ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
30 березня 2021 року
м. Київ
справа № 241/5/17
провадження № К/9901/22596/18
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду: судді-доповідача Коваленко Н.В., суддів: Берназюка Я.О., Желєзного І.В., розглянувши у порядку письмового провадження справу за позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України у Першотравневому районі Донецької області про зобов`язання суб`єкта владних повноважень вчинити певні дії, за касаційною скаргою управління Пенсійного фонду України у Першотравневому районі Донецької області на постанову Першотравневого районного суду Донецької області у складі судді Скудіна В.Є. від 20 квітня 2017 року та ухвалу Донецького апеляційного адміністративного суду у складі колегії суддів: Гайдара А.В., Василенко Л.А., Ханової Р.Ф. від 30 травня 2017 року,
УСТАНОВИВ:
ІСТОРІЯ СПРАВИ
Короткий зміст позовних вимог
1. ОСОБА_1 звернулась до суду з позовом до управління Пенсійного фонду України у Першотравневому районі Донецької області про зобов`язання суб`єкта владних повноважень вчинити певні дії, у якому просила:
- зобов`язати управління Пенсійного фонду України у Першотравневому районі Донецької області поновити ОСОБА_1 виплату пенсії з 01 березня 2016 року.
Короткий зміст рішень судів першої та апеляційної інстанцій
2. Постановою Першотравневого районного суду Донецької області від 20 квітня 2017 року, залишеною без змін ухвалою Донецького апеляційного адміністративного суду від 30 травня 2017 року, позовні вимоги ОСОБА_1 було задоволено частково.
Зобов`язано управління Пенсійного фонду України в Мангушському (Першотравневому) районі Донецької області поновити ОСОБА_1 виплату пенсії з 29 червня 2016 року.
В іншій частині позовних вимог відмовлено.
3. Задовольняючи частково позовні вимоги, суд першої інстанції, з яким погодився суд апеляційної інстанції, виходив із того, що підстави для припинення виплати пенсії передбачені частиною першою статті 49 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", згідно якої виплата пенсії припиняється: якщо пенсія призначена на підставі документів, що містять недостовірні відомості: у разі смерті пенсіонера; у разі неотримання призначеної пенсії протягом 6 місяців підряд; в інших випадках, передбачених законом.
4. На час припинення відповідачем виплати пенсії позивачці у березні 2016 року, були відсутні, установлені Законом України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" підстави для припинення пенсійних виплат.
Короткий зміст вимог касаційної скарги
5. Не погоджуючись із рішеннями судів першої та апеляційної інстанцій, посилаючись на неправильне застосування судами норм матеріального права та порушення норм процесуального права, управління Пенсійного фонду України у Першотравневому районі Донецької області звернулось із касаційною скаргою, у якій просить скасувати постанову Першотравневого районного суду Донецької області від 20 квітня 2017 року та ухвалу Донецького апеляційного адміністративного суду від 30 травня 2017 року та ухвалити нову постанову, якою відмовити ОСОБА_1 у задоволенні позовних вимог.
СТИСЛИЙ ВИКЛАД ОБСТАВИН СПРАВИ, УСТАНОВЛЕНИХ СУДАМИ ПЕРШОЇ ТА АПЕЛЯЦІЙНОЇ ІНСТАНЦІЙ
6. Судами попередніх інстанцій установлено, що ОСОБА_1 зареєстрована, як особа переміщена з тимчасово окупованої території за адресою: АДРЕСА_1 (довідка № 1451002367 від 27 листопада 2014 року видана управлінням праці та соціального захисту населення Першотравневої районної державної адміністрації Донецької області).
7. Згідно із заявою ОСОБА_1 від 15 жовтня 2014 року № 4948 зроблено запит пенсійної справи.
8. Після отримання електронної пенсійної справи позивачка з листопада 2014 року взята на облік в управлінні Пенсійного фонду України у Першотравневому районі Донецької області, як одержувач пенсії за віком.
