенаведені доводи і долучені матеріали, Велика Палата дійшла таких висновків.
Статтями 4341, 4342 КПК визначено підстави та порядок передачі кримінальних проваджень на розгляд Великої Палати.
Вказаними нормами КПК встановлено, що на розгляд Великої Палати передається лише кримінальне провадження, яке розглядається у касаційному порядку в Касаційному кримінальному суді у складі Верховного Суду.
Питання про передачу кримінального провадження на розгляд Великої Палати вирішується вказаним судом за власною ініціативою або за клопотанням учасників справи.
Сторони кримінального провадження не мають права безпосередньо звертатися до Великої Палати з метою перегляду судових рішень.
Оцінка судовому рішенню суду апеляційної інстанції щодо заявника вже була надана касаційним судом в прийнятому ним рішенні, і Велика Палата не наділена повноваженнями щодо "повторної" касації, оскільки не є четвертою інстанцією в системі судів кримінальної юрисдикції.
З огляду на вищевикладене та з урахуванням положень глави 32 КПК Велика Палата дійшла висновку про те, що у відкритті провадження за зверненням засудженого ОСОБА_1 має бути відмовлено.
Керуючись статтями 4341, 4342 КПК, Велика Палата Верховного Суду