ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
01 квітня 2021 року
м. Київ
справа № 815/4117/16
адміністративне провадження № К/9901/18409/18
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
головуючого судді Кравчука В.М., суддів Єзерова А.А., Коваленко Н.В.
розглянув у порядку письмового провадження
касаційну скаргу ОСОБА_1
на постанову Одеського апеляційного адміністративного суду від 13.09.2017 (колегія у складі суддів Кравченка К.В., Косцової І.П., Лук`янчук О.В.)
у справі №815/4117/16
за позовом ОСОБА_1
до Міністерства внутрішніх справ України
треті особи - Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області, Пенсійний фонд України
про визнання протиправними дій.
І. РУХ СПРАВИ
1. 19.08.2016 ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Міністерства внутрішніх справ України, в якому просив:
- визнати протиправною відмову Міністерства внутрішніх справ України в наданні органам Пенсійного фонду відносно нього повідомлення та довідки про зміну грошового утримання поліцейських;
- зобов`язати Міністерство внутрішніх справ України надати Пенсійному фонду України інформацію про зміну розміру і видів грошового забезпечення відповідно постанови Кабінету Міністрів України №988 від 11.11.2015;
- зобов`язати Міністерство внутрішніх справ України надати довідку до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про розмір грошового забезпечення для здійснення перерахунку пенсії позивача за відповідною посадою з 01.01.2016.
2. Постановою Одеського окружного адміністративного суду від 21.02.2017 позов задоволено частково:
- визнано протиправною відмову Міністерства внутрішніх справ України в наданні органам Пенсійного фонду України відносно ОСОБА_1 повідомлення та довідки про зміну грошового утримання поліцейських для здійснення перерахунку пенсії;
- зобов`язано Міністерство внутрішніх справ України надіслати інформацію про зміну розміру і видів грошового забезпечення до Пенсійного фонду України, для здійснення перерахунку пенсії ОСОБА_1 за посадою старшого дізнавача чи відповідною посадою, яка прирівнюється до цієї посади, за спеціальним званням майор міліції і вислугою 25 років, починаючи з 01.01.2016;
- в задоволенні решти позовних вимог відмовлено.
3. Постановою Одеського апеляційного адміністративного суду від 13.09.2017, постанову Одеського окружного адміністративного суду від 21.02.2017 в частині визнання протиправною відмови МВС України в наданні органам Пенсійного фонду України відносно ОСОБА_1 повідомлення та довідки про зміну грошового утримання поліцейських для здійснення перерахунку пенсії, а також в частині зобов`язання МВС України надіслати інформацію про зміну розміру і видів грошового забезпечення до Пенсійного фонду України для здійснення перерахунку пенсії ОСОБА_1 за посадою старшого дізнавача чи відповідною посадою, яка прирівнюється до цієї посади, за спеціальним званням майор міліції і вислугою 25 років, починаючи з 01 січня 2016 року - скасовано та прийнято в цій частині нове рішення про відмову у задоволенні цих позовних вимог.
В іншій частині постанову Одеського окружного адміністративного суду від 21.02.2017 залишено без змін.
4. 23.10.2017 до Вищого адміністративного суду України надійшла касаційна скарга позивача на рішення суду апеляційної інстанції. У касаційній скарзі останній просить скасувати оскаржуване рішення, залишити в силі рішення суду першої інстанції, визначити розмір судових витрат та стягнути їх з відповідача.
5. Ухвалою Вищого адміністративного суду України від 24.10.2017 відкрито провадження у справі.
6. У зв`язку з ліквідацією Вищого адміністративного суду України справу було передано .для розгляду до Верховного Суду.
II. ОБСТАВИНИ СПРАВИ
7. Судами попередніх інстанцій встановлено, що з 13.09.1976 по 06.01.2000 позивач служив в органах внутрішніх справ - Кілійському РВ ГУМВС України в Одеській області, звільнився з посади старшого дізнавача за спеціальним званням майор міліції у зв`язку з виходом на пенсію за вислугою років, має статус ветерана органів внутрішніх справ.
8. На час звернення до суду позивач отримує пенсію згідно Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 № 2262-ХІІ у розмірах грошового забезпечення, встановлених постановами Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 № 1294 "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" та від 23.04.2012 № 355 "Про збільшення розмірів пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
9. 31.05.2016 позивач звернувся з листом до Міністерства внутрішніх справ України з проханням надати Пенсійному фонду України інформацію про зміну розміру видів грошового забезпечення та доручити територіальному уповноваженому органу в Одеській області підготовити довідку про новий розмір грошового забезпечення за посадою, яку позивач обіймав при звільненні.