9. Виплата пенсії здійснювалась через ДОУ АТ Ощадбанк по 28 лютого 2016 року.
10. З матеріалів справи вбачається, що з 01 березня 2016 року відповідач призупинив виплату пенсії ОСОБА_1 на підставі даних, отриманих в результаті обміну інформації з управлінням праці та соціального захисту населення Мангушської районної державної адміністрації Донецької області, а саме: строк дії довідки внутрішньо переміщеної особи сплив і у передбачений діючим законодавством спосіб подовжений не був. За продовженням строку дії довідки позивачка не зверталася. При перевірці фактичного місця проживання/перебування ОСОБА_1, факт проживання не був підтверджений.
11. З 01 березня 2016 року виплата пенсії була призупинена.
12. Згідно листа, на адресу реєстрації позивачки: АДРЕСА_1, відповідач 03 березня 2016 року повідомив, що виплата пенсії з 01 березня 2016 року буде припинена, у зв`язку з тим, що позивачкою не була подовжена дія довідки з 27 листопада 2015 року, згідно постанови Кабінету Міністрів України від 01 жовтня 2014 року № 509 "Про облік внутрішньо переміщених осіб". Запропоновано, для подовження дії довідки позивачці потрібно звернутися до управління соціального захисту населення з подальшим зверненням до відповідача.
13. Вважаючи рішення управління Пенсійного фонду України у Першотравневому районі Донецької області про припинення виплати пенсії неправомірним, ОСОБА_1 звернулась до суду з позовом.
ДОВОДИ УЧАСНИКІВ СПРАВИ
14. Касаційна скарга обґрунтована тим, що відповідачем правомірно було призупинено виплату позивачці пенсії, оскільки з 15 листопада 2015 року закінчився строк дії довідки як внутрішньо переміщеної особи.
16. Починаючи з березня 2016 року ОСОБА_1 за відновленням виплати пенсії не зверталась та за вказаною у довідці адресою не проживає.
17. Відзиву на касаційну скаргу управління Пенсійного фонду України у Першотравневому районі Донецької області на постанову Першотравневого районного суду Донецької області від 20 квітня 2017 року та ухвалу Донецького апеляційного адміністративного суду від 30 травня 2017 року ОСОБА_1 не подано.
ПОЗИЦІЯ ВЕРХОВНОГО СУДУ
18. Відповідно до частини першої статті 1 Закону України "Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб" внутрішньо переміщеною особою є громадянин України, іноземець або особа без громадянства, яка перебуває на території України на законних підставах та має право на постійне проживання в Україні, яку змусили залишити або покинути своє місце проживання у результаті або з метою уникнення негативних наслідків збройного конфлікту, тимчасової окупації, повсюдних проявів насильства, порушень прав людини та надзвичайних ситуацій природного чи техногенного характеру.
19. Згідно зі статтею 4 Закону України "Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб" факт внутрішнього переміщення підтверджується довідкою про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, що діє безстроково, крім випадків, передбачених статтею 12 цього Закону.
20. Для взятої на облік внутрішньо переміщеної особи реалізація прав, зокрема, на пенсійне забезпечення здійснюється відповідно до законодавства України. Україна вживає всіх можливих заходів, спрямованих на розв`язання проблем, пов`язаних із соціальним захистом, зокрема відновленням усіх соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам (стаття 7 Закону України "Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб").
21. Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 05 листопада 2014 року № 637 "Про здійснення соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам" (далі - постанова Кабінету Міністрів України № 637; у редакції на час припинення виплати пенсії позивачу) призначення та продовження виплати пенсій (щомісячного довічного грошового утримання), довічних державних стипендій, усіх видів соціальної допомоги та компенсацій, матеріального забезпечення, надання соціальних послуг за рахунок коштів державного бюджету та фондів загальнообов`язкового державного соціального страхування внутрішньо переміщеним особам здійснюються за місцем перебування таких осіб на обліку, що підтверджується довідкою, виданою згідно з Порядком № 509.
