УХВАЛА
30 березня 2021 року
м. Київ
справа № 658/342/18
провадження № 13-36зк21
Велика Палата Верховного Суду у складі:
судді-доповідачаГригор`євої І. В.,
суддів Анцупової Т. О., Британчука В. В., Власова Ю. Л., Гриціва М. І., Гудими Д. А., Данішевської В. І., Єленіної Ж. М., Золотнікова О. С., Катеринчук Л. Й., Князєва В. С., Крет Г. Р., Лобойка Л. М., Пількова К. М., Прокопенка О. Б., Рогач Л. І., Ситнік О. М., Сімоненко В. М., Штелик С. П.
перевірила апеляційну скаргу ОСОБА_1 на ухвали Херсонського апеляційного суду від 10 лютого 2021 року та Другої судової палати Касаційного кримінального суду Верховного Суду від 15 березня 2021 року і
встановила:
Як убачається зі змісту скарги та наявних у Верховному Суді матеріалів, слідчий суддя Каховського міськрайонного суду Херсонської області 24 грудня 2020 року відмовив у відкритті провадження за скаргою ОСОБА_1 на дії та бездіяльність посадових осіб, поданою в порядку статей 303-308 Кримінального процесуального кодексу України (далі - КПК).
Таке рішення Херсонський апеляційний суд ухвалою від 10 лютого 2021 року залишив без змін.
Касаційний кримінальний суд Верховного Суду (далі - Касаційний кримінальний суд), керуючись п. 1 ч. 2 ст. 428, ч. 4 ст. 424 КПК, 15 березня 2021 року відмовив у відкритті провадження за скаргою ОСОБА_1 на вказану ухвалу суду апеляційної інстанції. Крім того, Касаційний кримінальний суд ухвалою від тієї ж дати відмовив ОСОБА_1 в задоволенні заяви про відвід суддів.
Не погодившись із цим, ОСОБА_1, посилаючись на наявність виключної правової проблеми, звернувся до Великої Палати Верховного Суду (далі - Велика Палата) з апеляційною скаргою на зазначені рішення судів апеляційної та касаційної інстанцій.
Перевіривши зміст скарги, Велика Палата вважає, що у відкритті провадження за зверненням ОСОБА_1 має бути відмовлено з огляду на таке.
Згідно з ч. 1 ст. 36, п. 1 ч. 2 ст. 45 Закону України від 2 червня 2016 року № 1402-VIII "Про судоустрій і статус суддів" Верховний Суд забезпечує сталість та єдність судової практики у порядку та спосіб, визначені КПК; Велика Палата лише в передбачених законом випадках здійснює перегляд судових рішень із метою забезпечення однакового застосування норм права.
Підстави та порядок передачі справи на розгляд Великої Палати регламентовано статтями 4341, 4342 вказаного Кодексу. Питання про передачу провадження на розгляд Великої Палати, зокрема, у разі наявності в ньому виключної правової проблеми вирішується Касаційним кримінальним судом.
Проте з наявних у Верховному Суді матеріалів убачається, що Касаційний кримінальний суд відмовив у відкритті провадження за скаргою ОСОБА_1 і не приймав рішення про передачу справи на розгляд Великої Палати.
Відповідно до законодавчих приписів Велика Палата не наділена повноваженнями ревізувати зазначені ухвали судів апеляційної та касаційної інстанцій та за відсутності правових підстав здійснювати у порядку касаційної процедури перегляд оспорюваних рішень. Крім того, звернення скаржника безпосередньо до Великої Палати для вирішення виключної правової проблеми чинним кримінальним процесуальним законодавством не передбачено.
До того ж ОСОБА_1 подав до Великої Палати апеляційну скаргу, що суперечить нормам процесуального права.
З огляду на викладене у відкритті провадження за скаргою ОСОБА_1 слід відмовити, а скаргу зусіма доданими матеріалами - повернути особі, яка її подала.
Керуючись статтями 4341, 4342 КПК, Велика Палата Верховного Суду