Постанова
Іменем України
24 березня 2021 року
м. Київ
справа № 626/869/19
провадження № 61-159св20
Верховний Суд у складі колегії суддів Другої судової палати Касаційного цивільного суду:
головуючого - Крата В. І.,
суддів: Антоненко Н. О., Дундар І. О., Краснощокова Є. В., Русинчука М. М. (суддя-доповідач),
учасники справи:
позивач - ОСОБА_1,
відповідачі: Соснівська сільська рада Красноградського району Харківської області, Красноградська районна адміністрація Харківської області,
розглянув у порядку письмового провадження без повідомлення учасників справи касаційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Красноградського районного суду Харківської області від 19 липня 2019 року у складі судді Дудченко В. О. та постанову Харківського апеляційного суду від 26 листопада 2019 року у складі колегії суддів: Кругової С. С., Маміної О. В., Пилипчук Н. П.,
ІСТОРІЯ СПРАВИ
Короткий зміст позовних вимог
У квітні 2019 року ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом до Соснівської сільської ради Красноградського району Харківської області (далі - Соснівська сільська рада), Красноградської районної державної адміністрації Харківської області (далі - Красноградська РДА) про визнання права власності на земельну ділянку (пай).
Свої вимоги обґрунтовувала тим, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла її мати ОСОБА_2, після смерті якої відкрилась спадщина на спадкове майно у виді земельної ділянки, право власності на яку спадкодавець не встигла оформити на своє ім`я.
Згідно з додатком 1 до державного акта на право колективної власності на землю
від 10 квітня 1995 року серії ХР-17-00-000397 ОСОБА_2 була внесена до списку членів КСП "Перше травня", які мають право на земельну частку (пай).
Зазначала, що вона є єдиним спадкоємцем після померлої матері та фактично прийняла спадщину, оскільки проживала на момент смерті матері з нею в одному будинку.
Уточнивши позовні вимоги, просила:
- поновити строк на звернення до суду з даним позовом, посилаючись на те, що про наявність права на земельну ділянку (пай) у її померлої матері вона дізналася лише в 2019 році,
- визнати за нею право на земельну ділянку (пай) розміром 5,98 в умовних кадастрових гектарах на території Соснівської сільської ради після смерті ОСОБА_2, померлої
ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Короткий зміст рішення суду першої інстанції
Рішенням Красноградського Красноградського районного суду Харківської області від 19 липня 2019 року у задоволенні позову ОСОБА_1 відмовлено.
Відмова у задоволенні позову мотивована тим, що позивачка не надала належних доказів на підтвердження факту перебування її матері у членах КСП "Перше Травня" на момент видачі державного акту на право колективної власності на землю від 10 квітня 1995 року серії ХР-17-00-000397. Сам факт внесення ОСОБА_2 у список осіб, які мають право на земельну частку (пай), який є додатком до державного акту на право колективної власності на землю, без доведення факту її членства в цьому підприємстві іншими доказами є недостатнім для набуття нею права на земельну частку (пай) у КСП "Перше травня". Позивачка не надала доказів того, що вона фактично прийняла спадщину після смерті померлої матері; на момент відкриття спадщини вона та спадкодавець були зареєстровані за різними адресами. Крім того, до участі у справі не залучено в якості співвідповідача КСП "Перше Травня" та не надано доказів про його ліквідацію і відсутність правонаступництва, що свідчить про те, що позов пред`явлено не до всіх належних відповідачів, що є самостійною підставою для відмови у задоволенні позову.
Короткий зміст постанови суду апеляційної інстанції
Постановою Харківського апеляційного суду від 26 листопада 2019 року апеляційну скаргу апеляційну скаргу ОСОБА_1 залишено без задоволення.
Рішення Красноградського районного суду Харківської області від 19 липня 2019 року залишено без змін.
Апеляційний суд визнав рішення суду першої інстанції про відмову у задоволенні позову законним та обґрунтованим.
Суд апеляційної інстанції зазначив, що позивачка не надала доказів на підтвердження факту прийняття спадщини після смерті своєї матері. Матеріали справи свідчать про те, що на час відкриття спадщини позивачка та її матір були зареєстровані за різними адресами. Крім того, чинним на час відкриття спадщини ЦК УРСР не було передбачено, що спадкоємець, який проживав із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину. Вимог про встановлення факту прийняття спадщини ОСОБА_1 не заявляла. До нотаріальної контори з приводу прийняття спадщини у визначений законом строк та до теперішнього часу позивачка не зверталась.
Аргументи учасників справи
У січні 2020 року до Верховного Суду від ОСОБА_1 надійшла касаційна скарга, у якій вона, посилаючись на неправильне застосування норм матеріального права та порушення норм процесуального права, просить скасувати оскаржені судові рішення та ухвалити нове рішення про задоволення позову.
У касаційній скарзі ОСОБА_1 зазначає, що її мати ОСОБА_2 народилася у 1929 році, а тому на період розпаювання земель та видачі державного акту на право колективної власності КСП "Перше травня" її мати була пенсіонером указаного підприємства за віком. Відповідно до довідки від 01 березня 2019 року № 37 її мати була включена до членів підприємства, що підтверджується додатком до державного акту на право колективної власності на землю від 10 квітня 1995 року серії ХР-17-00-000397. Проте за життя ОСОБА_2 не встигла отримати сертифікат на право на земельну ділянку.
У лютому 2020 року до Верховного Суду від представника Красноградської РДА надійшов відзив, у якому він просить касаційну скаргу ОСОБА_1 залишити без задоволення, а оскаржені судові рішення - без змін, посилаючись на їх законність та обґрунтованість. Вказує, що зазначений у позові спосіб захисту "визнання права власності на земельну ділянку (пай)" не передбачений чинним законодавством - до позивачки могло перейти лише право власності на земельну частку (пай). ОСОБА_1 не надала жодних доказів, що вона є єдиним спадкоємцем, а також того, що вона фактично прийняла спадщину після смерті матері. Позов заявлено до Соснівської сільської ради та Красноградської РДА. При цьому КСП "Перше травня" до участі у справі не залучено, доказів на підтвердження ліквідації даного КСП без правонаступництва матеріали справи не містять. Незалучення до участі у справі належного відповідача є окремою самостійною підставою для відмови у задоволенні позову. Крім того, членство у КСП "Перше травня" повинно підтверджуватися трудовою книжкою та записами у ній, заявою про прийняття у члени КСП та вихід з нього, копіями протоколів загальних зборів підприємства (уповноважених), копією Статуту КСП, яким визначений порядок вступу у члени КСП та виходу з нього, однак такі докази відсутні. Крім того, позивачка пропустила позовну давність.
Короткий зміст ухвал суду касаційної інстанції
Ухвалою Верховного Суду від 06 лютого 2020 року відкрито касаційне провадження та витребувано її матеріали з суду першої інстанції.
Відповідно до пункту 2 розділу ІІ "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України від 15 січня 2020 року № 460-IX "Про внесення змін до Господарського процесуального кодексу України, Цивільного процесуального кодексу України, Кодексу адміністративного судочинства України щодо вдосконалення порядку розгляду судових справ", який набрав чинності 08 лютого 2020 року, касаційні скарги на судові рішення, які подані і розгляд яких не закінчено до набрання чинності цим Законом, розглядаються в порядку, що діяв до набрання чинності цим Законом.
Ухвалою Верховного Суду від 17 березня 2021 року справу призначено до судового розгляду.