Виплата (продовження виплати) пенсій, що призначені зазначеним особам, здійснюються в установах публічного акціонерного товариства "Державний ощадний банк України" та з використанням його платіжних пристроїв. Такі виплати можуть здійснюватися за бажанням особи з доставкою додому.
Зазначені виплати припиняються з місяця, наступного за тим, у якому завершився строк дії такої довідки, виданої після 09 вересня 2015 року. У разі продовження строку дії довідки зазначені виплати поновлюються з дати припинення їх виплати.
22. Згідно із Порядком оформлення і видачі довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 01 жовтня 2014 року № 509 (далі - Порядок № 509), на час її ухвалення строку дії довідки внутрішньо переміщеної особи встановлено не було. Однак 26 серпня 2015 року постановою Кабінету Міністрів України № 636 до Порядку № 509 було внесено зміни, якими, зокрема встановлено строк дії такої довідки у шість місяців з дати її видачі.
23. Постановою Кабінету Міністрів України від 08 червня 2016 року № 352 було внесено зміни до Порядку № 509, згідно з якими довідка діє безстроково; довідка, видана до 20 червня 2016 року, яка не скасована і строк дії якої не закінчився, є дійсною та діє безстроково, крім випадків, передбачених статтею 12 Закону України "Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб".
24. При цьому за змістом статті 12 Закону України "Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб" підставою для скасування дії довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи та внесення відомостей про це в Єдину інформаційну базу даних про внутрішньо переміщених осіб є обставини, за яких внутрішньо переміщена особа:
1) подала заяву про відмову від довідки;
2) скоїла злочин: дії, спрямовані на насильницьку зміну чи повалення конституційного ладу або на захоплення державної влади; посягання на територіальну цілісність і недоторканність України; терористичний акт; втягнення у вчинення терористичного акту; публічні заклики до вчинення терористичного акту; створення терористичної групи чи терористичної організації; сприяння вчиненню терористичного акту; фінансування тероризму; здійснення геноциду, злочину проти людяності або військового злочину;
3) повернулася до покинутого місця постійного проживання;
4) виїхала на постійне місце проживання за кордон;
5) подала завідомо недостовірні відомості.
25. Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг визначає Закон України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування".
26. Частиною третьою статті 4 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" установлено, що виключно законами про пенсійне забезпечення визначаються: види пенсійного забезпечення; умови участі в пенсійній системі чи її рівнях; пенсійний вік для чоловіків та жінок, при досягненні якого особа має право на отримання пенсійних виплат; джерела формування коштів, що спрямовуються на пенсійне забезпечення; умови, норми та порядок пенсійного забезпечення; організація та порядок здійснення управління в системі пенсійного забезпечення.
27. Відповідно до статті 5 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" дія інших нормативно-правових актів може поширюватися на ці відносини лише у випадках, визначених цим Законом, або в частині, що не суперечить цьому Закону. Виключно цим Законом визначаються, зокрема, порядок здійснення пенсійних виплат за загальнообов`язковим державним пенсійним страхуванням; порядок використання коштів Пенсійного фонду України та накопичувальної системи пенсійного страхування.
28. За змістом частини першої статті 47 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" пенсія виплачується щомісяця, у строк не пізніше 25 числа місяця, за який виплачується пенсія, виключно в грошовій формі за зазначеним у заяві місцем фактичного проживання пенсіонера в межах України організаціями, що здійснюють виплату і доставку пенсій, або через установи банків у порядку, передбаченому Кабінетом Міністрів України.
29. Згідно із частиною першою статті 49 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" виплата пенсії за рішенням територіальних органів ПФУ або за рішенням суду припиняється:
1) якщо пенсія призначена на підставі документів, що містять недостовірні відомості;
2) на весь час проживання пенсіонера за кордоном, якщо інше не передбачено міжнародним договором України, згода на обов`язковість якого надана Верховною Радою України;
3) у разі смерті пенсіонера;
4) у разі неотримання призначеної пенсії протягом 6 місяців підряд;
5) в інших випадках, передбачених законом.