10. Департамент фінансово-облікової політики Міністерства внутрішніх справ України листом від 30.06.2016 за №15/2-К-873 повідомив позивача, що постанова Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 № 988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" набрала чинності з 02.12.2015, тобто до прийняття Закону України "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей" від 23.12.2015 № 900-VІІІ і набрання ним чинності. Прийняття цієї постанови не дає підстав для проведення перерахунку пенсій особам із числа колишніх працівників міліції. Інші акти Уряду, якими б змінювалися розміри грошового забезпечення поліцейських, не видавалися.
Крім того, вищезазначену постанову Кабінету Міністрів України не можна розглядати як акт, яким було змінено розмір і види грошового забезпечення для поліцейських, оскільки цим нормативно-правовим актом види і розмір грошового забезпечення поліцейських було встановлено вперше в історії української держави. До цього такої категорії працюючих узагалі не було.
Аналіз вищевикладеного, на думку відповідача, свідчить про те, що для прирівнювання колишніх посад Міністерства внутрішніх справ до існуючих посад працівників Національної поліції України та здійснення перерахунку пенсій пенсіонерам із числа колишніх осіб рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ, які отримують пенсію на підставі Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", на сьогодні достатніх законних підстав немає.
11. Уже під час розгляду справи, листом від 03.02.2017 МВС України повідомило Пенсійний фонд України про підстави перерахунку пенсій.
12. Позивач з відмовою не погодився і звернувся до суду.
ІІІ. АРГУМЕНТИ СТОРІН
13. В обґрунтування позовних вимог позивач покликався на те, що він, як колишній працівник міліції та пенсіонер органів внутрішніх справ, має право на перерахунок розміру пенсії згідно постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 № 988.
Крім того, позивач зазначив, що відповідач порушив вимоги п.2 і п.3 Порядку № 45 щодо ненадання Пенсійному фонду України повідомлення про підстави перерахунку пенсій і довідки про розмір грошового забезпечення, а також вимоги п. 24 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 № 3-1.
14. Міністерство внутрішніх справ України заперечувало проти задоволення позовних вимог. Зазначало, що Закон № 900-VІІІ щодо перерахунку пенсій колишнім особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції) з урахуванням видів грошового забезпечення, установлених законодавством для поліцейських, застосовуються до правовідносин, що виникли після набрання ним чинності, а саме після 29.12.2015.
Постанову Кабінету Міністрів України № 988 від 11.11.2015 не можна вважати підставою для перерахунку пенсій, зазначену в пункті 1 Порядку, оскільки цей акт не змінює розмір та не вводить нові додаткові види грошового забезпечення для осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), а встановлює види і розмір грошового забезпечення для поліцейських.
Окрім того, МВС про підстави перерахунку пенсій може інформувати лише Пенсійний фонд України та його територіальні відділення і не надсилає до Пенсійного фонду України інформацію про необхідність перерахунку пенсій конкретним особам.
ІV. ОЦІНКИ СУДІВ ПЕРШОЇ ТА АПЕЛЯЦІЙНОЇ ІНСТАНЦІЙ
15. Задовольняючи частково позовні вимоги, суд першої інстанції дійшов висновку про те, що саме постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 № 988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" встановлено грошове забезпечення поліцейських, яке за своїми складовими є ідентичним складовим колишніх працівників міліції, але за розміром більшим, тому таке збільшення є безумовною підставою для перерахунку пенсії позивача, як колишнього працівника міліції.
Відповідно до Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45, Міністерство внутрішніх справ повідомляє Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсій, а не його територіальні органи.
Отже, МВС допустило протиправну бездіяльність, не направивши своєчасно інформацію до Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсії позивача колишнім працівників міліції, до числа яких відноситься і позивач.
16. Суд апеляційної інстанції відзначив, що той факт, що така інформація була подана відповідачем до Пенсійного фонду України листом від 03.02.2017 №1461/05/22-2017 наведеного вище висновку суду не спростовує, оскільки суд оцінює спірні рішення, дії чи бездіяльність суб`єкта владних повноважень саме на момент їх вчинення або до моменту звернення позивача до суду за захистом своїх прав та інтересів.
Скасовуючи рішення суду першої інстанції та відмовляючи у задоволенні позовних вимог, суд апеляційної інстанції виходив з того, що на Міністерство внутрішніх справ України покладений законодавчий обов`язок інформування Пенсійного фонду України про виникнення загальних підстав для перерахунку пенсій певного кола пенсіонерів, а не щодо конкретного пенсіонера.